Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2018 :  10:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
All in να το πας, προφανώς. Αλλά όταν είναι ένας ημιμαραθώνιος (χοντρικά 1.5ώρα), δεν μπορείς να είσαι από τα πρώτα 10λεπτά στα όρια σου (ας πούμε 172 παλμούς αν είσαι μάξιμουμ στους 180...).

Στο άλλο ερώτημα, τα νέα garmin έχουν build in accelerometer. Μετράνε δλδ ταχύτητα ΚΑΙ χωρίς GPS, σε διάδρομο.
Δεν ξέρω πόσο ακριβή είναι βέβαια.
το 235 που έχω εγώ, σε γενικές γραμμές καλά πάει, σε γρήγορα κομμάτια χάνει λίγο την μπάλα.

Επειδή λόγω κάποιον προβλημάτων που είχα το τελευταίο διάστημα έτρεχα μόνο σε διάδρομο, αγόρασα επιπλέον ένα footpod, το οποίο φαίνεται να τα πηγαίνει σαφώς καλύτερα, χωρίς να είναι και αυτό τέλειο.

Τα ακόμα πιο προηγμένα garmin, όπως το 735, έχουν την ειδική ζώνη παλμών HRM-Run πως λέγεται, που καταγράφει πολλές περισσότερες πληροφορίες, δεν ξέρω αν είναι βελτιωμένο και στο θέμα καταγραφής ταχύτητας χωρίς GPS.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2018 :  11:07:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by RiffRaff

quote:
Originally posted by Hermes

Καλημέρα! σήμερα 8χλμ στο διάδρομο. Χαλαρά γενικά με λίγο γρήγορο τελείωμα
https://connect.garmin.com/modern/activity/2581891731



Πάνο, αυτό το κόλπο με την καταγραφή της ταχύτητας στο διάδρομο πώς διάολο το καταφέρνεις;
Εγώ μόνο τη χρονοσειρά των καρδιακών παλμών καταφέρνω να καταγράψω! Υπάρχει στο ρολόι κάποια ειδική ρύθμιση;

--------------------------
Run-time Error



Καλημέρα!
Έχω το garmin 735 με ζώνη παλμών και με footpod.
Υπάρχει ιδιαίτερο activity setting "indoor running" όπου με κάποιο τρόπο - και το ρολόι από μονο του - μετράει cadence οπότε δίνει και ένδειξη ταχύτητας κλπ.
Με το footpod ακόμα καλύτερα.

Θεωρώ ότι οι ενδείξεις είναι πάρα πολύ καλές για government work, δεν υπάρχουν σημαντικές αποκλίσεις από τις ενδείξεις του διαδρόμου. Βέβαια, δεν μπορώ να γνωρίζω κατά πόσο οι διάδρομοι είναι 100% ακριβείς, αλλά, όταν ο διάδρομος λέει 12χλμ/ώρα, το ρολόι μου δίνει ένδειξη από 4'55/χλμ έως 5'05/χλμ, η αίσθηση μου είναι η αναμενόμενη για την ταχύτητα αυτή, θεωρώ ότι δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση για μια απλή προπόνηση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2018 :  11:12:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρα!

Χθες 11 χιλιόμετρα πεζοπορικά, όμορφα, άνετα και ωραία συν 23 km στο στατικό ποδήλατο σε κάτι λιγότερο από 41'.

Σήμερα μια τελευταία δυνατή δρομική στο διάδρομο, αύριο μια τελευταία δρομική και Παρασκευή ίσως λίγο ποδήλατο.

Και η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου, στον αγώνα φοράμε HR belt για να το πάμε κατά κάποιο τρόπο με την "ισχύ" ή το πας με το ρυθμό no matter what;

--------------------------
Run-time Error



αν έχεις συνηθίσει να τη φοράς, φόρα τη!
αν όχι, αποφεύγουμε κάθε τι που δεν το έχουμε συνηθίσει και υπάρχει ενδεχόμενο να μας δημιουργήσει πρόβλημα.
Κρίμα είναι άλλωστε να σε ενοχλήσει κάπου κ να πας χειρότερα από όσο θα πήγαινες χωρίς την (ενδεχόμενη) ενόχληση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2018 :  11:29:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Hermes

quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρα!

Χθες 11 χιλιόμετρα πεζοπορικά, όμορφα, άνετα και ωραία συν 23 km στο στατικό ποδήλατο σε κάτι λιγότερο από 41'.

Σήμερα μια τελευταία δυνατή δρομική στο διάδρομο, αύριο μια τελευταία δρομική και Παρασκευή ίσως λίγο ποδήλατο.

Και η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου, στον αγώνα φοράμε HR belt για να το πάμε κατά κάποιο τρόπο με την "ισχύ" ή το πας με το ρυθμό no matter what;

--------------------------
Run-time Error



αν έχεις συνηθίσει να τη φοράς, φόρα τη!
αν όχι, αποφεύγουμε κάθε τι που δεν το έχουμε συνηθίσει και υπάρχει ενδεχόμενο να μας δημιουργήσει πρόβλημα.
Κρίμα είναι άλλωστε να σε ενοχλήσει κάπου κ να πας χειρότερα από όσο θα πήγαινες χωρίς την (ενδεχόμενη) ενόχληση



Θα το θέσω διαφορετικά. Δεν είναι τόσο ότι ενοχλεί όσο ότι χωρίς αυτήν είσαι πιο άνετα. Εντάξει, φαντάζομαι το βέλτιστο είναι να έχεις κάποιο από αυτά τα μαραφέτια που μετράνε από τον καρπό, αλλά για να πάρεις ένα τέτοιο θες αρκετά παραπάνω από τα 180Ε που έδωσα εγώ για το polar και μου ξετίναξε την τσέπη...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2018 :  13:06:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by RiffRaff

quote:
Originally posted by Hermes

quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρα!

Χθες 11 χιλιόμετρα πεζοπορικά, όμορφα, άνετα και ωραία συν 23 km στο στατικό ποδήλατο σε κάτι λιγότερο από 41'.

Σήμερα μια τελευταία δυνατή δρομική στο διάδρομο, αύριο μια τελευταία δρομική και Παρασκευή ίσως λίγο ποδήλατο.

Και η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου, στον αγώνα φοράμε HR belt για να το πάμε κατά κάποιο τρόπο με την "ισχύ" ή το πας με το ρυθμό no matter what;

--------------------------
Run-time Error



αν έχεις συνηθίσει να τη φοράς, φόρα τη!
αν όχι, αποφεύγουμε κάθε τι που δεν το έχουμε συνηθίσει και υπάρχει ενδεχόμενο να μας δημιουργήσει πρόβλημα.
Κρίμα είναι άλλωστε να σε ενοχλήσει κάπου κ να πας χειρότερα από όσο θα πήγαινες χωρίς την (ενδεχόμενη) ενόχληση



Θα το θέσω διαφορετικά. Δεν είναι τόσο ότι ενοχλεί όσο ότι χωρίς αυτήν είσαι πιο άνετα. Εντάξει, φαντάζομαι το βέλτιστο είναι να έχεις κάποιο από αυτά τα μαραφέτια που μετράνε από τον καρπό, αλλά για να πάρεις ένα τέτοιο θες αρκετά παραπάνω από τα 180Ε που έδωσα εγώ για το polar και μου ξετίναξε την τσέπη...

--------------------------
Run-time Error



Αυτά δεν είναι και τόσο αξιόπιστα....



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2018 :  13:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Δυστυχώς στον καρπό δεν είναι τόσο καλά. Εμένα τουλάχιστον στο χέρι μου, δεν μου έχει κάτσει καλά. Δοκίμασα ακόμα και να ξυρίσω το πολύ μικρό κομματάκι του καρπού μου που πατάει το ρολόι (δεν φαίνεται καθόλου άσχημα, μην ανησυχείτε) μπας και φτιάξει. Τίποτα. Το δοκίμασα, έτσι, αλλιώς, σφιχτά χαλαρά πιο πάνω πιο κάτω. Μια γενική εικόνα στην δείχνει... αλλά ως εκεί.

Μπορεί να έχει να κάνει με το χέρι μου, το χρώμα του δέρματός μου δεν ξέρω. Σε άλλους έχω δει καλύτερες εντυπώσεις πάντως.

Η ζώνη όμως είναι εγγύηση και αναντικατάστατη. Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, μερικές φορές έχω ξεχάσει και ότι την φοράω όταν τελειώνω την προπόνηση.
Μια φορά μόνο, είχα μία μου έκανε σύγκαμα (άλλη ιστορία), την άλλαξα και απο τότε... δεν καταλαβαίνω καν αν την φοράω ή οχι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

avatos
Forum-Runner

125 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2018 :  14:31:24  Εμφάνιση Προφίλ
φιλε HERMES ,Θα θελα τη γνωμη σου οσο αφορα το 735 για την μετρηση παλμων απο τον καρπο ,το χρησιμοποιω δυο μηνες περιπου κ οτν βαζω τη ζωνη βλεπω αποκλιση σε σχεση με τον καρπο ,ευχαριστω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2018 :  14:44:04  Εμφάνιση Προφίλ
φίλε avatos (και λοιποί φίλοι) από την προσωπική μου εμπειρία, καθώς και από εμπειρία φίλου, η μέτρηση παλμών από καρπό δεν είναι αξιόπιστη.
Θέλει ζώνη. Αν δεν θέλει κάποιος να αγοράσει την αντίστοιχη, μπορεί και απλή παλιότερη ζώνη παλμού. Τη "βλέπει" το ρολόι σε κάθε περίπτωση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

avatos
Forum-Runner

125 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2018 :  14:50:34  Εμφάνιση Προφίλ
σ ευχαριστω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2018 :  23:26:40  Εμφάνιση Προφίλ
Χρησιμοποιώντας ακόμα το παλιό βαρύ 305 μπορώ να πω ότι ακόμα δεν έχω βρει λόγο να το αλλάξω. Με φίλο που τρέξαμε παρέα 16αρι (αυτός με 735) είχα απόκλιση +6μ. Μάλλον θα πεθάνει στο χέρι μου........Λόγω μη τεχνικής προπόνησης δεν χρησιμοποιώ ζώνη που επίσης ήταν εξυπηρετικότατη στο παρελθόν.

Χθες το απόγευμα ποδηλατικό 30αρι σε 01:20 και 560 υψομετρική, σήμερα τσιπουράκι λόγω βροχής. Ο πίσω μηριαίος δείχνει να έχει συνέλθει και αύριο το πρώτο μικρό τεστ.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2018 :  23:51:57  Εμφάνιση Προφίλ
Με την μπαταρία του τι έχεις κάνει Βασίλη;
Την έχεις αλλάξει;
Πράγματι πολύ αξιόπιστα.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2018 :  02:49:50  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα στην παρέα!

προχτές βράδυ, πάλι με το φίλο, 8.5 χιλιόμετρα αυτή τη φορά σε 53:14 (ρυθμός 6:16). άλλη μια πολύ αργή προπόνηση, ακόμα και για τα δεδομένα μου, αλλά είναι φίλος από τα παλιά και δεν θέλω να του αρνηθώ. στα θετικά πάντως το γεγονός πως ήμουν καλά και για πρώτη φορά είχα τόσο χαμηλούς παλμούς, ΜΟ 142-ΜΑΞ 174!

σήμερα επέστρεψα νωρίς σπίτι κι έτσι βρήκα την ευκαιρία για το πρώτο "long run" με το νέο μου ρολογάκι! 12χλμ σε 1:09:50 (ρυθμός 5:49). σε αντίθεση με τις παλιές μου συνήθειες, το πήγα πολύ αργά για να μην ανεβάσω παλμούς κι έτσι βγήκε πολύ ευχάριστα! ΜΟ παλμών 159, MAΞ 176. θα μου πείτε πολλοί είναι, θα σας πω πως στα 8ρια ως τώρα είχα 155 οπότε είναι μια χαρά :D

ΥΓ1. προσωπικά, με εξαίρεση 2-3 φορές, δεν χρησιμοποιούσα ποτέ ζώνη. ωστόσο πιστεύω πως ο παλμογράφος χειρός που έχει το 235 είναι σχετικά ακριβής και για έναν ερασιτέχνη ότι πρέπει. με δεδομένο πάντα πως όσο να ναι η ζώνη ενοχλεί (γι αυτό και δε φορούσα ποτέ).
ΥΓ2. Λευτέρη με τη μικρή δρομική μου εμπειρία θα σου πρότεινα να πας τον αγώνα κυρίως με την αίσθηση αφού οι παλμοί μπορεί να διαφοροποιηθούν για πολλούς λόγους και να αδικήσεις τον εαυτό σου με το αποτέλεσμα. η αίσθηση τη μέρα του αγώνα λοιπόν σε συνδυασμό με την εκτίμηση από τις ως τώρα προπονήσεις σου θα σε οδηγήσουν στον επιθυμητό ρυθμό. καλή επιτυχία!

καληνύχτα σας!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2018 :  09:42:07  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα σε όλους!

Χθες, λοιπόν, η προτελευταία προπόνηση, (δια)δρομική 10 km σε 50:30, ως πυραμίδα που άλλαζε σκάλα ανά 1 χιλιόμετρο με τις ταχύτητες να μεταβάλλονται ως εξής:

6:00-5:27-5:00-4:37-4:16-4:00-4:37-5:00-5:27-5:00 και τους παλμούς της καρδιάς να ακολουθούν ανάλογη καμπύλη.
https://flow.polar.com/training/analysis/2327913853

Επίσης, ΤΗΧ για τις απαντήσεις. Και γω πλέον κατά 90% λέω να μη βάλω τη ζώνη. Είναι πολύς ο χρόνος και δεν ξέρεις τι μπορεί να σου βγάλει. Για το ρυθμό προσανατολίζομαι κάπου γύρω στο 4:35 ως μέσο pace, σίγουρα μπορώ και καλύτερα, αλλά με ένα 30άρι και ένα 28άρι και όλα τα άλλα long κάτω από τα 23 km λίγο προβληματίζομαι σχετικά με το τι μπορεί να συμβεί στα χασομέρια του αγώνα, για αυτό λέω να είμαι μετριοπαθής τουλάχιστον ως το 30 και αν δω ότι με παίρνει να ανοίξω μετά.

Βέβαια, όλα τα long με εξαίρεση το 30άρι έγιναν ως η 6η σερί προπόνηση της εβδομάδας, κάτι που σημαίνει ότι κατά κάποιο τρόπο προσομοιώνουν χιλιόμετρα πιο βαθιά μέσα στον αγώνα, ενώ συνήθως μεσοβδόμαδα είχα και ένα medium LR της τάξης των 15-18 km. Aλλά και πάλι είναι η πρώτη φορά που κατεβαίνω τόσο undertrained ως προς τις (πολύ) μεγάλες αποστάσεις. Βέβαια, επειδή ο Μ. Αλέξανδρος είναι μόλις 4,5 μήνες μετά τον κλασικό, θα μπορούσε κανείς να υποθέσει ότι εκείνη η προετοιμασία μαζί με τον αγώνα μπορεί να λειτουργήσει κατά κάποιο τρόπο ως βάση για το κομμάτι της αντοχής.

Τέσπα, μία προπόνηση έμεινε σήμερα και Κυριακή κοντή γιορτή! Θα δείξει...



--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 29/03/2018 10:04:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2018 :  11:52:26  Εμφάνιση Προφίλ
Λευτέρη καλή επιτυχία σου εύχομαι μεθαύριο!
Όπως τα ακούω και τα διαβάζω και τα έχουμε μιλήσει, δεν νομίζω ότι είσαι ανεπαρκώς / ελλειπώς προπονημένος...
Δεν μπορώ φυσικά να προτείνω ρυθμό αγώνα, αλλά θα σου έλεγα οπωσδήποτε να μη το φοβηθείς... επιφυλακτικός και προσεκτικός ΝΑΙ, οπωσδήποτε, εξυπακούται, αλλά όχι προβληματισμένος και με αναστολές

quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρα σε όλους!

Χθες, λοιπόν, η προτελευταία προπόνηση, (δια)δρομική 10 km σε 50:30, ως πυραμίδα που άλλαζε σκάλα ανά 1 χιλιόμετρο με τις ταχύτητες να μεταβάλλονται ως εξής:

6:00-5:27-5:00-4:37-4:16-4:00-4:37-5:00-5:27-5:00 και τους παλμούς της καρδιάς να ακολουθούν ανάλογη καμπύλη.
https://flow.polar.com/training/analysis/2327913853

Επίσης, ΤΗΧ για τις απαντήσεις. Και γω πλέον κατά 90% λέω να μη βάλω τη ζώνη. Είναι πολύς ο χρόνος και δεν ξέρεις τι μπορεί να σου βγάλει. Για το ρυθμό προσανατολίζομαι κάπου γύρω στο 4:35 ως μέσο pace, σίγουρα μπορώ και καλύτερα, αλλά με ένα 30άρι και ένα 28άρι και όλα τα άλλα long κάτω από τα 23 km λίγο προβληματίζομαι σχετικά με το τι μπορεί να συμβεί στα χασομέρια του αγώνα, για αυτό λέω να είμαι μετριοπαθής τουλάχιστον ως το 30 και αν δω ότι με παίρνει να ανοίξω μετά.

Βέβαια, όλα τα long με εξαίρεση το 30άρι έγιναν ως η 6η σερί προπόνηση της εβδομάδας, κάτι που σημαίνει ότι κατά κάποιο τρόπο προσομοιώνουν χιλιόμετρα πιο βαθιά μέσα στον αγώνα, ενώ συνήθως μεσοβδόμαδα είχα και ένα medium LR της τάξης των 15-18 km. Aλλά και πάλι είναι η πρώτη φορά που κατεβαίνω τόσο undertrained ως προς τις (πολύ) μεγάλες αποστάσεις. Βέβαια, επειδή ο Μ. Αλέξανδρος είναι μόλις 4,5 μήνες μετά τον κλασικό, θα μπορούσε κανείς να υποθέσει ότι εκείνη η προετοιμασία μαζί με τον αγώνα μπορεί να λειτουργήσει κατά κάποιο τρόπο ως βάση για το κομμάτι της αντοχής.

Τέσπα, μία προπόνηση έμεινε σήμερα και Κυριακή κοντή γιορτή! Θα δείξει...



--------------------------
Run-time Error

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2018 :  14:39:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by konkarien

Με την μπαταρία του τι έχεις κάνει Βασίλη;
Την έχεις αλλάξει;
Πράγματι πολύ αξιόπιστα.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ



Δεν έχω αλλάξει τίποτα. Έχω 2 305, το δεύτερο μεταχειρισμένο, το πρώτο το έχω από το 2008(!!!!!!) μια χαρά δουλεύουν και τα δύο. Δεν το έχω μετανιώσει.
Και αλλαγή μπαταρίας να χρειαστούν δεν με προβληματίζει γιατί με περίπου 20-25 ευρώ κάνω την αλλαγή μόνος(πλην της κόλλησης που πάει σε τεχνίτη). Ο καθένας μπορεί να το κάνει, απλό είναι.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000