Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2018 :  22:13:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Simba

σημερα εκανα 5km με διάλειμμα(3-5') σε καθε km .Βοηθαει αυτη η μέθοδος ;



φυσικά και βοηθαει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2018 :  15:14:15  Εμφάνιση Προφίλ
10αρακι σε 53:45

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2018 :  09:50:22  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!
Χθες το πρωί 5,5 πεζοπορικά χιλιόμετρα και το απόγευμα 9,5 δρομικά έξω σε 43 λεπτά, όμορφα, άνετα (σχετικά) και αερόβια. Μόνο πρόβλημα η ζέστη σε συνδυασμό με την υγρασία και τη σκόνη/γύρη που ευτυχώς - σε αντίθεση με άλλες περιοχές - ήταν σε ανεκτά επίπεδα.
Ήταν και το πρώτο run με τα καινούργια hoka challenger 3 που είχα πάρει λίγο πριν τον Αλέκο. Αίσθησή μου είναι ότι αν δεν το είχα φοβηθεί να τα βάλω στον αγώνα, θα είχα πάει καλύτερα και αν όχι, τουλάχιστον θα ήταν τα χασομέρια του αγώνα πιο άνετα σε σχέση με ό,τι συνέβη φορώντας ίδιο μοντέλο μεν, με οριακά τετραψήφιο νούμερο χιλιομέτρων δε...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2018 :  13:10:48  Εμφάνιση Προφίλ
καλό Σ/Κ σε όλους!
Το έχω ρίξει στις χαλαρές προπονήσεις τρεξίματος και οργάνων / ασκήσεων μυικής τόνωσης!
χθες πρωΐ λοιπόν 15 χαλαρά χλμ στη ρεματιά (ναι, βγήκαν μπόλικα για την εποχή) και σήμερα πόδια και κοιλιακοί, ασκήσεις σωματος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Simba
Forum-Runner

Greece


98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2018 :  19:54:06  Εμφάνιση Προφίλ
Καλο Σαββατοκυριακο ,βγηκα για ενα 1000αρακι (ειπα απο το τιποτα ας τρεξω λιγο ) αλλα με επιασε πονος στη ριζα του ποδιου,μαλλον απο τα τρανταγματα.Ελπιζω μεχρι τη δευτερα να ειμαι μια χαρα.Εφτιαξα και προγραμμα προπονησεων 4 φορες την εβδομαδα στανταρ και αν τυχει και κατι παραπανω οπως πχ κανα 1000αρικακι ή 2km ή τιποτα σπριντακια καλοδεχουμενα .Παντως 4 προπονησεις τις εβαλα σιγουρες :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2018 :  20:29:43  Εμφάνιση Προφίλ
Δυνατή combo προπόνηση σήμερα με 23 ποδηλατικά σε 40 λεπτά και 4 κωπηλατικά σε 17:30. Αύριο αραλίκι!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2018 :  09:45:45  Εμφάνιση Προφίλ
18 πρωινά με 8 βαθμούς{αυτές είναι θερμοκρασίες για τρέξιμο!!) βοριαδάκι και μια πανέμορφη ανατολή. 01:40 τελικός χρόνος

Σκεφτόμουνα οσο έτρεχα γιατί οι διοργανωτές αγώνων επιλέγουν ως ώρα εκκίνησης μετά την 09:00(τους ζεστούς μήνες) ενώ ξέρουν ότι σωματικά ο δρομέας "τα παίζει". Άντε σε μαραθωνίους και πάνω δεν κερδίζεις και πολλά τα κλιματολογικά θα τα φας, αλλά σε ημί να έχεις εκκίνηση 10:30 τέλος Απριλίου ή 10:00 αρχές Ιουνίου....... εεε είναι κάπως.
Θα μου πεις, μην πηγαίνεις, ναι αλλά είναι σωστό αθλητικά; Γιατί θα πρέπει να σε απασχολούν ως συμμετέχοντα παράγοντες πιθανόν επιβαρυντικοί για την απόδοσή αλλά και την υγεία σου;
Είναι τόσο "βαρύ" να αρχίζει ένας αγώνας το πολύ μέχρι 09:00;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petaloudas
Forum-Runner

108 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2018 :  12:05:19  Εμφάνιση Προφίλ
20χλμ πρωινά σε 1.47, πολύ σκόνη...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2018 :  12:58:01  Εμφάνιση Προφίλ
@Gargadua: Το μόνο λογικό που μπορώ να σκεφτώ για την ώρα εκκίνησης, είναι η συμμετοχή από τριγύρω περιοχές με αυθημερόν εκδρομές.

Στα δικά μου τα προπονητικά, η προηγούμενη εβδομάδα βγήκε κυρίως με αγώνες διαιτησίας.
-Τετάρτη ένα εφηβικό και 5.6χλμ συνολικά
-Σάββατο 2 παιδικά(8.84χλμ) και ένα ανδρικό, χωρίς ρολόι αυτό ωστόσο αφού ξέμεινα από μπαταρία. 4-5χλμ ακόμα λογικά.
-Κυριακή ένα ανδρικό ακόμα με 4.56χλμ
όλα αυτά σε συνδυασμό με τηνυπερβολική ζέστη στους αγώνες με έκαναν να αφήσω για άλλη μέρα καθαρά δρομικές προπονήσεις.

Έκανα ωστόσο άλλη μια δρομική την Τετάρτη με 8χλμ σε 45:45(ρυθμός 5:43) με ΜΟ παλμών 163 και μέγιστους 182. αρκετή ζέστη και πάλι. Με αυτά τα ολίγα τελείωσε και...η πρώτη εβδομάδα του νέου προγράμματος :P

Σήμερα, πριν από λίγο, άλλα 8χλμ σε 46:57(ρυθμός 5:52) με ΜΟ παλμών 158 και μέγιστους 173. θέλω να πιστεύω πως οι αυξημένοι παλμοί οφείλονται κυρίως σε συσσωρευμένη κούραση από τις πολλές σερί προπονήσεις και στην ξαφνική αύξηση της θερμοκρασίας! Κατά τα άλλα το σώμα είναι μια χαρά. Συνεχίζουμε!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2018 :  13:41:59  Εμφάνιση Προφίλ
Για την προηγούμενη εβδομάδα 6 χλμ ολόκληρα το Σάββατο και μάλιστα σε 40.09 καθώς ένα οστικό οίδημα ξεκίνησε να μας ταλαιπωρεί από την Κυριακή του Πάσχα. Υπομονή!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2018 :  18:09:18  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπέρα! σήμερα πρωΐ 10 χαλαρά χλμ στην Πανεπιστημιούπολη και απόγευμα όργανα πλάτη, ασκήσεις με το σώμα για στήθος και ολίγη από κοιλιακούς
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2018 :  18:52:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by geopa

Για την προηγούμενη εβδομάδα 6 χλμ ολόκληρα το Σάββατο και μάλιστα σε 40.09 καθώς ένα οστικό οίδημα ξεκίνησε να μας ταλαιπωρεί από την Κυριακή του Πάσχα. Υπομονή!!



!!!

Στα δικά μου: σήμερα μια επαννεκίνηση συστήματος μετά τη Θεσσαλονίκη με ένα 10άρι σε χαλαρό ρυθμό.
Βάρυνα...χρειάζομαι τρέξιμο επειγόντως! :Ρ

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2018 :  18:55:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by geopa

Για την προηγούμενη εβδομάδα 6 χλμ ολόκληρα το Σάββατο και μάλιστα σε 40.09 καθώς ένα οστικό οίδημα ξεκίνησε να μας ταλαιπωρεί από την Κυριακή του Πάσχα. Υπομονή!!



!!!

Στα δικά μου: σήμερα μια επαννεκίνηση συστήματος μετά τη Θεσσαλονίκη με ένα 10άρι σε χαλαρό ρυθμό.
Βάρυνα...χρειάζομαι τρέξιμο επειγόντως! :Ρ

Free your feet...free your senses!



θέλει και λίγο ξεκούραση / αποφόρτηση το σύστημα μια στις τόσες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2018 :  19:04:43  Εμφάνιση Προφίλ

Βρηκα εναν ορφανο διαδρομο εδω στα ξενα και επαιξα λιγο μαζι του καιγοντας 1003 θερμιδες😁😁😁!!!

Ευχαριστω .

https://panosmaltezos.wordpress.com

Edited by - Etien on 16/04/2018 19:05:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2018 :  10:46:52  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα σε όλους!

Εγώ, από ό,τι φαίνεται, έχω πάθει το ακριβώς αντίθετο με το Μανόλη. Στα δύο πρώτα αναγνωριστικά run μετά τον αγώνα, πέντε και δέκα μέρες μετά, ήμουν συγκρατημένος (2 και 6 km) και σε χαμηλές σχετικά ταχύτητες (6:00-5:00). Ίσως γιατί ήμουν στο διάδρομο και είχα πλήρη έλεγχο, ίσως γιατί φορούσα τα παλιά παπούτσια, ίσως γιατί ακόμη δεν είχε περάσει πλήρως η επίδραση τόσο του αγώνα όσο και της ίωσης που τον συνόδευσε.

Την Παρασκευή, όμως, και κυρίως χθες, που έτρεξα έξω με τα καινούρια Hokaκια μου, λειτούργησα ανεξέλεγκτα, αλλά ταυτόχρονα και αβίαστα. Έτσι, μετά τα 9,5 km της Παρασκευής στο 4:32 στις τροπικές συνθήκες εκείνης της ημέρας, χθες είχαμε το ακόλουθο με (κόντρα) αέρα, απόβροχο, ψιλόβροχο και 16 βαθμούς (12,1 km σε 54'):

https://flow.polar.com/training/analysis/2388918260

Το εντυπωσιακό (δεν ξέρω αν είναι προς τη θετική ή την αρνητική πλευρά για την περίοδο που διανύουμε) είναι ότι τα 9 χιλιόμετρα που έγιναν στο ισιάδι της παραλίας πήγαν μεταξύ 4:12 και 4:25 (ανάλογα με το αν υπήρξε αλλαγή φοράς ή το αν το αέρας ήταν κόντρα) με τα περισσότερα από αυτά να είναι κάτω απτο 4:20. Αυτό το 9,5 χιλιόμετρα σε 41' θα ήταν ένα-δυο μήνες πριν το τέμπο της Παρασκευής. Αυτό με προβληματίζει ελαφρώς, γιατί μάλλον 15 μέρες μετά τον αγώνα ίσως δεν είναι το πιο σωστό να βγάζει κανείς τόσο γρήγορες προπονήσεις.

Απτην άλλη, μπορεί να φορούσα ρολόι και παλμογράφο, αλλά την ώρα του run είχα πει ότι δε θα κοιτάξω καθόλου τις ενδείξεις, απλά θα τα έχω μαζί για λόγους στατιστικής. Πράγμα που σημαίνει ότι βάσει αίσθησης (έντονο, αλλά άνετο), δεν πιέστηκα. Αργότερα, την ώρα που περίμενα τη γυναίκα μου στο αμάξι μέχρι να αγοράσει παπούτσια για τα παιδιά, για να αποσπάσω το μυαλό από τις σκέψεις ότι η τσέπη μου αδειάζει σε ρυθμό βαθέως αναερόβιου κατωφλίου, έιπα να ρίξω μια ματιά στις ενδείξεις. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως με βάση την καταγραφή του HR, θα έπρεπε το μεγαλύτερο κομμάτι να το είχα τρέξει αναερόβια. Τουλάχιστον λαμβάνοντας υπόψη το αναερόβιο κατώφλι που είχε δώσει η εργομέτρηση του Σεπτέμβρη. Χθες, όμως, η αίσθηση δεν ήταν ενδοκατωφλική, αλλά κάτι σαν τη γλυκιά ένταση του τέμπο.

Και για να περάσω τώρα στο δια ταύτα, τουλάχιστον για όσους άντεξαν να διαβάσουν ως εδώ, προφανώς υπάρχει ισχυρή πιθανότητα το κατώφλι να έχει αλλάξει. Υπάρχει κάποιος αξιόπιστος τρόπος να το υπολογίσω χωρίς εργομέτρηση (μιας και ο επόμενος αγώνας-στόχος για μένα είναι ο Νυκτερινός Ημί της Θεσσαλονίκης, άρα γιατί να την κάνω τώρα) ή πρέπει υποχρεωτικά να σκάσω το 50άρι;



--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 17/04/2018 10:49:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000