Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2018 :  19:45:25  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπέρα! σήμερα απόγευμα 12χλμ στο όμορφο κτήμα Συγγρού και ασκήσεις στήθους / μονοζυγα.

@ Simba: Μπορεί να σου φάνηκε ευκολότερο ψυχολογικά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Simba
Forum-Runner

Greece


98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2018 :  00:50:49  Εμφάνιση Προφίλ
Μου φανηκε πιο δυσκολο,κουράστηκα περισσότερο εξω παρα στους γυρους που εκανα και εντωμεταξυ πρωτη φορα εγινε και στη γαμπα δουλεια (λιγο τωρα το βραδυ τις ενιωσα πιασμενες,οχι κατι παραπανω απλα 1η φορα συνέβη ) Ισως η κατηφόρα και τα αλματακια στα πεζοδρομια εκαναν τη δουλεια.Παντως μου αρεσε και ας κουράστηκα γιατι εκανα διαδρομη πραγματικη δηλ οχι γυρους αλλα ειχα μια αφετηρια και ενα τερματισμο και φυσικα πολλη ποικιλία στο δρομο ,κοσμο,φαναρια,εναλλαγες ασφαλτου,πεζουλι ,χωμα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2018 :  08:07:27  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα! Χθες απόγευμα 7,5 km σε 34:30 στην παραλία της θεσσαλονίκης περιμένοντας τη γυναίκα μου. Πολλή ζέστη, πλέον δεν είναι για παραπάνω, τουλάχιστον τέτοιες ώρες...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2018 :  12:12:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρα! Χθες απόγευμα 7,5 km σε 34:30 στην παραλία της θεσσαλονίκης περιμένοντας τη γυναίκα μου. Πολλή ζέστη, πλέον δεν είναι για παραπάνω, τουλάχιστον τέτοιες ώρες...

--------------------------
Run-time Error



...οπότε αν θέλεις να κάνεις Long Runs (περιμένοντάς την) τότε παρακαλάς να σε στήσει ε; :Ρ

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2018 :  12:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Εγώ 8χλμ , χοντρικά στο 5'00'', στον διάδρομο γυμναστηρίου.
Έχασα 1.5λίτρο ιδρώτα. Ρυάκια σχιμάτιζαν ποταμάκια, και όταν τέλειωσα είδα και μια λιμνούλα.
Πλάκα είχε, αλλά αν το έξω σας φαίνεται ζεστό που σε χτυπάει και ένα κάποιο αεράκι, δείτε σε κλειστό χώρο τι γίνεται με άλλους 5-6 μαντραχαλάδες να τρέχουν δίπλα σου.

Είτε το πιστεύετε είτε όχι, νιώθω την διάφορα σε ζέστη όταν έχω κόσμο να τρέχει δίπλα μου, από όταν οι διπλανοί διάδρομοι είναι ελεύθεροι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2018 :  13:18:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

Εγώ 8χλμ , χοντρικά στο 5'00'', στον διάδρομο γυμναστηρίου.
Έχασα 1.5λίτρο ιδρώτα. Ρυάκια σχιμάτιζαν ποταμάκια, και όταν τέλειωσα είδα και μια λιμνούλα.
Πλάκα είχε, αλλά αν το έξω σας φαίνεται ζεστό που σε χτυπάει και ένα κάποιο αεράκι, δείτε σε κλειστό χώρο τι γίνεται με άλλους 5-6 μαντραχαλάδες να τρέχουν δίπλα σου.

Είτε το πιστεύετε είτε όχι, νιώθω την διάφορα σε ζέστη όταν έχω κόσμο να τρέχει δίπλα μου, από όταν οι διπλανοί διάδρομοι είναι ελεύθεροι.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2018 :  13:56:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

Εγώ 8χλμ , χοντρικά στο 5'00'', στον διάδρομο γυμναστηρίου.
Έχασα 1.5λίτρο ιδρώτα. Ρυάκια σχιμάτιζαν ποταμάκια, και όταν τέλειωσα είδα και μια λιμνούλα.
Πλάκα είχε, αλλά αν το έξω σας φαίνεται ζεστό που σε χτυπάει και ένα κάποιο αεράκι, δείτε σε κλειστό χώρο τι γίνεται με άλλους 5-6 μαντραχαλάδες να τρέχουν δίπλα σου.

Είτε το πιστεύετε είτε όχι, νιώθω την διάφορα σε ζέστη όταν έχω κόσμο να τρέχει δίπλα μου, από όταν οι διπλανοί διάδρομοι είναι ελεύθεροι.



Ισχύει 100%, το έχω παρατηρήσει και εγώ. Τα ζεστά σώματα λειτουργούν ως θερμοπομποί (χαμηλής ισχύος προφανώς), είναι και η επιπλέον υγρασία από τον έξτρα ιδρώτα, βάλε και τον αέρα τοπικά που δεν ανανεώνεται επαρκώς, ε δε θέλει και πολύ...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2018 :  14:03:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρα! Χθες απόγευμα 7,5 km σε 34:30 στην παραλία της θεσσαλονίκης περιμένοντας τη γυναίκα μου. Πολλή ζέστη, πλέον δεν είναι για παραπάνω, τουλάχιστον τέτοιες ώρες...

--------------------------
Run-time Error



...οπότε αν θέλεις να κάνεις Long Runs (περιμένοντάς την) τότε παρακαλάς να σε στήσει ε; :Ρ

Free your feet...free your senses!



Μανόλη, δεν ξέρω πώς είναι κάτω, αλλά με τη ζέστη που έχει εδώ αυτές τις μέρες παρακαλάμε για το αντίθετο!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2018 :  14:47:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by RiffRaff

quote:
Originally posted by Deorum

Εγώ 8χλμ , χοντρικά στο 5'00'', στον διάδρομο γυμναστηρίου.
Έχασα 1.5λίτρο ιδρώτα. Ρυάκια σχιμάτιζαν ποταμάκια, και όταν τέλειωσα είδα και μια λιμνούλα.
Πλάκα είχε, αλλά αν το έξω σας φαίνεται ζεστό που σε χτυπάει και ένα κάποιο αεράκι, δείτε σε κλειστό χώρο τι γίνεται με άλλους 5-6 μαντραχαλάδες να τρέχουν δίπλα σου.

Είτε το πιστεύετε είτε όχι, νιώθω την διάφορα σε ζέστη όταν έχω κόσμο να τρέχει δίπλα μου, από όταν οι διπλανοί διάδρομοι είναι ελεύθεροι.



Ισχύει 100%, το έχω παρατηρήσει και εγώ. Τα ζεστά σώματα λειτουργούν ως θερμοπομποί (χαμηλής ισχύος προφανώς), είναι και η επιπλέον υγρασία από τον έξτρα ιδρώτα, βάλε και τον αέρα τοπικά που δεν ανανεώνεται επαρκώς, ε δε θέλει και πολύ...

--------------------------
Run-time Error



!!!...συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω που ειπώθηκαν!
@RiffRaff: με τη ζέστη σύναψε καλές σχέσεις γιατί μου φαίνεται ότι ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2018 :  14:54:20  Εμφάνιση Προφίλ
παιδιά, και εγώ φοβάμαι ότι θα είναι σκ@τ@ το καλοκαίρι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2018 :  15:01:02  Εμφάνιση Προφίλ
Διάδρομος, κολύμπι και άγιος ο θεός!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Simba
Forum-Runner

Greece


98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2018 :  16:27:32  Εμφάνιση Προφίλ
Σημερα ολα καλα,τρεξιμο αφου ειχαν περασει δυο ωρες απο το πρωινο, 2 ρυζογκοφρετες με μαρμελάδα διχως ζαχαρη και 1 χυμο πορτοκαλι, και πρωτη ημερα για φετος με βερμουδα .Ανετα εφευγαν τα ποδια διχως το βαρος της ζεστης :) Εκανα συνεχομενα 2χλμ και μετα κανα 20΄λεπτο εξω δρομο.Στους ποσους βαθμους λεμε οχι στο τρεξιμο ; δηλ πχ απο 35 + κανονικα δεν πρεπει να μην τρεχουμε (ειδικα το μεσημερι πχ που παω εγω 1 η ωρα) ; Καπου ειχα δει οτι οι Κενυάτες που ειναι κορυφαίοι εκτος του DNA τους που ειναι για να τρεχουν τους εχει βοηθησει και η προπόνηση σε αυτες τις δυσκολες συνθηκες.Ισχύει;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2018 :  16:49:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Simba

Σημερα ολα καλα,τρεξιμο αφου ειχαν περασει δυο ωρες απο το πρωινο, 2 ρυζογκοφρετες με μαρμελάδα διχως ζαχαρη και 1 χυμο πορτοκαλι, και πρωτη ημερα για φετος με βερμουδα .Ανετα εφευγαν τα ποδια διχως το βαρος της ζεστης :) Εκανα συνεχομενα 2χλμ και μετα κανα 20΄λεπτο εξω δρομο.Στους ποσους βαθμους λεμε οχι στο τρεξιμο ; δηλ πχ απο 35 + κανονικα δεν πρεπει να μην τρεχουμε (ειδικα το μεσημερι πχ που παω εγω 1 η ωρα) ; Καπου ειχα δει οτι οι Κενυάτες που ειναι κορυφαίοι εκτος του DNA τους που ειναι για να τρεχουν τους εχει βοηθησει και η προπόνηση σε αυτες τις δυσκολες συνθηκες.Ισχύει;



Αδερφέ Σίμπα, άσε προς το παρόν τους Κενυάτες στην άκρη και προφυλάξου όσο μπορείς! Το καλοκαίρι δεν το συζητάμε καν, απόφευγε να πηγαίνεις τέτοια ώρα. Αλλά και τώρα, μη νομίζεις πως είναι καλύτερα. Μπορεί η απόλυτη θερμοκρασία να είναι χαμηλότερη από τον Ιούλιο, η ένταση όμως της ηλιακής ακτινοβολίας είναι υψηλή, ενώ και το σώμα ευρισκόμενο μετά το χειμώνα, μία θερμοκρασία 25 βαθμών πχ, δεν την αντιλαμβάνεται όπως το Σεπτέμβριο, θα αισθανθείς δυσφορία! Οπωσδήποτε καπέλο, γυαλιά, αντηλιακό (το οποίο ρίχνει και την "αισθητή" θερμοκρασία, αφού τα κύτταρα του δέρματος αντιλαμβάνονται αυτό που λέμε θερμορροή), καλή ενυδάτωση και όσο μπαίνουμε προς το καλοκαίρι, προσπάθησε να πηγαίνεις είτε 7-8 το πρωί είτε αντίστοιχα το απόγευμα. Αν μπορείς να βρίσκεις και σκιερές διαδρομές, ακόμη καλύτερα. Και τέλος, όταν θα φτάσουμε στην περίοδο με τα συνεχόμενα 30άρια, βρες και εναλλακτικούς τρόπους άθλησης, κολύμπι (αν έχεις εύκολη πρόσβαση στη θάλασσα) ή κανά γυμναστήριο, όπου θα μπορείς και να κάνεις επιπλέον δραστηριότητες (ποδήλατο, ελλειπτικό, στέπερ, κτλ.) βελτιώνοντας την αερόβια ικανότητά σου, χωρίς το συνεχές κοπάνημα του τρεξίματος. Ειδικά για κάποιον που μπαίνει τώρα στην άθληση ίσως είναι και προτιμότερο να το προσεγγίσει έτσι και όταν δημιουργήσει μια άλφα υποδομή, να μπορέσει να εστιάσει καλύτερα σε κάποιο άθλημα μέσω ειδικότερου προγράμματος. Με τους 35, πάντως, που αναφέρεις, νομίζω προτιμότερη δραστηριότητα θα ήταν η ερωτική με το air condition, παρά οτιδήποτε άλλο...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Simba
Forum-Runner

Greece


98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2018 :  17:44:41  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι,τα καλοκαιρια κολυμπαω,παιζω ρακετες,μπαλες και κανω βολτες με ενα ποδηλατακι σπαστο που εχω.Δε θελω ομως να χανω τρεξίματα για αυτο λεω .Το χειροτερο μετα τον ηλιο ειναι και η άπνοια με ζεστη.Οποτε να μην εχει ηλιο και καλυτερα να τρεχουμε σε αλση που ειναι πιο δροσερα (μαζι μας και αντικουνουπικά ,ειμαστε ο καλυτερος στοχος για αυτα με τον ιδρώτα )Kαλη δυναμη να εχουμε και ας ελπισουμε σε ενα οχι τοσο ζεστο καλοκαιρι με αερακι κ δροσια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2018 :  19:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
έχω πρόβλημα, αντι για αντικουνουπικά διάβασα αντικουμουνιστικά, και για 1 στιγμή μπλόκαρα.

χαχαχαχα

Λοιπόν σαν κάποιος που όταν μου την βαράει βγαίνω και τρέχω, καλύτερο το πρωινό οκ, αλλά αν καμιά φορά δεν σε παίρνει και τον χρόνο σου ή την όρεξή σου την κλέβεις προς το μεσημεράκι, ακόμα και καλοκαίρι δεν χάλασε ο κόσμος. Ρίχνεις τον ρυθμό, λαμβάνεις τα υπόλοιπα μέτρα προστασίας και για ΛΙΓΗ ώρα μπορείς να τρέξεις. Προφανώς δεν μιλάω για κανένα 30άρι long (έχω κάνει πάντως και 20άρι... ένα φεγγάρι στο πάρκο), ούτε για έκτακτα καιρικά φαινόμενα καύσωνα (αν και το έχω κάνει και αυτό) αλλά οκ, όλα γίνονται και παλεύονται.
Αργός ρυθμός, λιγότερη ώρα από το συνήθες, γιαλάκια-καπελάκι ίσως και αντηλιακό αν είσαι πιο ασπρουλιάρης και κινδυνεύεις να αρπάξεις... και είσαι οκ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000