Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2018 :  10:57:44  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρες! σήμερα το πρωϊ 14 χλμ στο Χαλανδρίου υπό ψιλόβροχο συνεχές και δροσιστικό!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2018 :  11:14:33  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα στην παρέα!

Τετάρτη απόγευμα, έπειτα από 5 πρωινά πεζοπορικά χιλιόμετρα, έφυγα τρέχοντας από τη δουλειά φορτωμένος με ένα σακίδιο με προοπτική να κάνω ζέσταμα, ώστε να βγει μια ωραία διαλλειματικούλα στο γήπεδο της περιοχής μου. Είχε, όμως, τόση ζέστη και υγρασία που πραγματικά αντιλήφθηκα τη ματαιοπονία του εγχειρήματος και έτσι, έχοντας διανύσει ~4,5 εξωτερικά χιλιόμετρα, χώθηκα στο γυμναστήριο, έβαλα το διάδρομο στο 14,5 km/h και έτρεξα λίγο περισσότερο από 20' (5 km). Aκολούθως, ένα χαλαρό χιλιόμετρο ως το σπίτι.

Χθες το πρωί, 35' στο ελλειπτικό (3,5 km) προοδευτικά αυξανομενης δυσκολίας, τα 20' στην κανονική φορά και τα υπόλοιπα ανάποδα. Ακολούθως, 12' στις κυλιόμενες σκάλες, όπου έχουν αρχίσει μάλλον να γίνονται οι σχετικές προσαρμογές, μιας και παρότι έβαλα 2' περισσότερα από τις προηγούμενες φορές και λίγο (ακόμη) μεγαλύτερη ένταση, οι σφυγμοί δεν ανέβηκαν στο θεό, όπως τις προηγούμενες φορές. Ακολούθως, 5 πεζοπορικά ως τη δουλειά.

Σήμερα το πρωί, προοδευτικό στο διάδρομο με 12+ χιλιόμετρα σε 58:30 ως εξής:
- Από 10' σε 6:00/5:27/5:00/4:37/4:17
- 5' στο 4:00
- 2:30 στο 3:45
- 1:30 cool down στα 8 km/h

To τελευταίο 1,5 λεπτό στα 16 km/h με ανατίναξε! Το θέμα είναι πως μόλις πληροφορήθηκα ότι την Κυριακή έχει στην παραλία της Θεσσαλονίκης και 10άρι στο πλαίσιο του Βίκος Street Relays. Είχα την αίσθηση πως είχε μόνο σκυταλοδρομίες. Και απτη μία με τρώει πολύ να πάω γιατί αυτό το δεκάρι είναι flat, απτην άλλη, όμως, σκέφτομαι πως μετά το σημερινό κοπάνημα δεν είμαι βέβαιος ότι θα είναι καλή ιδέα. Γιατί όσο και να λέω τώρα ότι θα το πάω χαλαρά, είναι βέβαιο πως αν στηθώ στην εκκίνηση στο μυαλό μου θα είναι το πρώτο ψηφίο του τελικού χρόνου να είναι το "3". Τουλάχιστον, είναι απόγευμα Κυριακής, οπότε μαζί με το αυριανό ρεπό κάπως μαζεύεται το πράγμα, σε περίπτωση που το αποφασίσω...

ΥΓ. Για τις κυλιόμενες σκάλες που αναρωτηθήκατε, είναι αυτό ακριβώς που διαβάζετε. Ένα μηχάνημα δύο μέτρων στο ύψος, το οποίο είναι σα να έχει πάρει κανείς ένα τμήμα από τις κυλιόμενες στο μετρό πχ και να προσπαθεί να τις ανέβει. Απλά, μπορείς να επιλέγεις την ταχύτητα με την οποία θα ανεβαίνεις τα σκαλοπάτια. Βρήκα και μια φωτό για να έχετε μια εικόνα, άσχετα αν εδώ η κοπέλα χρησιμοποιεί το μηχάνημα για να κάνει κάποια άλλη άσκηση.

https://www.facebook.com/MadGym.gr/photos/a.386712998084306.94839.386708998084706/1792473574174901/?type=3&theater

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 18/05/2018 11:16:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2018 :  11:43:49  Εμφάνιση Προφίλ
Και για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος, το μηχάνημα είναι αυτό:

http://jht.gr/climbmill-%CE%AE-stairclimber-%CE%AE-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%84/

και η χρήση του είναι η ακόλουθη:

https://www.youtube.com/watch?v=MFAcGDxuIRk&feature=related



--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2018 :  10:02:26  Εμφάνιση Προφίλ
30 ποδηλατικά χλμ προχθές σε 01:10, 10 δρομικά χλμ χθες σε 55΄αλλά......κυριολεκτικά κάηκα γιατί βγήκα στις 5 το απόγευμα. Τα βεντιλατερ δουλεύανε υπερωρίες για να ξεϊδρώσω.......... Σήμερα ολίγα βαράκια και κοιλιακοί.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2018 :  12:02:34  Εμφάνιση Προφίλ
Riffraff καλό φίλε!!! σκαλιέρα!!!! :)

στα δικά μου τώρα, σήμερα είχα στατικό ποδήλατο με κάποιες αυξομειώσεις στο πετάλι και στην ένταση και μετά πρόγραμμα κοιλιακών, λίγα πόδια και τέλος δυναμικές ασκήσεις! burpees με τινάγματα στο μονόζυγο , αλματα σε κουτί και kettlebells... οι παλμοί ανεβαίνουν στους 130 - 150 και το σώμα (μου) τα παίζει γιατί έχει συνηθίσει οι παλμοί να ανεβαίνουν έτσι από άλλη δραστηριότητα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2018 :  17:22:14  Εμφάνιση Προφίλ
Στις δυο προηγούμενες διοργανώσεις το 10ρι έβγαινε κάπου στο 9,6, άρα το sub40 το έχεις σίγουρο. Εκτός αν την έχουν μετρήσει καλύτερα αυτή τη φορά, θέλει μόνο 100 μέτρα πιο πέρα να πάνε την αναστροφή. Αλλιώς, είναι μια ευκαιρία να κάνεις καλό μέσο pace.
quote:
Originally posted by RiffRaff

[quote]Το θέμα είναι πως μόλις πληροφορήθηκα ότι την Κυριακή έχει στην παραλία της Θεσσαλονίκης και 10άρι στο πλαίσιο του Βίκος Street Relays. Είχα την αίσθηση πως είχε μόνο σκυταλοδρομίες. Και απτη μία με τρώει πολύ να πάω γιατί αυτό το δεκάρι είναι flat, απτην άλλη, όμως, σκέφτομαι πως μετά το σημερινό κοπάνημα δεν είμαι βέβαιος ότι θα είναι καλή ιδέα. Γιατί όσο και να λέω τώρα ότι θα το πάω χαλαρά, είναι βέβαιο πως αν στηθώ στην εκκίνηση στο μυαλό μου θα είναι το πρώτο ψηφίο του τελικού χρόνου να είναι το "3"
.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2018 :  10:34:55  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους!

Σάββατο το πρόγραμμα είχε ένα επιβεβλημένο ρεπό και Κυριακή αγώνα. Βασικά, μέχρι τις 6 παρά χθες το απόγευμα το "έπαιζα" αν θα κατέβω γιατί είχα κάποια θέματα με το στομάχι, ίσως τσίμπησα κάτι από τους μικρούς που είναι με αντιβίωση και οι δύο. Τελικά, όμως, με μια αποφασιστική κίνηση, μπήκα στο αυτοκίνητο, πήγα ως τα δικαστήρια και από εκεί, έπειτα από 2+ παραλιακά χιλιόμετρα (10:30), έφτασα στη γραμματεία του αγώνα δίπλα στο άγαλμα του Αλέκου. Εκεί πληροφορούμαι ότι τελικά η εκκίνηση θα γίνει στις 7:15 και όχι 6:30, όπως γνωρίζαμε. Φτου! Στράφι πήγε το ζέσταμα, άσε που με τον αέρα που είχε βγάλει, μάλλον είχε αντίστροφα αποτελέσματα. Anyway, αφού σπόταρα γνωστές φάτσες και κάναμε και μια χαλαρή κουβεντούλα, κατά τις 7 παρά λίγο άρχισε ένας νέος κύκλος ζεστάματος. Μάστορα, πιάσε άλλα 2,5+ σε 16'+.

Ε, με τα πολλά, ήρθε κάποια στιγμή η ώρα να στηθούμε στην αφετηρία. Πριν προχωρήσω στα του αγώνα, να αναφέρω ότι οι διοργανωτές μάλλον διαβάζουν το φόρουμ (και συγκεκριμένα το σχόλιο του φίλου kostao), γιατί αυτή τη φορά σχεδόν όλοι συμφώνησαν ότι η διαδρομή ήταν στα όρια του ακριβώς (10k). Εγώ, ως συνήθως, με τα πολλά ζιγκ ζαγκ που κάνω έγραψα 50-60 μέτρα παραπάνω, αλλά αυτό είναι δικό μου πρόβλημα. Οι συνθήκες ήταν κάπως περίεργες, στα θετικά ότι εκείνη την ώρα είχε συννεφιάσει και φυσούσε, στα αρνητικά ότι με το νοτιά, στο πήγαινε είχες κόντρα και στο γύρνα πολύ έντονη αίσθηση ζέστης, αφού η κίνηση εξουδετέρωνε τη δράση του αέρα. Επίσης, εμένα που κόστισαν πολύ οι μπόλικες (ανα)στροφές (8 x 1,25), οπωσδήποτε 1-2 sec/km, φαίνεται και στη χρονοσειρά του pace. Επίσης, έφαγα στην αρχή και αρκετό χρόνο (>5" καθαρό) μέχρι να ξεμπλέξω απτην αρχική κίνηση, γιατί ήταν κάπως μυστήριο το ότι στα 40-50 μέτρα από την εκκίνηση είχε αναστροφή και δε φρόντισα να στηθώ μπροστά, αλλά κάπου στη μέση. Οι περισσότεροι, πάντως, από ό,τι κατάλαβα δεν είχαν τόσο μεγάλο πρόβλημα με τις (ανα)στροφές (εγώ πρέπει να το δουλέψω αυτό μάλλον), αλλά με το τερέν, το οποίο είναι - ομολογουμένως - απαράδεκτο. Πολύ σκληρό και όχι φλατ, αλλά με εξωχές, κάτι που προφανώς δημιουργεί αυξημένη πίεση στα σημεία της πατούσας που έρχονται σε επαφή με το έδαφος.

Και αφού, λοιπόν, είμαι βέβαιος ότι σας κράτησα όλους σε αγωνία, ωσάν παρουσιαστής, πάμε στα αποτελέσματα. 40:20 ο τελικός απολογισμός στα 10,05 που έτρεξα. Το πάλεψα αρκετά στο τέλος μήπως και, αλλά δε γινόταν. Ίσως αν δεν είχε τόσες στροφές να το πάλευα λίγο παραπάνω, αλλά από ό,τι φαίνεται είμαι στο 4:00+ και όχι στο 4:00-.

https://flow.polar.com/training/analysis/2489441818

Στα καπάκια, είχε άλλα 2+ σε 10'+ ως το αυτοκίνητο, ανεβάζοντας το συνολικό χιλιομετρικό σε ~17 km, ενώ το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με κάτι μπριζόλες στο σπίτι.

Τέλος, σήμερα το πρωί 5 πεζοπορικά για αποκατάσταση από το χθεσινό κοπάνημα.

ΥΓ. Είναι λογικό να έχει κανείς μέσα σε διάστημα 7 μήνών 40:20 στο δεκάρι, 1:31 στον ημί και ~3:20 στο μαραθώνιο; Να παίζει ρόλο το BMI (29);

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 21/05/2018 10:38:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2018 :  13:53:43  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα. Τους ρώτησα μερικές φορές πριν τρέξω και είπαν ότι ήταν μετρημένα Δέκα χιλιόμετρα. Σε πήρα στο λαιμό μου για το σίγουρο 39+. Σε άλλη παρόμοια περίπτωση να συνεννοηθούμε να τρέξουμε μαζί για αλληλοτράβηγμα.
quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους!

Σάββατο το πρόγραμμα είχε ένα επιβεβλημένο ρεπό και Κυριακή αγώνα. Βασικά, μέχρι τις 6 παρά χθες το απόγευμα το "έπαιζα" αν θα κατέβω γιατί είχα κάποια θέματα με το στομάχι, ίσως τσίμπησα κάτι από τους μικρούς που είναι με αντιβίωση και οι δύο. Τελικά, όμως, με μια αποφασιστική κίνηση, μπήκα στο αυτοκίνητο, πήγα ως τα δικαστήρια και από εκεί, έπειτα από 2+ παραλιακά χιλιόμετρα (10:30), έφτασα στη γραμματεία του αγώνα δίπλα στο άγαλμα του Αλέκου. Εκεί πληροφορούμαι ότι τελικά η εκκίνηση θα γίνει στις 7:15 και όχι 6:30, όπως γνωρίζαμε. Φτου! Στράφι πήγε το ζέσταμα, άσε που με τον αέρα που είχε βγάλει, μάλλον είχε αντίστροφα αποτελέσματα. Anyway, αφού σπόταρα γνωστές φάτσες και κάναμε και μια χαλαρή κουβεντούλα, κατά τις 7 παρά λίγο άρχισε ένας νέος κύκλος ζεστάματος. Μάστορα, πιάσε άλλα 2,5+ σε 16'+.

Ε, με τα πολλά, ήρθε κάποια στιγμή η ώρα να στηθούμε στην αφετηρία. Πριν προχωρήσω στα του αγώνα, να αναφέρω ότι οι διοργανωτές μάλλον διαβάζουν το φόρουμ (και συγκεκριμένα το σχόλιο του φίλου kostao), γιατί αυτή τη φορά σχεδόν όλοι συμφώνησαν ότι η διαδρομή ήταν στα όρια του ακριβώς (10k). Εγώ, ως συνήθως, με τα πολλά ζιγκ ζαγκ που κάνω έγραψα 50-60 μέτρα παραπάνω, αλλά αυτό είναι δικό μου πρόβλημα. Οι συνθήκες ήταν κάπως περίεργες, στα θετικά ότι εκείνη την ώρα είχε συννεφιάσει και φυσούσε, στα αρνητικά ότι με το νοτιά, στο πήγαινε είχες κόντρα και στο γύρνα πολύ έντονη αίσθηση ζέστης, αφού η κίνηση εξουδετέρωνε τη δράση του αέρα. Επίσης, εμένα που κόστισαν πολύ οι μπόλικες (ανα)στροφές (8 x 1,25), οπωσδήποτε 1-2 sec/km, φαίνεται και στη χρονοσειρά του pace. Επίσης, έφαγα στην αρχή και αρκετό χρόνο (>5" καθαρό) μέχρι να ξεμπλέξω απτην αρχική κίνηση, γιατί ήταν κάπως μυστήριο το ότι στα 40-50 μέτρα από την εκκίνηση είχε αναστροφή και δε φρόντισα να στηθώ μπροστά, αλλά κάπου στη μέση. Οι περισσότεροι, πάντως, από ό,τι κατάλαβα δεν είχαν τόσο μεγάλο πρόβλημα με τις (ανα)στροφές (εγώ πρέπει να το δουλέψω αυτό μάλλον), αλλά με το τερέν, το οποίο είναι - ομολογουμένως - απαράδεκτο. Πολύ σκληρό και όχι φλατ, αλλά με εξωχές, κάτι που προφανώς δημιουργεί αυξημένη πίεση στα σημεία της πατούσας που έρχονται σε επαφή με το έδαφος.

Και αφού, λοιπόν, είμαι βέβαιος ότι σας κράτησα όλους σε αγωνία, ωσάν παρουσιαστής, πάμε στα αποτελέσματα. 40:20 ο τελικός απολογισμός στα 10,05 που έτρεξα. Το πάλεψα αρκετά στο τέλος μήπως και, αλλά δε γινόταν. Ίσως αν δεν είχε τόσες στροφές να το πάλευα λίγο παραπάνω, αλλά από ό,τι φαίνεται είμαι στο 4:00+ και όχι στο 4:00-.

https://flow.polar.com/training/analysis/2489441818

Στα καπάκια, είχε άλλα 2+ σε 10'+ ως το αυτοκίνητο, ανεβάζοντας το συνολικό χιλιομετρικό σε ~17 km, ενώ το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με κάτι μπριζόλες στο σπίτι.

Τέλος, σήμερα το πρωί 5 πεζοπορικά για αποκατάσταση από το χθεσινό κοπάνημα.

ΥΓ. Είναι λογικό να έχει κανείς μέσα σε διάστημα 7 μήνών 40:20 στο δεκάρι, 1:31 στον ημί και ~3:20 στο μαραθώνιο; Να παίζει ρόλο το BMI (29);

--------------------------
Run-time Error

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2018 :  13:54:03  Εμφάνιση Προφίλ
Ριφ Ραφ
απ΄ότι φαίνεται το ταλέντο το χρήμα και ο βήχας δεν μπορούν να κρυφτούν!!! Αλήθεια πόσοι να μπορούν σε 7 μήνες να έχουν αυτές τις επιδόσεις;
Απλά αξιέπαινος.
Καυτερές δεν τρώτε εκεί πέρα; Ξεροσφύρι η μπριζόλα χωρίς καυτερή; Αμαρτία.


Μεγάλη κουβέντα ο αέρας που επικρατεί και σε ποια εποχή!
Αυτές τις μέρες όταν τρέχω κόντρα στον αέρα είμαι καλά όμως όταν γυρνάω και τον έχω πλάτη καίγομαι, νοιώθω πολύ έντονα την ζέστη ενώ και η τελευταία αίσθηση δροσιάς εξαφανίζεται. Τον χειμώνα το αντίθετο, παγώνω στον κόντρα και αισθάνομαι καλύτερα όταν τον έχω πλάτη.

17 χλμ χθες το πουρνό σε 01:36΄ πάντα με μεζέδακια στη τσέπη για τους αδέσποτους φίλους..
Αρχίζω το τρέξιμο και νοιώθω 1 μικρό τσόξιμο στο 2ο δάχτυλο του ποδιού, δεν δίνω σημασία και συνεχίζω. 2-3 φορές ακόμα με έτσουξε και σταμάτησε. Στην επιστροφή ένοιωθα την πατούσα μου υγρή, βρε να είναι η κάλτσα, βρε να είναι νερό που μάλλον μου έπεσε όταν έπινα; Πάλι δεν έδωσα σημασία και συνέχισα. Φτάνω σπίτι βγάζω το παπούτσι και βλέπω όλη την πατούσα φουλ στο αίμα! Τελικά ήταν το νύχι του 3ου που δεν είχε κοπεί καλά και 1 μυτούλα εξείχε ελαφρώς με αποτέλεσμα να ξύνει το 2ο δάχτυλο!!!!

Προσοχή στη λεπτομέρεια λοιπόν...


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2018 :  14:09:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by kostao

Καλημέρα. Τους ρώτησα μερικές φορές πριν τρέξω και είπαν ότι ήταν μετρημένα Δέκα χιλιόμετρα. Σε πήρα στο λαιμό μου για το σίγουρο 39+. Σε άλλη παρόμοια περίπτωση να συνεννοηθούμε να τρέξουμε μαζί για αλληλοτράβηγμα.




Φίλε, καθόλου δε με πήρες στο λαιμό σου! Το 40- για να μετράει πρέπει να είναι σε 10k, πρακτικά θα πρέπει το μέσο pace να είναι <4:00. Αλλιώς έχεις sub40 στα 9,5 πχ και κακώς το αναφέρει κανείς ως pb. Δε μπορεί να υπάρξει ικανοποίηση επίτευξης στόχου όταν ξέρεις ότι είχες βοήθεια εξωγενών παραγόντων, τουλάχιστον για εμάς τους χομπίστες. Εσύ έτρεξες χθες; Εμένα μου άρεσε σε γενικές γραμμές ως διοργάνωση και το ότι δεν είχε ήλιο εκείνη την ώρα (στην επιστροφή θα τον είχαμε κατάματα) βοήθησε νομίζω. Μόνο αυτό το κωλοτερέν στην παραλία είναι μεγάλο πρόβλημα, ρε γαμώτο. Όχι μόνο σε αγώνα, αλλά και σε μια απλή προπόνηση.

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 21/05/2018 15:07:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2018 :  14:19:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by gargadua

Ριφ Ραφ
απ΄ότι φαίνεται το ταλέντο το χρήμα και ο βήχας δεν μπορούν να κρυφτούν!!! Αλήθεια πόσοι να μπορούν σε 7 μήνες να έχουν αυτές τις επιδόσεις;
Απλά αξιέπαινος.
Καυτερές δεν τρώτε εκεί πέρα; Ξεροσφύρι η μπριζόλα χωρίς καυτερή; Αμαρτία.


Μεγάλη κουβέντα ο αέρας που επικρατεί και σε ποια εποχή!
Αυτές τις μέρες όταν τρέχω κόντρα στον αέρα είμαι καλά όμως όταν γυρνάω και τον έχω πλάτη καίγομαι, νοιώθω πολύ έντονα την ζέστη ενώ και η τελευταία αίσθηση δροσιάς εξαφανίζεται. Τον χειμώνα το αντίθετο, παγώνω στον κόντρα και αισθάνομαι καλύτερα όταν τον έχω πλάτη.

17 χλμ χθες το πουρνό σε 01:36΄ πάντα με μεζέδακια στη τσέπη για τους αδέσποτους φίλους..
Αρχίζω το τρέξιμο και νοιώθω 1 μικρό τσόξιμο στο 2ο δάχτυλο του ποδιού, δεν δίνω σημασία και συνεχίζω. 2-3 φορές ακόμα με έτσουξε και σταμάτησε. Στην επιστροφή ένοιωθα την πατούσα μου υγρή, βρε να είναι η κάλτσα, βρε να είναι νερό που μάλλον μου έπεσε όταν έπινα; Πάλι δεν έδωσα σημασία και συνέχισα. Φτάνω σπίτι βγάζω το παπούτσι και βλέπω όλη την πατούσα φουλ στο αίμα! Τελικά ήταν το νύχι του 3ου που δεν είχε κοπεί καλά και 1 μυτούλα εξείχε ελαφρώς με αποτέλεσμα να ξύνει το 2ο δάχτυλο!!!!

Προσοχή στη λεπτομέρεια λοιπόν...


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




1. @gargadua, θενκς για τα καλά σου λόγια, αλλά το πνεύμα του σχολίου μου ήταν διαφορετικό. Άλλωστε, όταν κυκλοφορούν εδώ μέσα τύποι σαν το Μανόλη ή τον Πάνο ή τον PeterL θαταν κάπως προκλητικό να βγω και να "το παίξω". Βασικά, αυτό που ήθελα να καταδείξω αναφέροντας επιδόσεις σε διαφορετικές αποστάσεις που έγιναν τους τελευταίους 7 μήνες (με την έννοια ότι είναι σχετικά κοντά χρονικά, όχι μία το 2015, μία το 2017 και μία το 2018) είναι ότι προκύπτει μια κάποια αναντιστοιχία μεταξύ τους, είναι κάπως ασύμβατες. Ή θαπρεπε ναναι πιο πάνω το δεκάρι ή πιο κάτω ο μαραθώνιος για να υπάρχει μεταξύ τους μια καλύτερη συνοχή. Για την ιστορία, πώντως, αγωνιστικά έχω εμπλακεί 17 (και όχι 7) μήνες, αλλά και πάλι θενκς.

2. Με λεμονάτες πατάτες φούρνου, παντζαροσαλάτα με γιαούρτι, μήλο και καρύδι, ψωμί σπιτικό, κατίκι Δομοκού! Συνοδεία ηλεκτρολυτών σε υγρή μορφή.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2018 :  14:24:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by RiffRaff


ΥΓ. Είναι λογικό να έχει κανείς μέσα σε διάστημα 7 μήνών 40:20 στο δεκάρι, 1:31 στον ημί και ~3:20 στο μαραθώνιο; Να παίζει ρόλο το BMI (29);

--------------------------
Run-time Error



Καλημέρα RiffRaff.
Το ΒΜΙ σίγουρα παίζει ρόλο ιδιαίτερα στις μεγάλες αποστάσεις.
Το δικό σου θα έλεγα ότι είναι αρκετά μεγάλο αλλά οι επιδόσεις σου είναι αξιοπρόσεκτες για αυτή την τιμή ΒΜΙ. Ο χρόνος δεκαριού που έχεις αντιστοιχεί σε κάτω απο 3:10 για φλατ μαραθώνιο αλλά παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο. Υπάρχει ένα excel αρχείο απο Daniels το οποίο σου δίνει ένα καλό μπούσουλα για τις επιδόσεις και τους ρυθμούς προπόνησης που μπορείς να ακολουθείς δίνοντας το χρόνο που έχεις τρέξει μια απόσταση. Αν δεν το έχεις μπορώ να σου το στείλω.
Επίσης αν έχεις κάνει εργομέτρηση σίγουρα ο εργομέτρης θα σου έχει συστήσει την απώλεια μυικης μάζας.
Προσωπικά όταν ο δείκτης ΒΜΙ ήταν περίπου στο 25 άντε να είχα δεκάρι 42:30 το οποίο χοντρικα έδινε φλατ μαραθώνιο 3:16 με ιδανικές συνθήκες αλλά ούτε καν το 3:30 δεν θα μπορούσα να πλησιάσω τότε.
Αυτό που θέλω να πω έιναι ότι ναι μεν υπάρχει σχετική αναντιστοιχία στις επιδόσεις σου αλλά άλλο αγώνισμα το δεκαρι και άλλο ο μαραθώνιος.

Μιχάλης-VTRunner

Edited by - VTRunner on 21/05/2018 15:06:07
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2018 :  15:29:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by VTRunner

Καλημέρα RiffRaff.
Το ΒΜΙ σίγουρα παίζει ρόλο ιδιαίτερα στις μεγάλες αποστάσεις.
Το δικό σου θα έλεγα ότι είναι αρκετά μεγάλο αλλά οι επιδόσεις σου είναι αξιοπρόσεκτες για αυτή την τιμή ΒΜΙ. Ο χρόνος δεκαριού που έχεις αντιστοιχεί σε κάτω απο 3:10 για φλατ μαραθώνιο αλλά παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο. Υπάρχει ένα excel αρχείο απο Daniels το οποίο σου δίνει ένα καλό μπούσουλα για τις επιδόσεις και τους ρυθμούς προπόνησης που μπορείς να ακολουθείς δίνοντας το χρόνο που έχεις τρέξει μια απόσταση. Αν δεν το έχεις μπορώ να σου το στείλω.
Επίσης αν έχεις κάνει εργομέτρηση σίγουρα ο εργομέτρης θα σου έχει συστήσει την απώλεια μυικης μάζας.
Προσωπικά όταν ο δείκτης ΒΜΙ ήταν περίπου στο 25 άντε να είχα δεκάρι 42:30 το οποίο χοντρικα έδινε φλατ μαραθώνιο 3:16 με ιδανικές συνθήκες αλλά ούτε καν το 3:30 δεν θα μπορούσα να πλησιάσω τότε.
Αυτό που θέλω να πω έιναι ότι ναι μεν υπάρχει σχετική αναντιστοιχία στις επιδόσεις σου αλλά άλλο αγώνισμα το δεκαρι και άλλο ο μαραθώνιος.

Μιχάλης-VTRunner



THX, φίλε Μιχάλη! Το βρήκα το εξέλ, θα το μελετήσω το βράδυ σπίτι! Για το βάρος που λες, ο εργομέτρης είχε την άποψη να χάσω 4-5 κιλά λίπους, αυτό που δεν είπε είναι πώς διάολο να γίνει αυτό όταν έπειτα από 20 χρόνια συνεχούς και συστηματικής άσκησης, το "8" έφυγε από πρώτο ψηφίο του βάρους μόνο σε μία περίπτωση. Όταν νοσηλεύτηκα στο νοσοκομείο με σιδηροπενία, αιματοκρίτη <30 και χειρουργείο. Αλλά μέσα σε 2 μήνες επανήλθε, χαχα!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2018 :  15:50:23  Εμφάνιση Προφίλ
βγαίνεις και παίζεις μπαλα κανονικότατα και με το νόμο!


quote:
Originally posted by RiffRaff

quote:
Originally posted by gargadua

Ριφ Ραφ
απ΄ότι φαίνεται το ταλέντο το χρήμα και ο βήχας δεν μπορούν να κρυφτούν!!! Αλήθεια πόσοι να μπορούν σε 7 μήνες να έχουν αυτές τις επιδόσεις;
Απλά αξιέπαινος.
Καυτερές δεν τρώτε εκεί πέρα; Ξεροσφύρι η μπριζόλα χωρίς καυτερή; Αμαρτία.


Μεγάλη κουβέντα ο αέρας που επικρατεί και σε ποια εποχή!
Αυτές τις μέρες όταν τρέχω κόντρα στον αέρα είμαι καλά όμως όταν γυρνάω και τον έχω πλάτη καίγομαι, νοιώθω πολύ έντονα την ζέστη ενώ και η τελευταία αίσθηση δροσιάς εξαφανίζεται. Τον χειμώνα το αντίθετο, παγώνω στον κόντρα και αισθάνομαι καλύτερα όταν τον έχω πλάτη.

17 χλμ χθες το πουρνό σε 01:36΄ πάντα με μεζέδακια στη τσέπη για τους αδέσποτους φίλους..
Αρχίζω το τρέξιμο και νοιώθω 1 μικρό τσόξιμο στο 2ο δάχτυλο του ποδιού, δεν δίνω σημασία και συνεχίζω. 2-3 φορές ακόμα με έτσουξε και σταμάτησε. Στην επιστροφή ένοιωθα την πατούσα μου υγρή, βρε να είναι η κάλτσα, βρε να είναι νερό που μάλλον μου έπεσε όταν έπινα; Πάλι δεν έδωσα σημασία και συνέχισα. Φτάνω σπίτι βγάζω το παπούτσι και βλέπω όλη την πατούσα φουλ στο αίμα! Τελικά ήταν το νύχι του 3ου που δεν είχε κοπεί καλά και 1 μυτούλα εξείχε ελαφρώς με αποτέλεσμα να ξύνει το 2ο δάχτυλο!!!!

Προσοχή στη λεπτομέρεια λοιπόν...


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




1. @gargadua, θενκς για τα καλά σου λόγια, αλλά το πνεύμα του σχολίου μου ήταν διαφορετικό. Άλλωστε, όταν κυκλοφορούν εδώ μέσα τύποι σαν το Μανόλη ή τον Πάνο ή τον PeterL θαταν κάπως προκλητικό να βγω και να "το παίξω". Βασικά, αυτό που ήθελα να καταδείξω αναφέροντας επιδόσεις σε διαφορετικές αποστάσεις που έγιναν τους τελευταίους 7 μήνες (με την έννοια ότι είναι σχετικά κοντά χρονικά, όχι μία το 2015, μία το 2017 και μία το 2018) είναι ότι προκύπτει μια κάποια αναντιστοιχία μεταξύ τους, είναι κάπως ασύμβατες. Ή θαπρεπε ναναι πιο πάνω το δεκάρι ή πιο κάτω ο μαραθώνιος για να υπάρχει μεταξύ τους μια καλύτερη συνοχή. Για την ιστορία, πώντως, αγωνιστικά έχω εμπλακεί 17 (και όχι 7) μήνες, αλλά και πάλι θενκς.

2. Με λεμονάτες πατάτες φούρνου, παντζαροσαλάτα με γιαούρτι, μήλο και καρύδι, ψωμί σπιτικό, κατίκι Δομοκού! Συνοδεία ηλεκτρολυτών σε υγρή μορφή.

--------------------------
Run-time Error

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2018 :  20:03:27  Εμφάνιση Προφίλ
Είχα πάει στην εκδήλωση μόνο ως εμψυχωτής-προπονητής για τη γυναίκα μου και το γιο μου αλλά κάποιος προσφέρθηκε να κρατήσει το γιο και μπόρεσα τελευταία στιγμή να πάρω μέρος. Δεν είχα τίποτα μαζί μου ούτε παλμογράφο και το ρολόι μου δεν έπιασε δορυφόρο. Με αποτέλεσμα να τρέχω μόνο με την αίσθηση ακολουθώντας μερικούς από τους φτερωτούς δρομείς με αποτέλεσμα να καταρρίψω όχι μόνο το 40λεπτο αλλά και το 39λεπτο, χρόνος 38:45 στο ρολόι μου. Τρελά πράγματα. Και δεν μου ερχόταν να κλάψω όπως συμβαίνει συνήθως στα 10ρια....
quote:
Originally posted by RiffRaff

quote:
Originally posted by kostao

Καλημέρα. Τους ρώτησα μερικές φορές πριν τρέξω και είπαν ότι ήταν μετρημένα Δέκα χιλιόμετρα. Σε πήρα στο λαιμό μου για το σίγουρο 39+. Σε άλλη παρόμοια περίπτωση να συνεννοηθούμε να τρέξουμε μαζί για αλληλοτράβηγμα.




Φίλε, καθόλου δε με πήρες στο λαιμό σου! Το 40- για να μετράει πρέπει να είναι σε 10k, πρακτικά θα πρέπει το μέσο pace να είναι <4:00. Αλλιώς έχεις sub40 στα 9,5 πχ και κακώς το αναφέρει κανείς ως pb. Δε μπορεί να υπάρξει ικανοποίηση επίτευξης στόχου όταν ξέρεις ότι είχες βοήθεια εξωγενών παραγόντων, τουλάχιστον για εμάς τους χομπίστες. Εσύ έτρεξες χθες; Εμένα μου άρεσε σε γενικές γραμμές ως διοργάνωση και το ότι δεν είχε ήλιο εκείνη την ώρα (στην επιστροφή θα τον είχαμε κατάματα) βοήθησε νομίζω. Μόνο αυτό το κωλοτερέν στην παραλία είναι μεγάλο πρόβλημα, ρε γαμώτο. Όχι μόνο σε αγώνα, αλλά και σε μια απλή προπόνηση.

--------------------------
Run-time Error

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000