Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2018 :  10:45:34  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα και καλή βδομάδα και από μένα!

Σάββατο είχα προγραμματίσει πριν την κάρτα καυσαερίων που είχα βάλει για τις 11:30 να πάω για ένα μπάνιο, μιας και από το ΚΤΕΟ θα ήταν περίπου 20' απόσταση, αλλά απτη στιγμή που πληροφορήθηκα ότι στο σημείο που θα πήγαινα είχε γίνει ψιλοβούρκος η θάλασσα, αποφάσισα ότι και ένα τρεξιματάκι μέσα στο ψιλόβροχο δε θα ήταν άσχημο. Έτσι, στη χορτολιβαδική έκταση του ΔΑΚ Σταυρούπολης, το κοντέρ έγραψε 15,23 km σε 68:34, χωρισμένο σε 3 φάσεις, τις εξής τέσσερις:

- Ζέσταμα: 10' - 2,06 km.
- Ζώνη 2 (136-149 HR): 30' - 6,66 km ().
- Ζώνη 3 (150-159 HR): 25' - 5,88 km.
- Cool down: 3,5' - 0,62 km.

Ακολούθως, ένα ήπιο κωπηλατικό session στο γυμναστήριο (20' - 3,3 km) με απώτερο σκοπό να να κάνω μπάνιο, χωρίς να γυρίσω σπίτι.

Για την Κυριακή είχα προγραμματίσει σε συνεννόηση με τον υπεύθυνο του γυμναστηρίου να χρησιμοποιήσω τα spinning ποδήλατα, τα οποία είναι κατά βάση για τα προγράμματα αλλά τις Κυριακές κάνουν τα στραβά μάτια, όμως, τελικά, το 4ωρο μεταμεσονύκτιο session στο Ιπποκράτειο για τη λαρυγγίτιδα του μεγάλου με συνεπήρε τόσο που το ξέχασα τελείως. Βέβαια, με 5 σπαστές ώρες ύπνου κουραζόμουν και μόνο που έβλεπα στην τηλεόραση 22 περίεργους τύπους να κυνηγάνε μια μπάλα, οπότε μάλλον καλό μου έκανε το ρεπό.

Σήμερα το πρωί, βέβαια, πήρα κατά κάποιο τρόπο το αίμα μου πίσω με 33,1 km στο (regular) στατικό ποδήλατο σε 62' με προοδευτικά αυξανόμενη αντίσταση, η οποία στα χασομέρια μου έδωσε και 5' στη ζώνη 3 (>150 HR), πράγμα σχετικά σπάνιο για το ποδήλατο.

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 18/06/2018 11:00:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2018 :  19:57:24  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπερίζω! σημερα έπαιξε df με πρωΐνή δρομική προπόνηση στο Χαλανδρίου, όπου 14χλμ με 4χλμ δυνατό αερόβιο & 3 χιλιάρια και με απογευματινή προπόνηση σιδεράδικο, όπου κοιλιακοί και πλάτη όργανα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2018 :  01:28:48  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπέρα σας φίλοι μου!

ανέβηκαν οι θερμοκρασίες, έπιασα δουλειά και έχω να γράψω καιρό! και πιθανότατα θα ξανακάνω αρκετό αφού εκεί που είμαι πια (Κέρκυρα), όντας μόνο με το κινητό δεν πολυψήνομαι να βγάζω τα μάτια μου και να συμμετέχω δυστυχώς όπως πριν, κάτι που μου λείπει ωστόσο γι αυτό θα προσπαθήσω όποτε βρίσκω ευκαιρία!

στα περί δρομικών τώρα, ο Μάιος υπήρξε μήνας αποχής λόγω..προσαρμογής στο νέο μου περιβάλλον! ήθελα να βγω κάποιες φορές αλλά με τη δικαιολογία της (αρκετά υψηλής) θερμοκρασίας και της υγρασίας δείλιαζα..

από 1 Ιουνίου ωστόσο ξεκίνησα και πάλι και για να αποκτήσει λίγο περισσότερο ενδιαφέρον όλο αυτό και να βρω ἐνα δυνατό κίνητρο να τρέχω μέσα στις ζέστες πήρα δύο αποφάσεις..

Αρχικά μπήκα στο περίφημο myasics.com και βάζοντας 2(δύο ναι!!!) προπονήσεις την εβδομάδα, έθεσα ως στόχο το Μαραθώνιο της Αθήνας. Απλά να βγει, χωρίς στόχο, τίποτα! Δύσκολο εγχείρημα και το γνωρίζω εξαρχής. Θα προσπαθήσω να χωρέσω 3η προπόνηση κατά δύναμιν μέχρι τέλη Αυγούστου κι από κει και πέρα με τη (λογική) πτώση της θερμοκρασίας, θα την καθιερώσω και θα παλέψω για 4η ώστε να νιώσω τουλάχιστον μια σχετική σιγουριά για την απόσταση.
Δεύτερο και καλύτερο, σε μια στιγμή θολούρας, γράφτηκα στο Μαραθώνιο (ενισχυμένο πακετάκι με καγκουρόμπλουζο!) κι έτσι τα περιθώρια στενεύουν επικίνδυνα! Είναι μέχρι να μου τη βιδώσει και να κάψω τα λεφτά της εγγραφής χαχα! και όχι μόνο αυτό, αλλά είμαι έτοιμος να κλείσω και αεροπορικά σε πρώτη φάση και ξενοδοχείο (αργότερα) ώστε να μη μπορώ να ξεφύγω με τίποτα! τι βλακεία με δέρνει θεέ μου!!!

σήμερα λοιπόν, βάσει του νέου (δύσκολου χαχαχα!) προγράμματος μου, πρώτη μαραθωνιακή προπόνηση με.. 8χλμ σε 46:12, χαλαρό στο σύνολό του με σπριντάκια στις ανηφόρες και ένα 400ρι στο τέλος, έτσι γιατί περίεργα την είδα! το πρόγραμμα γράφει κάτι για 7'/χλμ αλλά ούτε θυμάμαι τι παραμέτρους έβαλα και σφυρίζω αδιάφορα!

αυτά τα ολίγα - πολλά από μένα, καλή συνέχεια σε όλους!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2018 :  18:36:19  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπέρα! σήμερα έπαιξε πρωΐνό με πόδια (δυνατό session) & απογευματινό στατικό ποδήλατο - χαλαρό - με στήθος όργανα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jiannis21
Forum-Runner

Greece


61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2018 :  18:49:43  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα,

10(χλμ) στους 165 Κ.Π.
Πραγματικά η ζέστη είναι πρόκληση. Σαν να το κάνει 2 φόρες πιο δύσκολο.

https://connect.garmin.com/modern/activity/2788675728
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2018 :  22:12:49  Εμφάνιση Προφίλ
Ήπια ποδηλατοβόλτα επί 1:18΄κάπου στα 30-32 χλμ. Τα μετατάρσια μου ρίξανε κανά 2 προειδοποιητικές στην αρχή όμως μετά στρώσανε

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Simba
Forum-Runner

Greece


98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2018 :  22:37:20  Εμφάνιση Προφίλ
Γεια χαρα,τελικα σε δασος,αλσος κλπ θα προπονουμαι το καλοκαιρι ,περασματα και οχι γυρους.Πιο καλο το κλιμα ,δροσια .Στα σταδια κλπ γηπεδα εχουν μονο ηλιο αλλα και πολυ κοσμο οταν ειναι απογευμα.Σημερα εκανα 45 λεπτα συνολο με ενδειαμεσες παυσεις για περπατημα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2018 :  09:13:14  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρα! Αν εχεις άλσος / πάρκο / δασος μεγαλούτσικο κοντά σου, λέει! Εκμεταλευσου το!
quote:
Originally posted by Simba

Γεια χαρα,τελικα σε δασος,αλσος κλπ θα προπονουμαι το καλοκαιρι ,περασματα και οχι γυρους.Πιο καλο το κλιμα ,δροσια .Στα σταδια κλπ γηπεδα εχουν μονο ηλιο αλλα και πολυ κοσμο οταν ειναι απογευμα.Σημερα εκανα 45 λεπτα συνολο με ενδειαμεσες παυσεις για περπατημα

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2018 :  09:14:48  Εμφάνιση Προφίλ
εγώ σήμερα 9χλμ στον Αρδηττό!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2018 :  10:22:13  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Χθες 45' στο ελλειπτικό με αυξανόμενη αντίσταση και αλλαγή φοράς στο ημίωρο + 6 πεζοπορικά το απόγευμα.

Σήμερα το πρωί, έχοντας ως μπούσουλα ένα πρόγραμμα της polar που χρησιμοποιώ για συντήρηση ως προς τα δρομικά (άσχετα που δεν το πολυακολουθώ! ), σηκώθηκα στις 6:30 με σκοπό να κάνω μία tempo interval. Θεωρητικά, έχοντας πέσει στις 11, θα έπρεπε να είμαι από μέτρια ως καλά. Μάλλον, όμως, το πάρτι του Σαββατόβραδου στο Ιπποκράτειο είχε ως αποτέλεσμα να "τσιμπήσω" κάτι το οποίο δε διαχειρίστηκα σωστά με αποτέλεσμα φλέματα, έναν γδαρμένο λαιμό και αίσθηση ότι 2 ωρίτσες ύπνο τις είχα ακόμη. Με τα πολλά, αφού σηκώθηκα που σηκώθηκα, είπα να βγω και ό,τι γίνει. Βέβαια, στην πρώτη μπουκιά του κέικ σε συνδυασμό με την πρώτη γουλιά (ή μάλλον ρουφηξιά) καφέ, σήμανε συναγερμός στην κοιλιά για κατεπείγουσα καταδρομική στην τουαλέτα. "Καλά ξεκινήσαμε...", σκέφτηκα.

Αφού πέρασε, λοιπόν, και αυτός ο σκόπελος και με μια αίσθηση ανησυχίας να με συνοδεύει στην πορεία προς το γήπεδο σχετικά με το τι άλλο μπορεί να προκύψει, η προπόνηση - επιτέλους - ξεκίνησε. Το πρόγραμμα έλεγε ζέσταμα 13' στις ζώνες 1-3 και 4 x 6' στις ζώνες 4-5 με ενδιάμεσα διαλείμματα 2' στη ζώνη 3. Η αλήθεια είναι ότι τη ζώνη 5 την ψιλάφησα οριακά μόνο, κατά βάση έπαιξα μπάλα στην 4, γιατί εκτός από την αίσθηση κόπωσης, υπήρχε και ένα τεχνικό πρόβλημα με τη μπουκωμένη μύτη που μου δυσχέραινε την αναπνοή. Παράλληλα, την 4η επανάληψη την έκανα στη ζώνη 3, όχι τόσο γιατί δε θα άντεχα άλλα 6' σε αυτήν την ένταση, αλλά γιατί φοβήθηκα το υπερβολικό χρέωμα υπό αυτές τις συνθήκες. Τόσο εμείς όσο και οι προπονήσεις έχουμε συνέχεια. Έτσι, είχαμε τα ακόλουθα (10 km σε 46:30):

- Ζέσταμα (13'): 2,58 km με 135 μέσο HR
- Ζώνη 4 (3 x 6'): 1,46 km με 163 μέσο HR/ 1,45 με 166 μέσο HR/ 1,44 με 167 μέσο HR
- Ζώνη 3 (6'): 1,24 με 155 μέσο HR

Τα υπόλοιπα χιλιόμετρα μοιράστηκαν στα κομμάτια των ενδιάμεσων "διαλειμμάτων" και αυτό του cool down. Ένα ενδιαφέρον χαρακτηριστικό στο ΔΑΚ Σταυρούπολης, πλέον, είναι ότι με τις βροχές της τελευταίας περιόδου στο περιφερειακό κομμάτι του γηπέδου στο οποίο επιτρέπεται να τρέχουμε (έξω από τις γραμμές) έχει ψηλώσει αρκετά η χλωρίδα (σε σημεία ως και 20 πόντους από το έδαφος μπορεί να φτάσουν κάποια κοτσάνια), κάτι απτη μία κόβει σε ταχύτητα, αλλά απτην άλλη βάζει μια έξτρα αντίσταση, καθώς και δημιουργεί συνθήκες πολύ μαλακού τερέν. Δεν είναι για συνέχεια γιατί δε μπορείς να έχεις ακρίβεια ως προς το κομμάτι της ταχύτητας, αλλά για μια φορά την εβδομάδα είναι πολύ καλό.

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 20/06/2018 10:24:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/06/2018 :  07:49:59  Εμφάνιση Προφίλ
50λεπτο ατελείωτο πρωινό μπάνιο

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/06/2018 :  11:25:14  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Σήμερα πρωί στο κωπηλατικό ~5,5 km σε 30' και, ακολούθως, 100 ορόφους στη σκαλιέρα σε λίγο πάνω από 16'.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/06/2018 :  15:59:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Jiannis21

Καλησπέρα,

10(χλμ) στους 165 Κ.Π.
Πραγματικά η ζέστη είναι πρόκληση. Σαν να το κάνει 2 φόρες πιο δύσκολο.

https://connect.garmin.com/modern/activity/2788675728



Από την άλλη όμως αποτελεί και ένα καλό προπονητικό ερέθισμα! Απλά πρέπει να προσαρμόζεις κατάλληλα τους ρυθμούς (προς το πιο αργό) για να έχεις την ίδια «εσωτερική αίσθηση» κούρασης. Και όταν έρθουν τα κρύα…πετάς!


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/06/2018 :  16:03:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Simba

Γεια χαρα,τελικα σε δασος,αλσος κλπ θα προπονουμαι το καλοκαιρι ,περασματα και οχι γυρους.Πιο καλο το κλιμα ,δροσια .Στα σταδια κλπ γηπεδα εχουν μονο ηλιο αλλα και πολυ κοσμο οταν ειναι απογευμα.Σημερα εκανα 45 λεπτα συνολο με ενδειαμεσες παυσεις για περπατημα



Αν μάλιστα υπάρχουν ανηφοροκατηφόρες στα αλσύλλια/πάρκα που προπονείσαι και ύπαρξη μικτού εδάφους (χωμάτινο τεραίν ή μονοπάτια), τότε η εκμετάλλευσή τους μόνο καλό θα σου κάνει!


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/06/2018 :  16:10:32  Εμφάνιση Προφίλ
@RiffRaff: ακολουθώ γενικότερα μια διαφορετική προσέγγιση στο προπονητικό μου πλάνο: αν δεν αισθάνομαι για οποιαδήποτε λόγο καλά (είτε λόγω γενικότερης ή δρομικής κούρασης, είτε λόγω αϋπνίας, είτε λόγω ασθένειας ή υποψίας αυτής) τότε το αρχικό πρόγραμμα αναπροσαρμόζεται χωρίς δεύτερη σκέψη από μένα! Έχω «κάψει» έτσι δύσκολες προπονήσεις για…πλάκα! Ή απλά έχω δώσει «ρεπό» στο αρχικό προπονητικό πλάνο για…πλάκα! Από την εμπειρία μου όσο πίεζα για κάτι καλό όταν δεν αισθανόμουνα καλά, τότε τόσο συνήθως χειροτέρευα την κατάσταση, δε μου έβγαινε η προπόνηση ή απλά φλέρταρα με τραυματισμό!

…έχω κάψει επίσης προπόνηση ταχύτητας ακόμα και με την «εκκίνησή» της, όταν τελικά δεν αισθανόμουνα καλά και απλά το γύριζα σε ένα ελεύθερο ή και χαλαρό τρεξιματάκι… ;-)


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000