Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Simba
Forum-Runner

Greece


98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/08/2018 :  22:00:58  Εμφάνιση Προφίλ
Μιση ωρα γυρω γυρω 4 περιοχες περιπου κοντα στο κεντρο.Ωραια εποχη να τρεχεις στις γειτονιες της Αθήνας.Προσοχή στα αυτοκίνητα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2018 :  18:44:37  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα! διπλή και σήμερα, με πρωΐνό ήμισυ ποδάρια / κοιλιακοί και είχα κατά νου 15' στη γαλέρα αλλά όταν πήγα μετά από 1' παράτησα και απογευματινό τεταρτακι στατικό ποδήλατο και χαλαρή πλάτη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/08/2018 :  09:08:07  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημερα , χθες το απογευμα 10χ400@1:50 ......καλα πηγε αν και νωρις και με μπαφιασε η ζεστη

AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/08/2018 :  11:51:30  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρες, σήμερα 2 ώρες ελεύθερο στη Ρόδων, 23 και κάτι ψηλά. Κτημα Συγγρού κλειστό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/08/2018 :  13:13:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Hermes

καλημέρες, σήμερα 2 ώρες ελεύθερο στη Ρόδων, 23 και κάτι ψηλά. Κτημα Συγγρού κλειστό



...όσο ο κίνδυνος πυρκαγιάς είναι σε επίπεδα "4" ή "5" το κτήμα παραμένει κλειστό...(2 ώρες ελεύθερο μεσοβδόμαδα...θηρίο είσαι! ;-)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/08/2018 :  13:15:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by as400

Καλημερα , χθες το απογευμα 10χ400@1:50 ......καλα πηγε αν και νωρις και με μπαφιασε η ζεστη

AS400



...έλα, μην γκρινιάζεις Γιώργο...χτίζεις χαρακτήρα έτσι! Προσωπικά μέσα στον Αύγουστο δε με βλέπω να κάνω ταχύτητες...από Σεπτέμβριο πλευρά ;-)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/08/2018 :  16:13:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Hermes

καλημέρες, σήμερα 2 ώρες ελεύθερο στη Ρόδων, 23 και κάτι ψηλά. Κτημα Συγγρού κλειστό



...όσο ο κίνδυνος πυρκαγιάς είναι σε επίπεδα "4" ή "5" το κτήμα παραμένει κλειστό...(2 ώρες ελεύθερο μεσοβδόμαδα...θηρίο είσαι! ;-)

Free your feet...free your senses!



μπα, έχω άδεια και απόγευμα φεύγω για Σ/Κ στην Κέα! Οπότε κάποτε έπρεπε να βρω που θα "στριμώξω" ένα λονγακι που είχα κατά νου να κάνω αυτή την εβδομάδα
Καλά είσαι εσύ? πως παει?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/08/2018 :  18:24:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Hermes

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Hermes

καλημέρες, σήμερα 2 ώρες ελεύθερο στη Ρόδων, 23 και κάτι ψηλά. Κτημα Συγγρού κλειστό



...όσο ο κίνδυνος πυρκαγιάς είναι σε επίπεδα "4" ή "5" το κτήμα παραμένει κλειστό...(2 ώρες ελεύθερο μεσοβδόμαδα...θηρίο είσαι! ;-)

Free your feet...free your senses!



μπα, έχω άδεια και απόγευμα φεύγω για Σ/Κ στην Κέα! Οπότε κάποτε έπρεπε να βρω που θα "στριμώξω" ένα λονγακι που είχα κατά νου να κάνω αυτή την εβδομάδα
Καλά είσαι εσύ? πως παει?



...δεν τρέχω (παρά ελάχιστα) αλλά το έχω ρίξει στη μάσα και "παχαίνω"...είναι και αυτό μια γυμναστική! :Ρ

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2018 :  20:35:25  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα!
Χθες πρωΐ 8 χλμ μέσα στους ανέμους και τις άμμους χωματόδρομων της Κέας. Κούτσα κούτσα το κρέμασα και αυτό το ένσημο!
Μανώλη η εκγύμναση της άνω και της κάτω σιαγόνας επιφέρει θεληματικότερο πηγούνι και ζυγωματικά!!! καλά να περνάς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2018 :  10:46:48  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρα! ταληρούμπα τεμπάκι σήμερα και μετά 5 τριακοσάρια. 14χλμ μάζεψα συνολικά, σχετικά νωρίς το πρωΐ στο τσιμεντένιο της Πανεπιστημιούπολης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/08/2018 :  10:51:57  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρες! σήμερα πρωΐ 10 φορές σκάρτα 400 μέτρα ανηφόρα στην περιμετρο της Πανεπιστημιούπολης σε 1'32 κατά μ.ο. 12 χλμ σύνολο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/08/2018 :  12:40:43  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα σε όλους και καλή επάνοδο! I'm back, bitches (το καλσόν πρόσεχε μόνο...)!

Λοιπόν, η περίοδος των διακοπών συνοδεύτηκε από 70 κολυμβητικά χιλιόμετρα σε ένα 20ήμερο, άλλα τόσα ποδηλατικά (τρίχες κατσαρές, δηλαδή, αλλά αφού έγιναν τα καταγράφω) και πολλές ασκήσεις εντός νερού στο πλαίσιο του παιχνιδιού με τα πιτσιρίκια. Για άλλους, βέβαια, το να πετάς μια φουσκωτή κουλούρα και να τρέχεις να την πιάσεις επί μισή ώρα ή το να κρατάς ένα "μωρό" 20 κιλών με λυγισμένα τα γόνατα μέσα στο νερό και να κάνεις το βάτραχο πηγαίνοντας μισό χιλιόμετρο κανονικά και άλλο μισό ανάποδα νοείται ως κανονική προπόνηση, αλλά για τους δικούς μου τους κανίβαλους, αφού ο μπαμπάς κολυμπάει 4 χιλιόμετρα σερί ή τρέχει 42k θεωρείται κάτι περίπου προφανές...

Στις διακοπές, λοιπόν, το ξυπνητήρι χτυπούσε στις 7 και μια μπανάνα και ένα λίτρο νερό μετά, βρισκόμουν στη θάλασσα για 80-90 λεπτά συνεχούς κολύμβησης από το ύψος περίπου της εκκλησίας του Αγ. Παντελεήμονα στην παραλία του Μαραθώνα ως το ξενοδοχείο Golden Coast και πίσω. Συνήθως, το πρώτο μισό της διαδρομής έβγαινε σερί ελεύθερο, τα 2/3 της επιστροφής (συνήθως με κόντρα το κύμα) πρόσθιο και το τελευταίο 1/3 της επιστροφής ελεύθερο. Στα καπάκια ένα γρήγορο, αλλά βαρβάτο πρωινό, και ξανά βουτιά με τα παιδιά πλέον. Και το απόγευμα, ξανά βουτιά με τα παιδιά και στο τέλος 500-800 μέτρα γρήγορο κολύμπι, σπασμένο και πάλι σε ελεύθερο και πρόσθιο. Οι όποιες διαφοροποιήσεις στους χρόνους και τις αποστάσεις σχετίζονται με τις συνθήκες της θάλασσας (είναι πολύ πιο εύκολο συνολικά να κολυμπάς σε μία θάλασσα που μοιάζει με λίμνη, χωρίς καθόλου συν/πλην ανάλογα με τη φορά, παρά μια θάλασσα που στη μία φορά "σε πηγαίνει" και στο γύρνα είναι τελείως κόντρα), αλλά με το πόσο είχα κουραστεί από τους κανίβαλους.

Εξαίρεση στα παραπάνω αποτέλεσαν κάποιες μέρες στη μέση των διακοπών, όταν και απέκτησα το "αυτί του κολυμβητή", aka εξωτερική ωτίτιδα και έπρεπε να μη βρέχω καθόλου τα αυτιά μου και να βάζω κολλύριο. Όχι ότι σταμάτησα να κολυμπάω, ο χρόνος παραμονής στη θάλασσα παρέμεινε ο ίδιος, απλά για 4-5 μέρες έκανα μόνο πρόσθιο (άρα μικρότερη απόσταση). Βέβαια, αυτές οι μέρες ήταν ιδιαιτέρως κουραστικές αθλητικά μιλώντας, γιατί συνέπεσε η ανάγκη του να κρατάω το σώμα όσο πιο ψηλά γίνεται εντός του νερού για να αποφεύγονται οι δυσμενείς παρενέργειες του να έρχεται το αυτί σε επαφή με το νερό (παρά τις ωτοασπίδες που χρησιμοποιούσα) με την ιδιαίτερα ταραγμένη θάλασσα εκείνων των ημερών.

Η πρώτη βδομάδα των διακοπών συνοδεύτηκε, επίσης, και από αρκετό κουβάλημα στην πρώην Αμερικάνικη βάση της Ν. Μάκρης στο πλαίσιο της εθελοντικής εργασίας για τους πυροπαθείς της περιοχής. Δυστυχώς, η άφιξή μας συνοδεύτηκε από αυτή τη ζοφερή συγκυρία, μάλιστα στον ευρύτερο κύκλο μου υπήρξαν δύο κηδείες και στο στενότερο αρκετά καμένα σπίτια...

Anyway, αφού επιτρέψαμε Παρασκευή βράδυ, το Σάββατο βγήκα για ένα αναγνωριστικό τρέξιμο, το οποίο παραδόξως κατέληξε σε πολλά γκάζια. Τα 9+ πρώτα χιλιόμετρα έγιναν προς και εντός του γηπέδου της περιοχής μου σε ένα μέσο ρυθμό 4:28, ο οποίος είναι παραπλανητικός ως μέση τιμή, μιας και τα δύο πρώτα χιλιόμετρα ήταν στο 5:28 και 4:41, αντίστοιχα. Δε μπορώ να γνωρίζω τι περίεργες προσαρμογές δίνει το (πολύ) κολύμπι, αλλά είπα να το πάω με την αίσθηση και η αίσθησή μου με ανέβασε εκεί. Μάλιστα και οι σφυγμοί είδα μετά ότι ανέβηκαν, αλλά εγώ δεν το πολυπήρα πρέφα εκείνη την ώρα. (Μπορεί το κολύμπι να σου ανεβάσει το κατώφλι;) Πιο πολύ ένιωθα να με ταλαιπωρεί η προηγούμενη μέρα, η οποία είχε κλασικά το πρωί πολύ κολύμπι, παιχνίδι στη θάλασσα με τα παιδιά και ταξίδι Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Βγαίνοντας από το στάδιο, μιας και είχε αγώνα η τοπική ομάδα και έπρεπε να την κάνουμε, συνέχισα στους έξω δρόμους για άλλα περίπου 4 χιλιόμετρα, φυσικά σε χαμηλότερες εντάσεις. Αυτό που παρατήρησα (και το είδα ξανά και τη Δευτέρα) είναι πως αργώ λίγο παραπάνω να ρίξω τους σφυγμούς μετά το τρέξιμο σε σχέση με πριν τις διακοπές.

Χθες, αφού την Κυριακή πήρα ρεπό από οποιαδήποτε αθλητική δραστηριότητα έπειτα από ένα μήνα, το πρωί δεν άντεξα, σηκώθηκα πολύ νωρίς και πριν πάω δουλειά έκανα ένα μικρό ταξίδι ως τη Ν. Ηράκλεια, όπου και κολύμπησα 4 χιλιόμετρα. Το απόγευμα έτρεξα κιόλας στην περίβολο του Καυταντζογλείου, 10 χιλιόμετρα σε 50 λεπτά με αλλαγή φοράς σε διάφορες εντάσεις. Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι πως ενώ μετά το τρέξιμο του Σαββάτου τα πόδια είχαν πιαστεί απίστευτα, θυμίζοντάς μου τις φάσεις που παίζω μπάλα μετά από πολύ καιρό και έχω τα ίδια συμπτώματα, χθες αν και κατά τη διάρκεια της προπόνησης καταλάβαινα πως δυσκολεύομαι να "ανοίξω" λόγω των πιασιμάτων, μετά ως δια μαγείας έφυγαν! Όμως, παρατήρησα και πάλι την ίδια συμπεριφορά, να κατεβάζω στο τέλος ρυθμό και, παρόλα αυτά, να αργούν οι σφυγμοί να πέσουν. Εκτός και αν απλά είναι η αίσθησή μου, μιας και είχα να τρέξω γύρω στις 25 μέρες και μπορεί εγώ να μην το έχω καλά στο μυαλό μου.

Και αφού τελειώσαμε και με τα χθεσινά, επειδή μου άρεσε το χθεσινό είπα να το επαναλάβω και σήμερα. Έτσι, σήμερα το πρωί είχαμε πάλι άλλα 4 κολυμβητικά μεταξύ του μπιτς μπας Άμμος και της Σαχάρας στη Ν. Ηράκλεια. Ακόμη έχει μείνει επάνω μου η μυρωδιά του ιωδίου και των λοιπών θαλασσινών συστατικών, δίνοντας μια εσάνς διακοπών στο γραφείο...

ΥΓ.1 Δεν ξέρω τι συμβαίνει με άλλα ρολόγια, αλλά το Μ400 της polar που χρησιμοποιώ εγώ δε δίνει καθόλου ένδειξη απόστασης κατά τη διάρκεια του πρόσθιου στο οποίο τα χέρια δε βγαίνουν σχεδόν ποτέ από το νερό. Αν κανείς έχει κάποια αίσθηση/λύση πάνω σε αυτό, καθώς και αν γνωρίζει κανείς πώς θα μπορούσαμε να μετράμε σφυγμούς κατά τη διάρκεια της κολύμβησης (όσες φορές και να δοκίμασα η ζώνη δε δίνει σήμα με τίποτα), καλοδεχούμενος...

ΥΓ.2 Δεν ξέρω που να το γράψω, οπότε το βάζω εδώ. Αυτό που έγινε στα 5k γυναικών στο Ευρωπαϊκό είναι αυτό που στην ποδοσφαιρική διάλεκτο λέμε "του κρεμάς το δελτίο"...

ΥΓ.3 Κοίτα να δεις που ένα ένα τα θυμάμαι. Εκεί που ήμουν απογοητευμένος που δεν πρόλαβα τις ομαδικές του ΣΔΥΘ για τον Κλασικό, πετυχαίνω στην παραλία το Βλάση τον Καραβασίλη από τον Τελμησσό Μαραθώνα να κάνει, τι άλλο, να τρέχει. Τον είχα δει και στην Αμερικάνικη βάση, αλλά σε εκείνη τη φάση πού μυαλό για τέτοια. Τέσπα, κουβέντα στην κουβέντα, αν δεν προκύψει κάτι έκτακτο και αν το Σεπτέμβριο βγάλω ένα 30άρι στο 4:30 για να έχει νόημα να μπλέξω με αυτή τη διαδικασία, μέσα Νοέμβρη θα τα πούμε στην αφετηρία! Yeah!

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 14/08/2018 12:56:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/08/2018 :  13:23:16  Εμφάνιση Προφίλ
Λευτέρη welcome back! πρέπει να έχεις βγάλει λέπια!!!!
αν κατάλαβα καλά, δεν έτρεξες για 4 εβδομάδες... οπότε, είναι λογικό να βλέπεις λίγο διαφορετικά (ετερόκλητα) στοιχεία...
αν δεν κολυμπούσες θα ένοιωθες χώμα, αλλά μάλλον σε κράτησε. Τα πόδια, ως μυες, λογικό να έχουν μεν αναπαυθεί αλλά και να σου βγάζουν πιασιματάκια, μαγκωματάκια κλπ στις πρώτες δρομικές προπονήσεις εμτά από διάστημα απραξίας (στο νερό δεν παίζουν κραδασμοί)

Λυπάμαι φίλε για αυτό που έγινε και για τις απώλειες και τις καταστροφές των ανθρώπων της περιοχής
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/08/2018 :  10:16:02  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρες και χρόνια μας πολλά στους εορτάζοντες! σήμερα 9 χαλαρά χλμ στους δρόμους της Κηφισιας (Στροφύλι)! Έπεται εορταστική έξοδος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/08/2018 :  09:25:01  Εμφάνιση Προφίλ
Χρόνια πολλά
11/8 20΄ζέσταμα 30΄τέμπο στους 165 παλμους 20΄χαλαρά
12/8 3 ώρες 23,78 χιλ. 735 +υψομετρική ασαφλτο και μονοπάτι από Λεύκες ως τους Αγίους Πάντες το ψηλότερο σημείο της Πάρου. Επιστροφή και κάθοδος στο μονοδικό βυζαντινό μονοπάτι και επιστροφή στις λΕΎΚΕΣ.
13/8 50΄ TRAIL στο μονοπάτι Λεύκες - Πρόδρομος έτσι για να το χορτάσω ,τροποποίηση της προπόνησης.
14/8 fartlek 20΄ζέσταμα 4χ5΄στους 170 με 2΄στουε 140΄και 20 χαλαρά, λίγο επικίνδυνα στον στενό δρομο απο διασταύρωση Λευκών προς Προδρομο δίπλα στα αυτοκίνητα και λεωφορεία.
Κάθε μέρα το πρόγραμα είχε 1 ώρα χαλαρό κολύμπι -πλατσουρισμα και 2 ώρες υπνο κάτω απο τα αλμυρίκια .
Ένοιωσα ότι καθάρισε το μυαλό μου ,μεγάλο πράγμα η αλλαγή εικόνων και στο τρέξιμο.

Edited by - Peter L on 16/08/2018 09:25:46
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000