Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/08/2018 :  12:08:10  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρες!

Χθες, λοιπόν, που λέτε, ξεκίνησα και εγώ ο ανυποψίαστος να πάω στην ομαδική προπόνηση του ΣΔΥΘ στο Σέιχ Σου. ΟΚ, χρόνο είχα μπόλικο, η ζέστη στα μπετά της πόλης ήταν ιδιαίτερα αισθητή, απογευματινή εξόρμηση στη θάλασσα είχα κανονίσει για σήμερα, οπότε θεώρησα καλή ιδέα να πάω να δω και τα παιδιά μετά από κανά 40ήμερο. Ήξερα, βέβαια, εξαρχής ότι όλο και σε κάποιο μονοπάτι θα μπούμε και θα μου τη σπάσει (όπως και έγινε ), αλλά τι να κάνεις, σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ό,τι θέλει ο λαός. Αρχικός στόχος ήταν να βγει ένα 15άρι. Ο ρυθμός δεν παίζει και μεγάλο ρόλο σε αυτές τις προπονήσεις, θεωρώ, μιας και με τις συνεχείς εναλλαγές (ενίοτε έντονων) θετικών/αρνητικών κλίσεων, μάλλον σημαντικότερη είναι η ένδειξη του παλμογράφου.

Εκεί που είχαμε αρχίσει την προπόνηση, λοιπόν, και ήμασταν ακόμη στα "χαχαχα" και τα "χοχοχο", συναντήσαμε ένα ζευγάρι Καλιφορνέζων τους οποίους κάποια από τα υπόλοιπα παιδιά (αυτοί που τρέχουν κατά βάση βουνό) γνώριζαν, τους οποίους ακολουθούσαν απίστευτες ιστορίες. Όπως (προ)πέρυσι που ήρθαν και έτρεξαν το MNythical στον Όλυμπο και ένα 100+ στη Ροδόπη ως προπόνηση για να κάνουν κάτι κουλά στο Θιβέτ. Τέσπα, για να μην τα πολυλογώ, έμπλεξα με τον "υπόκοσμο" του Καλιφορνέζου και 2-3 δικών μας και φύγαμε μπροστά παίζοντας σε αρκετά υψηλές εντάσεις. Αυτό ήταν ένα πολύ καλό κομμάτι της όλης διαδρομής για μένα, γιατί ακόμη και το μονοπάτι στο οποίο κάποια στιγμή μπλέξαμε ήταν τέρμα ανηφορικό και όχι το αντίστροφο, οπότε απλά το γυρνούσες από τρέξιμο σε ορειβασία και τελείωνε το πράγμα εκεί, δε χρειαζόταν να ανησυχείς μη χαρτογραφήσεις με τα οπίσθια καμιά πλαγιά.

Κάποια στιγμή τα παιδιά έπρεπε να φύγουν, οπότε ελλείψει λοιπών δυνατών παικτών κατέβασα το ρυθμό μέχρι να βγούμε στο τελευταίο κομμάτι (αφού πρώτα κατεβήκαμε από ένα μονοπάτι που θα μπορούσε να αποτελέσει και πειραματικό πεδίο σχετικά με την ελεύθερη πτώση - "έστω ότι έχουμε ένα σώμα 80 κιλών που πέφτει από ύψος 400 μέτρων..."), το οποίο κατά βάση αποτελείται από χωματόδρομο. Με αρκετές εναλλαγές κλίσεων μεν, αλλά ΔΡΟΜΟ. Επιτέλους! Εκεί άρχισα να κάνω τα δικά μου, πηγαινοερχόμενος σε μεγάλη ένταση (υπήρξε ένα χιλιόμετρο στο 3:50 και ένα ακόμη στο 4:00), μέχρι που κάποια στιγμή φτάσαμε πίσω στο σημείο της αφετηρίας μας.

Βέβαια, μιας και μεταφορικό δεν είχα, έπρεπε με κάποιον τρόπο να γυρίσω από τα Πεύκα στη Μονή Λαζαριστών. Και ποιος καλύτερος τρόπος υπάρχει από το να το τρέξει κανείς ως το σπίτι του; Έτσι, με έναν ακόμη συντρέχτη το ξεκινήσαμε, μπήκαμε Νεάπολη μέχρι που κάποια στιγμή αυτός έπρεπε να συνεχίσει για να βγει Συκιές και εγώ έπρεπε να στρίψω για να βγω προς το πρώην στρατόπεδο του Π. Μελά. Τελικά, έπειτα και από μια μικρή στάση καμιά 500ριά μέτρα απτο σπίτι μου για να πάρω σουβλάκια (θεωρώ ότι το άξιζα!), στο τέλος της διαδρομής το κοντέρ έδειξε 21,32 χιλιόμετρα σε 2:05:46 καθαρού χρόνου προπόνησης. Ένας μεσοβδόμαδος ημιμαραθώνιος, ο οποίος με ξαναέβαλε στο χάρτη των LR.

Βέβαια, το ρολόι έδειχνε ώρα έναρξης προπόνησης 18:39 και ώρα λήξης 21:29, κάτι που σημαίνει πως υπήρξαν πολλά (και κάποια από αυτά μεγάλα) διαστήματα στα οποία η προπόνηση σταμάτησε είτε γιατί έπρεπε να μαζευτούμε όλοι είτε για να απολαύσουμε τη θέα είτε για διάφορους άλλους λόγους. Ομολογώ πως αυτό είναι κάτι που γενικά με ξενίζει, συνήθως όταν είμαι μόνος σταματάω μόνο στο τέλος της προπόνησης (στο ενδιάμεσο μόνο για κατούρημα), αλλά οι ομαδικές τα έχουν αυτά. Σε γενικές γραμμές, πάντως, ήταν όμορφα, με πολλών ειδών προπόνηση (ανηφόρα, κατηφόρα, steady state, ένταση, climbing&almost diving ), ενώ από τη στιγμή που έφυγε ο ήλιος έβγαλε και μια υπέροχη δροσιά εκεί πάνω.

https://flow.polar.com/training/analysis/2754640412

Σήμερα το πρωί κατέβηκα κέντρο με τα πόδια (~6 km) να τεστάρω τι "παίζει" με τα πόδια, αλλά παρά την ανησυχία μου γιατί είχα να τρέξω τόσο πολύ αρκετούς μήνες, με εξαίρεση κάποια εύλογα πιασιματάκια, όλα πρίμα. Οπότε απόγευμα θα έχει κολύμπι για να βγάλω λίγα περισσότερα λέπια (έτσι Πάνο; ) και τρεξιματάκι αύριο πάλι.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/08/2018 :  18:29:33  Εμφάνιση Προφίλ
Ανώμαλη προσγείωση στην Αθηνα ,
Σάββατο απόγευμα 1.5 ώρα στο πανέμορφο κτήμα Συγγρού
Κυριακη πρωί 3.5 ωρες στην Πάρνηθα
δευτέρα 1 ώρα ελεύθερο στο άλσος προμπονά
τετάρτη 20΄ζέσταμα ,35΄τέμπο στο 4.45 ,20 χαλαρά
πεμπτη 1 ώρα ελέυθερο ,τροποποίηση της προπόνησης γιατί ουτε λόγος για δύναμη.
Αύριο ταξίδι στον Εβρο για τον αγώνα δρόμου Τυχερού.
Η ξεκούραση αναβάλετε για το επόμενο καλοκαίρι.

@Μανώλη ο κύριος λόγος που θα μπω στο βουνό είναι για να καθαρίσει το μυαλό μου και δεύτερον να δουλέψω λίγο σε δύναμη και ιδιοδεκτικότητα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/08/2018 :  18:37:51  Εμφάνιση Προφίλ
χαίρετε! σήμερα είχα διπλή ενδυνάμωση, με ποδάρια (υποτονικά ολίγον όμως) το πρωΐ και πλάτη / κοιλιακοί το απόγευμα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/08/2018 :  09:36:18  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρες, σήμερα 13χλμ σβέλτα στο Χαλανδρίου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/08/2018 :  11:38:21  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Χθες το απόγευμα 2,5-3 χιλιόμετρα (δε μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς γιατί το ρολόι μου δεν πιάνει σήμα στη συγκεκριμένη κολυμβητική τεχνική) πρόσθιο σε 100' προσπαθώντας να διατηρώ τον κορμό όσο πιο ψηλά γίνεται και αργότερα 50' γοργού ανηφορικού περπατήματος από το σημείο που μας άφησε το καραβάκι ως το σπίτι.

Σήμερα το πρωί 6 πεζοπορικά χιλιόμετρα και το απόγευμα θα έχει combo ελλειπτικό/ποδήλατο στο gym.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/08/2018 :  12:25:24  Εμφάνιση Προφίλ
Χθες το απογευμα 12χ300@1:20 , μαζι με ζεσταμα και αποθεραπεια βγηκε το 10αρακι

AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2018 :  12:46:45  Εμφάνιση Προφίλ
kκαλημέρες! Καλό Σ/Κ!
σήμερα πρωΐ στο κτήμα Συγγρού 4 φορές η περίμετρος και κάτι ψηλά, 18χλμ.
Στο σημείο προς τα ΒΔ, στα σχολεία, έχουν φέρει μια μπουλντόζα για κάποιο λόγο και έχει κάνει σε σημεία το μονοπάτι σκ@τ@...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2018 :  09:25:10  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημερα , χθες το πρωι ενα πολυ ωραιο LR 14χλμ απο Μελισσια μεχρι την πλατεια της Παλιας Πεντελης

AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2018 :  10:24:10  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα και καλή βδομάδα!

Παρασκευή απόγευμα είχε 1 ώρα στο ελλειπτικό κλιμακούμενης έντασης (από τους 110 παλμούς στους 160) και 23 χιλιόμετρα στο στατικό ποδήλατο σε 45' επίσης κλιμακούμενης έντασης, διατηρώντας το rpm σχετικά σταθερό στην κλάση 80-90 και αυξάνοντας την αντίσταση ανά πεντάλεπτο.

Σάββατο είχε κάτι που δε συνηθίζεται, αφού και η δεύτερη δρομική προπόνηση της εβδομάδας ήταν και αυτή LR μετά τον trail ημιμαραθώνιο της Τετάρτης στο Σέιχ Σου. Καλώς ή κακώς, η Κυριακή έπρεπε να μείνει ανοικτή, οπότε αναγκάστηκα να στριμώξω χιλιόμετρα το Σάββατο. Έτσι, στο διάδρομο του γυμναστηρίου μου είχαμε 23 χιλιόμετρα σε ~1:45 σε μορφή πυραμίδας, δομημένα ως εξής:

- Από 10 λεπτά στα 10,5-11,3-12 km/h ως ένα καλό ζέσταμα.
- Από 15 λεπτά στα 13 και 14 k/h.
- Για τα επόμενα 10 λεπτά προοδευτική αύξηση της ταχύτητας από τα 14 στα 15 με 0,1 km/h ανά λεπτό.
- Για τα επόμενα 10 λεπτά προοδευτική μείωση της ταχύτητας από τα 15 στα 13 με 0,2 km/h ανά λεπτό.
- Για τα επόμενα 10 λεπτά προοδευτική μείωση της ταχύτητας από τα 13 στα 12 με 0,1 km/h ανά λεπτό.
- Το υπόλοιπο που έμεινε μέχρι να συμπληρώσω τα 23 χιλιόμετρα, κάπου στα 16-17 λεπτά, έγινε όμορφα, άνετα και ωραία στα 12 km/h. Ήταν και μεσημεράκι, γύρω στις 2 παρά ξεκίνησα την προπόνηση, αν αφηνόμουν σε αυτήν την ταχύτητα/ένταση μπορεί να έσβηνε ο εγκέφαλος και ξαφνικά να "ξυπνούσα" με τη χιλιομετρική ένδειξη να δείχνει "30" ή ακόμη και "40".

Την Κυριακή είχε το απαραίτητο εβδομαδιαίο ρεπό και σήμερα το πρωί, 130 ορόφους ανάβαση σε 32' στη σκαλιέρα και 4,3 km στο κωπηλατικό σε 28', φροντίζοντας να χρησιμοποιήσω όσο λιγότερο γίνεται τα πόδια, ώστε να τα έχω ξεκούραστα το απόγευμα για να βγάλω ένα οκταροδεκάρι, ώστε να μπορέσω να πιάσω τα 50 δρομικά χιλιόμετρα αυτήν την εβδομάδα με ένα 20άρι και ένα ακόμη σχετικά μεγάλο. Οψόμεθα...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2018 :  15:51:52  Εμφάνιση Προφίλ
RiffRaff ούτε στη Νέα Υόρκη κατά τη διάρκεια διακοπής ρεύματος τόσες σκάλες!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2018 :  19:41:35  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπέρα και από εμένα... σήμερα διπλή προπόνηση με πρωΐνά 200άρια στο Χαλανδρίου [3 σετς των 8,6,4 κάπου στα 36'', 37'' κατά μ.ο.] όπου μάζεψα κοντά 13χλμ με ζεστάματα - κρυώματα - ανοίγματα - κλεισίματα και απόγευμα γυμναστήριο όπου στήθος (σιδεράδικο για τα δεδομένα μου!) / κοιλιακοί
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/08/2018 :  09:27:35  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημερα , 8χ600 @ 3:10 χθες το απογευμα στο Χαλανδριου , η εχω γινει πολυ γρηγορος η εκλεβα τον εαυτο μου , θα δειξουν τα επομενα χιλιομετρα

AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/08/2018 :  09:29:55  Εμφάνιση Προφίλ
η προπόνηση φέρνει αποτελέσματα...

quote:
Originally posted by as400

Καλημερα , 8χ600 @ 3:10 χθες το απογευμα στο Χαλανδριου , η εχω γινει πολυ γρηγορος η εκλεβα τον εαυτο μου , θα δειξουν τα επομενα χιλιομετρα

AS400

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/08/2018 :  11:19:18  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Χθες το απόγευμα, λοιπόν, το df ολοκληρώθηκε με ένα 10άκι σε ~46', χωρισμένο σε 4 ζώνες με βάση το ΗR. Συγκεκριμένα, είχαμε:

- Ζέσταμα: 3- χιλιόμετρα σε 15' με μέσο HR 131 και μέσο pace 5:03
- Steady state: 2,7+ χιλιόμετρα σε 12' με μέσο HR 150 και μέσο pace 4:26
- Tempo: 3,08 χιλιόμετρα σε 13' με μέσο HR 162 και μέσο pace 4:13
- Cool-down: 1+ χιλιόμετρο σε 5' με μέσο HR 149 και μέσο pace 4:44

Το run έγινε στην περίβολο του Καυταντζογλείου, η οποία εκτός από το ότι η μισή είναι ανηφορική και η άλλη μισή κατηφορική, είναι είναι εξολοκλήρου κυκλική, αν και η κούρμπα της είναι σαφώς πιο light από τα τυπικά βιράζ ενός γηπέδου (μιας και έχει και σχεδόν διπλάσια περίμετρο από ένα τυπικό 400άρι). Έτσι, για να αποφύγω ή έστω να περιορίσω σε μεγάλο βαθμό το κλασικό υπέρ ημών σφάλμα του ρολογιού στις κυκλικές διαδρομές, φρόντισα να το φοράω συνεχώς στο χέρι που βρίσκεται στην εσωτερική. Πρακτικά, όταν στη μέση άλλαξα φορά, έβγαλα το ρολόι από το αριστερό και το φόρεσα στο δεξί. Θεωρώ ότι ένα τέτοιο τέχνασμα βοηθάει αρκετά στο να έχουμε καλύτερη αντίληψη του τι καταφέραμε στο στίβο, αφού δεν κλέβουμε τον εαυτό μας, αλλά στην πράξη επιστρέφουμε τα κλοπιμαία που μας χάρισε απλόχερα το ρολόι!

Σήμερα το πρωί, 1 ώρα στο ελλειπτικό (6,5 χιλιόμετρα) προοδευτικής έντασης και ένα 20λεπτο στο στατικό ποδήλατο για 10 km σε σχετικά μεγάλη αντίσταση (προοδευτικά αυξανόμενη και αυτή ανά πεντάλεπτο), αλλά χαμηλές στροφές (80-85 rpm).

@trexantiris: Μανόλη, επανέρχομαι λίγο στο θέμα των Altra. Χωρίς να θέλω να σε προκαταβάλλω αρνητικά, άλλωστε νομίζω πως έχω αναφέρει κατά καιρούς τις πολύ θετικές εντυπώσεις μου από τα συγκεκριμένα παπούτσια, να ξες πως αν καλομάθει το πόδι σε αυτήν την πολύ ωραία ανατομία που έχουν στο μπροστινό τους μέρος, δύσκολα θα μπορέσεις να φορέσεις ξανά οποιοδήποτε regular παπούτσι! Ή θα πρέπει να είναι σε πολύ μεγαλύτερο νούμερο! Σήμερα χρειάστηκε να φορέσω σκαρπίνια μετά από κάτι μήνες, τα οποία όταν τα είχα αγοράσει ήταν στο νούμερό μου (44 1/2) και σήμερα νόμιζα ότι για να μπορέσω να περπατήσω με παπούτσι αυτής της φόρμας θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 46. 46άρια, άλλωστε, είναι και το δεύτερο αθλητικό παπούτσι που χρησιμοποιώ, κάτι HOKAkia...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/08/2018 :  11:13:39  Εμφάνιση Προφίλ
καλημερίζω! σήμερα πρωΐ 11χλμ στους διαδρόμους του Axion, τους πολύπαθους τους ηρωΐκούς!!! με κάτι διαλειμματικές εντάσεις στο ενδιάμεσο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000