Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2018 :  10:16:51  Εμφάνιση Προφίλ
την καλημέρα μου σε όλη την παρέα! σήμερα πρωΐ 10χλμ στο Χαλανδρίου, με 6 "γλυκά" 400άρια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2018 :  12:33:41  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Χθες το πρωί το πρόγραμμα είχε ~10 km πεζοπορικά το πρωί φεύγοντας νωρίς με την αυγούλα για να πάω στην άλλη άκρη της πόλης για κάτι γραφειοκρατικά (επέλεξα να χάσω λίγο ύπνο για να απολαύσω μια πρωινή βόλτα στην παραλία της Θεσσαλονίκης, συνδυάζοντας το τερπνόν μετά του ωφελίμου). Η μέση ταχύτητα ήταν κάπου στο 6,5-7 km/h (8:50/km), αρκετά γρήγορο για περπάτημα, συνεπώς συνδυαστικά με τη διάρκεια (~1,5 ώρα) νομίζω πως αποτελεί "προπόνηση", εξού και μπαίνει εδώ.

Από την άλλη, το απόγευμα είχε 17,25 km τρέξιμο σε 81:29 χωρισμένο σε διάφορες φάσεις. Αρχικά, λίγο πάνω από 600 μέτρα ανηφορικό ως το Καυταντζόγλειο, 20' σχετικά χαλαρού τρεξίματος (στα πέριξ του 5:00) ανάποδα από τη σύμβαση. Ακολούθως, "κάτι σαν τέμπο" με 6,3 km στο 4:16, ξεκινώντας, όμως, από το 4:25-4:30 και κατεβαίνοντας σταδιακά στο <4:00. Τέλος, τα 6,45 χιλιόμετρα της επιστροφής από το Καυταντζόγλειο στο σπίτι μου από τις ρότες με τις μπόλικες ανηφοροκατηφόρες (Ολυμπιάδος, Νεάπολη, κτλ.), τα οποία έγιναν κατά μέσο όρο στο 4:52, με αρκετές διαφοροποιήσεις ανάλογα με τις κλίσεις, την "κυκλοφορία" στα πεζοδρόμια, κτλ.

Καλή φάση ήταν, μιας και είχε και πολλά διαφορετικά τερέν, αλλά η αλήθεια είναι πως σε κάποια φάση ένιωσα το πρωινό πεζοπορικό καφριλίκι.

https://flow.polar.com/training/analysis/2793925737

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 06/09/2018 12:34:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2018 :  20:53:25  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπέρα, σήμερα απόγευμα 8χλμ στους διαδρόμους του Axion fitness, τους πολύπαθους τους ηρωΐκούς, με κάτι μονόλεπτα ανοίγματα και ακολούθως στήθος / κατακόρυφα & ολίγη απο κοιλιακούς
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2018 :  11:57:53  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Χθες αθροιστικά 10 πεζοπορικά χιλιόμετρα και το απόγευμα ~7,5 χιλιόμετρα σε 65' στο ελλειπτικό προοδευτικά αυξανόμενης έντασης (στο τέλος για κανά τέταρτο ήμουν σε tempo mode) και, ακολούθως, 75 ορόφους στη σκαλιέρα σε 12' σε ένα session πραγματικά υψηλής έντασης. Στο τέλος έσταζα!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2018 :  17:33:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Hermes

την καλημέρα μου σε όλη την παρέα! σήμερα πρωΐ 10χλμ στο Χαλανδρίου, με 6 "γλυκά" 400άρια!



Please define "γλυκά" 400άρια

Πάντως μετά από πααααάρα πολύ καιρό (και λόγω του διαστρέμματος, διακοπών κλπ) έκανα την περασμένη Τετάρτη 8 Χ 400άρια στο 3'30'' (διάλειμμα 1'24'') και μπορώ να πω ότι ήταν...κάπως

Την ίδια όμως μέρα είχε ένα 2ωρο απογευματινό/βραδινό βουνό στον Υμηττό και...στάνιαρα!

...τώρα ξεκούραση γιατί θα ακολουθήσει προπόνηση στο Ellinikon Cross Country 52K αυτήν την Κυριακή!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2018 :  17:35:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλημέρα!

Χθες το πρωί το πρόγραμμα είχε ~10 km πεζοπορικά το πρωί φεύγοντας νωρίς με την αυγούλα για να πάω στην άλλη άκρη της πόλης για κάτι γραφειοκρατικά (επέλεξα να χάσω λίγο ύπνο για να απολαύσω μια πρωινή βόλτα στην παραλία της Θεσσαλονίκης, συνδυάζοντας το τερπνόν μετά του ωφελίμου). Η μέση ταχύτητα ήταν κάπου στο 6,5-7 km/h (8:50/km), αρκετά γρήγορο για περπάτημα, συνεπώς συνδυαστικά με τη διάρκεια (~1,5 ώρα) νομίζω πως αποτελεί "προπόνηση", εξού και μπαίνει εδώ.

Από την άλλη, το απόγευμα είχε 17,25 km τρέξιμο σε 81:29 χωρισμένο σε διάφορες φάσεις. Αρχικά, λίγο πάνω από 600 μέτρα ανηφορικό ως το Καυταντζόγλειο, 20' σχετικά χαλαρού τρεξίματος (στα πέριξ του 5:00) ανάποδα από τη σύμβαση. Ακολούθως, "κάτι σαν τέμπο" με 6,3 km στο 4:16, ξεκινώντας, όμως, από το 4:25-4:30 και κατεβαίνοντας σταδιακά στο <4:00. Τέλος, τα 6,45 χιλιόμετρα της επιστροφής από το Καυταντζόγλειο στο σπίτι μου από τις ρότες με τις μπόλικες ανηφοροκατηφόρες (Ολυμπιάδος, Νεάπολη, κτλ.), τα οποία έγιναν κατά μέσο όρο στο 4:52, με αρκετές διαφοροποιήσεις ανάλογα με τις κλίσεις, την "κυκλοφορία" στα πεζοδρόμια, κτλ.

Καλή φάση ήταν, μιας και είχε και πολλά διαφορετικά τερέν, αλλά η αλήθεια είναι πως σε κάποια φάση ένιωσα το πρωινό πεζοπορικό καφριλίκι.

https://flow.polar.com/training/analysis/2793925737

--------------------------
Run-time Error



Ε, ναι! Πάντως με αυτά που κάνεις σε καθημερινή βάση μπαίνεις στον κόσμο των ούλτρα αντοχιτζήδων!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2018 :  17:41:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Peter L

Περισσότερο κουρασμένος και χοντρός θα έλεγα δεν έχω νοιώσει τα τελευταία χρόνια.
Η βδομάδα κόλαση πέρασε και πάμε σιγά να μπούμε σε μια σειρά.
2 φορές λόγω κούρασης δεν ολοκλήρωσα την προπόνηση.
27/8 35 χιλ. σε 3.34 μείον 26 από το 4ωρο.
29/8 50 ελεύθερο στο χορτο 10χ100 και 10 χαλαρά
30/8 50΄στο 5.50 10χ100 και 10 χαλαρα
2/8 20 ζέσταμα 2χ4΄ ανηφόρες 20΄τέμπο αντι για 30΄και κοψιμο 2χ4΄ανηφόρες γιατί δεν πήγαινε άλλο.20΄χαλαρά.
Η επιστροφή οδικώς από Έβρο με διαλύει.Σκέφτηκα κάποια στιγμή αν έχουμε δρομείς επαγγελματίες οδηγούς .

Μανώλη περαστικά , ελπίζω να τα πούμε στον Ηρακλή αλλά πάνω απ΄όλα θέλω να σε μαρκάρω στο live του ROUT μαζί με άλλους φίλους.



#1 Στο τέμπο καλά έκανες! Πάντως τις τελευταίες 2 Χ 4' ανηφοριές ίσως θα μπορούσες να τις κάνεις απλά σαφώς πιο αργά. Το προπονητικό όφελος θα ήταν πάνω-κάτω το ίδιο.

#2 Ευχαριστώ! Ο Ηρακλής για μένα θα είναι μια ακόμα βολταριστή προπόνηση (και στα πλαίσια ανάκαμψης από τον τραυματισμό) και θα είμαι μαζί με crisscross. Χμμ, όσο για το ROUT θα πρέπει να έχεις Ιώβεια υπομονή για να μας "παρακολουθείς" τόσες και τόσες ώρες!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2018 :  12:58:00  Εμφάνιση Προφίλ
καλημερίζω! σήμερα 4 πολύ χαλαρά χλμ στο παρκάκι των Ιλισσίων!
θυμήθηκα τα παλιά μου, που πήγαινα συχνότερα... όλα πολύ καλά αλλά είναι γεμάτο σκυλοκ@ραδα και γυαλιά σπασμένα από μπουκάλια :(
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2018 :  16:51:28  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα!

Για σήμερα είχα προγραμματίσει ένα fusion προοδευτικής έντασης και long run στο διάδρομο. Από αυτά τα κλασικά που κάνω, μόνο λίγο μεγαλύτερο, να πιάσω ως απόσταση (τουλάχιστον) την εικοσάρα. Τελικά, λόγω του καιρού που ξεκίνησε συννεφιασμένος και σχετικά δροσερός με διαφαινόμενη προοπτική βροχής, σκέφτηκα πως δεν υπάρχει καλύτερος καιρός για κανονικο τρέξιμο και αποφάσισα να το κάνω έξω.

"Χαχα, θαθελες", ακούστηκε μια φωνή απτο υπερπέραν. Και ως δια μαγείας τα σύννεφα διαλύθηκαν και ένας καταραμένος λαμπερός ήλιος εμφανίστηκε από το πουθενά. Ρούχα γυμναστηρίου δεν είχα, είζα βγει μόνο με τη βερμούδα και το "στηθόδεσμο", οπότε αποφάσισα to stick to the plan σε πρώτη φάση και όπως βγει. Τέσπα, δεν έχω παράπονο, μπορεί ο ήλιος να με κουδούνιασε, αλλά τουλάχιστον βγήκαν 21,8 χιλιόμετρα σε 101 λεπτά μαζί με το πάνε-έλα στο γήπεδο. Βέβαια, τώρα έξω ακούω βροντές, οπότε αισθάνομαι κάπως, μιας και φαίνεται πως οι θεοί του καιρού (που τόσο πολύ αγαπώ και με γοητεύει) μάλλον αποφάσισαν να με φτύσουν και όχι να με βρέξουν με βροχή...

https://flow.polar.com/training/analysis/2801566997

ΥΓ. Εκεί στο ΔΑΚ Σταυρούπολης φαίνεται πως το προσέχουν πολύ το γήπεδο, εξού και οι νερολακούβες εδώ και κει. Θα μπορούσε κανείς να πει πως κάναμε και προπόνηση στιπλ σήμερα.

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 08/09/2018 17:08:07
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2018 :  21:32:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Peter L

Περισσότερο κουρασμένος και χοντρός θα έλεγα δεν έχω νοιώσει τα τελευταία χρόνια.
Η βδομάδα κόλαση πέρασε και πάμε σιγά να μπούμε σε μια σειρά.
2 φορές λόγω κούρασης δεν ολοκλήρωσα την προπόνηση.
27/8 35 χιλ. σε 3.34 μείον 26 από το 4ωρο.
29/8 50 ελεύθερο στο χορτο 10χ100 και 10 χαλαρά
30/8 50΄στο 5.50 10χ100 και 10 χαλαρα
2/8 20 ζέσταμα 2χ4΄ ανηφόρες 20΄τέμπο αντι για 30΄και κοψιμο 2χ4΄ανηφόρες γιατί δεν πήγαινε άλλο.20΄χαλαρά.
Η επιστροφή οδικώς από Έβρο με διαλύει.Σκέφτηκα κάποια στιγμή αν έχουμε δρομείς επαγγελματίες οδηγούς .

Μανώλη περαστικά , ελπίζω να τα πούμε στον Ηρακλή αλλά πάνω απ΄όλα θέλω να σε μαρκάρω στο live του ROUT μαζί με άλλους φίλους.



#1 Στο τέμπο καλά έκανες! Πάντως τις τελευταίες 2 Χ 4' ανηφοριές ίσως θα μπορούσες να τις κάνεις απλά σαφώς πιο αργά. Το προπονητικό όφελος θα ήταν πάνω-κάτω το ίδιο.

#2 Ευχαριστώ! Ο Ηρακλής για μένα θα είναι μια ακόμα βολταριστή προπόνηση (και στα πλαίσια ανάκαμψης από τον τραυματισμό) και θα είμαι μαζί με crisscross. Χμμ, όσο για το ROUT θα πρέπει να έχεις Ιώβεια υπομονή για να μας "παρακολουθείς" τόσες και τόσες ώρες!!!

Free your feet...free your senses!


...Μανώλη καλό αγώνα -προπόνηση ,τον είχα βάλει και εγω στο μάτι αλλά τελικά προτίμησα τον Ηρακλή.
Για το ROUT πάντως θαυμάζω αυτούς που ξέρουν ότι οι δυνατότητες τους είναι για 37- 40 ώρες και δίνουν πραγματική μάχη με το χρόνο.
Δεν λέω ότι και οι γύρο από τις 30 ωρες δεν δίνουν μάχη αλλά κάτι αν πάει στραβά μπορεί να σώσουν τον αγώνα.

Στα δικά μου 45΄ με 5΄.24"/χιλ. και 149 παλμούς, λάτι πάει να γίνει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2018 :  19:04:42  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπέρα! σήμερα κατέβηκα στο 6μιλο του Micel Breal στο Μαραθώνα (το λένε 10άρι αλλά είναι 9,67 μέτρα με το gps μετρημένο 2 χρονιές, φέτος και το 2015).
Καλή η διαδρομή, με άσφαλτο σε καλή κατάσταση και χωρίς ιδιαίτερες κλίσεις.
Καθυστέρησε ωστόσο 20 λεπτά η εκκίνηση λόγω αργοπορίας της τροχαίας ενώ ήδη ήταν να ξεκινήσει αργά, στις 9.30.
Τέλος πάντων, μην τα πολυλογώ, κρύωσα από το ζέσταμα εν τω μεταξύ και φυσικά έβγαλε καρκαμπίλα και σκάσαμε.

Κατέβηκα στον αγώνα για δοκιμή, να δω (να τεκμάρω γιατί μια εικονα την έχω) σε τι κατάσταση είμαι. Δεν με ικανοποίησε η επίδοση μου.

Οψόμεθα!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2018 :  11:01:34  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους!

Μετά το χθεσινό ρεπό, σήμερα είχαμε 14 διαδρομικά χιλιόμετρα σε 63' υπό μορφή διπλής πυραμίδας ως εξής:

- Από 1 χιλιόμετρο στα 11-12-13-14-15-16-17 km/h.
- Επιστροφή στα 11 για να πέσουν οι σφυγμοί και προοδευτική αύξηση της ταχύτητας κατά 0,5 km/h μέχρι να φτάσουμε και τα 15 km/h.
- Δυόμιση χιλιόμετρα (10') στα 15 km/h.
- 500 μέτρα στα 11 km/h.

Αυτή ήταν η αποτύπωση του run με βάση την καταγραφή του ρολογιού:

https://flow.polar.com/training/analysis/2807021207

Την Παρασκευή θα πάω μάλλον για εργομέτρηση, οπότε ήταν μια καλή προπόνηση ενόψει της συγκεκριμένης διαδικασίας. Οψόμεθα...

@trexantiris: Μανόλη, οι ουλτράδες, όμως, έχω την αίσθηση πως εστιάζουν σε ένα άθλημα (τρέξιμο, ποδήλατο, κολύμπι, κτλ.). Εμένα όλα αυτά μου βγαίνουν σχετικά άνετα επειδή είναι διαφορετικές μορφές άσκησης. Αν πάω να μπλέξω με αυτή τη διαδικασία, με εξαίρεση ίσως το κολύμπι, δεν ξέρω τι θα τραυματιστεί πρώτο, το σώμα ή το μυαλό!

Εκτός, βέβαια, και αν αναφέρεσαι στα 2ωρα session στις παιδικές χαρές και τα πάρκα αργά το απόγευμα, στα οποία όντως απαιτείται ούλτρα υπομονή τόσο με τα παιδιά όσο (κυρίως) με πολλούς από τους γονείς που τα συνοδεύουν...

quote:
Originally posted by trexantiris

Ε, ναι! Πάντως με αυτά που κάνεις σε καθημερινή βάση μπαίνεις στον κόσμο των ούλτρα αντοχιτζήδων!

Free your feet...free your senses!



--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2018 :  19:21:32  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπερα! σήμερα double feature με σχεδόν 12χλμ ελεύθερο χαλαρούτσικο στη ρεματιά Χαλανδρίου το πρωΐ και απόγευμα γυμναστήριο κοιλιακοί / στήθος συνδυασμός σίδερων και ασκήσεων με το βάρος του σώματος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2018 :  10:40:47  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Σήμερα το πρωί 36 χιλιόμετρα σε 63' στο στατικό ποδήλατο με αύξηση της αντίστασης στο πρώτο ημίωρο και του rpm στο δεύτερο κομμάτι, φτάνοντας στιγμιαία το 110 προς τα χασομέρια. Ακολούθως, 4,7 χιλιόμετρα στο κωπηλατικό σε ~26'. Ωραία, δυνατή cross προπόνηση σήμερα!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2018 :  15:44:59  Εμφάνιση Προφίλ
χαιρετώ την παρέα! σήμερα την έκανα ¨"κοπάνα" από τ δουλειά και ευχαριστήθηκα πρωΐνό Υμηττό και πρρωΐνή δροσιά! μέσα από χωματόδρομους και μονοπάτια πάνω από Παπάγου - Ζωγράφου - Καισαριανή βγήκαν περίπου 14χλμ. Ακολούθως γυμνστήριο πλάτη όργανα και κοιλιακοί
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000