Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
749 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2018 :  10:13:02  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους!

Περίμενα τα αποτελέσματα της εργομέτρησης, αλλά μιας και ακόμη δεν τα έχω λάβει, ας γράψω για το τεχνικό μέρος και τα υπόλοιπα της προπόνησης. Η Παρασκευή, λοιπόν, ξεκίνησε με εργομέτρηση. Ευτυχώς, μου επετράπη το τρέξιμο χωρίς μπλούζα, κάτι είναι και αυτό, γιατί το τρέξιμο με μάσκα η οποία σου κόβει την οπτική επαφή με την ταινία του διαδρόμου, σου δυσχεραίνει την αναπνοή, δε σου επιτρέπει να φτύσεις (σόρυ, κιόλας, αλλά τι να κάνουμε) και, γενικά, προσθέτει στο τρέξιμο επιπλέον χαρακτηριστικά μη φυσικά, δεν είναι το φόρτε μου.

Anyway, το πρωτόκολλο της συγκεκριμένης μέτρησης αναφέρει ότι μετά από ένα χαλαρό ζέσταμα, θα τρέξεις με τη μάσκα και τα λοιπά από 3 λεπτά στα 8-10-12 km/h και μετά η ταχύτητα θα αυξάνει κατά 1 km/h ανά δίλεπτο έως ότου να "σκάσεις". Εγώ έμεινα μέχρι και ένα λεπτό στα 18 km/h. Στην πράξη, ΑΚΡΙΒΩΣ ένα χρόνο μετά από την προηγούμενη μέτρηση έπιασα ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια επίδοση. Με μια μικρή διαφοροποίηση, οι max παλμοί από 181 έγιναν 176. Κάτι που, συνδυαστικά με το γεγονός ότι τα καλάμια μου είχαν αρχίσει να "καίνε" ήδη από τα 15 km/h, μάλλον σημαίνει ότι θα μπορούσα ίσως να είχα δώσει κάτι παραπάνω αν δεν είχε φορτωθεί προπονητικά η βδομάδα και πήγαινα πιο ξεκούραστος. Όχι ότι 30" παραπάνω θα έκαναν καμιά τρομερή διαφορά, αλλά πιο πολύ για να έχεις την αίσθηση ότι "κάτι έκανες". Τα αναλυτικά αποτελέσματα τα αναμένουμε...

Η Παρασκευή, λοιπόν, συνεχίστηκε με 5+ κολυμβητικά χιλιόμετρα στη θάλασσα της Ν. Ηράκλειας σε 160' με αρκετά σταματήματα, δυστυχώς, γιατί πήρα νέα γυαλιά θαλάσσης και έκανα το λάθος να μην τα στρώσω πάνω μου πριν μπω, οπότε κάθε λίγο και λιγάκι έπρεπε να σταματάω για να τα φιξάρω. Μιας και είχε αρκετή κόντρα στα πιο ανοικτά, το μισό έγινε με πρόσθιο (κόντρα στη θάλασσα) και το άλλο μισό με ελεύθερο.

Και επειδή δε μου έφταναν όλα αυτά, στην επιστροφή πέρασα και μαι βόλτα από το γυμναστήριο για 65' ελλειπτικού να τσεκάρω αντοχές μετά από τέτοιο σκότωμα. Νομίζω δεν πήγε και άσχημα. Το πρόγραμμα συνεχίστηκε με βόλτα στο πάρκο με τα διαόλια και έκλεισε με μία πίστα γίγας...

Το Σάββατο είχα προγραμματίσει να βγω έξω για ένα longάκι, μιας και η Κυριακή ήταν δεσμευμένη για θάλασσα. Βέβαια, μετά τα της Παρασκευής, ένα πολύ πρωινό ξύπνημα έμοιαζε με άθλο, μάλιστα όταν κατάφερα κατά τις 9:30 να σηκωθώ αισθανόμουν σα να με έχει χτυπήσει κάτι μεταξύ αμαξοστοιχίας και αμονιού. Τέσπα, μιας και η ζέστη πλέον δεν επέτρεπε τρέξιμο έξω ούτε κατά διάνοια, το μεσημεράκι πέρασα μια βόλτα από το γυμναστήριο. Νομίζω πως όσοι γράφουμε εδώ συστηματικά, έχουμε κάνει αρκετά 20άρια, άλλα πιο άνετα άλλα πιο έντονα. Για μένα, το συγκεκριμένο 20άρι ήταν το πιο ζόρικο που έχω κάνει ποτέ. Μάλιστα με έσωσε το ότι είχα μαζί μου ένα τζελάκι και το πήρα στο 13ο χιλιόμετρο. Αλλιώς, ειδικά με τις συνθήκες χάβρας που είχε εκεί μέσα (γαμώ τα κλειστά μου τα παράθυρα!), δεν υπήρχε περίπτωση να συνεχίσω μετά το 15ο. Με τα πολλά, βγήκαν τελικά 20 χιλιόμετρα σε 97' με την ακόλουθη δομή:

- 10' στα 11 km/h
- Από 5' σε 11,5 και 12 km/h
- 10' στα 12,5 km/h
- 45' στα 13 km/h
- Εξάλεπτη προοδευτική μείωση μέχρι τα 12,4 km/h
- 5' στα 12,4 km/h
- 5λεπτη προοδευτική μείωση ως τα 12 km/h
- 6-7' στα 12 km/h
- 500 μέτρα στα 11 για σβήσιμο km/h

Το απόγευμα είχε οικογενειακή επίσκεψη στη ΔΕΘ με κουβαλήματα καροτσιών και ατελείωτο περπάτημα, το οποίο δε μετράται, αλλά σίγουρα προσμετράται...

Χθες, το πρόγραμμα είχε 4 κολυμβητικά χιλιόμετρα σε ένα γεμάτο δίωρο, με αρκετά δυνατή κόντρα στο πήγαινε (πρόσθιο) και επιστροφή με ελεύθερο (80' το πάνε, 40' το γύρνα!), απόγευμα βόλτα στο πάρκο με τα διαόλια και σήμερα μόνο τα πεζοπορικά "μεταφορικά", μπας και βγάλουμε καμιά βενζίνη.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

2391 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2018 :  20:59:44  Εμφάνιση Προφίλ
Riffraff θεωρώ επίτευγμα και το ότι έκανες ότι και πέρυσι από ταχύτητα με χαμηλότερους (αρκετά μάλιστα) παλμούς...

σστα δικά μου τώρα, είχα ένα απρόοπτο με τον η/υ και κλειδώθηκα απέξω από το account μ για λίγες μέρες . Δεν μου εμφάνιζε κιόλας το εικονίδιο του log in οπότε κατέφυγα στον admin, ο οποίος όπως βλέπετε με κατεύθυνε άμεσα και τον ευχαριστώ πολύ

οπότε, Σάββατο είχε 15 σβέλτα χλμ στο δροσερό πρωΐνό Συγγρουδάκι με το ελάφι του ΣΔΥΜ (το μεσημέρι έβγαλε την καρκαμπίλα) και σήμερα είχα double feature - business as usual τώρα που επέστρεψα - με 5 χιλιάρια στο Χαλανδρίου το πρωΐ με συνολο 12 χλμ και απόγευμα pilates με κάτι σκόρπιες ασκήσεις κοιλιακοί, ποδάρια, στήθος

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
749 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2018 :  09:55:38  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα σε όλους!

Έπειτα από μία ήπια πεζοπορική ημέρα, σήμερα το πρωί 33,2 km στο στατικό μένοντας αρκετά χαμηλά σε σφυγμούς και 2,5-3 δρομικά που μάζεψα στα προς-από το γυμναστήριο και το σχολείο του μικρού. Το απόγευμα αν κρατήσει αυτή η συννεφιά θα έχει κανονική δρομική προπόνηση.

@Hermes: Πάνο, η όποια (ουσιαστική) βελτίωση θα φανεί θαρρώ στα υπομέγιστα και όχι τόσο στο πού σταμάτησε κανείς. Οψόμεθα...
Η απορία, βέβαια, παραμένει. Τι εστί "ελάφι του ΣΔΥΜ";

Run-time Error

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

2391 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2018 :  12:19:40  Εμφάνιση Προφίλ
είναι ίσως ο ταχυτερος και περισσότερο "αέρινος" δρομέας του συλλόγου δρομέων υγείας Μεσσηνίας - ήρθε για λίγο Αθήνα και βρεθήκαμε. Είναι και ωραίος τύπος!

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
749 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2018 :  14:11:20  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα και πάλι!

Μόλις έλαβα και τα αποτελέσματα της εργομέτρησης, οπότε θα χρειαστεί να δευτερολογήσω γιατί κάπως μπερδεύομαι στην ερμηνεία τους. Βασικά, είναι σαν σχεδόν όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά τύπου ταχύτητα στη VO2max κτλ. σχεδόν έχουν μείνει απαράλλακτα σε σχέση με πέρυσι και απλά κάποιος με ένα "μαγικό ραβδάκι" να έχει κατεβάσει τους σφυγμούς. Συγκεκριμένα, οι max από 181 έπεσαν στο 175 (με την ίδια ταχύτητα ακριβώς, όμως!), το αναερόβιο κατώφλι από 165 πήγε στο 161 (επίσης με την ίδια ακριβώς ταχύτητα!), κτλ. Η μόνη διαφοροποίηση είναι η VO2max, που ανέβηκε από 66,72 σε 70,93. Αυτή η διαφοροποίηση μπορεί να είναι τέτοια που να τραβάει τους σφυγμούς κάτω; Και από την άλλη, γιατί οι σφυγμοί να πέφτουν κρατώντας τις ίδιες ταχύτητες και να μην παραμένουν σταθεροί με παράλληλη αύξηση της ταχύτητας, όπως είχε συμβεί τις προηγούμενες φορές; Μπόινγκ; Τα μυαλά μου πονάνε! Το καλό της υπόθεσης είναι ότι επιτέλους κατέβασα το ΒΜΙ (οριακά) κάτω από το 28.

@Hermes: ΟΚ, τώρα το έπιασα. Έβαλες στην παρένθεση αμέσως μετά την αναφορά στη μεσημεριανή ζέστη και κάπου πήγε αλλού το μυαλό μου!

Run-time Error

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
331 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2018 :  14:15:41  Εμφάνιση Προφίλ
Χαιρετε , μετα απο 15 μερες στην ωραια Ζακυνθο με γρηγορα τρεξιματα και αρκετη ξεκουραση ενδιαμεσα επιστρεψαμε στο Χαλανδρι για να συνεχισουμε την προετοιμασια μας για τον ΑΜΑ . Χθες λοιπον το προγραμμα ειχε 14χ400@1:50 , ολα καλα και συνεχιζουμε .

AS400

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

2391 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2018 :  20:52:19  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπερίζω και εγώ!
σήμερα είχαμε πάλι df, με δυνατή ρεματιά το πρωΐ - 13χλμ σε 56' και απόγευμα κοιλιακοί, μονόζυγα / πλάτη

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
749 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2018 :  09:46:01  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Df και γω χθες, μιας και μετά τα πρωινά ποδηλατοδρομικά είχαμε το απόγευμα 11,25 km σε 51:20 προς, από και (κατά βάση) στην περίβολο του Καυταντζογλείου, με αλλαγή φοράς, αλλά και ρυθμού, αφού ξεκίνησα ανάποδα από τη φορά της σύμβασης για 5,2 Km στο 4:35 και, ακολούθως, άλλαξα τη φορά (και το χέρι στο οποίο έχω το ρολόι, ώστε να βρίσκεται πάντα στην εσωτερική), για 5,3 km στο 4:23.

Α, έκανα και ένα λογαριασμό στη strava, όποιος θέλει μπορεί να τα λέμε και από κει!

https://www.strava.com/activities/1850547025

Run-time Error

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

2391 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2018 :  10:05:01  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρα! σήμερα έπαιξε πρωΐνό Συγγρουδάκι! όχι πολλά, 8 χλμ αλλά σχετικά έντονα σε μια κύκλα 1,5χλμ που έχω διαμορφώσει στο ΒΔ τμήμα του κτήματος.
Δροσιά και "φρεσκαδούραα"!
Κατόπιν το "ολίσθημα" με νοστιμότατη τυρόπιτα με φύλλο γαλακτομπούρεκου!

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
749 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2018 :  11:11:33  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Χθες απόγευμα ένα μεσοβδόμαδο medium long run στην περίβολο του Καυταντζογλείου και on the way back home με 17+ χιλιόμετρα σε 80', με κάποια πιο δυνατά κομμάτια όταν άλλαξα φορά, αλλά και τα κλασικά ανηφοροκατηφορικά τμήματα της επιστροφής και σήμερα πρωί ένα δυνατό 50+λεπτο session στο ελλειπτικό.

Run-time Error

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

2391 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2018 :  19:43:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Hermes

καλημέρα! σήμερα έπαιξε πρωΐνό Συγγρουδάκι! όχι πολλά, 8 χλμ αλλά σχετικά έντονα σε μια κύκλα 1,5χλμ που έχω διαμορφώσει στο ΒΔ τμήμα του κτήματος.
Δροσιά και "φρεσκαδούραα"!
Κατόπιν το "ολίσθημα" με νοστιμότατη τυρόπιτα με φύλλο γαλακτομπούρεκου!

συμπληρωματικά του παραπάνω, απογευματινό "total body - pilates" aerobic session με κάτι κατακόρυφα καπάκι για ξεκάρφωμα!

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
749 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2018 :  09:54:46  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Χθες απόγευμα από MLS στην Τσιμισκή στο σπίτι σε πεζοπορικό χρόνο ρεκόρ για τα δεδομένα της διαδρομής (απόσταση, ανηφόρες, κτλ.) όπου και έφτασα σε 45', κάθιδρος, μιας και στο ένα χέρι κουβαλούσα μία τσάντα με ένα τάμπλετ, στο άλλο μία άλλη με ένα λάπτοπ και στην πλάτη σάκος με πράγματα. Σήμερα το πρωί, περίπου 2 χιλιόμετρα δρομικά για τα προς-από στο γυμναστήριο, 200 όροφοι σε 35' στη σκαλιέρα και 5 γοργά πεζοπορικά. Απόγευμα υπολογίζω για ένα δρομικό 10άρι Καυταντζόγλειο, αλλά αυτά αύριο...

Run-time Error

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

2391 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2018 :  12:10:52  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρα σε όλους, σήμερα είχε πρωΐνά 800άρια (8 παρακαλώ!) στο Χαλανδρίου, οχι πολύ "χτυπημένα" με μικρό διάλειμμα.
Με ζεστάματα - κρυώματα / ανοίγματα - κλεισίματα 14χλμ το όλον

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

2391 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2018 :  12:54:56  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρες και καλό Σ/Κ σε όλους!
σήμερα πρωΐ 22χλμ σε Αποστόλου Παύλου, Διον.Αρεοπαγίτου (τους πεζόδρομους περί Φιλοπάππου - Ακροπόλεως), περάσματα από το λόφο, την Ερμού προς Γκάζι, την Πλάκα και στο τέλος 3 φορές διαδρομή λίγο μεγαλύτερη από 1χλμ στο Ζάππειο με κάποια ένταση

sakis1971
Senior Forum-Runner

486 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2018 :  19:43:30  Εμφάνιση Προφίλ
Ξηροπόταμος Trail, αγώνας 11χλμ με 390 υψομετρική και πολύ ζέστη στις 11:00, περίπου σε 1:17 για γρήγορη προπόνηση προετοιμασίας για τα 46 του Παρανεστίου.
Είδα 186 παλμούς και όταν το πέρασα στο garmin connect έβγαλε μέγιστους 191!!!!!,47 ετών ο υποφαινόμενος θειούλης και ζω ακόμη.

όχι πολύ ποδώκης
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000

Fitness Pulse