Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2018 :  15:21:25  Εμφάνιση Προφίλ
5χ400 με 200αρια χαλαρά βγήκε από 01:39 έως 01:42. Σύνολο 5 χλμ και μετά βουρ για 30΄ μπάνιο. Η θάλασσα ήταν πολύ ωραία και πεντακάθαρη αν και νοτιάς.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2018 :  16:11:11  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα!

Σήμερα το πρωί στην περίβολο του Καυταντζογλείου:

- 6k ανάποδα από τη σύμβαση (28')
- 8k tempo (34')
- 1k αποθεραπεία και πάλι ανάποδα από τη σύμβαση (4:40)

Ιδιαίτερα αυξημένοι παλμοί και πάλι μετά το LR της Κυριακής, προφανώς λόγω της ζέστης (20 βαθμοί) και της απίστευτης υγρασίας (>70%) που είχε από νωρίς το πρωί. Ενδεικτικό το γεγονός ότι από την αρχή αναγκάστηκα να τρέξω γυμνόστηθος. Καλό proxy ενόψει Αθήνας, μιας και αν - όπως συνήθως - επικρατούν ανάλογες συνθήκες στον ΑΜΑ, ίσως χρειαστεί να αναπροσαρμοστούν οι στόχοι. Ας ελπίσουμε πως ο καιρός θα μας κάνει τη χάρη να έχει θερμοκρασία γύρω στους 15 βαθμούς, ώστε και η υγρασία να είναι πιο ανεκτή.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2018 :  20:48:59  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα, άρπαξα ίωση χθες και σήμερα το πρωί προτίμησα να μην πάω για χιλιαρια... Ωστόσο, κατόπιν ενοιωσα καλύτερα οπότε το απόγευμα καβαληκα ένα διάδρομο από το γυμναστήριο, τους πολύπαθους τους ηρωικούς κ έβγαλα οκτώ χλμ με έντονες πλην σύντομες χρονικά αυξομειώσεις έντασης!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2018 :  11:17:38  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημερα! Σημερα το πρωι αξημερωτα στο οακα με απιστευτη υγρασια οπου η ορατοτητα στα 50 μ ειχε χαθει, ενα 10αρακι με μ.ο 4.47''/χλμ.

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2018 :  17:56:36  Εμφάνιση Προφίλ
10αρακι σε 56΄και 211 +υψ.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2018 :  20:49:59  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπέρα! σήμερα είχε καταπόνηση (ήπια) διαδρόμου, στους διαδρόμους του Axion, τους πολύπαθους τους ηρωΐκούς, και ακολούθως interval aerobic session!
lovely!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2018 :  10:23:46  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημερα! Σημερα τελευταια στην ουσια διαλειμματικη με 8x1000μ με 1' rest jogging 2χλμ ζεστ. + 2χλμ αποθ.
Κυριακη ενα 15αρι και την αλλη εβδομαδα χαλαρααααα!!!


''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2018 :  14:41:07  Εμφάνιση Προφίλ
55΄μπάνιο στη θάλασσα. ΒΑ αεράκι που διευκόλυνε στο πήγαινε αλλά στο έλα....μαρτύριο.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2018 :  11:11:06  Εμφάνιση Προφίλ
καλημερίζω! σήμερα 5 χιλιάρια στο Πανεπιστημιούπολης. 14χλμ το σύνολο και ακολούθως πάγκος στήθος, κοιλιακοί, μονόζυγα, κατακόρυφα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2018 :  15:05:04  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα! Χθες απόγευμα 16+ χιλιόμετρα σε 72 λεπτά, γυρνώντας από τη δουλειά αρχικά και με δύο δυνατά τάληρα (19:30 και 19:56) στο ΔΑΚ Σταυρούπολης, το πρώτο ανάποδα από τη φορά της σύμβασης (δεν ενοχλήθηκε κανείς, μόνος ήμουν).

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2018 :  12:46:40  Εμφάνιση Προφίλ
Την παρασκευή το απόγευμα με περίμενε 1 έκπληξη, ο μεγάλος γιός μου(β γυμνασίου) ανακοίνωσε ότι δεν θέλει να πάει γήπεδο γιατί...θέλει για αλλαγή να τρέξει μαζί μου!!!!!!!! Του φόρεσα και το 305 στο χέρι και βουρ έξω, τρέξαμε μαζί 6 χλμ σε 36΄και 1 χλμ ακόμα περπατώντας.

Σήμερα πρωί έβγαλα 18 χλμ σε 01:38 και μόλις γύρισα με περίμενε ο γιός πάλι να τρέξουμε...10αρι. Του φόρεσα κολάν κοντό του έβαλα την μπλούζα από το Παρανέστι, 305 στο χέρι και άντε πάλι έξω. Έτρεξε το 1ο του 10ρακι (δεν ξέρω αν έκανα καλά) σε 70΄. Ήταν όμως τρομερά ενθουσιασμένος και σχεδόν σε κάθε χλμ έλεγε την απόσταση. Φρόντισα μόνο να τρέχουμε πολύ χαλαρά και να περπατάμε στο 3ο και 7ο χλμ (νερό καραμελίτσα)γιατί για να τον αποτρέψω να τρέξει τόσο μάλλον απέτυχα. Φυσικά κάναμε μαζί τις διατασούλες μας και κανονίσαμε την άλλη Κυριακή ποδηλατάκι 25 χλμ.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2018 :  15:16:56  Εμφάνιση Προφίλ


Επηρεάζω το περιβάλλον μου και επηρεάζομαι από αυτό.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2018 :  16:57:31  Εμφάνιση Προφίλ
14χρονος, εφόσον προετοιμαστεί και μπει σταδιακά, παίζει να μπορεί να κάνει πολύ δυνατές διαλειμματικές χωρίς ιδιαίτερο φόβο τραυματισμού και συνεπώς γρήγορα 3άρια, 5άρια αγώνα 1,5χλμ, τέτοια... με τον καιρό έρχεται από μόνο του και το λεγόμενο στους αντοχιτζήδες "κράτημα"!
Αν τώρα απλά γουστάρει να τρέχει μια στο τόσο έτσι για το κέφι του, χω΄ρίς κάτι άλλο κατά νου, δε νομίζω ότι βλάπτει 1 ώρα ή κάπου 10-12χλμ... (καλύτερα βέβαια να υπάρχει και γνωμη ειδικότερου από εμένα!)

quote:
Originally posted by gargadua

Την παρασκευή το απόγευμα με περίμενε 1 έκπληξη, ο μεγάλος γιός μου(β γυμνασίου) ανακοίνωσε ότι δεν θέλει να πάει γήπεδο γιατί...θέλει για αλλαγή να τρέξει μαζί μου!!!!!!!! Του φόρεσα και το 305 στο χέρι και βουρ έξω, τρέξαμε μαζί 6 χλμ σε 36΄και 1 χλμ ακόμα περπατώντας.

Σήμερα πρωί έβγαλα 18 χλμ σε 01:38 και μόλις γύρισα με περίμενε ο γιός πάλι να τρέξουμε...10αρι. Του φόρεσα κολάν κοντό του έβαλα την μπλούζα από το Παρανέστι, 305 στο χέρι και άντε πάλι έξω. Έτρεξε το 1ο του 10ρακι (δεν ξέρω αν έκανα καλά) σε 70΄. Ήταν όμως τρομερά ενθουσιασμένος και σχεδόν σε κάθε χλμ έλεγε την απόσταση. Φρόντισα μόνο να τρέχουμε πολύ χαλαρά και να περπατάμε στο 3ο και 7ο χλμ (νερό καραμελίτσα)γιατί για να τον αποτρέψω να τρέξει τόσο μάλλον απέτυχα. Φυσικά κάναμε μαζί τις διατασούλες μας και κανονίσαμε την άλλη Κυριακή ποδηλατάκι 25 χλμ.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2018 :  10:40:35  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημερα ! εχθες 15χλμ χαλαραααα!! Σημερα ενα 8αρακι επισης χαλαροο!!

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2018 :  15:09:27  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους και καλή (αγωνιστική) εβδομάδα σε πολλούς!

Τελευταίο LR χθες (18,2k σε 83', τα 14,5 σε MP) με κάποια απρόοπτα, μιας και ενώ αρχικά είχα αποφασίσει να βγω να το κάνω το πρωί, μια αναμπουμπούλα της τελευταίας στιγμής μου άλλαξε τα σχέδια. Έτσι, νωρίς το απόγευμα (ή αργά το μεσημέρι), έπειτα από 3 ώρες session παιδικής χαράς και 4 γενναία κομμάτια πίτσα, ξεκίνησα να βγω στο πολυθρύλητο ΔΑΚ Σταυρούπολης για το τελευταίο μεγάλο πριν το πολύ μεγάλο.

Φτάνοντας με στομάχι βαρύ στο ΔΑΚ αντιλαμβάνομαι ότι έχει αγώνα, οπότε αν και ο πειρασμός του να αφήσω την προπόνησή μου και να απολαύσω την cult-ίλα (και διάφορα ομοιοκατάληκτα) που σου προσφέρουν οι αγώνες υποερασιτεχνικών πρωταθλημάτων ήταν μεγάλος, τελικά αποφάσισα to stick to the plan και απλά να ανέβω Στρεμπενιώτη για μια τελευταία μεγάλη (κατα)δρομική. Εκεί, μετά από το στομάχι τούμπανο και τον αγώνα που μου ανέτρεψε τα σχέδια, ήρθα αντιμέτωπος με το τρίτο αρνητικό. Ο (αν και καπνίζων, κατά τ' άλλα) υπερτυπικός φύλακας δε μου επέτρεψε να τρέξω καθόλου ανάποδα στη φορά, παρά το γεγονός ότι στην αρχή ήμασταν δύο περιπατητές και εγώ σε στίβο με πλήρως καθορισμένους τους (6) διαδρόμους του ως προς το είδος της χρήσης.

Θα πει κανείς σιγά τα ωά, ίσως, και σε πρώτη ανάγνωση θα έχει δίκιο. Το θέμα είναι πως ο βασικός λόγος που προσπαθώ να μοιράζω τα χιλιόμετρα στις δύο φορές (αλλά και που αποφεύγω όσο μου δίνεται η δυνατότητα να χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο εντός πόλης λόγω της συνεχούς χρήσης του δεξιού πεταλιού) είναι ότι η δεξιά πλευρά, αυτή δηλαδή που κατά βάση πλήττεται περισσότερο στις δύο προαναφερθείσες περιπτώσεις, είναι σχετικά ευπαθής στην εμφάνιση συμπτωμάτων που παραπέμπουν σε ισχιαλγία. Δεν είναι ότι δε θα μπορώ να περπατήσω, ξέρω γω, αλλά πέρυσι τέτοια εποχή μου είχε καταστρέψει τον ΑΜΑ, τουλάχιστον σε σχέση με το για τι πράγμα είχα προπονηθεί.

Η αλήθεια είναι πως μαζί με την επίδραση του ταρτάν που σχεδόν πάντα όταν εμφανίζεται ως επιφάνεια μετά από καιρό μου άφησε μια ενόχληση σε πέλματα και χαμηλά στις γάμπες, θορυβήθηκα αρκετά χθες βράδυ και πλακώθηκα στις αλοιφές. Πήρα και ένα χάπι voltaren και σήμερα απέφυγα να πάρω αυτοκίνητο και τα πάνε-έλα (12k) γίνονται με τα πόδια. Υπάρχουν κάποιες ενοχλήσεις είναι η αλήθεια, αλλά σχετικά minor, οπότε χωρίς να θεωρείται case closed, είναι υπό παρακολούθηση και όχι σε συναγερμό. Αύριο, λοιπόν, ένα easy 10άρι που είχα θα το κάνω easy ποδηλατικό και θα αφήσω μόνο για την Τετάρτη τα κλασικά χιλιάρια που κάνω πριν από τέτοιους αγώνες.

Έτσι, μάλλον γειώνεται και μια κρυφή ελπίδα που είχα για μπανάκια την Πέμπτη και την Παρασκευή στο Μαραθώνα, αλλά μιας και βρισκόμαστε στην τελευταία βδομάδα let's play safe. Better safe than sorry δε λένε, άλλωστε...

ΥΓ.1 Να δώσω και ένα credit στους υπεύθυνους του γηπέδου στο Στρεμπενιώτη (Νεάπολη), γιατί έχουν πραγματικά σε πολύ καλή κατάσταση το στίβο και με πλήρη διαχωρισμό των διαδρόμων ως προς τη χρήση τους.

ΥΓ.2 Θεωρείτε γενικά πως τα συμπιεστικά κολάν βοηθάνε σχετικά με τις ενοχλήσεις;

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 05/11/2018 15:49:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000