Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2018 :  16:02:54  Εμφάνιση Προφίλ
@gargadua: Και εγώ συντάσσομαι με όσα προανέφερε ο Πάνος! Επίσης, να συμπληρώσω πως και για μένα οι πρώτες επαφές με το τρέξιμο ως concept όπως το συζητάμε εδώ ήταν με τους γονείς μου που από τη στιγμή που έκοψαν το τσιγάρο το έριξαν στον αθλητισμό. Μέχρι την τρίτη γυμνασίου, αν και υπήρχε σχέση με τον αθλητισμό είτε με μπάλα/μπάσκετ είτε στη θάλασσα, το τρέξιμο ήταν απλά κομμάτι ενός άλλου, πιο σύνθετου, πλαισίου. Κάπου στην τρίτη γυμνασίου/πρώτη λυκείου αρχίσανε να μας παίρνουν και μας μαζί με τον αδερφό μου. Αυτός βαριότανε, προτιμούσε καράτε και τέτοια. Εγώ σχετικά σύντομα άρχισα να τους αφήνω πίσω, ειδικά σε ό,τι είχε να κάνει με απόσταση. Στην πορεία με το τρέξιμο άλλες φορές ερωτοτροπούσαμε πολύ, σε άλλες φάσεις χανόμασταν γιατί υπάρχουν και αλλού (σε άλλα αθλήματα) πορτοκαλιές. Και να τώρα, 20 χρόνια μετά, που συζητάμε για χρόνους σε μαραθώνιο. Κάτι που τότε φάνταζε όνειρο ζωής, ακόμη και αν σου λέγανε για 6 ή 8 ώρες χρόνο τερματισμού. Σκέψου σε 20 χρόνια να ετοιμάζεσαι να υποδεχτείς τον μικρό στο Στάδιο!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

onera
Forum-Runner

64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2018 :  18:17:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by gargadua



Σήμερα πρωί έβγαλα 18 χλμ σε 01:38 και μόλις γύρισα με περίμενε ο γιός πάλι να τρέξουμε...10αρι. Του φόρεσα κολάν κοντό του έβαλα την μπλούζα από το Παρανέστι, 305 στο χέρι και άντε πάλι έξω. Έτρεξε το 1ο του 10ρακι (δεν ξέρω αν έκανα καλά) σε 70΄. Ήταν όμως τρομερά ενθουσιασμένος και σχεδόν σε κάθε χλμ έλεγε την απόσταση. Φρόντισα μόνο να τρέχουμε πολύ χαλαρά και να περπατάμε στο 3ο και 7ο χλμ (νερό καραμελίτσα)γιατί για να τον αποτρέψω να τρέξει τόσο μάλλον απέτυχα. Φυσικά κάναμε μαζί τις διατασούλες μας και κανονίσαμε την άλλη Κυριακή ποδηλατάκι 25 χλμ.



Επειδή στην ηλικία που είναι τώρα ο γιος σου ασχολούμουν με ημιαποστασεις από 600m έως 2000m σε αγώνες, έχω μια σχετική εμπειρία, με βάση τις προπονήσεις που κάναμε. Διαλειμματικες κάναμε δύο φορές την βδομάδα από μπόλικα 200αρια μέχρι και 2χλμ (5-6 από αυτά), που είναι αρκετά βαρύ πρόγραμμα για αυτήν την ηλικία, όπως το βλέπω τώρα. Από εκεί και πέρα συνεχόμενο τρέξιμο, δεν το μετρουσαμε σε χιλιόμετρα αλλά σε χρόνο, λίγο πάνω από τη μια ώρα με μιάμιση. Δε θεωρώ πως θα έχει πρόβλημα αν μια στο τόσο τρέχει μαζί σου μια ώρα. Εξάλλου από τα 15 και μετά ξεκινούν τα προγράμματα επιπέδου πρωταθλητισμου (αρχικά στάδια). Βέβαια θέλει προσοχή γιατί από ότι κατάλαβα δεν κάνει κάποιο άθλημα που να περιλαμβάνει ενδυνάμωση;

Στα δικά μου, τελευταία εβδομάδα πριν τον αγώνα, έχω κάποια προβλήματα από πτώση που είχα στην προπόνηση αλλά ελπίζω μέχρι την Κυριακή να είμαι εντάξει. Το Σάββατο έκανα 12χλμ και μες τη βδομάδα σκέφτομαι ένα 8αρι, μάλλον αύριο σε ρυθμό αγώνα, και δύο χαλαρά 30' με κάποια ανοίγματα. Πότε τρέχετε τελευταία φορά; Παρασκευή;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2018 :  23:47:00  Εμφάνιση Προφίλ
Ευχαριστώ για τα γραφόμενα σας, ο μικρός κάνει 2 χρόνια στίβο(σταθερά 3 φορές/βδομάδα) οπότε δεν είναι άσχετος με τον χώρο ΟΜΩΣ υπάρχει και αυτή η ελαφρότητα της ηλικίας (χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι κακό) μούμπλε μούμπλε. Ναι μεν κάνει 200αρια, 400αρια κλπ μαζί με τα άλλα παιδιά και με προπονητή όμως ποτέ δεν ήθελε κάτι παραπάνω μέχρι τώρα. Θα προτιμούσα όμως να παραμείνει όσο το δυνατόν στο γήπεδο για να μάθει ποιο σωστά να τρέχει και όχι να ανακαλύψει (όπως η χάρη μου) την άσχημη πλευρά των τραυματισμών τρέχοντας στο άσχετο.
Αύριο στο γήπεδο θα συζητήσω με τον προπονητή του γιατί για μένα το μεγαλύτερο δίλημμα είναι μέχρι που μπορεί και πρέπει να πάει είτε ηλικιακά είτε συνάρτηση του όγκου προπόνησης (και σωματικά βεβαίως). Άλλωστε και το 10αρι δεν βγήκε τρέχοντας αλλά και περπατώντας ή με μικρές στάσεις που επινοούσα.

Αυτή τη βδομάδα έχει ξεκούραση από το τρέξιμο και φουλ ποδήλατο-κολύμπι-και λίγο τεμπελιά.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2018 :  12:03:40  Εμφάνιση Προφίλ
χαιρετώ! χθες είχα πρωΐνές εντασούλες με κάτι μίλια και χιλιάρια (14χλμ το όλον στο Χαλανδρίου) και απόγευμα "body sculpt" session!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2018 :  09:41:21  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρα! σημερα πρωΐ 12χλμ στο Χαλανδρίου, με 4 τρίστροφα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2018 :  09:58:29  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημερα! 2χλμ ζεσταμα 4x100μ 5x800μ με 1' rest jogging.. 2χλμ αποθ. Παρασκευη ενα 20αλεπτο και βουρ για Μαραθωνα την Κυριακη!!!

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2018 :  00:47:00  Εμφάνιση Προφίλ
Παιδιά, εγώ προπονώ εντατικά τους μασητήρες μουτρώγοντας σοκολάτες Παυλίδη (καπουτσίνο...)

Η Κυριακή θα (απο)δείξει πόσο αποτελεσματική είναι αυτή η προπόνηση την τελευταία εβδομάδα πριν τον Μαραθώνιο...

Κατά τα άλλα, χωρίς να έχω καμιά απολύτως πρόθεση, να γίνω μάντης κακών, προβλέπω την άφιξή μου στο Πικέρμι (~22ο χλμ...) καθυστερημένος σαν υπερβολικά μεταχρονολογημένη επιταγή...
Με εξαιρετικά μεγάλη πιθανότητα να σφραγιστεί η επιταγή και να βγει από την κυκλοφορία στο (σωτήριο) 28,5...

Εύχομαι σε όλους όσους το πρωί της Κυριακής θα στηθούν στην αφετηρία, να βρουν αυτό που ψάχνοντάς το οδηγήθηκαν μέχρι εκεί...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ:Εγώ νομίζω, ότι έψαχνα την εμπειρία, να δω στο αντίθετο ρεύμα της Μαραθώνος ή, ίσως και στο ίδιο αν καθυστερήσω υπερβολικά, τους ποδηλατοφίλους μου να με παροτρύνουν και να με προσκαλούν (σαν τις σειρήνες) για καφέ στο επόμενο cafe...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2018 :  13:10:07  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρες! σήμερα πρωΐ είχε "total body" aerobic session στο γυμναστήριο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2018 :  19:19:18  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα! Χθες απόγευμα πριν το ταξίδι, 13 χιλιόμετρα στην περίβολο του Καυταντζογλείου σε 59 λεπτά, μοιρασμένα στις δύο φορές, με κάποια πιο ήπια στην αρχή, πέρασμα σε ΜΡ στη συνέχεια και τρία δυνατά στο τέλος.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2018 :  21:14:40  Εμφάνιση Προφίλ
Μικρό "τρίαθλο", 25 ποδηλατικά σε 55΄, 30΄μπάνιο στη θάλασσα, 6 χλμ σε 45΄ περπατώντας.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2018 :  10:12:00  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρα σε όλους! σήμερα πρωΐ 10χλμ στο Χαλανδρίου με 8x400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2018 :  09:56:21  Εμφάνιση Προφίλ
γεια χαρά σε όλους και εύχομαι τα καλύτερα σε όλους τους συμμετέχοντες στο μαραθώνιο και τους περί αυτού συντομότερους αγώνες! χθες πρωΐ στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ κάπου 10χλμ με 5 χιλιάρια "κατωφλικά"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2018 :  15:56:43  Εμφάνιση Προφίλ
12 χλμ με 255 +υψ σε 01:06

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2018 :  16:34:28  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα και καλή βδομάδα σε όλους!

Χθες, λοιπόν, καλοί μου φίλοι έκανα το μεγαλύτερο LR ενόψει του Μεγαλέκου. 42,88 χιλιόμετρα σε 3,5 ώρες. Τώρα, λίγες μέρες ξεκούραση και σιγά σιγά θα ξεκινήσει η προσπάθεια να κοιτάξω (προς) το τρίωρο την άνοιξη.

https://www.strava.com/activities/1958317992

ΥΓ.1 Τελικά, γίνεται και χωρίς καθαρό 30αρι LR.

ΥΓ.2 Μεγάλο ζόρι η άσφαλτος και ο καιρός. Αν έχεις συνηθίσει να προπονείσαι σε (πιο) φιλικά προς το πόδι τερέν και σε συνθήκες που επιλέγεις εσύ για τις προπονήσεις σου, όταν καλείσαι να αντιμετωπίσεις την άσφαλτο (ειδικά στις πιο τραχείες εκφάνσεις της) και τον καυτό ήλιο της πεντακάθαρης ατμόσφαιρας, τα βρίσκεις μπαστούνια. Απτο 32 και μετά συνεχίζω να απορώ πώς κατάφεραν οι τετρακέφαλοι και άντεξαν. Επίσης, στο τέλος είχα συμπτώματα ηλίασης, ενώ χαρακτηριστικό και το γεγονός ότι σε κάποια φάση στα χασομέρια το είχα χάσει τόσο πολύ που νομίζοντας πως είμαι ακόμη στο 40 σκεφτόμουν να το κόψω περπατώντας θεωρώντας πως δεν προλαβαίνω ακόμη και το 3:30 που ήταν κάτι σαν το "τάληρο του φοιτητή" για το συγκεκριμένο αγώνα και ξαφνικά βλέπω τη χιλιομετρική ένδειξη "41" μπροστά μου και το ρολόι στο 3:24 και κάτι. Εκεί το πράγμα άλλαξε προς το "τρεχάτε ποδαράκια μου!".

ΥΓ.3 Έχει κάνει κανείς θεραπεία για ενοχλήσεις στη μέση ή/και το ισχίο με έγχυση κολλαγόνου; Εγώ δοκίμασα την Παρασκευή πάνω στον πανικό μου λόγω των ενοχλήσεων τη βδομάδα του αγώνα, οι οποίες επιδεινώθηκαν και από την όλη περιοδεία προς, από και στην έκθεση με κάθε πιθανό μέσο που διαθέτει η πρωτεύουσα (αυτοκίνητο ως το Χαλάνδρι, τρόλει, περπάτημα από Τζιτζιφιές ως την έκθεση, τραμ, μετρό, ΚΤΕΛ). Δεν είμαι βέβαιος αν και πόσο βοήθησε η θεραπεία, πολλές φορές είναι και το άγχος του επικείμενου αγώνα που μας αυθυποβάλλει θετικά ή (το συνηθέστερο) αρνητικά. Οπότε, σε περίπτωση που κάποιο έχει δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο, θα ήθελα να ακούσω γνώμη.

ΥΓ.4 Αυτό που σίγουρα δε βοήθησε κατά τη διάρκεια του αγώνα ήταν τα 10-12 voltaren που πήρα την προηγούμενη εβδομάδα φοβούμενος μήπως οι ενοχλήσεις ενταθούν/επεκταθούν και μου χαλάσουν τον αγώνα. Σκατά στομάχι, δυσθυμία και αυξημένοι παλμοί χθες και ευτυχώς που τήρησα κατά γράμμα το σχέδιο αγώνα που είχα φτιάξει βασισμένο στους παλμούς και όχι στο ρυθμό, γιατί σε περίπτωση που το πήγαινα βάσει pace πιθανότατα δε θα είχα τερματίσει.

ΥΓ.5 Παρατηρώ στις διάφορες πλατφόρμες που ανεβάζουμε αγώνες/προπονήσεις οι περισσότεροι να γράφουν στον ημί 21,2 άντε 21,3k και στο μαραθώνιο 42,2 έως 42,4. Εμένα σταθερά οι ημί μου βγαίνουν >21,4 και οι δύο μαραθώνιοι που έχω μετρήσει με ρολόι 42,83 και 42,88. Ειλικρινά, απορώ πώς τα καταφέρνετε και πηγαίνετε "στη γραμμή". Δεν κάνετε προσπεράσεις, δεν ψάχνετε τις σκιές, δεν ελέγχετε σε ποια σημεία η άσφαλτος είναι καλύτερη;

ΥΓ.6 Αυτός ο αγώνας, η συγκεκριμένη διαδρομή, με τα υψομετρικά της και τη ζέστη κάτω από τον καυτό αττικό ήλιο, είναι ικανή να διαλύσει και τον καλύτερα προπονημένο αθλητή, πόσο μάλλον εμάς τους απλούς αθλούμενους χομπίστες. Παρόλα αυτά, η είσοδος στο Στάδιο τερματίζοντας στο σημαντικότερο αθλητικό γεγονός της χώρας είναι κάτι που δεν περιγράφεται εύκολα με λόγια...

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 12/11/2018 16:35:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2018 :  13:16:52  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρες! σήμερα πρωΐ κάτι "ποικιλίες" στο Χαλανδρίου! επιταχυνόμενα 8στροφο & 5στροφο! όλα μαζί 13χλμ σκάρτα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000