Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2018 :  09:28:00  Εμφάνιση Προφίλ
Λευτέρη σε ευεχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και για τη συμπαράσταση!
Δίκιο έχεις, έιναι όλα λίγο στο φτερό...

και πράγματι, αν κανείς πιέσει εκείνη την ημέρα για κάτι παραπάνω από αυτό που έχει το σώμα του να δώσει,απλά δεν θα τερματίσει...
Να σου πω την αλήθεια, κάπου στο 6ο σκέφτηκα να εγκαταλείψω την προσπάθεια και απλά να τρέξω τα χιλιόμετρα για να γυρίσω πίσω αφού ο αγώνας είναι κυκλικός με αναστροφή.

Σήμερα πάντως, ένα χαλαρό 45' βγήκε με 8,5 χλμ!
Η προπόνηση πράγματι δεν χανεται και ανυπομονώ να μπω σε λίγο διαφορετικά τρυπάκια και να λάβω διαφορετικά ερεθίσματα αυτό τον καιρό!

Να είσαι καλά Λευτέρη! Και πάντοτε να περνάς όμορφα όπως βλέπω ότι κάνεις στις προπονήσεις σου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2018 :  13:04:37  Εμφάνιση Προφίλ
Πολλή καλησπέρα σας (πλέον)! Σήμερα το πρωί, 53 λεπτά δυνατής cross προπόνησης στο γυμναστήριο, αρχικά με 3 χιλιόμετρα στο ελλειπτικό στα πρώτα 28-29 λεπτά, προοδευτικά αυξανόμενης αντίστασης και, ακολούθως, ένα αρκετά δυνατό session στο κωπηλατικό (συνυπολογίζοντας πως είχα 3-4 μήνες να το χρησιμοποιήσω) με 5 χιλιόμετρα σε 24', ήτοι ένα ρυθμό γύρω στο 2:05/500 m. Στο ελλειπτικό φρόντισα οι σφυγμοί να μην υπερβούν σε κανένα σημείο τους 150/λεπτό, αλλά στο κωπηλατικό ήταν σταθερά μεταξύ 160-168 και όταν το κατώφλι σου είναι στους 160λίγο, μάλλον παραήταν δυνατή η συγκεκριμένη προπόνηση για τα δεδομένα της περιόδου!

@criss44: Χρήστο, ευχαριστώ, αλλά ακριβώς από πάνω είναι ο φτερωτός Ερμής (Hermes) που έτρεξε το δεκάρι με pace κάτω από 3:50 το κάθε χιλιόμετρο. Και δεν είναι και ευχαριστημένος! Να τα βάλουμε τώρα μαζί τα κλάματα, λες;

@Hermes: Πάνο, πέρα από την πλάκα που κάνουμε για τους χρόνους, μιας και για μένα τι 3:30 τι 3:35 τι 3:40, δε μπορώ να κατανοήσω τις διαφορές αφού σχεδόν ποτέ δεν τρέχω σε τέτοιες ταχύτητες, όταν υπάρχει μια "αποτυχία" σε έναν αγώνα, that's the spirit. Ακόμη και για μας τους ερασιτέχνες, που δεν είναι ότι χάσαμε και το μπόνους της νίκης από το οποίο περιμένουμε να ζήσουμε. Απλά, ειδικά στο δεκάρι, νομίζω δεν τρέχει και τίποτα. Αν έχει γίνει καλή προπόνηση και απλά δε βγήκε, τους επόμενους 1-2 μήνες υπάρχουν ένα σωρό δεκάρια να τρέξει κανείς και να το βγάλει εκεί. Ναταν μαραθώνιος, οκ, λογική η λίγο παραπανίσια κατήφεια. Θα πρέπει να περιμένεις (πολλούς) μήνες ως τον επόμενο.

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 27/11/2018 16:53:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2018 :  15:42:58  Εμφάνιση Προφίλ
Μικρή διαλυτικούλα στο γήπεδο (ίσα που πρόλαβα την βροχή)
5Χ200 με 400 χαλαρά (είπα να ακούσω τις συμβουλές γυμναστή για το 1:2 και την ποικιλία αποστάσεων) με χρόνους από 03:45 έως 04:00. Σύνολο 8 χλμ σε 43΄.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Chris44
Forum-Runner

Greece


121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2018 :  16:27:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by RiffRaff

Πολλή καλησπέρα σας (πλέον)! Σήμερα το πρωί, 53 λεπτά δυνατής cross προπόνησης στο γυμναστήριο, αρχικά με 3 χιλιόμετρα στο ελλειπτικό στα πρώτα 28-29 λεπτά, προοδευτικά αυξανόμενης αντίστασης, και ακολούθως ένα αρκετά δυνατό session στο κωπηλατικό (συνυπολογίζοντας πως είχα 3-4 μήνες να το χρησιμοποιήσω) με 5 χιλιόμετρα σε 24', ήτοι ένα ρυθμό γύρω στο 2:05/500 m. Στο ελλειπτικό φρόντισα οι σφυγμοί να μην υπερβούν σε κανένα σημείο τους 150/λεπτό, αλλά στο κωπηλατικό ήταν σταθερά μεταξύ 160-168 και όταν το κατώφλι σου είναι στους 160λίγο, μάλλον παραήταν δυνατή η συγκεκριμένη προπόνηση για τα δεδομένα της περιόδου!

@criss44: Χρήστο, ευχαριστώ, αλλά ακριβώς από πάνω είναι ο φτερωτός Ερμής (Hermes) που έτρεξε το δεκάρι με pace κάτω από 3:50 το κάθε χιλιόμετρο. Και δεν είναι και ευχαριστημένος! Να τα βάλουμε τώρα μαζί τα κλάματα, λες;

@Hermes: Πάνο, πέρα από την πλάκα που κάνουμε για τους χρόνους, μιας και για μένα τι 3:30 τι 3:35 τι 3:40, δε μπορώ να κατανοήσω τις διαφορές αφού σχεδόν ποτέ δεν τρέχω σε τέτοιες ταχύτητες, όταν υπάρχει μια "αποτυχία" σε έναν αγώνα, that's the spirit. Ακόμη και για μας τους ερασιτέχνες, που δεν είναι ότι χάσαμε και το μπόνους της νίκης από το οποίο περιμένουμε να ζήσουμε. Απλά, ειδικά στο δεκάρι, νομίζω δεν τρέχει και τίποτα. Αν έχει γίνει καλή προπόνηση και απλά δε βγήκε, τους επόμενους 1-2 μήνες υπάρχουν ένα σωρό δεκάρια να τρέξει κανείς και να το βγάλει εκεί. Ναταν μαραθώνιος, οκ, λογική η λίγο παραπανίσια κατήφεια. Θα πρέπει να περιμένεις (πολλούς) μήνες ως τον επόμενο.

--------------------------
Run-time Error


Φυσικά και το είδα και συγχαρητήρια στον Ηermes!Αλλά χρόνοι κάτω από 4:00 έστω στα 718 μέτρα που ήταν το lap εξακολουθούν να είναι καλοί έστω και αν εχθρός του καλού είναι το καλύτερο . Προσωπικά το είχα και για 2-3 λεπτά πιο γρήγορα αλλά όπως και σε άλλους αγώνες κράτησα δυνάμεις φοβούμενος ότι στα τελευταία χιλιόμετρα θα...κλατάρω. Anyway next time...(Μέχρι το μαραθώνιο έχουμε πολλούς αγώνες και πολλά χιλιόμετρα προπόνησης ακόμη)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Chris44
Forum-Runner

Greece


121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2018 :  16:40:53  Εμφάνιση Προφίλ
Πρώτη μέρα μετά τον αγώνα του Σαββάτου και σταδιακή επιστροφή χωρίς τρέξιμο όμως. 500 σκαλοπάτια στο stair stepper και 10 λεπτά στατικό ποδήλατο σε συνδυασμό με 30 λεπτά βάρη-μόνο πόδια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2018 :  16:51:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Chris44

Πρώτη μέρα μετά τον αγώνα του Σαββάτου και σταδιακή επιστροφή χωρίς τρέξιμο όμως. 500 σκαλοπάτια στο stair stepper και 10 λεπτά στατικό ποδήλατο σε συνδυασμό με 30 λεπτά βάρη-μόνο πόδια.



Χρήστο, stair-stepper δεν έχουν πολλά γυμναστήρια στη Θεσσαλονίκη (αν υποθέσουμε ότι μιλάμε για το ίδιο μηχάνημα). Μήπως πηγαίνεις σε κάποιο πέριξ του πρώην στρατοπέδου Π. Μελά (όνομα δεν αναφέρω για προφανείς λόγους);

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Chris44
Forum-Runner

Greece


121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2018 :  17:17:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by RiffRaff

quote:
Originally posted by Chris44

Πρώτη μέρα μετά τον αγώνα του Σαββάτου και σταδιακή επιστροφή χωρίς τρέξιμο όμως. 500 σκαλοπάτια στο stair stepper και 10 λεπτά στατικό ποδήλατο σε συνδυασμό με 30 λεπτά βάρη-μόνο πόδια.



Χρήστο, stair-stepper δεν έχουν πολλά γυμναστήρια στη Θεσσαλονίκη (αν υποθέσουμε ότι μιλάμε για το ίδιο μηχάνημα). Μήπως πηγαίνεις σε κάποιο πέριξ του πρώην στρατοπέδου Π. Μελά (όνομα δεν αναφέρω για προφανείς λόγους);

--------------------------
Run-time Error


Έχει το life
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2018 :  12:46:12  Εμφάνιση Προφίλ
Chris 44 & RiffRaff σας ευχαριστώ πολύ!

σήμερα πρωΐ είχα 10χλμ στους ποδηλατόδρομους και στη ρεματιά Χαλανδρίου και μετά γυμναστήριο όπου έκανα 3χλμ "compact rope trainner" (δεν το έχω ξανακάνει, τραβάς ένα σχοινί και γράφει ταχύτητα και χρόνο) και μετά κατακόρυφα και λίγο χαλαρό εισαγωγικό πάγκο, που είχα να κάνω 2 εβδομάδες

λόγω της απεργίας και της στάσης των ΜΜΜ προτίμησα να πάρω τη μέρα άδεια, αφού αλλωστε ευτυχώς έίχα την ευχέρεια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2018 :  15:26:31  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!

Χθες, παρά τους πόνους στους κοιλιακούς, απότοκο της πολύ δυνατής προχθεσινής προπόνησης στο κωπηλατικό έπειτα από μήνες, 6 πεζοπορικά χιλιόμετρα το πρωί και το απόγευμα στην περίβολο του Καυταντζογλείου είχαμε τεστ εις διπλούν. Και εξηγούμαι...

Αρχικά, ήθελα να φορέσω για πρώτη φορά σε δρομική προπόνηση τα Adidas energy boost, αφού απτη στιγμή που ήρθαν στην κατοχή μου τα χρησιμοποιούσα μόνο στο περπάτημα. Βασικά, για να είμαι ακριβής, τους τελευταίους 2-3 μήνες, πρακτικά απτη στιγμή που τα Torin της Αltra με άφησαν χρόνους, έτρεχα αποκλειστικά με το Challenger 3 της Hoka. Ένα παπούτσι που τους τελευταίους 20 μήνες έχει καθίσει τόσο καλά στο πόδι μου που έχω δύο πανομοιότυπα ζευγάρια (same colour same size) και, μάλιστα, τη δεύτερη φορά απλά μπήκα στο κατάστημα, τους είπα θέλω αυτό, το είχαν (ένα τελευταίο κομμάτι), το πήρα χωρίς να το δοκιμάσω καν (δεν τους είχε ξανασυμβεί, με κοιτούσαν σαν εξωγήινο! ) και έφυγα. Ένα παπούτσι που το τελευταίο διάστημα δε βγαίνει απτο πόδι μου. Στο δρόμο, στο γήπεδο, στο Σέιχ Σου, ακόμη και στο διάδρομο (αν και για εκεί είχα τα Άλτρα). Θα μπορούσα να τα φοράω και στη θάλασσα, την ώρα που κολυμπάω. Με ένα μεγάλο μειονέκτημα, όμως. Δεν κυκλοφορεί άλλο. Αν το είχα σκεφτεί καλύτερα και - κυρίως - νωρίτερα, θα είχα φτιάξει ένα stock από δαύτα.

Απτην άλλη, καλώς ή κακώς, θα πρέπει το πόδι να εξοικειώνεται και με άλλες καταστάσεις. Οπότε, αφού δοκίμασα κανά δυο άλλα μοντέλα της Hoka και, παρά το γεγονός ότι η αίσθησή τους είναι η καλύτερη που μπορεί να βρει το συγκεκριμένο ζευγάρι πελμάτων σε σχέση με οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί εκεί έξω, κανένα δεν είχε την ίδια "έχουμε την τέλεια χημεία" αίσθηση των Challenger 3, είπα να ανοίξω λίγο τη βεντάλια των επιλογών με το προαναφερθέν μοντέλο της Adidas και τα ΝΒ Βoracay και Salomon Sonic RA να βρίσκονται on the way. Η αλήθεια είναι πως ενώ στο περπάτημα τα Boost μου έδιναν μια καταπληκτική αίσθηση άνεσης, στη χθεσινή δρομική προπόνηση από κάποιο σημείο και μετά άρχισα να έχω ενοχλήσεις στις ακριανές πλευρές και των δύο γονάτων, αλλά και πίσω από τα πέλματα στο ύψος των αχιλλείων. Προφανώς θέλουν στρώσιμο, είναι πολύ δύσκολη η μετάβαση από τα hoka σε οτιδήποτε άλλο. Το ψηλότερο ύψος του τακουνιού δε με πείραξε τόσο, όσο ότι σαν να βυθιζόταν το πέλμα στον αφρό πολύ περισσότερο από αυτό που έχω συνηθίσει, καθώς και σαν να μην υπήρχε η ίδια στήριξη εγκάρσια. Anyway, έχω αποφασίσει να το παίζω πλέον μία το Challenger μία κάποιο άλλο μοντέλο. Και αν στο μεσοδιάστημα βρεθεί κάτι σε Challenger 3 σε στοκ ή ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΕΚΛΕΚΤΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ (Νο 46)...

To δεύτερο χθεσινό τεστ, ήταν μια δοκιμή σχετικά με το αν και πόσο κλέβει το ρολόι (το δικό μου τουλάχιστον) στην περίβολο του Καυταντζογλείου. Έτσι, φόρεσα τη ζώνη που χρησιμοποιώ και στο μαραθώνιο και έβαλα το ρολόι σε αυτήν, ώστε να βρίσκεται στον άξονα συμμετρίας του σώματος και να μηδενιστεί το συστηματικό επαναλαμβανόμενο σφάλμα του να βρίσκεται στο εσωτερικό ή το εξωτερικό χέρι. Χρειάστηκαν 15 γύροι των (τουλάχιστον) 718 μέτρων μαζί με την απόσταση απτο αυτοκίνητο στην περίβολο για να γράψει το ρολόι 10 χιλιόμετρα. Το σύνολο της απόστασης που διανύθηκε χθες, στη βάση του 15x718 συν τα πάνε-έλα στο αυτοκίνητο ήταν γύρω στα 11 χιλιόμετρα. Το ρολόι αθροιστικά έγραψε 10,4. Αν κλέβει, λέει; Μάλιστα, κοιτώντας το χάρτη της διαδρομής στη Strava με εμφανίζει να διακτινίζομαι μέσα απτις κερκίδες και να κόβω δρόμο. Το πείραμα της Φιλαδέλφεια είναι γεγονός ή αλλιώς, ή Stravos είν' ο γιαλός ή Strava αρμενίζουμε...

Δέχομαι συγχαρητήρια, έπειτα από 125 προπονήσεις εκεί πέρα, έπρεπε να έρθει ο αγώνας του προηγούμενου Σαββάτου για να αντιληφθώ πως κάτι δεν πάει καλά. Και προφανώς όλες αυτές οι προπονήσεις έγιναν σε (λανθασμένα) πιο γρήγορο τέμπο από ό,τι είχαν σχεδιαστεί. Με όποιες επιπτώσεις είχε αυτό. Είχα διαγνώσει, βέβαια, ασυμβατότητες μεταξύ του HR και του pace στο συγκεκριμένο χώρο προπόνησης εδώ και καιρό και το έγραφα κιόλας, απλά το απέδιδα αφ` ενός στο ότι φορούσα το ρολόι στο εσωτερικό χέρι σε μια σταθερά κυκλική διαδρομή (άρα το σφάλμα είναι επαναλαμβανόμενο σε όλη την προπόνηση και όχι μόνο στα βιράζ) και αφ` ετέρου στο ότι η μισή περίβολος είναι ανηφορική και η υπόλοιπη κατηφορική, κάτι που ίσως μπέρδευε τα χαρακτηριστικά μιας προπόνησης σταδίου. Όμως, στον αγώνα του Σαββάτου, που ήταν μετρημένη η διαδρομή (γιατί στις προπονήσεις ποτέ δεν καθόμουν να μετρήσω γύρους), ήταν τεράστια η απόκλιση. 400-500 μέτρα, κάτι που δίνει 6-8" διαφορά ανά χιλιόμετρο δε μπορεί να έχει τόσο απλοϊκές εξηγήσεις. Αυτός ήταν και ο λόγος που αποφάσισα να κάνω μία δοκιμή επί τούτου. Και είδα το φως το αληθινό...

Οπότε, από δω και πέρα, προπονήσεις μόνο σε πολύ ανοικτούς χώρους, εκεί που το gps δεν επηρεάζεται από τις κερκίδες και τα ψηλά κτίρια. Α, και μιας και μου προτάθηκε ως πιθανή λύση, αν υπάρχει κανείς που θέλει να ξεφορτωθεί κάποιο foot pod, ας έρθει σε επικοινωνία μαζί μου...

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 29/11/2018 15:49:03
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Chris44
Forum-Runner

Greece


121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2018 :  17:36:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλησπέρα σε όλους!

Χθες, παρά τους πόνους στους κοιλιακούς, απότοκο της πολύ δυνατής προχθεσινής προπόνησης στο κωπηλατικό έπειτα από μήνες, 6 πεζοπορικά χιλιόμετρα το πρωί και το απόγευμα στην περίβολο του Καυταντζογλείου είχαμε τεστ εις διπλούν. Και εξηγούμαι...

Αρχικά, ήθελα να φορέσω για πρώτη φορά σε δρομική προπόνηση τα Adidas energy boost, αφού απτη στιγμή που ήρθαν στην κατοχή μου τα χρησιμοποιούσα μόνο στο περπάτημα. Βασικά, για να είμαι ακριβής, τους τελευταίους 2-3 μήνες, πρακτικά απτη στιγμή που τα Torin της Αltra με άφησαν χρόνους, έτρεχα αποκλειστικά με το Challenger 3 της Hoka. Ένα παπούτσι που τους τελευταίους 20 μήνες έχει καθίσει τόσο καλά στο πόδι μου που έχω δύο πανομοιότυπα ζευγάρια (same colour same size) και, μάλιστα, τη δεύτερη φορά απλά μπήκα στο κατάστημα, τους είπα θέλω αυτό, το είχαν (ένα τελευταίο κομμάτι), το πήρα χωρίς να το δοκιμάσω καν (δεν τους είχε ξανασυμβεί, με κοιτούσαν σαν εξωγήινο! ) και έφυγα. Ένα παπούτσι που το τελευταίο διάστημα δε βγαίνει απτο πόδι μου. Στο δρόμο, στο γήπεδο, στο Σέιχ Σου, ακόμη και στο διάδρομο (αν και για εκεί είχα τα Άλτρα). Θα μπορούσα να τα φοράω και στη θάλασσα, την ώρα που κολυμπάω. Με ένα μεγάλο μειονέκτημα, όμως. Δεν κυκλοφορεί άλλο. Αν το είχα σκεφτεί καλύτερα και - κυρίως - νωρίτερα, θα είχα φτιάξει ένα stock από δαύτα.

Απτην άλλη, καλώς ή κακώς, θα πρέπει το πόδι να εξοικειώνεται και με άλλες καταστάσεις. Οπότε, αφού δοκίμασα κανά δυο άλλα μοντέλα της Hoka και, παρά το γεγονός ότι η αίσθησή τους είναι η καλύτερη που μπορεί να βρει το συγκεκριμένο ζευγάρι πελμάτων σε σχέση με οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί εκεί έξω, κανένα δεν είχε την ίδια "έχουμε την τέλεια χημεία" αίσθηση των Challenger 3, είπα να ανοίξω λίγο τη βεντάλια των επιλογών με το προαναφερθέν μοντέλο της Adidas και τα ΝΒ Βoracay και Salomon Sonic RA να βρίσκονται on the way. Η αλήθεια είναι πως ενώ στο περπάτημα τα Boost μου έδιναν μια καταπληκτική αίσθηση άνεσης, στη χθεσινή δρομική προπόνηση από κάποιο σημείο και μετά άρχισα να έχω ενοχλήσεις στις ακριανές πλευρές και των δύο γονάτων, αλλά και πίσω από τα πέλματα στο ύψος των αχιλλείων. Προφανώς θέλουν στρώσιμο, είναι πολύ δύσκολη η μετάβαση από τα hoka σε οτιδήποτε άλλο. Το ψηλότερο ύψος του τακουνιού δε με πείραξε τόσο, όσο ότι σαν να βυθιζόταν το πέλμα στον αφρό πολύ περισσότερο από αυτό που έχω συνηθίσει, καθώς και σαν να μην υπήρχε η ίδια στήριξη εγκάρσια. Anyway, έχω αποφασίσει να το παίζω πλέον μία το Challenger μία κάποιο άλλο μοντέλο. Και αν στο μεσοδιάστημα βρεθεί κάτι σε Challenger 3 σε στοκ ή ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΕΚΛΕΚΤΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ (Νο 46)...

To δεύτερο χθεσινό τεστ, ήταν μια δοκιμή σχετικά με το αν και πόσο κλέβει το ρολόι (το δικό μου τουλάχιστον) στην περίβολο του Καυταντζογλείου. Έτσι, φόρεσα τη ζώνη που χρησιμοποιώ και στο μαραθώνιο και έβαλα το ρολόι σε αυτήν, ώστε να βρίσκεται στον άξονα συμμετρίας του σώματος και να μηδενιστεί το συστηματικό επαναλαμβανόμενο σφάλμα του να βρίσκεται στο εσωτερικό ή το εξωτερικό χέρι. Χρειάστηκαν 15 γύροι των (τουλάχιστον) 718 μέτρων μαζί με την απόσταση απτο αυτοκίνητο στην περίβολο για να γράψει το ρολόι 10 χιλιόμετρα. Το σύνολο της απόστασης που διανύθηκε χθες, στη βάση του 15x718 συν τα πάνε-έλα στο αυτοκίνητο ήταν γύρω στα 11 χιλιόμετρα. Το ρολόι αθροιστικά έγραψε 10,4. Αν κλέβει, λέει; Μάλιστα, κοιτώντας το χάρτη της διαδρομής στη Strava με εμφανίζει να διακτινίζομαι μέσα απτις κερκίδες και να κόβω δρόμο. Το πείραμα της Φιλαδέλφεια είναι γεγονός ή αλλιώς, ή Stravos είν' ο γιαλός ή Strava αρμενίζουμε...

Δέχομαι συγχαρητήρια, έπειτα από 125 προπονήσεις εκεί πέρα, έπρεπε να έρθει ο αγώνας του προηγούμενου Σαββάτου για να αντιληφθώ πως κάτι δεν πάει καλά. Και προφανώς όλες αυτές οι προπονήσεις έγιναν σε (λανθασμένα) πιο γρήγορο τέμπο από ό,τι είχαν σχεδιαστεί. Με όποιες επιπτώσεις είχε αυτό. Είχα διαγνώσει, βέβαια, ασυμβατότητες μεταξύ του HR και του pace στο συγκεκριμένο χώρο προπόνησης εδώ και καιρό και το έγραφα κιόλας, απλά το απέδιδα αφ` ενός στο ότι φορούσα το ρολόι στο εσωτερικό χέρι σε μια σταθερά κυκλική διαδρομή (άρα το σφάλμα είναι επαναλαμβανόμενο σε όλη την προπόνηση και όχι μόνο στα βιράζ) και αφ` ετέρου στο ότι η μισή περίβολος είναι ανηφορική και η υπόλοιπη κατηφορική, κάτι που ίσως μπέρδευε τα χαρακτηριστικά μιας προπόνησης σταδίου. Όμως, στον αγώνα του Σαββάτου, που ήταν μετρημένη η διαδρομή (γιατί στις προπονήσεις ποτέ δεν καθόμουν να μετρήσω γύρους), ήταν τεράστια η απόκλιση. 400-500 μέτρα, κάτι που δίνει 6-8" διαφορά ανά χιλιόμετρο δε μπορεί να έχει τόσο απλοϊκές εξηγήσεις. Αυτός ήταν και ο λόγος που αποφάσισα να κάνω μία δοκιμή επί τούτου. Και είδα το φως το αληθινό...

Οπότε, από δω και πέρα, προπονήσεις μόνο σε πολύ ανοικτούς χώρους, εκεί που το gps δεν επηρεάζεται από τις κερκίδες και τα ψηλά κτίρια. Α, και μιας και μου προτάθηκε ως πιθανή λύση, αν υπάρχει κανείς που θέλει να ξεφορτωθεί κάποιο foot pod, ας έρθει σε επικοινωνία μαζί μου...

--------------------------
Run-time Error


Λοιπόν ότι η περίβολος του Καυτατζόγλειο έχει και ανηφορικό μέρος δεν το κατάλαβα όταν έτρεξα το προηγούμενο Σάββατο. Όσον αφορά το κλέψιμο της εφαρμογής(ποιας?)προσωπικά χρησιμοποιώ Apple Watch και την εφαρμογή του για το τρέξιμο που είναι η πιο αξιόπιστη. Το strava κλέβει χλμ υπέρ του δέοντος και το ίδιο ισχύει από ότι θυμάμαι και για το runtastic.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2018 :  11:21:08  Εμφάνιση Προφίλ
καλημερίζω! σήμερα πρωΐ 11,5-12χλμ στη ρεματιά Χαλανδρίου με την πρωΐνή δρόσο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2018 :  14:04:55  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα!

Έπειτα από το χθεσινό ρεπό λόγω εθελοντικής αιμοδοσίας, σήμερα το πρωί, αρχικά 9 χιλιόμετρα και κάτι στο διάδρομο σε 45 λεπτά, τεστάροντας τα ΝΒ που μου έστειλε ο φίλος συνφορουμίτης avatos (και τον ευχαριστώ και δημόσια) με την ακόλουθη διάρθρωση:

- Από 2 χιλιόμετρα στα 11/12/12,5 km/h.
- 1,5 km στα 13 και 1,25 km στα 13,5 km/h.
- 1 χιλιόμετρο στα 12 km/h.

Φρόντισα τις ταχύτητες να τις ανεβάσω με μέτρο, ενθυμούμενος και τις συμβουλές του Τρεχαντήρη απτην προηγούμενη φορά. Όσον αφορά στο υπόδημα, τώρα, νομίζω ότι βρήκα την καλύτερη εναλλακτική για τα Ηoka. Ο6τε βουλιάγματα, ούτε βυθίσματα, ούτε μεγάλα drop, μια σχετικά άκαμπτη επιφάνεια που αφήνει με άνεση το πέλμα να επιμεληθεί το ίδιο της κατάστασης. Fits perfect! Mε μια μικρή λεπτομέρεια. Βλέπω ότι η ΝΒ δε βγάζει πλέον το συγκεκριμένο μοντέλο (boracay). Aaarggg!

Τέσπα, στη συνέχεια έβαλα και 35 λεπτά ελλειπτικό, με αλλαγή φοράς στη μέση και προοδευτική αύξηση της αντίστασης, ενώ τέλος είχα και μια επιτήρηση σε μια αμφιθεατρική αίθουσα 30-40 σκαλοπατιών, την οποία αναγκάστηκα να ανεβοκατέβω καμιά 20αριά φορές σε ένα δίωρο με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται...

ΥΓ. Χρήστο, η περίβολος δεν είναι τελείως flat. Απλά, όταν λέμε πως έχει κλίσεις δεν εννοούμε πως είναι και Σέιχ Σου.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2018 :  20:34:49  Εμφάνιση Προφίλ
6,5 χλμ με τον γιό το απόγευμα, χαλαρά σε 43 μίνιτς.
Αυτή τη βδομάδα λόγω αέρα και βροχής δεν είχα και πολύ διάθεση να βγω, έκανα όμως μπάνιο!
Ο καιρός ήταν (όπως το άκουσα στο ράδιο) ¨τσιπουρώδης"!!!!!!!
Κατά τ΄άλλα είχε αρκετό σκοινάκι στο σπίτι, κοιλιακούς(επιτέλους!) και βαράκια.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2018 :  13:08:33  Εμφάνιση Προφίλ
kκαλημέρες & καλό Σ/Κ!
σήμερα 18χλμ στη Ρόδων!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Chris44
Forum-Runner

Greece


121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2018 :  08:58:58  Εμφάνιση Προφίλ
Επιστροφή μετά από μία βδομάδα με χαλαρά 6 χλμ. ( ρυθμός 5:49).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000