Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2019 :  13:52:07  Εμφάνιση Προφίλ
gargadua καλές διακοπές σου εύχομαι!
σήμερα είχα 20χλμ στη Ρόδων με ψιλοβροχο κατά το τέλος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Chris44
Forum-Runner

Greece


121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2019 :  16:26:01  Εμφάνιση Προφίλ
Χθες λόγω έλλειψης χρόνου μόνο 3,7 χλμ μισά ανηφόρα-κατηφόρα(91 μέτρα άνοδος). Σήμερα αγώνας 16 χλμ στο Σέιχ Σου σε 1:27:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2019 :  11:35:59  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!
σήμερα πρωΐ 11,5χλμ στη ρεματιά Χαλανδρίου, χαλαρό pace
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2019 :  14:44:54  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα και καλή βδομάδα σε όλους!

Έπειτα από μήνες, 4 δρομικές προπονήσεις σε μία βδομάδα (30-31 km στο σύνολο), με ενοχλήσεις βέβαια ειδικά όταν το τερέν είναι τραχύ/έχει εγκάρσιες κλίσεις/έντονη κατηφορική κλίση/στροφές/κτλ. Έχω αναπτύξει και ένα ιδιαίτερο/ιδιόμορφο στυλ περπατοτρεξίματος με cadence κάπου μεταξύ 180-200, το οποίο ιδιαίτερη χάρη δεν έχει οπτικά, αλλά τη δουλειά του την κάνει. Αυτό που έχω στα δύο γόνατα είναι χονδροπάθεια μεταξύ επιγονατίδας και μηριαίου, η οποία όντας αρχόμενη κανονικά δε θα έπρεπε να με έχει ταλαιπωρήσει τόσο πολύ, όμως ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Ας πούμε, άλλα άτομα που ξέρω όταν εμφάνισαν χονδροπάθεια δεν άντεχαν την άσφαλτο ή το πλακάκι, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα αρκεί να είναι λεία/επίπεδη η επιφάνεια.

Στόχο από δω και πέρα έχω να μπορώ να τρέχω όποτε μου κάνει κέφι, όπως χθες που με την απογευματινή βροχή ένιωσα το κάλεσμα και βγήκα σαν το σαλιγκάρι και γω. Ας είναι 5-10-20-30 χιλιόμετρα τη βδομάδα, δεν έχει σημασία. Πάντοτε on the safe side πλέον, με χρόνο για αποκατάσταση/πάγους/διατάσεις και ό,τι άλλο απαιτείται. Και πάνω από όλα, μακριά από αγώνες, οι οποίοι έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι πλέον, πρώτα σου χαλάνε το μυαλό και μετά το σώμα.
Ξεκίνησα και κάποιες συνεδρίες με προπονητή/φυσικοθεραπευτή για την ενεργοποίηση μυών ειδικά στην περιοχή των γλουτών και της ράχης, η αδράνεια των οποίων σε συνδυασμό με την ολίσθηση του Ο5 που έχω μου έβγαζαν σταθερά ένα πρόβλημα στο ισχιακό. Αύριο έχω και το reformer που μου συνέστησαν, να δούμε τι φρούτο θα είναι και αυτό.

Και όταν το σύστημα ώμοι/αγκώνες συνέλθει από τις τενοντίτιδες (ακρώμιο ΙΙΙ, γαρ) θα αρχίσουν και τα πιο δυνατά κολυμβητικά ξανά.

ΥΓ. Έχει κανείς ίδια εμπειρία από prp;

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2019 :  20:44:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλησπέρα και καλή βδομάδα σε όλους!

Έπειτα από μήνες, 4 δρομικές προπονήσεις σε μία βδομάδα (30-31 km στο σύνολο), με ενοχλήσεις βέβαια ειδικά όταν το τερέν είναι τραχύ/έχει εγκάρσιες κλίσεις/έντονη κατηφορική κλίση/στροφές/κτλ. Έχω αναπτύξει και ένα ιδιαίτερο/ιδιόμορφο στυλ περπατοτρεξίματος με cadence κάπου μεταξύ 180-200, το οποίο ιδιαίτερη χάρη δεν έχει οπτικά, αλλά τη δουλειά του την κάνει. Αυτό που έχω στα δύο γόνατα είναι χονδροπάθεια μεταξύ επιγονατίδας και μηριαίου, η οποία όντας αρχόμενη κανονικά δε θα έπρεπε να με έχει ταλαιπωρήσει τόσο πολύ, όμως ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Ας πούμε, άλλα άτομα που ξέρω όταν εμφάνισαν χονδροπάθεια δεν άντεχαν την άσφαλτο ή το πλακάκι, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα αρκεί να είναι λεία/επίπεδη η επιφάνεια.

Στόχο από δω και πέρα έχω να μπορώ να τρέχω όποτε μου κάνει κέφι, όπως χθες που με την απογευματινή βροχή ένιωσα το κάλεσμα και βγήκα σαν το σαλιγκάρι και γω. Ας είναι 5-10-20-30 χιλιόμετρα τη βδομάδα, δεν έχει σημασία. Πάντοτε on the safe side πλέον, με χρόνο για αποκατάσταση/πάγους/διατάσεις και ό,τι άλλο απαιτείται. Και πάνω από όλα, μακριά από αγώνες, οι οποίοι έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι πλέον, πρώτα σου χαλάνε το μυαλό και μετά το σώμα.
Ξεκίνησα και κάποιες συνεδρίες με προπονητή/φυσικοθεραπευτή για την ενεργοποίηση μυών ειδικά στην περιοχή των γλουτών και της ράχης, η αδράνεια των οποίων σε συνδυασμό με την ολίσθηση του Ο5 που έχω μου έβγαζαν σταθερά ένα πρόβλημα στο ισχιακό. Αύριο έχω και το reformer που μου συνέστησαν, να δούμε τι φρούτο θα είναι και αυτό.

Και όταν το σύστημα ώμοι/αγκώνες συνέλθει από τις τενοντίτιδες (ακρώμιο ΙΙΙ, γαρ) θα αρχίσουν και τα πιο δυνατά κολυμβητικά ξανά.

ΥΓ. Έχει κανείς ίδια εμπειρία από prp;

--------------------------
Run-time Error



άντε ρε Λευτέρη! καλή επάνοδο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2019 :  22:21:49  Εμφάνιση Προφίλ
15 γύροι στο γήπεδο σήμερα σε ρυθμούς 02:20-02:30/γύρο. Άλλες 2 χαλαρές προπονησούλες μέσα στην βδομάδα και Κυριακή ο αγών!
Αν ο καιρός είναι ζεστός-υγρός-ηλιόλουστος θα προτιμήσω να τρέξω μόνος το πρωί. Αν ο καιρός έχει τουλάχιστον συννεφιά εεε τότε καπελάκι, μουσικούλα και καλή μας προπόνηση.
Υπάρχει και ένας υποβόσκων πονάκος στο γόνατο... θα δούμε.

Εκχύσεις αιμοπεταλίων είχα κάνει παλιά http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=12295 στην ποδοκνημική αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος ότι δούλεψε. Νομίζω ότι στην απελπισία μας λόγω τραυματισμού και πάνω απ΄όλα λόγω άγχους γρήγορης επανόδου ψάχνουμε διάφορες μεθόδους θεραπείας ενώ στην ουσία το πονεμένο μέλος μας φωνάζει ότι θέλει απλά...ξεκούραση και αποφυγή περιττών φορτίσεων. Αν ο θεράπων ιατρός κάνει ο ίδιος και τις ενέσεις δεν είναι κάπως; Ειδικά όταν ακούω για τιμές από 80 έως 200 γιούρο ανά έκχυση! Και τι ποσοστά επιτυχίας δίνει; Και αν δεν πετύχει μετά τι; Αλλάζουμε γιατρό με την τσέπη άδεια.
Η θεραπεία δεν είναι διαλλειματική και δυστυχώς ενώ κάνουμε τα πάντα για να βελτιώσουμε τους χρόνους μας αρνούμαστε να εκπαιδεύσουμε το μυαλό μας στην αναμονή της θεραπείας.

Δόξα το Θεό, εναλλακτικές λύσεις γύμνασης υπάρχουν αρκετές.

Οι αγώνες σκοτώσανε την γλυκιά αίσθηση του ερασιτεχνισμού.

Steely Dan, "Rikki, Don't Lose That Number".
https://www.youtube.com/watch?v=Lck4jqihVq4




Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 06/05/2019 22:24:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2019 :  19:13:23  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπέρα, σήμερα double feature μετά από καιρό και μάλιστα με ασκήσεις κορμού μετά από πολύ καιρό!
Συγκεκριμένα, 14χλμ στο Χαλανδρίου με fartlek 800-200 το πρωΐ και απογευματινοί κοιλιακοί, Pushups & εισαγωγικές ασκήσεις πλάτης / ώμων!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Chris44
Forum-Runner

Greece


121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2019 :  22:48:44  Εμφάνιση Προφίλ
Σήμερα 5 χλμ στο διάδρομο με αυξανόμενη ταχύτητα σε ρυθμό 5:07/χλμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2019 :  09:23:48  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρα, 13 χλμ σήμερα στους ποδηλατόδρομους κ στο γήπεδο Χαλανδρίου με κάτι ανοίγματα κατά το τέλος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2019 :  14:55:50  Εμφάνιση Προφίλ
Χθες η μέρα ήταν βροχερή, είχε μόνο βαράκια και 1000 επαναλήψεις σκοινάκι.
Σήμερα το μενού είχε 1 ώρα ποδήλατο (25 χλμ) και 30λεπτο μπανάκι. Η θάλασσα αν και λίγο θολή ήταν υπέροχη.

Siouxsie and the Banshees, "Arabian Nights".
https://www.youtube.com/watch?v=bfygNGVdJ7g

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEOPSOMO
Newbie Forum Runner

25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2019 :  17:25:53  Εμφάνιση Προφίλ
Χθές τελευταία -απίστευτο μου φαίνεται- προπόνηση πρίν τον Ευχίδα ένα 10ράκι στο 5:00 για ψυχολογικούς και μόνο λόγους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/05/2019 :  15:20:59  Εμφάνιση Προφίλ
40λεπτο μπανάκι σήμερα. Σίγουρα προετοιμάζομαι για ημιμαραθώνιο;

The Three Johns, "Teenage Nightingales to Wax".
https://www.youtube.com/watch?v=vNTl5JeG4RI


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/05/2019 :  21:07:14  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπέρα! σήμερα απόγευμα "χορταστική" προπόνηση σχεδόν 19χλμ στο Χαλανδρίου με επιταχυνόμενο & αλλαγές ρυθμού επικουρώντας φίλο στη δική του προπόνηση για αρχή και μετα 2x8x200m με διάλειμμα 100m.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/05/2019 :  21:08:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by gargadua

40λεπτο μπανάκι σήμερα. Σίγουρα προετοιμάζομαι για ημιμαραθώνιο;

The Three Johns, "Teenage Nightingales to Wax".
https://www.youtube.com/watch?v=vNTl5JeG4RI


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.



μπορεί για aqua half-marathon!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2019 :  08:59:55  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρες! σήμερα πρωΐ 3χλμ ανυπόδητο στο πράσινο του Χαλανδρίου κ μετά ασκήσεις για πόδια & διατάσεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000