Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

petaloudas
Forum-Runner

96 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2019 :  17:48:00  Εμφάνιση Προφίλ
43 χλμ ποδηλατικα ,διπλα στη θαλασσα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Chris44
Forum-Runner

Greece

116 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2019 :  23:35:46  Εμφάνιση Προφίλ
5 χλμ στο γήπεδο σε 5:29/χλμ.

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

2391 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2019 :  10:33:03  Εμφάνιση Προφίλ
καλημερίζω! σήμερα 19χλμ στο κτήμα Συγγρού με παρέα!

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

2391 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/05/2019 :  19:21:40  Εμφάνιση Προφίλ
χαιρετώ! Καλή εβδομάδα!
σήμερα double feature με 11χλμ στο Χαλανδρίου όπου έπαιξε ανυπόδητο 4χλμ και μετά λίγα ανοίγματα όπως ήμουν ξυπόλυτος!

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

2391 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2019 :  20:35:57  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπερίζω! σήμερα διπλή προπόνηση πάλι με πρωΐνή διαλειμματική 14x500m στο Χαλανδρίου (κοντά 15χλμ πήγε ολο μαζί) και απογευματινή ενδυνάμωση στήθος - κοιλιακοί!

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

2391 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2019 :  08:53:02  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρα! 10 εύκολα χιλιόμετρα στο Χαλανδρίου σήμερα πρωΐ, 5 από αυτά ανυπόδητος στο πράσινο

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
751 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2019 :  16:50:09  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα! Δευτέρα είχε 8 και κάτι χιλιόμετρα στην περίβολο του Καυτ κάπου στο 5:07 και μετά κολύμπι στην πισίνα και το απόγευμα ασκήσεις με λάστιχα για τους στροφείς των ώμων και πους απς, χθες 6-7 χιλιόμετρα πεζοπορικά γυρνώντας από το ιατρικό κέντρο στο οποίο έκανα (τελικά) μία ένεση prp στο δεξί ώμο, σήμερα το πρωί 45' στην πισίνα με σανίδες και λοιπά "εργαλεία" δουλεύοντας τεχνική στα πόδια (μιας και μετά την ένεση θέλει λίγες μέρες να το αφήσεις) και προχωράμε.

Η αλήθεια είναι πως τελευταία έχει αρχίσει να αναπτύσσεται μία δυναμική στα εξωτερικά του δεξιού γόνατος, η οποία δεν είναι κάτι ανησυχητικό, απλά ο τρόπος που χρησιμοποιούσα τα πόδια στο νερό τους τελευταίους μήνες στο νερό έχει δημιουργήσει μια λίγο μεγαλύτερη τάση στις ταινίες. Ίσως πάω να κάνω κανά μασάζ ή να πάρω κανά ρόλερ για να στρώσουν οι λαγοί. Και περιμένω να δω πόσο καλά θα "λιπανθεί" ο ώμος για να αποφασίσω αν θα κάνω ένεση prp και στο δεξί γόνατο, το οποίο παρά την τρελή ενδυνάμωση* και το ότι έχει περάσει ένα εξάμηνο από την αρχή του κακού, ακόμη πού και πού μου βγάζει ενοχλήσεις, κριγμούς ή και καμιά σουβλιά στο τρέξιμο αν δεν προσέξω (σ)το πάτημά μου ή στις αλλαγές του βαρόμετρου. Και όλα αυτά για "μία μικρή λέπτυνση του χόνδρου, στη βάση μιας αρχόμενης χονδροπάθειας". Δηλαδή σε όσους έχουν 2ου ή 3ου βαθμού τι σκατά συμβαίνει;

Πάντως, αυτό που παρατηρώ το τελευταίο διάστημα είναι το πόσο μου είχε λείψει η προπόνηση δύναμης. 2-3 τέτοιες τη βδομάδα σίγουρα θα τις βάλω πλέον. Όχι μόνο για αθλητικούς σκοπούς (όσο πιο δυνατός είσαι, τόσο καλύτερος θα είσαι στο άθλημά σου) ή ιατρικούς σκοπούς (με εξαίρεση ακραίες περιπτώσεις που ίσως έχει αναπτυχθεί ασβέστωμα, αυτό που κατάλαβα είναι πως ο καλύτερος τρόπος για την αντιμετώπιση μιας τενοντοπάθειας, ειδικά αν έχει χρονίσει, είναι τα βάρη), αλλά και για να αντιμετωπίζει κανείς ευκολότερα την καθημερινότητά του.

*Ένα πράγμα που βαρέθηκα να ακούω αυτό το διάστημα είναι η "ενδυνάμωση". Με ισομετρικές. Του τύπου σηκώνω το ποδαράκι μου σε τελική θέση κόντρα στο βάρος του ή σε ένα λάστιχο. ΟΚ, αυτές οι τεχνικές μπορεί να έχουν ένα αποτέλεσμα σε άτομα που κάναν καθιστική ζωή και λόγω κληρονομικότητας τους έσκασε η χονδροπάθεια. Ή που μετά από ένα χιαστό/μηνίσκο τσίμπησαν και μία μετεγχειρητική χονδροπάθεια, ενώ ταυτόχρονα είχαν ατροφήσει οι μύες.

Τώρα, όμως, σε μένα που (πέραν των άλλων) ανέβαινα 200-300 ορόφους one-off στην πλάκα μου, όπως και για το 90% των συμφορουμιτών που θεωρώ ότι τα πόδια τους (τουλάχιστον) δεν είναι ατροφικά, δε νομίζω πως έχει ιδιαίτερο νόημα να σκοτωνόμαστε με τέτοιες ασκήσεις πέραν των 2-3 πρώτων βδομάδων που μπορεί, όντως, να πονάει αρκετά κανείς ή να έχει μαζέψει υγρό το γόνατο, κτλ. και καλό είναι να αποφεύγεται η κίνηση της άρθρωσης.

Και παρότι εγώ δεν το έκανα αυτό, είναι προτιμότερο αντί να ξεκινήσει κανείς το χαλαρό τρέξιμο με το που φύγει ο πόνος, να το αφήσει και να ασχοληθεί με βάρη/σκουώτ και τέτοια κόλπα, παρά το αντίθετο. Και από ισομετρικές ας κρατήσει τη σανίδα. Γνώμη μου πάντα, βασισμένη στις δικές μου εμπειρίες.

--------------------------
Run-time Error

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

2391 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2019 :  20:51:14  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπέρα! σήμερα είχε το πρόγραμμα πόδια / κοιλιακούς!
έλεγα να πάω για τρέξιμο απόγευμα αλλά η ζέστη με απώθησε

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan

7278 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2019 :  22:16:07  Εμφάνιση Προφίλ
Την Δευτέρα έτρεξα 9 χλμ σε 50΄αλλά το γόνατο έδειχνε να μην έχει αποκατασταθεί πλήρως και αποφάσισα να το ρίξω στο ποδήλατο και στο κολύμπι.
Έτσι είχαμε Τρίτη 45 ποδηλατικά χλμ και 30λεπτο μπάνιο, την Τετάρτη 31 ποδηλατικά χλμ και 45λεπτο μπάνιο, σήμερα 25 ποδηλατικά και 30λεπτο μπάνιο.
Αύριο θα ξαναδοκιμάσω να τρέξω.

Sivert Hoyem, "Into the sea".
https://www.youtube.com/watch?v=T6HM_UiJiNo

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

2391 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2019 :  09:54:31  Εμφάνιση Προφίλ
καλημερούδια! σήμερα 16χλμ στο Χαλανδρίου λίγο σβέλτο με ανοιγματα στο τέλος

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
751 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2019 :  11:07:32  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Χθες απόγευμα 10 ποδηλατικά χιλιόμετρα σε ξαπλωτό στατικό μοιρασμένα σε δύο τάλιρα για ζέσταμα/αποθεραπεία. Ενδιάμεσα ασκήσεις δύναμης για πόδια/λεκάνη με τη βοήθεια φυσικοθεραπευτή/γυμναστή, όπου η έκφραση "μου έσκισε τον κώλο" πέρασε από το μεταφορικό στο κυριολεκτικό, μιας και σήμερα με πονάνε τόσο πολύ οι γλουτοί που δε μπορώ να καθίσω. Εντύπωση μεγάλη μου έκανε ότι ανέβασα σε κάποια φάση, νομίζω στα καθίσματα με δύο δεκάκιλα έως και 146 σφυγμούς!

Σήμερα πρωί, με λίγο ζόρι μία ωρίτσα στην πισίνα με δουλίτσα στις (δρομικές) στροφές των χεριών με την αντίσταση του νερού, 500 μέτρα πρόσθιο μόνο χέρια/κορμός, δουλίτσα πόδια (όσο άντεχαν μετά τα χθεσινά) με σανίδα και από βδομάδα που θεωρητικά θα έχει φύγει η επίδραση της ένεσης θα ξαναμπώ (ελπίζω) δυναμικά με ελεύθερο.

--------------------------
Run-time Error

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan

7278 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2019 :  22:33:08  Εμφάνιση Προφίλ
10αρακι πολύ πρωινό στις 5.Καλά πήγε το γόνατο αν και λόγω της ατρεξιάς η γενικότερη αίσθηση ήταν ολίγον κοπιώδης. Ακολούθησαν βαράκια στο σπίτι και κατά της 10:30 μπάνιο με τον μικρό και "αντρικά" παιχνίδια με κουβαδάκια φτυαράκια κλπ
Κυριακή μάλλον μεγαλούτσικο ποδηλατικό.

ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟΣ, "Τα παραμύθια της γιαγιάς".
https://www.youtube.com/watch?v=pD3fIGtgLmU

Edited by - gargadua on 31/05/2019 22:34:23

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

2391 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2019 :  13:55:02  Εμφάνιση Προφίλ
καλό Σ/Κ σε όλη την παρέα! Και καλό μήνα!
σήμερα 23 πρωΐνά χλμ στον Υμηττό

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan

7278 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2019 :  15:56:07  Εμφάνιση Προφίλ
Πουρνό πουρνό(05:30) ξεκίνησα με το ατσάλινο κουρσάκι μου για νέες αναζητήσεις στα χωριά της γύρω περιοχής. Ο καιρός ιδανικός, ολίγα σύννεφα ίσα ίσα να κρύβουν τον ήλιο και αρκετή δροσούλα. Συνολικά βγήκαν 80 χλμ σε 03:23 αλλά κάθε 1 ώρα έκανα 2λεπτη στάση για ξεμούδιασμα, πιπί και καύσιμα. Επειδή στις 2ωρες προπονήσεις έβλεπα τον πωπό μου να μουδιάζει είπα να κάνω υποχρεωτικά αυτές τις 2λεπτες στάσεις(δεν ξέρω πως ενεργούν οι κανονικοί ποδηλάτες). Στο πήγαινε και μέχρι το 50 περίπου ο αέρας ήταν ολίγον κόντρα όμως όταν τον έβαλα πλάτη για την επιστροφή, όλα πήγαν ομαλά. Οι "αναζητήσεις" μου στην ποδηλατάδα ήταν 3 χελώνες που τις βρήκα στη μέση του δρόμου και σταμάτησα για να τις επανατοποθετήσω στην πρασινάδα. Κατανάλωσα 2 μπάρες και 1 λίτρο αθλητικό σπιτικό ποτό. Αν και δεν είμαι ποδηλάτης νομίζω καλά το πήγα. Θα ήθελα να κάνω ακόμα λίγο αλλά επειδή ξεκίνησα αργότερα απ΄ότι υπολόγιζα επέστρεψα σπίτι.
Ακολούθησε η ψή(ο)φος, οικογενειακό μπάνιο και το μεσημέρι ... ένα καλό κομμάτι παστίτσιο με μπυρίτσα.
https://connect.garmin.com/modern/activity/3706810494

Jimi Hendrix, "Hey Joe". Αχχ βρε Τζο, χαμένος από μια γυναίκα!
https://www.youtube.com/watch?v=rXwMrBb2x1Q

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece

2391 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2019 :  14:03:48  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρα & καλή εβδομάδα!
σημερα 11χλμ χαλαρά στους διαδρόμους του Axion fitness, τους πολύπαθους τους ηρωΐκούς, μετά από κάμποσο καιρό και ακολούθως "χλιαρές" ασκήσεις κοιλιακών, πλάτης, ώμων & διατάσεις
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000

Fitness Pulse