Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Αρχάρια στο τρέξιμο αντοχής
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

angelina
Newbie Forum Runner

Greece


19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 06/01/2018 :  15:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα,ξεκίνησα εδω και ενα μηνα το τρέξιμο αλλά λίγους γυρους και περισσότερο σπριντ των 100 ή 200.Πιστέυετε οτι τα σπριντ θα με βοηθήσουν και αδικα ανησυχω απλα ειναι νωρις ακομη να δω αποτελεσμα στην αντοχή μου ;

Edited by - angelina on 15/03/2018 19:43:48

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/01/2018 :  16:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και καλή χρονιά! Την αντοχή την αυξάνεις με πολλά και αργά χιλιόμετρα. Με τα σπριντ βελτιώνεις την δύναμη και την ταχύτητά σου. Η διαρκής αντοχή θέλει αργό τρέξιμο στη ζώνη καύσης λίπους. Θα πρέπει να τρέχεις αργά και σταδιακά και να αυξάνεις το συνολικό χρόνο. Οι γρήγορες προπονήσεις βοηθούν όταν θα έχεις αντοχή να αποκτήσεις και ταχύτητα στα πολλά χιλιόμετρα. Αλλά και πάλι δε μιλάμε για σπριντ. Στις διαλειμματικές προπονήσεις για προετοιμασία μαραθώνιου το μικρότερο κομμάτι είναι συνήθως 400 μέτρα.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Italian
Forum-Runner

Greece
87 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/01/2018 :  16:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφού τα καταφέρνεις με τα σπριντ και με την ποδηλασία δεν νομίζω να έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα να χτίσεις και αντοχή, χρόνο θέλει και υπομονή.

Επίσης καλό θα είναι οι στόχοι σου να είναι λογικοί. Αν για παράδειγμα τρέχεις 5 γύρους, π.χ 3 φορές την εβδομάδα, μπορείς την επόμενη να δοκιμάσεις να τους κάνεις 7 για κανά δυο εβδομάδες και μετά να πας στους 9 κτλ.

Φυσικά εννοείται πως παράλληλα θα συνεχίσεις όσα ήδη κάνεις, μαζί με κάποια ενδυνάμωση θα είσαι κομπλέ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/01/2018 :  17:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μην αφήσεις πάντως τελείως τα σπριντς...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimk
Newbie Forum Runner

7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/01/2018 :  23:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το να τρέχει κάποιος σχετικά δυνατά για 100-200 μέτρα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι σπριντ. Πρέπει να προσπαθεί τουλάχιστον στο 85% της μέγιστης έντασης. Χρειάζεται πολύ καλό ζέσταμα, κατάλληλες δυναμικές ασκήσεις και σωστή τεχνική αλλιώς ο τραυματισμός παραμονεύει.
Με την αντοχή δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί λογικά ήδη έχεις σχετικά καλή αερόβια ικανότητα από το ποδήλατο. Απλά χρειάζεται λίγο υπομονή στον οργανισμό να συνηθίσει το τρέξιμο. Προσοχή στην τεχνική και στην αργή αύξηση του όγκου χιλιομέτρων. Ίσως δεν χρειάζεται να δώσεις τόση έμφαση στο χαμηλό ρυθμό αν κάνεις ήδη αρκετό ποδήλατο. Δώσε έμφαση στη τεχνική και μην παρασυρθείς με απότομη αύξηση χιλιομέτρων. Τα τρεξίματα μπορεί να είναι ελεύθερα , να αυξομειώνεις ρυθμό (σε λογικά πλαίσια) και να νιώθεις άνετα στο χρόνο ή την απόσταση που θα κάνεις. Αργότερα θα κάνεις και πιο στοχευμένες προπονήσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

angelina
Newbie Forum Runner

Greece


19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2018 :  21:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σας και ευχαριστω όλους σας για τις απαντήσεις. Το τρέξιμο το γρηγορο με ενταση που λεω σπριντ το κάνω σχεδον μερα παρα μέρα ειτε σε γηπεδο κανονικα 100 μ είτε σε ενα γηπεδο με χωμα που εχω για πιο κοντα στο σπίτι (70μετρα).Ευτυχως περα απο μελανιες ή καποιο μικρο μυικό πονακι πανω απο το γονατο δεν εχω.Ποδήλατο κανω περισσοτερη ωρα αλλες φορες επίσης γρηγορα με ενταση και αλλες σα βολτα.Για την αντοχη εριξα λίγο τους ρυθμους και τρέχω εξω απο το χωρο που κανω τα σπριντ,σε δασάκι για να ειναι πιο ευχάριστο καθως δεν κάνω κύκλους γυρω απο το ιδιο σημείο και μπορώ να πω πως εχω δει διαφορά .Προς το παρον ομως κανω παραπάνω πράγματα σε αυτα που το σώμα μου νιωθει πιο καλά,δηλ να μην πιεζω την αντοχη μου και σιγα σιγα ελπίζω να αποκτήσω και την αντοχή .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tiger
Newbie Forum Runner

Greece
35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2018 :  16:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Πονάκι πάνω από το γόνατο" σημαίνει τενοντίτιτδα τετρακέφαλου. Όση αντοχή κι αν έχεις στα πνευμόνια σου πρέπει να θυμάσαι πως οτιδήποτε καινούριο για το σώμα σου είναι αυτό ακριβώς: καινούριο. Ιδιαιτέρως όταν συνεχίζεις την παλιά σου δραστηριότητα επιβάλλεται να έχεις προσεκτική στρατηγική.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

angelina
Newbie Forum Runner

Greece


19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/03/2018 :  19:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευτυχως ολα καλά με τους τραυματισμους,δεν υπαρχουν μαλλον δεν εκανα σωστο ζεσταμα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000