Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ποδοκημική αστραγάλου που ακόμα με ταλαιπωρεί
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

andrianak
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 11/01/2018 :  15:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έκανα γύρω στις 10 φυσιοθεραπείες ποδοκνημικής αστραγάλου (μετά απο τραυματισμό περισυνό κατα τον οποίο δεν έκανα καθόλου φυσιοθεραπείες γιατί μου είπαν δεν χρειάζεται, ακινητοποίηση για ένα μήνα αλλά χωρίς νάρθηκα). Σκέφτομαι να σταματήσω και να γραφτώ σε γυμναστήριο. Έχω κάποιες ενοχλήσεις ειδικά όταν το κουράσω το πόδι μήπως γνωρίζει κάποιος τι όργανα θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να μην επιβαρύνω τον αστράγαλο αλλά και να γυμνάσω και τη λεκάνη μου στην οποία έχω κάποιους πόνους που δεν εξηγούνται με εξετάσεις που έκανα και στο παρελθόν και πρόσφατα... Ο φυσιοθεραπευτής πιστεύει ότι η γυμναστική θα βοηθήσει και είναι και οικονομικότερη...

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2018 :  21:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν είχα κάκωση ποδοκνημικής ο φυσικοθεραπευτής με έβαζε να κάνω πολύ δίσκο ισορροπίας με τα 2 και κάθε πόδι ξεχωριστά.
Νομίζω ότι θα σε βοηθήσει γενικότερα.
Κανονικά θα έπρεπε ο φυσικοθεραπευτής να σου συστήσει τι ασκήσεις να κάνεις.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sabbas1
Advanced Forum-Runner

Greece
247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2018 :  20:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by andrianak

Έκανα γύρω στις 10 φυσιοθεραπείες ποδοκνημικής αστραγάλου (μετά απο τραυματισμό περισυνό κατα τον οποίο δεν έκανα καθόλου φυσιοθεραπείες γιατί μου είπαν δεν χρειάζεται, ακινητοποίηση για ένα μήνα αλλά χωρίς νάρθηκα). Σκέφτομαι να σταματήσω και να γραφτώ σε γυμναστήριο. Έχω κάποιες ενοχλήσεις ειδικά όταν το κουράσω το πόδι μήπως γνωρίζει κάποιος τι όργανα θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να μην επιβαρύνω τον αστράγαλο αλλά και να γυμνάσω και τη λεκάνη μου στην οποία έχω κάποιους πόνους που δεν εξηγούνται με εξετάσεις που έκανα και στο παρελθόν και πρόσφατα... Ο φυσιοθεραπευτής πιστεύει ότι η γυμναστική θα βοηθήσει και είναι και οικονομικότερη...






Οι πόνοι που έχεις στην περιοχή της λεκάνης σου καθώς και οι νυχτερινές κράμπες στην περιοχή του προσαγωγού μάλλον είναι μέρος μιας δισκογενούς παθολογίας της σπονδυλικής σου στήλης και προς τα εκεί θα πρέπει να επικεντρωθείς.........Περαστικά να είναι!

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrianak
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2018 :  11:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την σπονδυλική στήλη την έχω ελέγξει και δεν υπάρχει κάτι που να δικαιολογεί τα συμπτώματα ούτε δυσκοκήλη ούτε κάτι άλλο ορατό. Δυστυχώς αυτό είναι το περίεργο. Με το φυσιοθεραπευτή μου έχω κάνει ασκήσεις ισοροπίας σε δίσκο 3-4 φορές και τώρα τελευταία μόνο μηχανήματα με ρεύμα και υπέρηχους και αντίσταση με λάστιχο. Το δύσκολο είναι όταν κατεβαίνω τη σκάλα την ώρα που διπλώνει το πόδι και πονάω αρκετά όπως και όταν το κουράσω ή το βάζω πάνω σε σκληρή επιφάνεια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sabbas1
Advanced Forum-Runner

Greece
247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2018 :  16:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by andrianak

Την σπονδυλική στήλη την έχω ελέγξει και δεν υπάρχει κάτι που να δικαιολογεί τα συμπτώματα ούτε δυσκοκήλη ούτε κάτι άλλο ορατό. Δυστυχώς αυτό είναι το περίεργο. Με το φυσιοθεραπευτή μου έχω κάνει ασκήσεις ισοροπίας σε δίσκο 3-4 φορές και τώρα τελευταία μόνο μηχανήματα με ρεύμα και υπέρηχους και αντίσταση με λάστιχο. Το δύσκολο είναι όταν κατεβαίνω τη σκάλα την ώρα που διπλώνει το πόδι και πονάω αρκετά όπως και όταν το κουράσω ή το βάζω πάνω σε σκληρή επιφάνεια.



Οι νευραλγίες και κυρίως αυτές δισκογενούς προέλευσης είναι μη ανιχνεύσιμες εργαστηριακά-απεικονιστικά.....Καταλήγουμε σε αυτές με διαφορικό λογισμό-διάγνωση βάση της κλινικής εξέτασης.

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2018 :  15:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι τραυματισμό είχες andrianak;

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrianak
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2018 :  11:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διάστρεμμα αστραγάλου - κακώσεις συνδέσμων όπως μου εξήγησαν με την λήψη ακτινογραφίας. Το ότι ακόμα πονάω ίσως δεν έγινε η σωστή θεραπεία απο την αρχή. Απλά το θέμα είναι τι γίνεται απο εδώ και πέρα;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2018 :  16:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δεν έγινες ακόμα καλά (μετά από 1 χρόνο από τον τραυματισμό), είτε η αποκατάσταση που ακολούθησες δεν ήταν η πρέπουσα, είτε δεν βρέθηκε η αιτία του πόνου. Δεν μπορεί να δοθεί κάποια συγκεκριμένη συμβουλή πέρα από το να επισκεφτείς τον κατάλληλο επαγγελματία υγείας.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2018 :  09:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταλληλος επαγγελματιας υγειας??μονο με τυχη πλεον βρισκεις το καταλληλο..εννοω ορθοπεδικο..7 εχω αλλαξει μεχρι τωρα...ποσο ακομη?νομιζω πλεον οι φυσιοθεραπευτες κανουνε καλυτερη δουλεια απο αυτους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

H.P Lovecraft
Newbie Forum Runner

28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2018 :  13:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

αυτό το επαγγελματίας υγείας, υπάρχουν ημιεπαγγελματίες και ερασιτέχνες υγείας; ή αυτό το προμηθευτές υγείας, προμηθευτές ήξερα μέχρι τώρα την 3E, την Αθηναϊκή Ζυθοποιϊα, τον Κατσέλη κοκ.

οι λέξεις γιατρός, φυσικοθεραπευτής κοκ, υποννοούν κάτι κακό και τις αποφεύγουν;

είμαι εκτός θέματος το ξέρω, αλλά ήθελα καιρό να το γράψω!

And all was black and still, and black and cold, and black and dead, and black.
https://youtu.be/7Dd1w--R0TI
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/02/2018 :  13:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ/ή HP Lovecraft,

Τα επαγγέλματα υγείας, πλέον, είναι πάρα πολλά και καλύπτουν πολλούς κλάδους της υγείας (ιατρική, νοσηλευτική, οδοντιατρική, φυσικοθεραπεία, λογοθεραπεία κ.ά.). Χρησιμοποιώ τον όρο "επαγγελματίες υγείας" για να δηλώσω ότι πρέπει να αναζητηθεί ο κατάλληλος επαγγελματίας που δεν είναι πάντα μόνο ο γιατρός ή ο φυσικοθεραπευτής ή ο οδοντίατρος κοκ. Οι "ημιεπαγγελματίες/ερασιτέχνες" είναι όλοι αυτοί που δίνουν συμβουλές μέσω προσωπικών εμπειριών και φαντάζομαι ότι συμφωνείς πως δεν είναι οι πλέον κατάλληλοι για να βασιστεί κάποιος στη λύση του προβλήματός του. Ο καθένας, λοιπόν, οφείλει να επιλέξει τον επαγγελματία που εμπιστεύεται περισσότερο και ο δεύτερος θα κρίνει αν μπορεί να βοηθήσει τον πρώτο ή να τον παραπέμψει σε άλλον επαγγελματία υγείας. Επομένως, δεν υπονοείται τίποτα κακό ή προσβλητικό. Το σημείο-κλειδί είναι να γνωρίζουμε ποιος είναι και, κυρίως, ποιος ΔΕΝ είναι επαγγελματίας υγείας. Επαγγέλματα όπως ο ρεφλεξολόγος, ο βοτανοθεραπευτής, ο αρωματοθεραπευτής και ό, τι άλλο κυκλοφορεί εκεί έξω που ΔΕΝ είναι αναγνωρισμένα, ούτε θεσμοθετημένα επαγγέλματα υγείας, δεν μπορούν να γίνουν σύμβουλοι, ούτε και να παρέχουν υπηρεσίες υγείας! Και αυτό ισχύει όχι μόνο λόγω μη θεσμοθέτησης/νομιμότητας, αλλά κυρίως λόγω ανεπαρκούς επιστημονικής τεκμηρίωσης της εκάστου προσέγγισης.
Για τους προμηθευτές υγείας, κάνε μια αναζήτηση στο διαδίκτυο. Οι επαγγελματίες υγείας χρειάζονται υλικά και εξοπλισμό, οπότε φαντάζομαι ότι αυτοί που τα παρέχουν ανήκουν στους προμηθευτές.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

H.P Lovecraft
Newbie Forum Runner

28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2018 :  11:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Physiorunner και λοιποί συντρέχτες, αφού πω την καλημέρα μου και απολογηθώ για την καθυστερημένη απάντησή μου,

να επισημάνω ότι οι γιατροί στην ιστοσελίδα του ΕΟΠΥΥ αναφέρονται ως προμηθευτές υγείας.

Όσο αφορά το "επαγγελματίες υγείας", ο όρος επαγγελματίας αναφέρεται ως η επαναλαμβανόμενη εργασιακή ενασχόληση με αντικείμενο ή κλάδο με σκοπό τον βιοπορισμό. Στη βάση αυτή και οι κατηγορίες των προαναφερόμενων, αρωματοθεραπευτών, βοτανοθεραπευτών κοκ, ανήκουν στον κλάδο του επαγγελματία αφού απασχολούνται σε συγκεκριμένο αντικείμενο με σκοπό τον βιοπορισμό τους, καθιστώντας έτσι τη χρήση του όρου "επαγγελματίας", εκτός από κακόηχο -προσωπική άποψη- και τεχνικά αδόκιμο.

Πιστεύω πως η απλή χρήση σε όρους όπως γιατρός, φυσικοθεραπευτής, λογοθεραπευτής καλύπτει την όποια επισήμανση - παραπομπή μας με την όποια ευθύνη από κει και πέρα να βαραίνει, τους αποδέκτες ως προς την επιλογή τους και τη διοίκηση όσο αφορά την μη νόμιμη επαγγελματική δραστηριότητα.

And all was black and still, and black and cold, and black and dead, and black.
https://youtu.be/s7L2PVdrb_8
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2018 :  19:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ συντρέχτη,

Ας μου επιτραπεί να κάνω μικρές αλλά σημαντικές διευκρινίσεις. Αναφέρθηκα στους "επαγγελματίες υγείας", όχι στους επαγγελματίες. Και ένας ξυλουργός μπορεί να είναι επαγγελματίας, αλλά δεν είναι επαγγελματίας υγείας. Οι προαναφερόμενοι επαγγελματίες (αρωματοθεραπευτής, βοτανοθεραπευτής κλπ) δεν είναι θεσμοθετημένοι επαγγελματίες υγείας. Μην μπερδεύετε την αναγνώριση των επαγγελμάτων από τους φορολογικούς μηχανισμούς (που γίνεται γι αυτόν ακριβώς το λόγο, για να πληρώνουν φόρους) με το αν είναι αναγνωρισμένα-θεσμοθετημένα ως επαγγέλματα υγείας από τους φορείς υγείας (πχ Ελληνικό Υπουργείο Υγείας). Από όσα γνωρίζω, οι αρωματοθεραπευτές και οι βοτανοθεραπευτές (αφού αναφέρθηκα σε αυτούς) δεν αποτελούν επαγγελματίες υγείας στον Ελληνικό χώρο και δεν ξέρω πού θεωρούνται ως τέτοιοι στο εξωτερικό. Επαγγελματίες μπορεί να είναι (δηλαδή να έχουν ΑΦΜ και κωδικό-ΚΑΔ στην εφορία για να εργαστούν) αλλά δεν είναι επαγγελματίες υγείας. Αν, για παράδειγμα, θέλει ο οποιοσδήποτε να πάει σε βοτανοθεραπευτή για να γίνει καλά η μέση του που πονάει 1 μήνα τώρα επειδή άκουσε ή συμβουλεύτηκε κάποιον φίλο, είναι ελεύθερος να το κάνει. Απλώς, καλό είναι να γνωρίζει ότι δεν απευθύνεται σε επαγγελματία υγείας για ένα πρόβλημα -προφανώς- υγείας!

Σχετικά με τον ΕΟΠΥΥ, ο ΕΟΠΥΥ είναι ασφαλιστικός φορέας, δεν είναι φορέας υγείας. Για τους ασφαλισμένους του, έχει επιλέξει να συνεργαστεί με επαγγελματίες υγείας (με σύμβαση εργασίας) για να παρέχει στους ασφαλισμένους του υπηρεσίες υγείας. Εξού και θεωρεί όλους τους συνεργάτες του ως "προμηθευτές". Η ουσία δεν αλλάζει. Αναφερόμαστε στην ίδια κατηγορία επιστημόνων. Γι αυτό, άλλωστε, τους ονομάζει και προμηθευτές υγείας, αντί πχ για προμηθευτές υλικού.

Ας επιλέξει ο καθένας ποιους όρους και πώς θα τους χρησιμοποιεί. Το να συμβουλέψουμε κάποιον φίλο να πάει σε γιατρό, με τις ειδικότητες που υπάρχουν στην ιατρική, δεν είναι και πολύ στοχευμένη συμβουλή. Οπότε, με τον όρο "επαγγελματίας υγείας" ίσως να είμαστε πιο ακριβείς. Η ουσία, βέβαια, παραμένει ίδια.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000