Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Πολιτισμός
 Ιδρωμένες σκέψεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

isovios dromeas
Newbie Forum Runner



19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/01/2018 :  14:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ανοίγω εδώ αυτό το τόπικ ,όπου μπορούμε να γράφουμε σκέψεις που κάνουμε/κάναμε τρέχοντας.Σκέψεις, κυριολεκτικά ποτισμένες μ' ιδρώτα. Ιδρωμένες σκέψεις....Σκέψεις επί παντός επιστητού...Εν θερμώ, με τον ιδρώτα να σταλάζει, ακριβώς μετά το τρέξιμο...

Κάνω την αρχή:

Ο δρομέας δεν μπορεί ποτέ να είναι φασίστας. Τρέχει εκεί έξω, σε πλήρη αρμονία μ' όλα τα ζωντανά και τ' άψυχα της Πλάσης.Τα σέβεται και τον σέβονται.Νιώθει κι είναι ίσος απέναντί τους,ποτέ δυνάστης τους!

Ο δρομέας δεν μπορεί να μην αισθάνεται αλληλέγγυος με τον φτωχό, τον μεροκαματιάρη, τον αδικημένο, τον παραπεταμένο. Τρέχει αντιμέτωπος με τα στοιχεία της Φύσης, τόσο απροστάτευτος και μόνος, που δεν μπορεί, παρά μόνο συμπόνοια, εχτίμηση βαθιά και ανυπόκριτο σεβασμό να νιώθει για τους παραπάνω.

Ο δρομέας, αποστρέφεται τους πλουτοκράτες.Ο πλουτοκράτης,για ν' αποκομίσει το οποιοδήποτε κέρδος, πρεπει να εκμεταλλευτεί τον αδύναμο.Ο δρομέας "εκμεταλλεύεται" μονάχα τα δυνατά του πόδια, τη γυμνασμένη κι ευρύχωρη καρδιά του, και τα γιομάτα ζωντάνια πλεμόνια του.
Ο δρομέας έχει ακριβή και πλήρη αίσθηση του τι εστί αληθινός πλούτος.Πλούτος είναι ό,τι τον δυναμώνει και τον ομορφαίνει, μέσα κι έξω, ό,τι ωραίο κι ευγενές μπορεί να κατακτά χωρίς να ζημιώνει κανέναν και τίποτε πάνω στη μάνα-Γη, χωρίς ν' αντιστρατεύεται τις βασικές αρχές της Αρμονίας, της Αλήθειας, του Υψηλού.

Edited by - isovios dromeas on 30/01/2018 15:19:37

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2018 :  20:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα! Ενδιαφέρον θέμα, αλλά ελαφρώς αμφίσημο! Ελπίζω οι ιδρωμένες σκέψεις να αναφέρονται σε αυτές που κάνουμε (;) κατά τη διάρκεια της προπόνησης και όχι στη real time μεταφορά τους!
Κατά τ`άλλα, πολύ όμορφα όσα αναφέρεις σχετικά με το τι εστί δρομέας, αλλά με μια ένσταση. Αυτά θα έπρεπε, στο δικό μου διάστημα τουλάχιστον, να περιγράφουν τον άνθρωπο εν γένει και όχι απλά ένα υποσύνολό του...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stavzzz
Advanced Forum-Runner

Greece
216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2018 :  13:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το τρέξιμο είναι η απεικόνιση της ίδιας της ζωής.
Ο μεγάλος σου αντίπαλος είναι ο ίδιος σου ο εαυτός και αυτό σε κάνει να βελτιώνεσαι συνεχώς.
Μιλάω για τον υγιή δρομέα πάντα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

isovios dromeas
Newbie Forum Runner



19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2018 :  20:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλησπέρα! Ενδιαφέρον θέμα, αλλά ελαφρώς αμφίσημο! Ελπίζω οι ιδρωμένες σκέψεις να αναφέρονται σε αυτές που κάνουμε (;) κατά τη διάρκεια της προπόνησης και όχι στη real time μεταφορά τους!
Κατά τ`άλλα, πολύ όμορφα όσα αναφέρεις σχετικά με το τι εστί δρομέας, αλλά με μια ένσταση. Αυτά θα έπρεπε, στο δικό μου διάστημα τουλάχιστον, να περιγράφουν τον άνθρωπο εν γένει και όχι απλά ένα υποσύνολό του...

--------------------------
Run-time Error



Αμφίσημες είναι μόνο οι ..αμφιβολιες του Μυτιληναίουhttps://www.youtube.com/watch?v=vH0z4RT-i7g
Ο δρομέας είναι ντρέτος και ξεκάθαρος, τρέχει πάντα 'μπρός και ίσια.
Είναι κι επαναστάτης, χαράζει-δείχνει δρόμους, κι ακολουθούν οι άνθρωποι "εν γένει" που λες.
Κι οπωσδήποτε, και μη το πάρεις στραβά,ο δρομέας που συμπτωματικά έτυχε να γεννηθεί και να τρέχει στον τόπο που άνθισε η Γλώσσα των Γλωσσών, δε λέει "real time", αλλά "η ζώσα στιγμή"....ζωή...στίξη: ο ίδρωτας που στάζει στο χώμα, μια καυτή σαν λάβα τελίτσα,ένα ησύχασμα στη γη που καρτεράει το μεγάλο αρραβώνα...είναι και μια αίσθηση αθανασίας τούτο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2018 :  11:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by isovios dromeas

quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλησπέρα! Ενδιαφέρον θέμα, αλλά ελαφρώς αμφίσημο! Ελπίζω οι ιδρωμένες σκέψεις να αναφέρονται σε αυτές που κάνουμε (;) κατά τη διάρκεια της προπόνησης και όχι στη real time μεταφορά τους!
Κατά τ`άλλα, πολύ όμορφα όσα αναφέρεις σχετικά με το τι εστί δρομέας, αλλά με μια ένσταση. Αυτά θα έπρεπε, στο δικό μου διάστημα τουλάχιστον, να περιγράφουν τον άνθρωπο εν γένει και όχι απλά ένα υποσύνολό του...

--------------------------
Run-time Error



Αμφίσημες είναι μόνο οι ..αμφιβολιες του Μυτιληναίουhttps://www.youtube.com/watch?v=vH0z4RT-i7g
Ο δρομέας είναι ντρέτος και ξεκάθαρος, τρέχει πάντα 'μπρός και ίσια.
Είναι κι επαναστάτης, χαράζει-δείχνει δρόμους, κι ακολουθούν οι άνθρωποι "εν γένει" που λες.
Κι οπωσδήποτε, και μη το πάρεις στραβά,ο δρομέας που συμπτωματικά έτυχε να γεννηθεί και να τρέχει στον τόπο που άνθισε η Γλώσσα των Γλωσσών, δε λέει "real time", αλλά "η ζώσα στιγμή"....ζωή...στίξη: ο ίδρωτας που στάζει στο χώμα, μια καυτή σαν λάβα τελίτσα,ένα ησύχασμα στη γη που καρτεράει το μεγάλο αρραβώνα...είναι και μια αίσθηση αθανασίας τούτο





Καλημέρα!

1. Προφανώς και "σύμπαν" ήθελα να αναφέρω, αλλά ο δαίμων του πληκτρολογίου (του κινητού) με έβαλε να γράψω σχετικά αδόκιμο όρο.

2. Ναι, αλλά υπάρχουν και τα βιράζ!

3. Νομίζω πως η σωστότερη απόδοση είναι "σε πραγματικό χρόνο".

Και για να περάσουμε στα on topic (εντός θέματος), τώρα. Εμένα, σε αντίθεση με πολλούς άλλους, μου συμβαίνει το εξής παράδοξο. Την ώρα που τρέχω, όταν σκέφτομαι (γιατί και αυτό είναι υπό αίρεση - πολλές φορές απλά σβήνει ο διακόπτης της συγκεκριμένης λειτουργίας), περνάνε απτο νου μου τα 3 χιλιάρικα που μου χρωστάνε, οι 4 απλήρωτες δόσεις του ΕΦΚΑ, τα τέλη κυκλοφορίας, η προθεσμία υποβολής διαφόρων πραγμάτων, τα επίπεδα ρύπανσης και η θερμοκρασιακή αναστροφή και διάφορες άλλες "ομορφιές" της καθημερινότητάς μου. Με διάφορες προπονητικές "σφήνες", βέβαια, όταν κοιτάω τις ενδείξεις/καταγραφές στο κινητό, μιας εκεί μάλλον αναδύονται στην επιφάνεια τα κατάλοιπα από το γεγονός ότι δεν έγινα αθλητής (δεν είμαι το τυπικό δείγμα αθλούμενου, είμαι πολύ αυστηρός με τον εαυτό μου σε αυτό το κομμάτι!).

Από την άλλη πλευρά, όταν πέφτω για ύπνο, τη στιγμή, λοιπόν, που αποτελεί την κατ' εξοχήν ώρα που ο κόσμος τριγυρνάει στο νου του την καθημερινότητά του ή ό,τι τον απασχολεί, τέλος πάντων, εγώ σχεδιάζω προπονήσεις ("αύριο θα κάνω αυτό και εκείνο, την Πέμπτη το άλλο, Παρασκευή ρεπό για να βγει, κτλ.").

Βέβαια, έχει να κάνει και με το πού τρέχεις. Οι αστικές διαδρομές ή τα γήπεδα δε μπορούν να σου δώσουν εύκολα το ερέθισμα για πιο ρομαντικές σκέψεις, αντίθετα με μια παραθαλάσσια ή μια βουνίσια προπόνηση που σίγουρα θα σε βάλει σε διαφορετικό mode (αλλά και mood) σκέψης...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

isovios dromeas
Newbie Forum Runner



19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2018 :  17:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

quote:
Originally posted by isovios dromeas

quote:
Originally posted by RiffRaff

Καλησπέρα! Ενδιαφέρον θέμα, αλλά ελαφρώς αμφίσημο! Ελπίζω οι ιδρωμένες σκέψεις να αναφέρονται σε αυτές που κάνουμε (;) κατά τη διάρκεια της προπόνησης και όχι στη real time μεταφορά τους!
Κατά τ`άλλα, πολύ όμορφα όσα αναφέρεις σχετικά με το τι εστί δρομέας, αλλά με μια ένσταση. Αυτά θα έπρεπε, στο δικό μου διάστημα τουλάχιστον, να περιγράφουν τον άνθρωπο εν γένει και όχι απλά ένα υποσύνολό του...

--------------------------
Run-time Error



Αμφίσημες είναι μόνο οι ..αμφιβολιες του Μυτιληναίουhttps://www.youtube.com/watch?v=vH0z4RT-i7g
Ο δρομέας είναι ντρέτος και ξεκάθαρος, τρέχει πάντα 'μπρός και ίσια.
Είναι κι επαναστάτης, χαράζει-δείχνει δρόμους, κι ακολουθούν οι άνθρωποι "εν γένει" που λες.
Κι οπωσδήποτε, και μη το πάρεις στραβά,ο δρομέας που συμπτωματικά έτυχε να γεννηθεί και να τρέχει στον τόπο που άνθισε η Γλώσσα των Γλωσσών, δε λέει "real time", αλλά "η ζώσα στιγμή"....ζωή...στίξη: ο ίδρωτας που στάζει στο χώμα, μια καυτή σαν λάβα τελίτσα,ένα ησύχασμα στη γη που καρτεράει το μεγάλο αρραβώνα...είναι και μια αίσθηση αθανασίας τούτο





Καλημέρα!

1. Προφανώς και "σύμπαν" ήθελα να αναφέρω, αλλά ο δαίμων του πληκτρολογίου (του κινητού) με έβαλε να γράψω σχετικά αδόκιμο όρο.

2. Ναι, αλλά υπάρχουν και τα βιράζ!

3. Νομίζω πως η σωστότερη απόδοση είναι "σε πραγματικό χρόνο".

Και για να περάσουμε στα on topic (εντός θέματος), τώρα. Εμένα, σε αντίθεση με πολλούς άλλους, μου συμβαίνει το εξής παράδοξο. Την ώρα που τρέχω, όταν σκέφτομαι (γιατί και αυτό είναι υπό αίρεση - πολλές φορές απλά σβήνει ο διακόπτης της συγκεκριμένης λειτουργίας), περνάνε απτο νου μου τα 3 χιλιάρικα που μου χρωστάνε, οι 4 απλήρωτες δόσεις του ΕΦΚΑ, τα τέλη κυκλοφορίας, η προθεσμία υποβολής διαφόρων πραγμάτων, τα επίπεδα ρύπανσης και η θερμοκρασιακή αναστροφή και διάφορες άλλες "ομορφιές" της καθημερινότητάς μου. Με διάφορες προπονητικές "σφήνες", βέβαια, όταν κοιτάω τις ενδείξεις/καταγραφές στο κινητό, μιας εκεί μάλλον αναδύονται στην επιφάνεια τα κατάλοιπα από το γεγονός ότι δεν έγινα αθλητής (δεν είμαι το τυπικό δείγμα αθλούμενου, είμαι πολύ αυστηρός με τον εαυτό μου σε αυτό το κομμάτι!).

Από την άλλη πλευρά, όταν πέφτω για ύπνο, τη στιγμή, λοιπόν, που αποτελεί την κατ' εξοχήν ώρα που ο κόσμος τριγυρνάει στο νου του την καθημερινότητά του ή ό,τι τον απασχολεί, τέλος πάντων, εγώ σχεδιάζω προπονήσεις ("αύριο θα κάνω αυτό και εκείνο, την Πέμπτη το άλλο, Παρασκευή ρεπό για να βγει, κτλ.").

Βέβαια, έχει να κάνει και με το πού τρέχεις. Οι αστικές διαδρομές ή τα γήπεδα δε μπορούν να σου δώσουν εύκολα το ερέθισμα για πιο ρομαντικές σκέψεις, αντίθετα με μια παραθαλάσσια ή μια βουνίσια προπόνηση που σίγουρα θα σε βάλει σε διαφορετικό mode (αλλά και mood) σκέψης...

--------------------------
Run-time Error



Καλησπέρα , κρις-κραφτ..έτσι θα σε λέω στο εξης.
Κοίτα, είσαι πλούσιος κι ας μην το ξερεις.
Εννοώ ότι σε τοσο μαυρη-δύσκολη εποχή,εχει φτασει να 'ναι το "ζητούμενό σου" το αν θα σου βγει η αυριανη προπόνηση.Αυτό, ξανασκεψου το πώς στο λέω, δεν ειναι λίγο.
Βεβαια, ειναι ενα θεμα το πού τρέχεις: το τρεξιμο στη φυση ειναι αναντικαταστατο.
Τέλος, τους αθλητές, μην τους ζηλεύεις, είναι για λύπηση, κοπανιούνται για το χρονομετρο και τη μεζούρα, δεν ξερουν γιατι τρεχουν(οι αθλητες-δρομεις).Το τρεξιμο ειναι εργαλειο για να ομορφαινεις μεσα κι εξω, να εμπνεεσαι στη ζωη σου γενικά, ν' ατσαλωνεσαι. Κι όταν λέμε τρέξιμο, εννοούμε το διά βίου τρέξιμο.
Αθλητης ας πουμε μεγαλος υπήρξε ο συχωρεμενος ο Κουσης.Μαραθωνοδρόμος παγκόσμιου επιπέδου.Τι να τον κανεις όμως?Τα 'χε παρατήσει,κι η καρδιά του τον πρόδωσε στα 53 του χρόνια-αιωνία η μνήμη του, σπουδαιος δρομεας.
Εν ολίγοις, τα ίδια πράματα λέμε...

Edited by - isovios dromeas on 01/02/2018 17:41:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2018 :  14:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα , κρις-κραφτ..έτσι θα σε λέω στο εξης.
Κοίτα, είσαι πλούσιος κι ας μην το ξερεις.
Εννοώ ότι σε τοσο μαυρη-δύσκολη εποχή,εχει φτασει να 'ναι το "ζητούμενό σου" το αν θα σου βγει η αυριανη προπόνηση.Αυτό, ξανασκεψου το πώς στο λέω, δεν ειναι λίγο.
Βεβαια, ειναι ενα θεμα το πού τρέχεις: το τρεξιμο στη φυση ειναι αναντικαταστατο.
Τέλος, τους αθλητές, μην τους ζηλεύεις, είναι για λύπηση, κοπανιούνται για το χρονομετρο και τη μεζούρα, δεν ξερουν γιατι τρεχουν(οι αθλητες-δρομεις).Το τρεξιμο ειναι εργαλειο για να ομορφαινεις μεσα κι εξω, να εμπνεεσαι στη ζωη σου γενικά, ν' ατσαλωνεσαι. Κι όταν λέμε τρέξιμο, εννοούμε το διά βίου τρέξιμο.
Αθλητης ας πουμε μεγαλος υπήρξε ο συχωρεμενος ο Κουσης.Μαραθωνοδρόμος παγκόσμιου επιπέδου.Τι να τον κανεις όμως?Τα 'χε παρατήσει,κι η καρδιά του τον πρόδωσε στα 53 του χρόνια-αιωνία η μνήμη του, σπουδαιος δρομεας.
Εν ολίγοις, τα ίδια πράματα λέμε...

[/quote]

Χαχα, αποδέχομαι το νέο παρατσούκλι και από δω και μπρος αυτοανακηρύσσομαι ως ριφ κραφτ! Για εγκυκλοπεδικούς λόγους, πάντως, παραθέτω και την πηγή έμπνευσης του αρχικού μου nick!

https://www.youtube.com/watch?v=ErXbMB9R5-0

Και για να επανέλθω στα εντός θέματος, είναι μεγάλο πράγμα να τρέχεις στην παραλία της Θεσσαλονίκης ένα γλυκό χειμωνιάτικο απόγευμα με τον Όλυμπο να στέκει αγέρωχος απέναντι, ακούγοντας το ακόλουθο (για μας που ελκυόμαστε από heavier staff):

https://www.youtube.com/watch?v=RVimvtDcrRg&list=RDRVimvtDcrRg

ΥΓ. Προς αποκατάσταση της πραγματικότητας, εγώ προσωπικά - σε αντίθεση φαντάζομαι με τους περισσότερους εδώ μέσα - δεν αυτοπροσδιορίζομαι ως "δρομέας", αλλά ως αθλητής (ερασιτέχνης έστω). Απλά, αν και κατά βάση το κολύμπι (στη θάλασσα) το αγαπάω πρώτα και πάνω από οτιδήποτε άλλο, το τρέξιμο το έχω στην κορυφή της λίστας εκτίμησής μου κατά τρόπο ανάλογο με τα μαθηματικά στην επιστήμη (παρότι εμένα πάντοτε η φυσική με έλκυε λίγο περισσότερο). Δηλαδή, όπως τα μαθηματικά αποτελούν μεν μια αυτόνομη επιστήμη, αλλά παράληλλα και τη βάση για όλες τις υπόλοιπες, έτσι και το τρέξιμο. Από μόνο του αποτελεί μια κορυφαία μορφή άθλησης/άσκησης, ταυτόχρονα όμως είναι και η βάση σχεδόν όλων των υπόλοιπων ατομικών/ομαδικών αθλημάτων.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

isovios dromeas
Newbie Forum Runner



19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2018 :  22:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα, δρομέας είσαι!
Κι όσο μπορείς μείνε, αλλά και γίνε ..πιο δρομέας : ειναι ο ορισμός του αθλητή.(είναι αθλητης π.χ ο υπέρβαρος ρίπτης?)

Ο δρομέας είναι άγγελος/αγγελιοφόρος, αεικίνητος, αγέραστος, ισοβίως θάλλων.
Ο δρομέας έχει το μοναδικό προτέρημα ν' ατενίζει γενικά τα "πράγματα", πάντα και κάθε στιγμή από διαφορετική οπτική γωνία : αυτό και μόνο τον κάνει οξυδερκή, ευφυέστατο, πολυμήχανο-δε σκουριάζει, δεν τελματώνει, ανανεώνει τα νερά στις δεξαμενές σκέψης του με ρυθμό ασύλληπτα γοργό.
Όταν τρέχει, άλλος ήταν πριν λίγο, άλλος είναι τώρα, άλλος σε λίγο.Έτσι όπως πρέπει να συμβαινει με κάθε ζωντανό άνθρωπο, ευαίσθητο στα σήματα που λαμβάνει από παντού.

Τέλος, το τραγούδι , που εβαλες αποπάνω,https://www.youtube.com/watch?v=RVimvtDcrRg&list=RDRVimvtDcrRg είναι αληθινή "αποκάλυψη", για τους στίχους του κυρίως!
Οι τυποι της μπάντας, είμαι σίγουρος ότι εχουν ζωντανή σχέση με τα βουνά.
Το τραγούδι είναι ύμνος της αθανασίας που κατοικοεδρεύει μονάχα ψηλά στα βουνά.

quote:

ΥΓ. Προς αποκατάσταση της πραγματικότητας, εγώ προσωπικά - σε αντίθεση φαντάζομαι με τους περισσότερους εδώ μέσα - δεν αυτοπροσδιορίζομαι ως "δρομέας", αλλά ως αθλητής (ερασιτέχνης έστω).




Edited by - isovios dromeas on 02/02/2018 22:30:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2018 :  00:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο κόσμος των ερασιτεχνών δρομέων
πάσης ηλικίας
είναι μια μικρογραφία
της κοινωνίας μας
Που σημαίνει ότι
αποτελείται από όλους!
Ο διαχωρισμός που έκανες αρχικά
είναι πέρα για πέρα λαθεμένος!
Μας ενώνει όμως
η ίδια αγάπη
το ίδιο χόμπι
ή και ο φόβος της φθοράς!
Έτσι είναι
είναι βεβαιότητα
και μην το ξεχνάς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2018 :  00:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όσο για τις ''Ιδρωμένες σκέψεις''....
Εάν δεν είσαι σε μέρα
διαλλειματικής προπόνησης
ή συγκεκριμένου τέμπου
και δεν σε ενδιαφέρει ο χρόνος
ή ελάχιστα...
Σκέπτεσαι τα ίδια
που σκέφτεσαι
και όταν δεν τρέχεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

isovios dromeas
Newbie Forum Runner



19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2018 :  05:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stavzzz

Το τρέξιμο είναι η απεικόνιση της ίδιας της ζωής.
Ο μεγάλος σου αντίπαλος είναι ο ίδιος σου ο εαυτός και αυτό σε κάνει να βελτιώνεσαι συνεχώς.
Μιλάω για τον υγιή δρομέα πάντα...




Ο δρομέας δεν έχει αντίπαλο,δεν αντιπαλεύει κανέναν και τίποτε όταν τρέχει.
Τρέχει ειρηνεμένος.
Το τρέξιμο ειναι κάθαρση και ύψωση.
Ο δρομέας λοιπόν, τρέχει κυρίως για τη φωτεινή κοινωνία του μέλλοντος.Πώς;Λειτουργώντας ως πρότυπο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

isovios dromeas
Newbie Forum Runner



19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2018 :  16:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το συλλαλητήριο, ο Μίκης δίπλα στους Πατουλο-Κασιδιάρηδες και στους μΙτροπΩλητάδες με τις χοντρές κοιλιές.Θλίψη απέραντη.

Το βουνό δίπλα στο βούρκο.Ήταν αυτός ο Μίκης, ο ίδιος με τον παλιό Μίκη, το Μίκη ΜΑΣ,τον αρχάγγελο της Ρωμιοσύνης? https://www.youtube.com/watch?v=yPJC8h94VrA

Η Μακεδονία, ως γεωγραφικός χώρος συναδέλφωσης των λαών των Βαλκανίων.Οι κοινές προπάντων μουσικές.Χάλκινα, κλαρίνα και νταούλια.Τραγούδια για τον έρωτα που δε γνωρίζει σύνορα https://www.youtube.com/watch?v=BeDpO3KT3hg&list=PLRbFJXvItV7GNXtX-XPdKx6mFUInEcahv&index=6

Edited by - isovios dromeas on 05/02/2018 16:56:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2018 :  15:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σκαλούμπακας και Κασιδιάρης: Δυστυχώς, Άξιον ουκ Εστίν τέτοιο τέλος σε αυτήν την πορεία...

quote:
Originally posted by isovios dromeas

Το συλλαλητήριο, ο Μίκης δίπλα στους Πατουλο-Κασιδιάρηδες και στους μΙτροπΩλητάδες με τις χοντρές κοιλιές.Θλίψη απέραντη.

Το βουνό δίπλα στο βούρκο.Ήταν αυτός ο Μίκης, ο ίδιος με τον παλιό Μίκη, το Μίκη ΜΑΣ,τον αρχάγγελο της Ρωμιοσύνης? https://www.youtube.com/watch?v=yPJC8h94VrA

Η Μακεδονία, ως γεωγραφικός χώρος συναδέλφωσης των λαών των Βαλκανίων.Οι κοινές προπάντων μουσικές.Χάλκινα, κλαρίνα και νταούλια.Τραγούδια για τον έρωτα που δε γνωρίζει σύνορα https://www.youtube.com/watch?v=BeDpO3KT3hg&list=PLRbFJXvItV7GNXtX-XPdKx6mFUInEcahv&index=6



--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2018 :  15:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ήταν, είναι και θα είναι ο Μίκυ, όπως ορθότατα τον έλεγε από παλιά ο Γιάννης Σκαρίμπας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

isovios dromeas
Newbie Forum Runner



19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2018 :  20:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παλεύω να το ερμηνεύσω το πράμα, μέσ' απ' τη διάσταση της σωματικής-πνευματικής "ντουροσύνης"(κατά το "Ρωμιοσύνης") : εχω πρατηρήσει πως αν ποτέ συμβει να μην πάω για τρέξιμο για τρεις μερες σερί, μαλθακεύω-χάνω τη διάθεση για εναντίωση σε ό,τι θεωρώ ξένο με το δικό μου οικοδόμημα αξιών : πιάνω τον εαυτό μου όχι μόνο να κοιτάζει τηλεόραση (που είναι σπανιότατο για μένα, και όταν λείπει η οικογένεια, το καρεδάκι είναι πεσμένο και σκεπάζει τη μισή οθόνη, και παίζει μονάχα ράδιο), αλλά και να καταπίνει -σχεδον, και για λίγο- ενίοτε αμάσητα (ο εαυτός μου, ή σωστότερα ο "τότε" εαυτός μου, αφού δεν είμαι εγω αυτός) ένα σωρό λεγόμενα από διάφορους τηλε-ντενεκέδες, που σε άλλη περίπτωση μπορεί να εριχνα και δέκα μπινελίκια στη θέα τους και μόνο.

Θέλω να πω ότι η απουσία της σωματικής ρώμης αντανακλά άμεσα και στην πνευματική ρώμη.

Ο Μίκης του '50-'60-'70-'80 , που ηταν θεριό σωματικό, δεν ήταν ο Μίκης που ειδαμε προχτες.

Δυστυχώς, είδαμε έναν 93χρονο παραπαίοντα, και παρα-πέοντα βεβαίως με μηδενική τεστοστερόνη!

Η τεστοστερόνη που λειτουργεί στον πνευματικό άντρα, σαν την έμπνευση στον καλλιτεχνη.

Η απουσία της είναι δράμα αληθινό.

Αυτόν το Μίκη ειδαμε προχτες, νομιζω.....

Edited by - isovios dromeas on 06/02/2018 20:42:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2018 :  21:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άσχετο, αλλά στο προηγούμενο σχόλιο μου ξέφυγε ένα "νι" με το κωλοκινητό.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000