Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Βιταμίνη D
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

sevi
Newbie Forum Runner

20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/02/2018 :  19:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σας!

Παίρνει κανείς από εσάς συμπλήρωμα βιταμίνης D? Ποιο θεωρείται καλύτερο σκεύασμα? Παρατηρήθηκε έλλειψη της συγκεκριμένης βιταμίνης στις εξετάσεις μου κι αναρωτιέμαι ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να την προμηθευτώ. Ξέρω πως βοηθάει ο ήλιος και η διατροφή με ψάρια και κρόκους αυγών, αλλά θα θελα να πάρω και κάποιο συμπλήρωμα.Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2018 :  19:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ολες το ιδιο ειναι φιλε μου.σε ενα φαρμακειο μπορεις να παρεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2018 :  20:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δεν ξέρουμε, δε μιλάμε.

Δεν είναι όλες οι βιταμίνες ίδιες. Ιδίως η Α και η D μπορούν, αν ληφθούν σε υπερβολικές δόσεις, να προκαλέσουν υπερβιταμίνωση.

Κατά την επιστημονική μου γνώμη λοιπόν (και είμαι φαρμακοποιός), δεν παίρνουμε βιταμίνη D αν δεν το συστήσει ο γιατρός.

Edited by - Bloom on 02/02/2018 20:27:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2018 :  20:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι τιμη ειχες? Η βιταμινη D ειναι οντως τοξικη αν η τιμη της υπερβει το ανωτατο οριο, αλλα για να μιλας για ελλειψη υποθετω οτι εχεις τιμη κοντα στο 10. Βασει συστατικων θεωρουνται καλυτερα τα συμπληρωματα της solgar, η δοσολογια εχει να κανει με την τιμη που εχεις, ποση ειναι η ελλειψη δηλαδη, σε τιμες γυρω στο 10, η συνηθης δοση ειναι 4000 IU τη μερα για περιπου 4 μηνες και μετα επανεξεταση. Αυτα ενημερωτικα, οπως ειπε και ο bloom ο γιατρος θα σου πει τη δοσολογια. Οι γιατροι συνηθως προτεινουν τη fix, αλλα απ οσο εχω διαβασει στα συστατικα εχει καποια προσθετα οχι τοσο αθωα, ας σου πει ο γιατρος τη δοσολογια κι εσυ δες τα συτατικα των διαφορων εταιρειων και κρινε μονος σου.

Σε πρωτη φαση μπορεις να παρεις μουρουνελαιο mollers (με γευση tutti fruti καλυτερα) και να παιρνεις 5ml τη μερα, Το μουρουνελαιο θεωρειται τροφη και οχι συμπληρωμα και δε διατρεχεις κινδυνο τοξικοτητας. Eγω εκανα την εξεταση το Νομεβριο και με τιμη 29 (οριακη ανεπαρκεια) παιρνω μουρουνελαιο μονο. Γενικα θελουμε την τιμη ανω του 50.

Απο διατροφη λιπαρα ψαρια (αγριος σολωμος, σαρδελες), κροκοι αυγων, μανιταρια και οσο μπορεις τρεξιμο στον ηλιο κατα τις μεσημεριανες ωρες (σορτσακι αμανικο τωρα που ο καιρος ειναι καλος μια και οσο μεγαλυτερη επιφανεια εκτιθεται στον ηλιο τοσο περισσοτερη ποσοτητα βιταμινης D παραγεται).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2018 :  22:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσης, κάνε κοιλιακούς! (forum joke πριν μερικά χρόνια, το θυμάται κανείς; )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000