Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Προπόνηση Μαραθωνίου για αρχάριο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2018 :  14:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγώ προσωπικά δεν το πολυσυνηθίζω...
θα σου πρότεινα, αν θέλεις να συμμετέχεις συχνά, να μην ζορίζεσαι σε κάθε αγώνα...
τους περισσότερους (μακράν) να τους πηγαίνεις σε στυλ τέμπο (αντίστοιχης απόστασης) με ιζάκους (easy runs κατά την ορολογία εκλεκτού συφορουμίτη) μέσα στην εβδομάδα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2018 :  14:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπα όχι δεν χρειάζονται πολλοί αγώνες, γιατί πάντα παρασύρεσαι και πιέζεσαι περισσότερο από όσο πρέπει.


Αν ετοιμάζεσαι για κανέναν ημιμαραθώνιο ή μαραθώνιο, βοηθάνε 2-3 αγώνες το προηγούμενο 2μηνο "αναγνωριστικά".

Επίσης βοηθάει να βγει εκείνο το long run, το οποιο διαφορετικά φαίνεται "βουνό". Αλλιώς το 30άρι σε έναν αγώνα, αλλιώς μόνος σου σαν τον ψωριάρη στο κέντρο μιας πόλης με τις ώρες...
Βοηθάει επίσης 1 αγώνας κανά δίμηνο πιο πριν, να τον πας λίγο πιο δυνατά, για να δείς περίπου που είσαι και να αναπροσαρμόσεις τον στόχο σου.
Τώρα θες να βάλεις άλλον έναν ημι μέσα, να τον πας χαλαρά - προπονητικά? Επειδή είναι κοντά στην περιοχή σου, για αλλαγή, επειδή θα πάει η παρέα κτλ ? Οκ δεκτόν και αυτό.

Ως εκεί όμως, από εκεί και πέρα θεωρώ ότι όχι μόνο δεν χρειάζονται, αλλά σου χαλάνε και το πρόγραμμα εκτός αν έχεις μεγάλη πείρα και πειθαρχία να μείνεις στον στόχο σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

onera
Forum-Runner

64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2018 :  13:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ κυρίως για τα long run ώστε να βγαίνουν πολύ εύκολα από το να γυρνάω μόνη μου γύρω γύρω σε κάποιο πάρκο για 3 ώρες. Πειθαρχία υπάρχει λόγω πρότερου αθλητικού βίου αλλά αυτό από την άλλη φέρνει και την αυθόρμητη ανάγκη να πας καλά σε οποιοδήποτε αγώνα δηλαδή να μην μπορείς να μην πιεστείς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2018 :  13:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγώ, να σας πω, έχω την συγκράτηση να μην ανοίξω περισσότερο από όσο ακριβώς έχω υπολογίσει σε κάποιο αγώνα!!!
πάντως, σε κάθε περίπτωση, όταν κάποιος είναι σε πρόγραμμα για κάποιο αγώνα, οι πολλοί αγώνες όντως μπορεί να αποπροσανατολίσουν για διάφορους λόγους...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

onera
Forum-Runner

64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2018 :  13:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
έχεις δίκιο όποτε πρέπει να δουλέψω λίγο πάνω σε αυτό ή να μην πάω σε κανένα αγώνα τουλάχιστον μικρής απόστασης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

onera
Forum-Runner

64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2018 :  19:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επανέρχομαι λίγο στο πρόγραμμα προπόνησης, έχω προσθέσει τις περισσότερες φορές και μια τέταρτη μέρα προπόνησης είτε τρεξίματος είτε ενδυναμωσης σε συνδυασμό με λίγο τρέξιμο, αλλά σκέφτομαι επειδή το καλοκαίρι είναι πιο χαλαρό από θέμα χρόνου στην δουλειά να πηγαίνω και μια μέρα κολυμβητηριο. Πιστεύετε θα βοηθήσει στην αντοχή; όταν πήγαινα συστηματικά κολυμπουσα περίπου 1,5-2χλμ στην προπόνηση, μόνο ελεύθερο. Δεν μπορώ ακόμη σωματικά να προσθέσω άλλη μέρα τρεξίματος για να μην επιβαρύνω περαιτέρω τα πόδια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

onera
Forum-Runner

64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2018 :  19:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στην αύξηση της αντοχής στο τρέξιμο προφανώς εννοώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chriskapsio
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2018 :  16:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα στους συντρέχτες του φόρουμ. Στόχος ο ΑΜΑ του 2018! Ηλικία 44 κιλά 84 ύψος 1.80 και με έλεγχο καρδιακό πλήρη και κομπλέ!Τρέχω εδώ και 2 χρόνια με χρόνους 5χλμ σε 23:40, 10χλμ σε 48:30 και 21,1 σε 1:48:40. Έχω τρέξει συνολικά 8-9 ημιμαραθωνίους ως τώρα με σταθεροποίηση 1:50 και κάτω. Τον Ιούλιο λέω να ξεκινήσω 4μηνο πρόγραμμα. 3-4 προπονήσεις την εβδομάδα. Συμβουλές? παρατηρήσεις?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2018 :  09:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chriskapsio

Καλησπέρα στους συντρέχτες του φόρουμ. Στόχος ο ΑΜΑ του 2018! Ηλικία 44 κιλά 84 ύψος 1.80 και με έλεγχο καρδιακό πλήρη και κομπλέ!Τρέχω εδώ και 2 χρόνια με χρόνους 5χλμ σε 23:40, 10χλμ σε 48:30 και 21,1 σε 1:48:40. Έχω τρέξει συνολικά 8-9 ημιμαραθωνίους ως τώρα με σταθεροποίηση 1:50 και κάτω. Τον Ιούλιο λέω να ξεκινήσω 4μηνο πρόγραμμα. 3-4 προπονήσεις την εβδομάδα. Συμβουλές? παρατηρήσεις?


Για αρχή μπορώ να σου πω πως έμπλεξες,το τυρί το είδες την φάκα όμως όχι.
Καλή αρχή να έχεις με υπομονή και να βγάλεις απο το μυαλό σου αν είναι δυνατόν τους χρόνους και τα περάσματα.Στόχος σου ένας ,ο τερματισμός σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση.
Εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις σιγά σιγά από τώρα και να αυξήσεις σταδιακά τον όγκο προπόνησης.
Αν ακολουθείς πρόγραμμα με προπονητή τότε άκου ότι σου πει διαφορετικά πρόσεχε γιατί όλα τα προγράμματα δεν κουμπώνουν σε όλους.
Πρόσεχε την ζέστη ,κατα προτίμηση πολύ πρωινές προπονήσεις ή αργά το βράδυ .
Ηλεκτρολύτες ή salt stick και αρκετό νερό για την αφυδάτωση.
Σίγουρα κάποια στιγμή το σώμα σου θα κλωτσήσει και πρέπει να το σεβαστείς.
Μην ξεχνάς ότι μαραθώνιος δεν είναι τα 42 χιλιόμετρα αλλά όλη η διαδικασία των 4 μηνών με την προπόνηση το άγχος ,τα όνειρα ,οι κουβέντες με φίλους και η προσμονή για τον τερματισμό.
Αν μπορείς να ρίξεις λίγα κιλά γιατί η καταπόνηση είναι μεγάλη.
Σωστά και άνετα παπούτσια και αν είναι δυνατόν δεύτερο και γιατί όχι και τρίτο ζευγάρι για να ξεκουράζεται το πόδι και το παπούτσι.
Αν νοιώσεις κουρασμένος μπορείς να ματαιώσεις μια προπόνηση ή να την τροποποιήσεις .
Ότι αλλο θέλεις μπορείς να ρωτήσεις όπως και να βρεις πολλά και ωραία σε άλλες συζητήσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chriskapsio
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2018 :  07:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα! Θα κάνω ότι μπορώ να φτάσω το τυρί χωρίς να πέσω στη φάκα Peter L! Άλλωστε για αυτό ζήτησα τις συμβουλές σας. Οι προπονήσεις μου λόγω δουλειάς θα είναι βραδυνές τις καθημερινές και ελπίζω Σάββατο ή Κυριακή το πρωί. Από παπούτσια έχω όντως 3 ζευγάρια ετοιμοπόλεμα! Τώρα για τα κιλά η αλήθεια είναι πως όσο τρέχω τόσο μου ανοίγει η όρεξη!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2018 :  10:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chriskapsio

Καλησπέρα στους συντρέχτες του φόρουμ. Στόχος ο ΑΜΑ του 2018! Ηλικία 44 κιλά 84 ύψος 1.80 και με έλεγχο καρδιακό πλήρη και κομπλέ!Τρέχω εδώ και 2 χρόνια με χρόνους 5χλμ σε 23:40, 10χλμ σε 48:30 και 21,1 σε 1:48:40. Έχω τρέξει συνολικά 8-9 ημιμαραθωνίους ως τώρα με σταθεροποίηση 1:50 και κάτω. Τον Ιούλιο λέω να ξεκινήσω 4μηνο πρόγραμμα. 3-4 προπονήσεις την εβδομάδα. Συμβουλές? παρατηρήσεις?



Η συμβουλή είναι μόνο μία. Άκου το σώμα σου και μην κάνεις υπερβολές. Όλα τα άλλα έχουν δευτερεύουσα σημασία.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

onera
Forum-Runner

64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2018 :  15:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επανέρχομαι μετά από πέντε μήνες κατά τους οποίους πάει καλά η προπόνηση και έχοντας ακόμα δύο μήνες στους οποίους σκοπεύω να αυξήσω σε ένταση και χλμ, θέλω να πιστεύω ότι θα με βγάλουν στην αφετηρία του μαραθωνιου και σε ένα αξιοπρεπή τερματισμό. Το καλό είναι ότι με την απόλυτη βοήθεια του συζύγου με το μωρό, τρέχω τέσσερις τουλάχιστον φορές τη βδομάδα, καμία φορά και πέντε και ταυτόχρονα λίγο γυμναστήριο, ενώ υπολόγιζα στην αρχή μόνο για τρεις. Το κακό είναι ότι το 90% των προπονήσεων είναι μετά τις 9 το βράδυ, φέροντας όλη την κούραση της μέρας αλλά δε πτοουμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

onera
Forum-Runner

64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2018 :  15:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσης να προσθέσω ότι έκανα το λάθος απότομης αύξησης των εβδομαδιαίων χιλιομέτρων από 30 σε 45-50 η οποία αρχικά μου έβγαλε κάποιους μικροτραυματισμους, τους οποίους ευτυχώς τους ξεπέρασα εύκολα με αντικατάσταση του τρεξίματος με κολύμπι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2018 :  21:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερίζω! (μετά από πολύ καιρό!...)

Θα έθετα ένα θέμα, που αφορά όλους τους δρομείς...

Ποιός είναι ο εβδομαδιαίος "όγκος" προπόνησης, εννοώ χιλιόμετρα και όχι μέση ταχύτητα, που η εβδομαδιαία επίτευξή του θα μπορούσε, αν σταθεροποιηθείς σε αυτόν τον όγκο για κάποιες εβδομάδες, να σημαίνει, ότι θα φτάσεις στον τερματισμό ενός Μαραθωνίου, χωρίς να μαρτυρήσεις και να καταρραστείς, ενώ ακόμα τρέχεις, την ώρα και την στιγμή, που ενεπλάκεις σε αυτήν την προσπάθεια,η οποία φαίνεται, ότι ξεπερνούσε την προετοιμασία σου???

Για να συγκεκριμενοποιήσω το ερώτημα μου:

Άμα θέλεις να τερματίσεις αξιοπρεπώς (όρισε το αξιοπρεπώς και συνεχίζουμε...) ένα 10άρι, ένα Ημιμαραθώνιο, ένα Μαραθώνιο, πόαα χιλιόμετρα πρέπει να "γράφεις" ανά εβδομάδα?
Και σε τι ρυθμό?

Αυτά σαν 1η μου γραπτή συμμετοχή στο φόρουμ, μετά από καιρούς και ζαμάνια!...



Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2018 :  23:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad

Καλησπερίζω! (μετά από πολύ καιρό!...)

Θα έθετα ένα θέμα, που αφορά όλους τους δρομείς...

Ποιός είναι ο εβδομαδιαίος "όγκος" προπόνησης, εννοώ χιλιόμετρα και όχι μέση ταχύτητα, που η εβδομαδιαία επίτευξή του θα μπορούσε, αν σταθεροποιηθείς σε αυτόν τον όγκο για κάποιες εβδομάδες, να σημαίνει, ότι θα φτάσεις στον τερματισμό ενός Μαραθωνίου, χωρίς να μαρτυρήσεις και να καταρραστείς, ενώ ακόμα τρέχεις, την ώρα και την στιγμή, που ενεπλάκεις σε αυτήν την προσπάθεια,η οποία φαίνεται, ότι ξεπερνούσε την προετοιμασία σου???

Για να συγκεκριμενοποιήσω το ερώτημα μου:

Άμα θέλεις να τερματίσεις αξιοπρεπώς (όρισε το αξιοπρεπώς και συνεχίζουμε...) ένα 10άρι, ένα Ημιμαραθώνιο, ένα Μαραθώνιο, πόαα χιλιόμετρα πρέπει να "γράφεις" ανά εβδομάδα?
Και σε τι ρυθμό?

Αυτά σαν 1η μου γραπτή συμμετοχή στο φόρουμ, μετά από καιρούς και ζαμάνια!...



Αντώνης Δραγώνας



15 για το δεκάρι, 30 για ημί, 60 για μαραθώνιο αν έχεις στόχο έναν αξιοπρεπη τερματισμό (δηλαδή μία, δύο και τέσσερις ώρες, αντίστοιχα), λέω εγώ. Για χρόνους, βασικά πιο πολύ θα εστίαζα στην Ποιοτική τροποποίηση αυτών των χιλιομέτρων, αυξάνοντας κατά βάση τα τέμπο, αλλά προπονητής δεν είμαι ούτε διαθέτω ιδιαίτερες γνώσεις, οπότε τα παραπάνω με επιφύλαξη και καθαρά διαισθητικά...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000