Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 πιασμένες γάμπες --> τώρα πόνος στη φτέρνα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Delazaren
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 29/03/2018 :  11:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του Delazaren.  Απάντηση σε αποστρόφους
κ-μέρα παίδες,

Δεν κάνω πλάκα, έχω από τέλη Γενάρη πιασμένες γάμπες. Δεν εχω ιδέα γιατί.

Μέχρι πριν λίγο καιρό έκανα 4-5 προπονήσεις τη βδομάδα - κάποιες από αυτές έντονες. Έχει εδώ και 2 μήνες περίπου το το έχω ελαττώσει για διάφορους λόγους, ίωση, κόπωση, ταξίδια, κτλ. Τις τελευταίες βδομάδες το έχω ελαττώσει σε 2 προπονήσεις τη βδομάδα (ανήκουστο για μένα). Παρόλα αυτά οι γάμπες μου είναι συνεχώς πιασμένες. Το πιάσιμο ξεκίνησε από 10 Χ 400μ που έκανα 23 Γενάρη στο 82". Από τότε είναι πιασμένες και νιώθω πως μερικές φορές κάτι τσιμπιματάκια όταν τρέχω λες και θα το γυρίσει σε κράμπα.

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι να δώ, τι να κάνω, γιατί δεν το έχω συναντήσει ξανά αυτό.

http://kyklosdromeon.blogspot.gr/

Edited by - Delazaren on 06/07/2018 13:33:38

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2018 :  11:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι θα πει πιασμένη γάμπα ακριβώς?
Είναι πιασμένη όταν πας να τρέξεις? Δλδ αρχίζει και πιάνεται στα όρια της κράμπας 5-10λεπτά αφού έχεις ξεκινήσει το τρέξιμο?
Η προπόνηση βγαίνει? Αν συνεχίσεις τι γίνεται? Περνάει μήπως κάποια στιγμή (όταν ζεσταθείς πχ?)

Ή το νιώθεις πιασμένο κατά την διάρκεια της υπόλοιπης μέρας?

Είσαι μήπως υπέρβαρος? (με 82'' τα 400μέτρα δεν το νομίζω αλλά οφείλω να ρωτήσω!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2018 :  11:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μήπως άλλαξες παπούτσια εκείνη την περίοδο (π.χ. παπούτσια με χαμηλό drop);
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Delazaren
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2018 :  12:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Delazaren Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι 84-85kg, έχω βάλει αρκετά μετά που σταμάτησα μια διατροφή που είχα. Τα νοιώθω πιασμένα κατα τη διάρκεια όλης της μέρας. Για παπούτσια αλλάζω σε 8mm και 4mm - (ride, kinvara) και ναι καταλαβαίνω πως με τα 4mm το πάτημα και η επιβάρυνση είναι διαφορετική (περισσότερη) αλλά τόσους μήνες δεν θα έπρεπε να φύγει το πρόβλημα ιδίως τώρα που έχω κόψει προπονήσεις; Κάποιες προπονήσεις βγαίνουν κάποιες άλλες όχι.

http://kyklosdromeon.blogspot.gr/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Delazaren
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2018 :  12:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Delazaren Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι δύσκολο να το περιγράψω - είναι σαν να έχω το delayed soreness μετά από δυνατή προπόνηση αλλά που αυτό το soreness να κρατά για μήνες.

http://kyklosdromeon.blogspot.gr/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2018 :  12:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Οκ, πάντως δεν σε πιάνει τόσο ΠΑΝΩ στην προπόνηση, όσο μετά... ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2018 :  12:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μηπως είναι οντως θεμα βαρους;Ησουν πιο παλια λιγοτερα κιλα και σταδιακα εφτασες τα 83-84;Μου ειχε συμβει μια περιοδο με ανεβασμένα κιλα (+2-3) να νιώθω βαρια τα ποδια μου αν και οι χρονοι ηταν καλυτεροι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Delazaren
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2018 :  12:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Delazaren Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Στη προπόνηση πχ στο long νοιώθω μερικές φορές κάποιο τσίμπημα που προειδοποιεί για κράμπα αλλά χωρίς να πάθω κράμπα. Μέσα στην ημέρα - πχ τώρα που υποτίθεται είμαι ξεκούραστος μια και η τελευταία μου προπόνηση ήταν Τρίτη βράδυ τις νοιώθω πιασμένες, όχι στο περπάτημα αλλά αν πχ κάνω μαι ελαφριά διάταση τις νοιώθω πιασμένες.

Δεν ξέρω αν είναι κάτι γενικότερο γιατί έχω και μια γενική κόπωση. Οι χρόνοι μου έχουν χειροτερέψει - το αποδίδω περισσότερο στην έλλειψη προπόνηση, κόπωσης και βάρους.

http://kyklosdromeon.blogspot.gr/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2018 :  12:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντάξει δεν μου ακούγεται κάτι ανησυχητικό πάντως.
Απλά γενικότερη πτώση, γιατί πήρες λίγο βάρος, έκοψες και τις προπονήσεις... και τώρα σου κακοφαίνεται.

Για την ιστορία ρωτάω γιατί το σφίξιμο, με αίσθηση κράμπας που όμως δεν είναι κράμπα ακριβώς μοιάζει με σύνδρομο διαμερίσματος που πέρασα. Αλλά αυτό το ένιωθες μόνο πάνω στην προπόνηση μετά από 5-10λεπτά. Εκεί σε πιάνει. Οπότε και αναγκαζόσουν να σταματήσεις.
Όμως δεν είναι τσίμπιμα, ή νευρόπονος τόσο, όσο αίσθηση γενικότερου πόνου και μυικής δυσφορίας σε όλη την γάμπα. Όταν σταμάταγες το τρέξιμο, 5λεπτά μετά ήσουν απολύτως εντάξει. Τόσο που λες, είμαι οκ ας συνεχίσω. Και σε ξαναέπιανε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2018 :  13:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με την αλλαγή στο drop, αλλά όταν είχα αλλάξει το τρέξιμο σε forefoot με είχε παιδέψει απίστευτα σε προετοιμασία μαραθωνίου. Και να φανταστείς είχα τουλάχιστον μισό χρόνο που είχα αλλάξει πάτημα πριν αρχίσω προετοιμασία. Ξεκίνησα με απίστευτο πιάσιμο όπως το δικό σου και για να ισιώνω μετά τις προπονήσεις έβαζα τις γάμπες μέσα σε κουβά με νερό και πάγο εναλλάξ για 20-30 λεπτά. Τελικά μου έβγαλε πρόβλημα και χρειάστηκε να κάνω φυσιοθεραπείες και ούτε που ξέρω πως κατάφερα και έτρεξα τελικά. Στο τέλος άλλαξα το πάτημα σε midfoot και ανέβασα cadence και με βοήθησε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2018 :  13:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γερο αθλητικο μασαζ και θα βρεις την υγεια σου (αφου πονεσεις πρωτα). Κι εγω με kinvara τρεχω εδω και 5 χρονια, τωρα με freedom και τους τελευταιους μηνες ειχα το ιδιο θεμα. Με μερικα μασαζ οι γαμπες μου απο πετρα εγιναν κρεμα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2018 :  13:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Delazaren


Δεν ξέρω αν είναι κάτι γενικότερο γιατί έχω και μια γενική κόπωση. Οι χρόνοι μου έχουν χειροτερέψει - το αποδίδω περισσότερο στην έλλειψη προπόνηση, κόπωσης και βάρους.




Επισης αν δεν εχεις κανει προσφατα, κανε και αιματολογικες να τσεκαρεις κυριως ηλεκτρολυτες (νατριο, καλιο, ασβεστιο, μαγνησιο) καθως και βιταμινη D. (25 OH D3 ειναι η σωστη εξεταση γιατι υπαρχει κι αλλη που δε μας ενδιαφερει). Η πλειοψηφια των Ελληνων οσο κι αν ακουγεται περιεργο εφοσον ζουμε σε ηλιολουστη χωρα, εχει ελλειψη βιταμινης D.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Delazaren
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2018 :  14:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Delazaren Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Στη προπόνηση πχ στο long νοιώθω μερικές φορές κάποιο τσίμπημα που προειδοποιεί για κράμπα αλλά χωρίς να πάθω κράμπα. Μέσα στην ημέρα - πχ τώρα που υποτίθεται είμαι ξεκούραστος μια και η τελευταία μου προπόνηση ήταν Τρίτη βράδυ τις νοιώθω πιασμένες, όχι στο περπάτημα αλλά αν πχ κάνω μαι ελαφριά διάταση τις νοιώθω πιασμένες.

Δεν ξέρω αν είναι κάτι γενικότερο γιατί έχω και μια γενική κόπωση. Οι χρόνοι μου έχουν χειροτερέψει - το αποδίδω περισσότερο στην έλλειψη προπόνηση, κόπωσης και βάρους.

http://kyklosdromeon.blogspot.gr/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2018 :  13:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καποιες φορες το σωμα μασ φτανει σε μια κατασταση ,overreaching το λενε στα σαιτ .κανα 2-3 φορες ειχα και εγω συμπτωματα

οπως ,πιασμενα 3-4 σημεια στα ποδια(ανεξηγητα σφιχτα τα ενοιωθα εγω),μαζι και τις γαμπες,κοπωση,κατι σαν γενικη πτωση του σωματος.
εκοψα κατα 50-70% ογκο , ενταση, για 5-6 προπονησης ,οχι αποχη απο τρεξιμο . σε μενα αυτο πιανει και οποτε μεσα στον χρονο καταλαβενω τετοια συμπτωματα ετσι το αντιμετωπιζω.

η αποκατασταση μετα απο δυσκολες προπον. ειναι μεγαλο θεμα

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2018 :  13:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και ενα απο τα συμπτωματα του overreaching einai και οι χειροτερεψει ολων των παραμετρων τις προπονησησ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Delazaren
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2018 :  18:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Delazaren Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ παίδες, πρέπει να είναι λίγο πολύ όλα τα παραπάνω (χαχα). Πάντως νιώθω και αυτό που περιγράφει ο thesalos. Τελος πάντων, θα δούμε.

http://kyklosdromeon.blogspot.gr/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000