Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Πόσους μαραθωνίους έχετε τρέξει ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2018 :  17:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

και να σκεφτεις οτι ο μανωλης (τρεχαντηρης) ξεκινησε με 1600αρια κ εχει κανει κι εκεινο το ασημαντο, το μικρουλι μωρε πώς το λενε να δεις, ααα σπαρταθλον...

για να μην μασας σιμπαααα!!!

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



...ο Γιώργος (vavoulis) δεν έγραφε στην υπογραφή του: "run to eat"?...ε, κάπως έτσι! :D

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2018 :  17:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Pantazis

quote:
Originally posted by ioma

Αμα βρεις τοιχο δεν μπορεις ουτε να περπατησεις.



Άρα ο τοίχος δεν είναι ότι έχεις εξαντληθεί αλλά περπατοτρέχεις !




Όταν η απόδοση πέφτει σημαντικά τότε αναφερόμαστε στον «τοίχο». Ο τοίχος δε συνεπάγεται απαραίτητα την καθολική κατάρρευση του σώματος, όχι βέβαια ότι δεν μπορεί να συμβεί και αυτό!
Λόγοι που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε μια τέτοια κατάσταση «τοίχου» είναι για παράδειγμα:
- Θερμική υπερφόρτωση του σώματος.
- Αφυδάτωση.
- Κατακόρυφη πτώση αποθεμάτων γλυκογόνου (αποθηκευμένων στο μυϊκό ιστό ή και στο συκώτι).
- Συνδυασμός των παραπάνω!

Κάθε ένας από τους παραπάνω λόγους έχει διαφορετικά συμπτώματα «τοίχου» που πολλές φορές όμως συγχέονται μεταξύ τους.

Όταν πλέον ο τοίχος είναι πολύ σοβαρών διαστάσεων, τότε οι μηχανισμοί αυτοάμυνας του σώματος τίθενται στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους με σκοπό την αποφυγή καταστάσεων που θα θέσουν σε κρίσιμο κίνδυνο την ίδια τη ζωή μας! Εκείνη τη στιγμή μιλάμε ουσιαστικά για καθολική κατάρρευση.

Κλασικά παραδείγματα κατάρρευσης σώματος κατά τη διάρκεια αθλητικής προσπάθειας είναι:
Ο συγκλονιστικός τερματισμός της Gabrielle Andersen στον πρώτο Μαραθώνιο Ολυμπιακών αγώνων που επιτράπηκε η συμμετοχή γυναικών, στο L.A. 1984
https://www.youtube.com/watch?v=PKGBkrhVAZI
…είχε υποστεί θερμική κατάρρευση (και όχι αφυδάτωση) και παρόλο που ο εγκέφαλός της είχε κατεβάσει «γενικό», η Andersen είναι μία από τις ελάχιστες καταγεγραμμένες περιπτώσεις όπου ο αθλητής για κάποιο λόγο κατάφερε να «ξεγελάσει» το μηχανισμό αυτοπροστασίας από το θερμικό σοκ και να συνεχίσει – έστω και για λίγο και με βέβαιο κίνδυνο την ίδια του τη ζωή – την προσπάθειά του προς τον τερματισμό παρόλο που εγκεφαλικά είχαν κατέβει όλοι οι διακόπτες!

Περίπτωση ενεργειακής κατάρρευσης κατά τη διάρκεια τερματισμού της 4ης/5ης γυναίκας στο πρωτάθλημα Ironman του 1997
https://www.youtube.com/watch?v=MTn1v5TGK_w
…όταν πια τα πόδια (και όχι μόνο) δεν έχουν απολύτως τίποτα άλλο να δώσουν!

...ή στο "δικό μας" Σπάρταθλο την περίπτωση της Ισπανίδας Esnaola Eva
https://www.youtube.com/watch?v=NqsRhqpGqZs
(προσωπικά στο Σπάρταθλο του 2017 ήμουν μάρτυρας ακόμα πιο "δύσκολων" περιπτώσεων!)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2018 :  18:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris


Ο συγκλονιστικός τερματισμός της Gabrielle Andersen στον πρώτο Μαραθώνιο Ολυμπιακών αγώνων που επιτράπηκε η συμμετοχή γυναικών, στο L.A. 1984
https://www.youtube.com/watch?v=PKGBkrhVAZI
…είχε υποστεί θερμική κατάρρευση (και όχι αφυδάτωση) και παρόλο που ο εγκέφαλός της είχε κατεβάσει «γενικό», η Andersen είναι μία από τις ελάχιστες καταγεγραμμένες περιπτώσεις όπου ο αθλητής για κάποιο λόγο κατάφερε να «ξεγελάσει» το μηχανισμό αυτοπροστασίας από το θερμικό σοκ και να συνεχίσει – έστω και για λίγο και με βέβαιο κίνδυνο την ίδια του τη ζωή – την προσπάθειά του προς τον τερματισμό παρόλο που εγκεφαλικά είχαν κατέβει όλοι οι διακόπτες!


Mανωλη, γιατι το αναφερεις ως θερμικη καταρρευση αυτο που της συνεβη και οχι ως αφυδατωση? Δεν εχω καταλαβει τη διαφορα. Η ιδια σε συνεντευξη της λεει οτι ειχε παθει αφυδατωση και ενω ο εγκεφαλος της λειτουργουσε αψογα και ηξερε τι επρεπε να κανει και πού να παει, οι μυς της ηταν αδυνατον να ανταποκριθουν στις εντολες του. Λεει μαλιστα οτι εχασε τον τελευταιο σταθμο τροφοδοσιας που ηταν ενας παραπανω λογος που την οδηγησε στην αφυδατωση (υποθετω οτι δε θα ηταν στο 40 ο τελευταιος σταθμος οπως ειναι σημερα και σιγουρα οχι ανα 2.5χλμ, γιατι αναφερει οτι υπηρχαν μονο 4-5 σταθμοι συνολικα και ο τελευταιος που εχασε ειχε αντικτυπο στα τελευταια μιλια που ειχε να διανυσει, μπορει να εβγαλε και το τελευταιο δεκαρι χωρις καθολου νερο). Λεει επισης οτι ο γιατρος που την παρακολουθουσε απο διπλα μεσα στο σταδιο λιγο πριν τερματισει και ειχε εξοικειωση με πολλα τετοια περιστατικα, ειπε μετα οτι οσο εβλεπε οτι ειχε εφιδρωση και ηξερε που πηγαινε δε θεωρουσε οτι κινδυνευε και την αφηνε να συνεχισει. Εξαλλου 2 ωρες μετα τις πρωτες βοηθειες που της δοθηκαν ηταν μια χαρα, μονο η πρωτη ωρα ηταν επωδυνη αναφερει.
https://www.youtube.com/watch?v=lBasZWjd92k

quote:
...ή στο "δικό μας" Σπάρταθλο την περίπτωση της Ισπανίδας Esnaola Eva
https://www.youtube.com/watch?v=NqsRhqpGqZs



Το παρακολουθουσα live αυτο τοτε και με ειχε συγκλονισει. Ξερεις αν τελικα βραβευτηκε ως τριτη γυναικα ή οχι επειδη θεωρηθηκε οτι ειχε βοηθεια στα τελευταια χλμ? Επισης , εχω δει πολλες φορες αυτο το βιντεο, αλλα πρωτη φορα παρατηρησα οτι ειχε BIB 166!!! (Εμ, που πας κοπελα μου στο Σπαρταθλο με τετοιο νουμερο???)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Palas
Newbie Forum Runner



30 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2018 :  20:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda



Mανωλη, γιατι το αναφερεις ως θερμικη καταρρευση αυτο που της συνεβη και οχι ως αφυδατωση? Δεν εχω καταλαβει τη διαφορα.




Συχνά συνυπάρχουν οι δυό καταστάσεις
ενδιαφέρουσες πληροφορίες εδώ
https://www.webmd.com/fitness-exercise/heat-exhaustion#1
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2018 :  18:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εμένα οι πρώτοι 3. Ο τέταρτος όμως....
quote:
Originally posted by dtziouvaras

εμενα παιδια παντως και οι 3 που εχω κανει βγηκαν μια χαρα βαση πλανου

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2018 :  20:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγώ και στους 5 που έχω τρέξει καταρρέω μετά το 30 είτε τους πάω συντηρητικά είτε βάση πλάνου, πάνε τζάμπα και τα LR
έχω βγάλει σκάρτα όλα τα προπονητικά προγράμματα

έχω πιάσει πολλές φορές τον ευατό μου να λέει "αφού δεν το χεις τί το παιδεύεις ρε άνθρωπε"
αλλά εγώ πάλι εκεί, η επιτομή του μαζοχισμού

Edited by - runner1979 on 14/04/2018 20:47:26
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2018 :  00:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Runner 1979
Τα έχουμε Πει Παλαιότερα Αυτά τα:
''ΜΕΤΑ ΤΑ 30''
Για ενισχύσεις και βοήθειες... Είμεθα διαθέσιμοι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2018 :  09:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ξέρω ξέρω χαμομηλάκι, τσαγάκι και φασκόμηλο βοηθάνε άμα περάσεις τα 30 αλλά δεν μ αρέσουν καθόλου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2018 :  19:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by trexantiris


Ο συγκλονιστικός τερματισμός της Gabrielle Andersen στον πρώτο Μαραθώνιο Ολυμπιακών αγώνων που επιτράπηκε η συμμετοχή γυναικών, στο L.A. 1984
https://www.youtube.com/watch?v=PKGBkrhVAZI
…είχε υποστεί θερμική κατάρρευση (και όχι αφυδάτωση) και παρόλο που ο εγκέφαλός της είχε κατεβάσει «γενικό», η Andersen είναι μία από τις ελάχιστες καταγεγραμμένες περιπτώσεις όπου ο αθλητής για κάποιο λόγο κατάφερε να «ξεγελάσει» το μηχανισμό αυτοπροστασίας από το θερμικό σοκ και να συνεχίσει – έστω και για λίγο και με βέβαιο κίνδυνο την ίδια του τη ζωή – την προσπάθειά του προς τον τερματισμό παρόλο που εγκεφαλικά είχαν κατέβει όλοι οι διακόπτες!


Mανωλη, γιατι το αναφερεις ως θερμικη καταρρευση αυτο που της συνεβη και οχι ως αφυδατωση? Δεν εχω καταλαβει τη διαφορα. Η ιδια σε συνεντευξη της λεει οτι ειχε παθει αφυδατωση και ενω ο εγκεφαλος της λειτουργουσε αψογα και ηξερε τι επρεπε να κανει και πού να παει, οι μυς της ηταν αδυνατον να ανταποκριθουν στις εντολες του. Λεει μαλιστα οτι εχασε τον τελευταιο σταθμο τροφοδοσιας που ηταν ενας παραπανω λογος που την οδηγησε στην αφυδατωση (υποθετω οτι δε θα ηταν στο 40 ο τελευταιος σταθμος οπως ειναι σημερα και σιγουρα οχι ανα 2.5χλμ, γιατι αναφερει οτι υπηρχαν μονο 4-5 σταθμοι συνολικα και ο τελευταιος που εχασε ειχε αντικτυπο στα τελευταια μιλια που ειχε να διανυσει, μπορει να εβγαλε και το τελευταιο δεκαρι χωρις καθολου νερο). Λεει επισης οτι ο γιατρος που την παρακολουθουσε απο διπλα μεσα στο σταδιο λιγο πριν τερματισει και ειχε εξοικειωση με πολλα τετοια περιστατικα, ειπε μετα οτι οσο εβλεπε οτι ειχε εφιδρωση και ηξερε που πηγαινε δε θεωρουσε οτι κινδυνευε και την αφηνε να συνεχισει. Εξαλλου 2 ωρες μετα τις πρωτες βοηθειες που της δοθηκαν ηταν μια χαρα, μονο η πρωτη ωρα ηταν επωδυνη αναφερει.
https://www.youtube.com/watch?v=lBasZWjd92k

quote:
...ή στο "δικό μας" Σπάρταθλο την περίπτωση της Ισπανίδας Esnaola Eva
https://www.youtube.com/watch?v=NqsRhqpGqZs



Το παρακολουθουσα live αυτο τοτε και με ειχε συγκλονισει. Ξερεις αν τελικα βραβευτηκε ως τριτη γυναικα ή οχι επειδη θεωρηθηκε οτι ειχε βοηθεια στα τελευταια χλμ? Επισης , εχω δει πολλες φορες αυτο το βιντεο, αλλα πρωτη φορα παρατηρησα οτι ειχε BIB 166!!! (Εμ, που πας κοπελα μου στο Σπαρταθλο με τετοιο νουμερο???)



Μαρία θα ξεκινήσω με την Esnaola, η οποία απεικονίζεται κανονικά ως 3η γυναίκα στα αποτελέσματα του 2014. Έχω την εντύπωση ότι εάν δρομέας δεχθεί βοήθεια από άλλον δρομέα που συμμετέχει κανονικά στον αγώνα (που δεν λογίζεται ως «εξωτερική» βοήθεια) τότε δεν ακυρώνεται.

Για το πρώτο που ρώτησες:
- Θερμική καταπόνηση και αφυδάτωση όντως μπορεί να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» αλλά μπορεί να έχεις έντονα τα συμπτώματα του θερμικού στρες, χωρίς απαραίτητα να έχεις υποστεί αφυδάτωση – σε μεγάλο τουλάχιστον βαθμό.
- Στην περίπτωση της Andersen η εμφανής ύπαρξη εφίδρωσης κατά την είσοδό της στο στάδιο (πράγμα που δεν πέρασε απαρατήρητο από τους κριτές), υποδήλωνε ότι δεν βρισκόταν σε πολύ προχωρημένο στάδιο αφυδάτωσης. Στην τελευταία περίπτωση το σώμα για λόγους ασφαλείας (έχει ήδη μειωθεί υπερβολικά ο όγκος πλάσματος του αίματος) μειώνει στο ελάχιστο ή και σταματά τελείως την εφίδρωση! Αυτό βέβαια συνεπάγεται ότι θα αυξηθεί ακόμα περισσότερο η θερμοκρασία σώματος (βασικά του αίματος που αντιλαμβάνεται άμεσα ο εγκέφαλος) οπότε τότε θα αναγκαστείς με τον «σκληρό τρόπο» να σταματήσεις την αθλητική προσπάθεια (κάτι που θα γινόταν εκ των πραγμάτων)!
- Ένα προχωρημένο στάδιο αφυδάτωσης θέλει σημαντικό χρονικό διάστημα για την αποκατάσταση του σώματος, ενώ αντίθετα μια κατάσταση μεγάλης θερμικής καταπόνησης «αποκαθίσταται» πολύ πιο γρήγορα εάν ο αθλητής σταματήσει άμεσα την προσπάθεια και μεταφερθεί σε ένα δροσερό/σκιερό μέρος. Και αυτό ουσιαστικά έγινε με την Andersen όπου μετά από δύο ώρες ήταν «μια χαρά» (η θερμοκρασία του αίματος μπορεί να αποκατασταθεί εύκολα εκτός και αν έχεις πάθεις θερμικό σοκ και έχει αποσυντονιστεί τελείως το θερμορυθμιστικό σύστημα του σώματος)!
- Στο βιβλίο «Lore of Running» του Tim Noakes η Andersen αναφέρεται ως μια από τις πολύ λίγες καταγεγραμμένες περιπτώσεις ανθρώπων που κατάφεραν να «πιέσουν» το σώμα τους τόσο πολύ – όντας βρισκόμενοι σε κατάσταση υψηλής θερμικής φόρτισης – και να συνεχίσουν την αθλητική προσπάθεια με άμεσο κίνδυνο βέβαια την ίδια τους τη ζωή…

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2018 :  21:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κοιτάξτε τί έπαθε χθες ο Hawkins (o 4ος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα)
https://www.youtube.com/watch?v=W2Kktke-xsQ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2018 :  23:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dtziouvaras

quote:
θα πάω να αποτύχω και στη Φλωρεντία. Μυαλό δε βάζω.


τι εννοεις? Να μην τερματίσεις? Να μην κανεις καποιο χρόνο που θες?



Για μένα επιτυχια είναι να τον βγάλω όπως ταιριάζει βάσει των επιδόσεων μου στους άλλους αγωνες. Αν όμως κάνω το 32αρι λονγκ ραν σε ρυθμο 5:23, ένας μαραθώνιος σε ρυθμο 6:17 είναι καθαρή αποτυχία και τίποτα λιγότερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2018 :  23:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
runner 1979
Eίναι σχεδόν απλά τα πράματα!

4(τέσσερα) 34άρια λογκ ραν
μέσα στο τρίμηνο της προετοιμασίας
Με το τελευταίο 3 βδομάδες πριν τον μαραθώνιο!

4 15άρια τέμπο μαραθωνίου ή και 16-18χλμ το τελευταίο δίμηνο

Και πας σε λογικό τέμπο........για να τερματίσεις Επιτυχώς!

Οποιεσδήποτε άλλες λεπτομέρειες Άσε Τηλ!!! ή e-mail!!!!!!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2018 :  08:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τέσσερα 34ρια σε ρυθμό κοντά στο 6:00 σημαίνει ότι θα πρέπει να τρέξει 4 φορές πάνω από 3ωρο ή κάπου εκεί. Νομίζω η επιβάρυνση θαναι πολύ μεγάλη. Καλύτερα να το σπάει σε Σάββατο απόγευμα και Κυριακή πρωί, ώστε να προσομοιώνονται καλύτερα στο κυριακάτικο τα τελευταία ζόρικα χιλιόμετρα του αγώνα, χωρίς όμως τη συνεχόμενη καταπόνηση. Πχ σαββατο: 14 - κυριακή: 25. Τουλάχιστον, εγώ αυτό θα έκανα.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2018 :  09:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σε κάθε προετοιμασία κάνω συνήθως δύο 3ωρα σε ρυθμό περίπου 5'30'' που βγάζει περίπου 32-33km, κάνω άλλο ένα 30άρι στον ίδιο ρυθμό σε 2ω:45λ και δύο 2:30 αλλά αυτά σε ρυθμό 5'10''-15 και σε γενικές γραμμές μου βγαίνουν άνετα..

στους μαραθωνίους ο στόχος μου πάντα είναι ένας ρυθμός στο 5-5'10 αλλά σε όλους μετά το 30 για διάφορους λόγους σκάω, είτε πάω αργά είτε γρήγορα, με αποτέλεσμα να μένω στον ίδιο χρόνο περίπου 3:50 από τότε που ξεκίνησα να τρέχω μαραθώνιο (προ πενταετίας) μέχρι και σήμερα αλλά πάντα μου βγαίνει δυσφορία και κόπωση έστω και αν είμαι 1.78 με 65κιλά και αρκετά γυμνασμένος..

Πλέον έχω κουραστεί ψυχολογικά με το θέμα "αγώνας μαραθωνίου" αλλά η προετοιμασία μου αρέσει και θα συνεχίσω να την κάνω γιατί έχει μεγάλη ποικιλία και την θεωρώ πολύ καλή και καθόλου βαρετή ως άσκηση (γρήγορα, αργά, τέμπο km)

απλά μου την δίνει το ότι δεν βελτιώνομαι καθόλου παρά το ότι είμαι συνεπής με την προπόνηση ακόμη και στο δεκάρι μου, περίπου στα 42-43 λεπτά ήμουν το 2005 που δεν έκανα αποστάσεις πάνω από 15km τόσο είναι και τώρα...

Υποπτεύομαι ότι μπορεί να φταίει το ότι δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα σε άσφαλτο αλλά προπονούμε κυρίως σε χώμα, χόρτο και ταρτάν ή απλά έχω πιάσει ταβάνι εδώ και χρόνια και το μηχάνημα δεν πάει παραπάνω... Βέβαια σε αγώνες δεν πολυπηγαίνω άντε να ναι 4-5 τον χρόνο το πολύ (1μαραθώνιος, 1βουνίσιος και 1-2ήμι)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2018 :  09:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Runner1979, εχω την εντυπωση οτι αυτο που σε "σκαει" ειναι οτι τα LR τα κανεις αρκετα γρηγορα . Για ενα στοχο μαραθωνιου στο 5:20 πιστευω οτι τα LR θα πρεπει να κανεις αρκετα πιο αργα , περιπου στο 5:50 .

AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000