Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 "Και άλλος αθλητής νεκρός από καρδιά σε γήπεδο"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/04/2018 :  12:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://runningnews.gr/item.php?id=36085

O εκλιπων ηταν καθηγητης της κορης μου φετος στη Γ Λυκειου και παλιοτερα και του γιου μου. Ειχε 7 παιδια, η μια κορη συμμαθητρια της δικης μου. Ηταν πολυ γνωστος και πολυ αγαπητος στην περιοχη, στην κηδεια ηταν πανω απο 1000 ατομα.

Δεν ξερω αν ειχε προβλημα καρδιας ή αν εκανε εξετασεις, ξερω μονο οτι δεν καπνιζε ποτε και δεν ηταν υπερβαρος, και εκτος απο ποδοσφαιρο τα καλοκαιρια εκανε και ψαροντουφεκο. Τελικα μερικες φορες το να εισαι φαινομενικα υγιης (δεν πινεις, δεν καπνιζεις, προσεχεις τη διατορφη σου και το βαρος σου και αθλεισαι) μπορει να ειναι μεγαλη παγιδα και να θεωρεις οτι δεν εχεις την αναγκη εξετασεων, αφου δειχνεις υγιης, θα εισαι και υγιης. Προσοχη λοιπον σ αυτη την παγιδα, δε λεμε αθλουμαστε, δεν καπνιζουμε, προσεχουμε τι τρωμε κλπ αρα ειμαστε υγιεις. Λεμε κανουμε εξετασεις, ειμαστε υγιεις (αν ειναι ολα οκ εννοειται) ΑΡΑ ειμαστε σε θεση να αθλουμαστε. Και φυσικα επαναλαμβανουμε τις εξετασεις συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου μας.

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2018 :  13:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πωπω μακαρι να τον αναπαυσει ο Θεος...Παντως εχουν σημειωθει πολλοι θανατοι δρομεων · οχι μονο ερασιτεχνων,αλλα και σε υψηλο επιπεδο.Το ασχημο ειναι πως δεν μπορει να διατυπωθει με σαφηνεια η αιτια των προωωρων αυτων θανατων (περα απο το τρεξιμο).Η διατροφη;Τα περιττα κιλα;Καποιο προβλημα της καρδιας;Μακαρι να διακριβωθει καποτε,

Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2018 :  14:57:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα δύσκολα είναι πλέον για αυτούς που μένουν πίσω ...7 παιδιά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2018 :  09:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

http://runningnews.gr/item.php?id=36085

O εκλιπων ηταν καθηγητης της κορης μου φετος στη Γ Λυκειου και παλιοτερα και του γιου μου. Ειχε 7 παιδια, η μια κορη συμμαθητρια της δικης μου. Ηταν πολυ γνωστος και πολυ αγαπητος στην περιοχη, στην κηδεια ηταν πανω απο 1000 ατομα.

Δεν ξερω αν ειχε προβλημα καρδιας ή αν εκανε εξετασεις, ξερω μονο οτι δεν καπνιζε ποτε και δεν ηταν υπερβαρος, και εκτος απο ποδοσφαιρο τα καλοκαιρια εκανε και ψαροντουφεκο. Τελικα μερικες φορες το να εισαι φαινομενικα υγιης (δεν πινεις, δεν καπνιζεις, προσεχεις τη διατορφη σου και το βαρος σου και αθλεισαι) μπορει να ειναι μεγαλη παγιδα και να θεωρεις οτι δεν εχεις την αναγκη εξετασεων, αφου δειχνεις υγιης, θα εισαι και υγιης. Προσοχη λοιπον σ αυτη την παγιδα, δε λεμε αθλουμαστε, δεν καπνιζουμε, προσεχουμε τι τρωμε κλπ αρα ειμαστε υγιεις. Λεμε κανουμε εξετασεις, ειμαστε υγιεις (αν ειναι ολα οκ εννοειται) ΑΡΑ ειμαστε σε θεση να αθλουμαστε. Και φυσικα επαναλαμβανουμε τις εξετασεις συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου μας.




Γενικά πάντως, όσες εξετάσεις και αν κάνεις βελτιώνεις αρκετά τις πιθανότητες να εντοπιστεί κάτι, αλλά πάντα υπάρχει η πιθανότητα να τα κάνεις όλα τέλεια και απλά να έχει η ώρα σου την ώρα που φαινομενικά είσαι άψογη κατάσταση.
Και αυτό είναι το τραγικό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

antsa_1
Forum-Runner

85 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2018 :  10:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό που λες μεγάλη αλήθεια, κάθε χρόνο καθόσον 50άρης κάνω καρδιολογικό έλεγχο και αιματολογικά. Φεύγοντας κάθε χρόνο από τον καρδιολόγο μου επαναλαμβάνει την εξής ατάκα : Μην νομίζεις ότι σε αθώωσα επειδή οι εξετάσεις σου είναι καλές, απλώς μειώνεις το κίνδυνο να έχεις κάτι σοβαρό και να μην το ξέρεις. Οπότε προφανώς κάνουμε εξετάσεις, προφανώς και προσέχουμε τη ζωή μας και από εκεί και πέρα ότι πουν τα γονίδια και το τυχερό του καθενός. Πάντως σε κάθε περίπτωση είναι τραγικό να μένουν ορφανά πίσω και μία γυναίκα που ξαφνικά της έπεσε ο ουρανός στο κεφάλι. quote]Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by Elda

http://runningnews.gr/item.php?id=36085

O εκλιπων ηταν καθηγητης της κορης μου φετος στη Γ Λυκειου και παλιοτερα και του γιου μου. Ειχε 7 παιδια, η μια κορη συμμαθητρια της δικης μου. Ηταν πολυ γνωστος και πολυ αγαπητος στην περιοχη, στην κηδεια ηταν πανω απο 1000 ατομα.

Δεν ξερω αν ειχε προβλημα καρδιας ή αν εκανε εξετασεις, ξερω μονο οτι δεν καπνιζε ποτε και δεν ηταν υπερβαρος, και εκτος απο ποδοσφαιρο τα καλοκαιρια εκανε και ψαροντουφεκο. Τελικα μερικες φορες το να εισαι φαινομενικα υγιης (δεν πινεις, δεν καπνιζεις, προσεχεις τη διατορφη σου και το βαρος σου και αθλεισαι) μπορει να ειναι μεγαλη παγιδα και να θεωρεις οτι δεν εχεις την αναγκη εξετασεων, αφου δειχνεις υγιης, θα εισαι και υγιης. Προσοχη λοιπον σ αυτη την παγιδα, δε λεμε αθλουμαστε, δεν καπνιζουμε, προσεχουμε τι τρωμε κλπ αρα ειμαστε υγιεις. Λεμε κανουμε εξετασεις, ειμαστε υγιεις (αν ειναι ολα οκ εννοειται) ΑΡΑ ειμαστε σε θεση να αθλουμαστε. Και φυσικα επαναλαμβανουμε τις εξετασεις συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου μας.




Γενικά πάντως, όσες εξετάσεις και αν κάνεις βελτιώνεις αρκετά τις πιθανότητες να εντοπιστεί κάτι, αλλά πάντα υπάρχει η πιθανότητα να τα κάνεις όλα τέλεια και απλά να έχει η ώρα σου την ώρα που φαινομενικά είσαι άψογη κατάσταση.
Και αυτό είναι το τραγικό.
[/quote]
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2018 :  12:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντα όλοι εξετάσεις σε τακτική βάση.
Μην το αμελούμε, είναι η ζωή μας η ίδια.

Πριν πολύ καιρό είχε σημοσιευθεί μια έρευνα εδώ, στο RN, αν δεν κάνω λάθος, που μελετούσε τους αιφνίδιους θανάτους δρομέων στην Αμερική, κατά τον Μαραθώνιο. Είχε δείξει ότι στο 98% των περιπτώσεων υπήρχε πρόβλημα που είχε βρεθεί ή που θα μπορούσε να είχε βρεθεί. Μόνο στο 2% των θανάτων δεν θα μπορούσε να αποφευχθεί.

Καταταλαβαίνουμε πόσο τεράστια, θεμελιώδη σημασία έχει να κάνουμε εξετάσεις, φαντάζομαι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2018 :  13:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά δεν νομίζω ότι καλύπτει το 98% των περιπτώσεων μια εξέταση (θα μου πείς ποιος είσαι εσύ είσαι Γιατρός, τι σκατά είσαι... , θα σου πω δίκιο έχεις...), παρα είναι αισιόδοξο αυτό. Έχω ακούσει αρκετά περιστατικά που μπορώ να επιβεβαιώσω προσωπικά ότι είχαν γίνει εξετάσεις και ο άλλος έπεσε κάτω ξερός.

Απλά καμιά φορά διαβάζω σε σχόλια τραγικών περιστατικών με αιφνίδιους θανάτους ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, κάτι που υπονοεί ότι ο άλλος δεν έκανε, και για αυτό αποδήμησε εν κυρίω. Ε δεν είναι έτσι πάντα δυστυχώς...

Όπως και να έχει, δεν μειώνω την αξία των εξετάσεων τις οποίες και εγώ αν και νέος σχετικά (36-37 τώρα) κάνω συστηματικά εδώ και 6-7 χρόνια που αθλούμαι λίγο πιο έντονα.

Τουλάχιστον αν συμβεί το οτιδήποτε θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο (χα καλό - πως θα το έχω ήσυχο αν τα τινάξω?) ότι έκανα ότι ήταν εφικτό από την πλευρά μου...

:P
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis1970
Forum-Runner

137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2018 :  13:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο που σκεφτομαι αλλα κ μια κινητοποιηση απο τους συλλογους που ολοι λιγο πολυ ειμαστε ενταγμενοι -ενημερωση ομαδικες εξετασεις ισως- δε θα ηταν κακο , ας κινητοποιηθουν λιγο δεν ειναι μονο για εκδρομες σε αγωνες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2018 :  13:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giannis1970

δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο που σκεφτομαι αλλα κ μια κινητοποιηση απο τους συλλογους που ολοι λιγο πολυ ειμαστε ενταγμενοι -ενημερωση ομαδικες εξετασεις ισως- δε θα ηταν κακο , ας κινητοποιηθουν λιγο δεν ειναι μονο για εκδρομες σε αγωνες



Γίνονται πυκνά συχνά, όπως γίνονται και πριν από μεγάλους αγώνες δωρεάν καρδιολογικά check-up. Υπάρχει μια σχετική κινητοποίηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2018 :  19:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Πάντα όλοι εξετάσεις σε τακτική βάση.
Μην το αμελούμε, είναι η ζωή μας η ίδια.

Πριν πολύ καιρό είχε σημοσιευθεί μια έρευνα εδώ, στο RN, αν δεν κάνω λάθος, που μελετούσε τους αιφνίδιους θανάτους δρομέων στην Αμερική, κατά τον Μαραθώνιο. Είχε δείξει ότι στο 98% των περιπτώσεων υπήρχε πρόβλημα που είχε βρεθεί ή που θα μπορούσε να είχε βρεθεί. Μόνο στο 2% των θανάτων δεν θα μπορούσε να αποφευχθεί.

Καταταλαβαίνουμε πόσο τεράστια, θεμελιώδη σημασία έχει να κάνουμε εξετάσεις, φαντάζομαι...





Δέν το συζητάμε κάν.
Η πλάκα είναι πως το λέω σε όλους και έχω ακούσει και το φοβερό "έλα μωρε που θα κάνω εξετάσεις.Μιά χαρά είμαι. Τρέχω σε βουνά και σε λαγκάδια,τι πρόβλημα να έχω?"

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2018 :  08:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum


Απλά καμιά φορά διαβάζω σε σχόλια τραγικών περιστατικών με αιφνίδιους θανάτους ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, κάτι που υπονοεί ότι ο άλλος δεν έκανε, και για αυτό αποδήμησε εν κυρίω. Ε δεν είναι έτσι πάντα δυστυχώς...



Σαφως και δεν ειναι παντα ετσι και ουτε εγω ανοιξα το τοπικ θεωρωντας δεδομενο οτι δεν εκανε, το εγραψα εξαλλου και στην αρχη οτι δεν ξερω αν εκανε ή οχι, αλλα με αφορμη αυτο το τραγικο γεγονος ηθελα να υπενθυμισω σε ολους το ποσο σημαντικο ειναι να κανουμε εξετασεις και ιδιαιτερα την παγιδα στην οποια πεφτουν πολλοι (ειδικα αντρες που φοβουνται να πηγαινουν στους γιατρους), "δεν καπνιζει, δεν πινει, δεν ειναι υπερβαρος, προσεχει τι τρωει, αθλειται" -> ειναι μια χαρα.

Εδω παντως 3 ανθρωπους που ρωτησα αν ειχε κατι οι οποιοι ηταν πιο κοντα στην οικογενεια του, μου απαντησαν και οι 3 εντελως φυσικα, "οχι μωρε, τι να χε, αθλητης ηταν"!!!! Οποτε καταλαβαινετε τη νοοτροπια μεγαλης μεριδας του κοσμου, δυστυχως...

Edited by - Elda on 25/04/2018 08:53:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2018 :  11:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όντως είναι θέμα μιας νοοτροπίας που μας διακατέχει γενικώς. Στην Ιταλία για να πάρεις μέρος σε οποιαδήποτε αγώνα δρόμου, πρέπει να βγάλεις μια κάρτα που έχει ισχύ για 1 χρόνο και φυσικά για να τη βγάλεις πρέπει να κάνεις τις αντίστοιχες εξετάσεις. Τις ίδιες εξετάσεις σου ζητούν οι Ιταλοί για να συμμετάσχεις και από το εξωτερικό. Όταν λοιπόν έπρεπε να κάνω εξετάσεις για να τρέξω μαραθώνιο στην Ιταλία, άλλος δρομέας μου πρότεινε να πάω στον "τάδε" γιατρό να μου βάλει απλά μια υπογραφή και σφραγίδα για να μη ταλαιπωρούμε με εξετάσεις. Φαντάζομαι δε θα είναι ο μόνος. Όπως μου είπε ο καρδιολόγος που με εξέτασε η Ιταλία μετά από κάποιες δράσεις που έχει εφαρμόσει, έχει πλέον το μικρότερο αριθμό αιφνίδιων θανάτων στην Ευρώπη. Τίποτα δεν είναι τυχαίο.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2018 :  11:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρόγραμμα υποχρεωτικής καρδιολογικής εξέτασης (screening) εφαρμόζεται λίγο πολύ και στην Ελλάδα. Όχι σε αγώνες δρόμου ιδιωτών (αμφιβάλλω αν σε μεγάλο μαραθώνιο στην Ιταλία ζητάνε 20.000 πιστοποιητικά γιατρών... πάντως), αλλά σε δημοτικά γυμναστήρια, δελτία αθλητών, κολυμβητήρια κτλ. Και εμείς είμαστε αρκετά καλά σε σχέση με άλλες χώρες.

Δεν θυμάμαι την πηγή, αν βρω χρόνο θα το ψάξω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2018 :  11:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Το πρόγραμμα υποχρεωτικής καρδιολογικής εξέτασης (screening) εφαρμόζεται λίγο πολύ και στην Ελλάδα. Όχι σε αγώνες δρόμου ιδιωτών (αμφιβάλλω αν σε μεγάλο μαραθώνιο στην Ιταλία ζητάνε 20.000 πιστοποιητικά γιατρών... πάντως), αλλά σε δημοτικά γυμναστήρια, δελτία αθλητών, κολυμβητήρια κτλ. Και εμείς είμαστε αρκετά καλά σε σχέση με άλλες χώρες.

Δεν θυμάμαι την πηγή, αν βρω χρόνο θα το ψάξω.



Πιστευετε οτι κανουν παντα τριπλεξ για την εκδοση αυτων των πιστοποιητικων? Ενα απλο καρδιογραφημα κανουν στις περισσοτερες περιπτωσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2018 :  11:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Το πρόγραμμα υποχρεωτικής καρδιολογικής εξέτασης (screening) εφαρμόζεται λίγο πολύ και στην Ελλάδα. Όχι σε αγώνες δρόμου ιδιωτών (αμφιβάλλω αν σε μεγάλο μαραθώνιο στην Ιταλία ζητάνε 20.000 πιστοποιητικά γιατρών... πάντως), αλλά σε δημοτικά γυμναστήρια, δελτία αθλητών, κολυμβητήρια κτλ. Και εμείς είμαστε αρκετά καλά σε σχέση με άλλες χώρες.

Δεν θυμάμαι την πηγή, αν βρω χρόνο θα το ψάξω.



ζητάνε! ζητάνε!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2018 :  13:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giannis1970

δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο που σκεφτομαι αλλα κ μια κινητοποιηση απο τους συλλογους που ολοι λιγο πολυ ειμαστε ενταγμενοι -ενημερωση ομαδικες εξετασεις ισως- δε θα ηταν κακο , ας κινητοποιηθουν λιγο δεν ειναι μονο για εκδρομες σε αγωνες




Υπάρχει κινητοποίηση φίλε μου και μάλιστα έντονη.Ολοι(σχεδόν) οι σύλλογοι κάνουν.Και αυτόν τον καιρό έχει ημερίδα σχετικά με όλα αυτά τα θέματα ο ΣΔΥΑ.Εάν ενδιαφέρεσε, σήμερα το απόγευμα είναι η δεύτερη μέρα.Κάνε μια βόλτα μέχρι την γραβιάς 9-13 στις 6 το απόγευμα.
Πάντως εκείνο που βλέπω είναι πως αρκετοί γκρινιάζουν αλλά όταν γίνονται ημερίδες κλπ δέν πατάει κανείς.Την πρώτη μέρα στον ΣΔΥΑ ήταν μόνο 30 άτομα.(δεν το λέω προσωπικά για τον φίλο Γιάννη αλλά γενικά).
Και όσο για το που μπορεί κανείς να μάθει σχετικά με τέτοιου είδους εκδηλώσεις,εεεε όλοι έχουμε Η/Υ,σχεδόν όλοι f/b,αλλά και απο εδώ μέσα,όταν είναι να γίνει κάτι σχετικό,οι σύλλογοι το ποστάρουν.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000