Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ευχίδειος 2018
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

giokal
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 03/05/2018 :  12:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διεξάγεται το επόμενο Σάββατο 12/05/18 και από ότι βλέπω έχουν αναρτηθεί και οι λίστες συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα.

www.euchidiosathlos.gr/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=1&Itemid=5&lang=el

Καμία χρήσιμη πληροφορία από άτομα που έχουν τρέξει τον αγώνα ; Κατι που ίσως να μην φαίνεται στον χάρτη και τις υψομετρικές και θα πρέπει να λάβουμε υπόψη όσοι δεν έχουμε προηγούμενη εμπειρία από την διαδρομή ; Προσωπικά δεν θα έχω και υποστήριξη, οπότε θα προσπαθήσω να βγάλω τον αγώνα με 2-3 drop bags.

Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη

Edited by - giokal on 03/05/2018 12:28:41

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2018 :  12:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλό αγώνα και υγιείς τερματισμός!!!!! Τα υπόλοιπα όσοι τον έχουν τρέξει,
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimirunner
Forum-Runner

72 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2018 :  13:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλό αγώνα συντρέχτη στον Ευχίδα! Τον έχω τρέξει 2 φορές και με τις δύο κατευθύνσεις (το 2016 με κατεύθυνση Δελφοί-Πλαταιές και το 2017 αντίστροφα). Μόνο γενικές-φιλικές πληροφορίες μπορώ να σου δώσω, καθώς δεν ξέρω σε τί επίπεδο είσαι και εάν είσαι προετοιμασμένος, και το σημαντικότερο ΔΕΝ είμαι προπονητής!

1) Επειδή οι υψομετρικές είναι αρκετές καλό είναι να ξεκινήσεις πολύ χαλαρά, και συμβουλή μου είναι τις ανηφόρες να τις περπατάς γρήγορα. Οι σταθμοί είναι αρκετοί και πλήρεις με ό,τι θα χρειαστείς. Κι εγώ το έχω βγάλει μόνος μου με 4 drop bags.
2) Να τρως στερεά τροφή, μην αρκεστείς σε σκόνες-τζελάκια κτλ. Αυτά είναι καλά αλλά μόνο για τα πρώτα χιλιόμετρα. Ειδικά το φαγητό που έχουν στους κεντρικούς σταθμούς, τίμησέ το και δεν θα βγεις χαμένος!
3) Δες τον καιρό τις τελευταίες μέρες για να κανονίσεις τα περιεχόμενα στα drop bags, ιδίως εάν έχει πολύ ζέστη, καλό θα είναι να βάλεις καμια έξτρα μπλούζα. Η αίσθηση στεγνού ρούχου μετά τα 70-80χλμ θα σε ανταποδώσει.
4) τη 2η φορά που τον έτρεξα πήρα (μετά το 50χλμ) tonotil (τις αμπούλες αμινοξέων που πουλάνε τα φραμακεία), εκτός από το μαγνήσιο, και προσωπικά με βοήθησε.
5) Σωστή και ΣΥΝΕΧΗΣ ενυδάτωση!

Είναι πολύ όμορφος αγώνας και θα πήγαινα και φέτος, αλλά είναι τόσοι πολλοί πλέον οι αγώνες και πρέπει να κάνουμε πιο αυστηρές επιλογές εάν δεν θέλουμε ...να καούμε!!

Καλά να περάσεις και καλό τερματισμό, οι διοργανωτές είναι δοσμένοι 100% στον αγώνα κάτι που θα το διαπιστώσεις από την 'τρέλλα' του Παναγιώτη!

Edited by - dimirunner on 03/05/2018 14:00:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2018 :  18:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρώτο βήμα έγινε ,γράφτηκα και εγώ στον αγώνα που 2 χρόνια τώρα είχα βάλει στο μάτι.Ελπίζω να ξεπεράσω κάποια μικρά θεματάκια και να βρεθώ στην εκκίνηση.
Με προβληματίζει ο καιρός ,οι υψομετρικές και η έλλειψη συνοδού.
Σίγουρα 4 με 5 drop bag με μπλουζα ,καπελο, αντιηλιακο ,ενα ζευγαρι παπούτσια προς το 80 ,body glide,φακό ,και κατι για φαγητο.
Οι αγώνες υπεραποστασεις έχουν πυκνώσει και βλέπω μικρη συμμετοχή σε έναν ιστορικο αγώνα,ραντεβού στην εκκίνηση

Edited by - Peter L on 03/05/2018 18:16:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2018 :  18:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

Το πρώτο βήμα έγινε ,γράφτηκα και εγώ στον αγώνα που 2 χρόνια τώρα είχα βάλει στο μάτι.Ελπίζω να ξεπεράσω κάποια μικρά θεματάκια και να βρεθώ στην εκκίνηση.
Με προβληματίζει ο καιρός ,οι υψομετρικές και η έλλειψη συνοδού.
Σίγουρα 4 με 5 drop bag με μπλουζα ,καπελο, αντιηλιακο ,ενα ζευγαρι παπούτσια προς το 80 ,body glide,φακό ,και κατι για φαγητο.
Οι αγώνες υπεραποστασεις έχουν πυκνώσει και βλέπω μικρη συμμετοχή σε έναν ιστορικο αγώνα,ραντεβού στην εκκίνηση



...έτσι ακριβώς!
Απόλαυσε τον αγώνα και μην αγχώνεσαι τόσο πολύ...πιστεύω ότι 5 drop bags θα είναι αρκετά, εκτός και αν δε θέλεις να κουβαλάς συνεχώς τόσο πολύ ενέργεια μαζί σου και την έχεις "σπάσει" σε περισσότερες δόσεις (μιλάω για τζελς, μπάρες, αποξηραμένα κλπ)...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2018 :  09:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Peter L

Το πρώτο βήμα έγινε ,γράφτηκα και εγώ στον αγώνα που 2 χρόνια τώρα είχα βάλει στο μάτι.Ελπίζω να ξεπεράσω κάποια μικρά θεματάκια και να βρεθώ στην εκκίνηση.
Με προβληματίζει ο καιρός ,οι υψομετρικές και η έλλειψη συνοδού.
Σίγουρα 4 με 5 drop bag με μπλουζα ,καπελο, αντιηλιακο ,ενα ζευγαρι παπούτσια προς το 80 ,body glide,φακό ,και κατι για φαγητο.
Οι αγώνες υπεραποστασεις έχουν πυκνώσει και βλέπω μικρη συμμετοχή σε έναν ιστορικο αγώνα,ραντεβού στην εκκίνηση



...έτσι ακριβώς!
Απόλαυσε τον αγώνα και μην αγχώνεσαι τόσο πολύ...πιστεύω ότι 5 drop bags θα είναι αρκετά, εκτός και αν δε θέλεις να κουβαλάς συνεχώς τόσο πολύ ενέργεια μαζί σου και την έχεις "σπάσει" σε περισσότερες δόσεις (μιλάω για τζελς, μπάρες, αποξηραμένα κλπ)...

Free your feet...free your senses!



Ευχαριστώ πολύ Μανώλη,το άγχος είναι μέρος του παιχνιδιού σε μια τέτοια απόπειρα.
Πρέπει να δω τον καιρό και να φτιάξω το πλάνο στην συνέχεια.
Πέρσι στο Κρονιον έπαθα υπογλυκαιμία λίγο πριν το 60 ,είχα μπάρες στον σταθμό του 38 ου χιλ. και τις ξέχασα. Τα σοκοφρετακια της διοργάνωσης είχαν λιώσει και την εβγαλα με αλμυρά. Ήμουν και πρωταρης και για λίγο τρόμαξα. Έτσι σκέφτομαι μετά το 60 να έχω μπάρες,δαμάσκηνα λίγο μέλι και ας μην τα χρειαστώ.
Ελπίζω να βρω λίγο χρόνο για ύπνο και όλα θα τα οργανώσω τις επόμενες ημέρες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2018 :  10:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό με τα 4-5 drop bangs, ασχέτως έλλειψης support, το θεωρώ υπερβολή και νομίζω ότι φθάνει ένα μόνο κάπου στη μέση του αγώνα (παπούτσια, μπλούζα κτλ.).
Απο εκεί και πέρα μπορούν να δοθούν και 3-4 μπουκάλια σε σταθμούς με τα ενεργειακά υγρά μας.
Από προσωπική πείρα (άλλοι μου το είπαν και πετυχαίνει και σε μένα) να πω ότι σε περίπτωση προβλημάτων με το στομάχι η κόκα-κόλα μαζί με αλμυρά κρακεράκια είναι super, ενώ για σφίξιμο στους μυς (γάμπες, τετρακέφαλοι) λίγο σκέτο αλάτι σώζει την κατάσταση.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimirunner
Forum-Runner

72 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2018 :  10:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γνώμη μου είναι ότι είναι καλύτερα να έχει κάποιος ένα dropbag παραπάνω κι ας μην το χρειαστεί, παρά να το 'ψάχνει' (μιλάμε για solo run). Από κει και πέρα...μεγάλα παιδιά είμαστε, ξέρουμε τί και πώς πρέπει να το κάνουμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2018 :  11:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vasilis dr

Αυτό με τα 4-5 drop bangs, ασχέτως έλλειψης support, το θεωρώ υπερβολή και νομίζω ότι φθάνει ένα μόνο κάπου στη μέση του αγώνα (παπούτσια, μπλούζα κτλ.).
Απο εκεί και πέρα μπορούν να δοθούν και 3-4 μπουκάλια σε σταθμούς με τα ενεργειακά υγρά μας.
Από προσωπική πείρα (άλλοι μου το είπαν και πετυχαίνει και σε μένα) να πω ότι σε περίπτωση προβλημάτων με το στομάχι η κόκα-κόλα μαζί με αλμυρά κρακεράκια είναι super, ενώ για σφίξιμο στους μυς (γάμπες, τετρακέφαλοι) λίγο σκέτο αλάτι σώζει την κατάσταση.





Βασίλη νομίζω το ένα δεν φτάνει με τίποτα ειδικά για έναν πρωταρη.
Ο καιρός θα παίξει ρόλο,παράδειγμα κάπου είδα για πρόβλεψη 10-17 βαθμούς θερμοκρασία. Αν με πιάσει η νύχτα κουρασμένο ταλαιπωρημένο μετά το 95 μπορεί να χρειαστώ και μακρυμανικο. Καλύτερα να έχω και να μην το χρειαστώ που αναφέρει ο φίλος παρα να μου λείψει. Τα γυαλιά θα με κουράζουν κάπου πρέπει να τα αφήσω,όπως και το καπέλο.
Χαρτί και μολύβι από Τετάρτη και κάθε συμβουλή δέκτη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giokal
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2018 :  16:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οσον αφορα την τροφοδοσια προσωπικα θα εχω μια βαση απο τζελ, μπαρες, ενεργειακη σκονη κλπ διασκορπισμενα σε 4 drop bags κατα μηκος της διαδρομης, αλλα σκοπευω να τσιμπαω και απο τα φαγητα των σταθμων αναλογως με την ορεξη της στιγμης. Το περσινο Κρονιο ηταν η πρωτη και μοναδικη μου υπεραποσταση και βγηκε με ενα drop bag, αλλα εδω μιλαμε για επιπλεον 6-7 ωρες αγωνα. Better safe than sorry (που λενε και στο χωριο μου ), οποτε ας υπαρχουν τα drop bags κι ας ειναι αχρειαστα.

@geopa: Ευχαριστουμε για τις ευχες. Μακαρι ολοι οι συμμετεχοντες να πιασουν τους στοχους τους!

@dimirunner: Το tonotil το εβαλα ηδη στο προγραμμα, ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες! Στις ανηφορες συνηθως εφαρμοζω εναλλαγη τρεξιμο-περπατημα με μια αναλογια γυρω στο 3:1 ή 4:1. Το εχω δουλεψει προπονητικα και μου βγαινει σχετικα καλα ετσι.

@vasilis dr: Η coca cola με βοηθησε παρα πολυ στο Κρονιο στο δευτερο μισο που το στομαχι μου ηταν χαλια. Βασικα αν θυμαμαι καλα απο το 40 και μετα μονο με coca cola (και νερο εννοειται) βγηκε ο αγωνας Διαβασα πως για το στομαχι βοηθαει πολυ και το ζαχαρωμενο τζιντζερ (πιπεροριζα) και εχω προμηθευτει κι απο αυτο.

@Peter L: Παραλληλοι δρομοι βλεπω φιλε, απο το Κρονιο στον Ευχιδειο Οσον αφορα τον καιρο εμενα πιο πολυ με αγχωνει η πιθανοτητα πολυωρης βροχης. Η θερμοκρασια απο οτι φαινεται θα ειναι σε καλα για την εποχη επιπεδα. Με αγχωσες λιγο με τον φακο γιατι δεν εχω προβλεψει. Θελω να πιστευω πως δεν θα με πιασει νυχτα, αλλα θα βαλω ενα μικρο φακο χειρος να υπαρχει στο τελευταιο drop bag μου.

Edited by - giokal on 05/05/2018 16:55:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2018 :  20:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Καλη επιτυχια παιδια !!
Θα σας εχω στην σκεψη μου , αναπολωντας οταν τον ειχα τρεξει.

Ευχαριστω.

https://panosmaltezos.wordpress.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcqueen
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2018 :  11:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσοχή με τα drop bags,αν εχεις παρά πολλα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ξεχάσεις κανένα λόγω κούρασης και επειδή το μυαλό μετά απο πολλα χλμ παίζει διαφορά παιχνίδια.προσωπικη μου γνώμη χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου ειναι λίγα drop bags μέχρι τρία το πολυ.οπως και να χει καλη επιτυχία να εχεις!

to dare is to do
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

linear
Newbie Forum Runner

27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2018 :  14:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Etien


Καλη επιτυχια παιδια !!
Θα σας εχω στην σκεψη μου , αναπολωντας οταν τον ειχα τρεξει.

Ευχαριστω.

https://panosmaltezos.wordpress.com



Ε.άν θέλετε γράψτε στο blog σας την εμπειρία σας από τον συγκεκριμένο αγώνα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giokal
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2018 :  17:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by linear

Ε.άν θέλετε γράψτε στο blog σας την εμπειρία σας από τον συγκεκριμένο αγώνα




www.forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=7735&whichpage=12

Edited by - giokal on 10/05/2018 17:57:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2018 :  08:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giokal

quote:
Originally posted by linear

Ε.άν θέλετε γράψτε στο blog σας την εμπειρία σας από τον συγκεκριμένο αγώνα




www.forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=7735&whichpage=12




Giokal ΣΕ eυχαριστω πολυ για την...αναδυση της περιγραφης μου !!!

Και παλι , καλη επιτυχια στους συμμετεχοντες !!

Καλημερα σας !!

https://panosmaltezos.wordpress.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giokal
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2018 :  09:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο καιρος φαινεται πως θα ειναι συμμαχος αυριο. Καλες θερμοκρασιες γενικως (13°-20°) με καποιες πιθανοτητες βροχης μονο μετα τις 7-8 το απογευμα σε Αραχωβα-Δελφους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000