Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 vegan
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

iara
Forum-Runner

67 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 11/05/2018 :  12:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μπορει καποιος να τρεχει καλυπτοντας της αναγκες του μονο με vegan διατροφη ,η γνωμη σας ...

daydreamer
Forum-Runner

Greece
90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2018 :  12:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχω προσωπική εμπειρία (και πιθανώς δεν θα αποκτήσω ποτέ), αλλά έχω διαβάσει για αρκετούς γνωστούς δρομείς που είναι vegan (για παράδειγμα ο υπερμαραθωνοδρόμος Scott Jurek - https://en.wikipedia.org/wiki/Scott_Jurek). Νομίζω πως με κατάλληλη διατροφή όλα γίνονται αρκεί ο οργανισμός να λαμβάνει τα απαραίτητα θρεπτικά στοιχεία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2018 :  20:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
o Jurek ο οποίος έχει γράψει και το Eat and Run στο οποίο εκτός από τις εμπειρίες και τις απόψεις του παραθέτει και πάρα πολλές συνταγές. Το βιβλίο έχει μεταφραστεί και στο ελληνικά και είναι διαθέσιμο

http://www.public.gr/product/books/greek-books/anthropology-social-sciences/biographies/eat-and-run/prod8612095pp/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2018 :  21:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ή vegan διατροφή παρέχει πολλούς υδατάνθρακες οπότε θα μπορείς να καλύψεις ενεργειακά πεοετοιμασια-αγωνα.
Προσωπικά διατήρηση για 1 μήνα αυστηρή vegan διατροφή για να τρεξω τον μαραθω στο Ζαγορι τέλη Ιουλιου.Μπορώ να πω ότι ήταν ένας από τους αγαπημένους μου αγωνες από άποψη κούρασης παρόλο που ήταν μέσα στο κατακαλοκαιρο!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis1970
Forum-Runner

137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2018 :  05:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οσο αφορα την καλυψη στο θεμα της επαρκειας σιδηρου ???
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2018 :  09:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το θέμα του σιδήρου, νομίζω, ότι μπορεί να καλυφθεί επαρκώς με λίγη προσοχή (αρκετά όσπρια, ξηρούς καρπούς, ταχίνι και δημητριακά σε συνδυασμό με βιταμίνη C).
Η μοναδική βιταμίνη που θα χρειαστεί να λαμβάνεται από συμπληρώματα είναι η Β12.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2018 :  14:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακριβως!Αν δεν θες να πας σε συμπλήρωμα (πρωτεΐνης σόγιας/μπιζελιού κλπ) μπορείς πολύ απλά να παιρνεις ια πολυβιταμινη. Ή ποσότητα Β12.που θέλει ο οργανισμός καθημερινά.είναι πολύ μικρή
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2018 :  09:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
προσωπικα δεν καταφερα να συνεχισω με την μη κρεατοφαγια και τρεξιμο.περιπου 9 χρονια αποχης απο κρεας.

καθε 3-4 μηνες παιρνω 20-25 καψουλες duodenal ferrosanol ,γιατι αρχισα να εχω θεμα με το σιδηρο .

πρεπει ολη την μερα να ασχολησε με συνδυασμους τροφων για να πετυχεις μεγιστη αποροφηση σιδηρου.

αν δεν τρεχεις αποστασεις ,τοτε τα πραγματα ειναι λιγο πιο καλυτερα με τον βεγκανισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis1970
Forum-Runner

137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2018 :  14:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φιλε μου φανταζομαι οτι δεν ειχες θεμα με τον σιδηρο αλλα ξεκινησε μετα την αποχη απο το κρεας ,σωστα ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2018 :  14:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giannis1970

φιλε μου φανταζομαι οτι δεν ειχες θεμα με τον σιδηρο αλλα ξεκινησε μετα την αποχη απο το κρεας ,σωστα ?



Eγω παλι καταλαβα οτι οσο δεν ετρεχε δεν ειχε θεμα με το σιδηρο παροτι δεν ετρωγε κρεας. Το προβλημα προεκυψε οταν αρχισε να τρεχει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2018 :  23:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by giannis1970

φιλε μου φανταζομαι οτι δεν ειχες θεμα με τον σιδηρο αλλα ξεκινησε μετα την αποχη απο το κρεας ,σωστα ?



Eγω παλι καταλαβα οτι οσο δεν ετρεχε δεν ειχε θεμα με το σιδηρο παροτι δεν ετρωγε κρεας. Το προβλημα προεκυψε οταν αρχισε να τρεχει.



....αυτό κατάλαβα κι εγώ....



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2018 :  09:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σταματησα το κρεας καπου στα μεσα του 2007 εχοντας τρεξει 3 ημιμαραθ. δεν ειχα καποιο θεμα με το σιδηρο,και εκανα και κανω καθε χρονο το κλασικο τσεκ , αιμα ,καρδια.

το πρωτο θεμα το καταλαβα τον δεκεβριο του του 2016 μετα τον ημιμαρθ λαρισα-τυρναβος.κλασικα συμπτωματα ,κοντη αναπνοη, αισθηση οτι δεν εχω οξυγονο,κουραση,μειωμενη ενεργεια, αυτα τα καταλαβενα μονο στην προπονηση. στην καθημερηνοτιτα ολα καλα.

η γενικη αιματος εδειξε σιδηρο 38 και φεριτινη 46. ο βεγκανισμος σαν σταση ζωης ειναι καθολα σεβαστος. αν κανεις ομωσ και μεγαλες αποστασεις θελεις ακομα περισοτερο ψαξιμο . αν πας με την σκεψη οτι ,ενταξει θα φαω κανα 2-3 αυγα παραπανω ,κανα οσπριο,και κανα πορτοκαλι ,οπως περιπου εγω , αργα και σταθερα μπορει να εχεις θεμα μετα απο καποια χρονια.

απο την αλλη μερια υπαρχουν και παιδια που τρωνε κρεασ κανονικα και μετα απο χρονια σε μεγαλες αποστασεις εχουν θεμα με το σιδηρο , και παιρνουν συμπληρωματα 1-2 φορες τον χρονο.το θεμα με τον σιδηρο εχει γραφει εδω αρκετα αναλυτικα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

avatos
Forum-Runner

125 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2018 :  12:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εχω μια αισθηση οτι καποιοι ειναι κ ποιο 'τυχεροι' να το πω ετσι αφου ο οργανισμος τους αφομειωνει ποιο ευκολα το σιδηρο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runadrak
Forum-Runner



92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/05/2018 :  21:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φιλε iara, Ολα τα ερωτηματα που σου γεννηθηκαν για την vegan διατροφη και τον αθλητισμο, ειναι ηδη απαντημενα!!
Κανω εδω και 3 χρονια, προπονηση για τριαθλο αποστασης half iron, αποκλειστηκα με vegan διατροφη. Πολλα πλεονεκτηματα αλλα και μειονεκτηματα.Το δυσκολο ειναι στην αποκατασταση και οχι στην προπονηση..Υπαρχουν εκατομυρια αναφορες, site και group στο facebook, που ασχολουνται με αυτα.. στειλεμου μαιλ στο demain.da@gmail.com να βρουμε αλλο τροπο επικοινωνιας γιατι εδω θα γραφω 100 σελιδες!

__________________________
Μπαμπα....μην τρεχεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000