Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Παπούτσια & Smartwatch/Activity Tracker
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

JohnAthan
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 16/05/2018 :  00:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλοι και φιλες καλησπερα. Γιαννης, αρχαριος εντελως και.....υπερ-υπερβαρος. 120kg, 1,80 υψος σημερα... 138kg μεχρι πριν λιγο διαστημα! Εχω μερικες ερωτησουλες και ζητω προκαταβολικα συγνωμη για το μεγαλο κειμενο. Εξ'αρχης παντως θα σας πω πως εχω ηδη μπει σε ενα προγραμμα διατροφης το οποιο και τηρω ευλαβικα και πλεον ετοιμαζομαι να βαλω στη ζωη μου και την γυμναστικη. Γρηγορο βαδιν για αρχη, εως οτου φτασω σε καποιο καλυτερο επιπεδο μελλοντικα ετσι ωστε να κανω καποια τυπου διαλλειματικη προπονηση, μιας και ψαχνοντας ανακαλυψα οτι ισως εκει βρισκεται το κλειδι για περισσοτερη καυση λιπους.

Παπουτσια: Ψαχνοντας στο ιντερνετ για διαφορα αρθρα σχετικα με παπουτσια για υπερβαρους "δρομεις", με προβληματισε λιγο αυτο , ομως στο φιναλε απο τα παπουτσια που προτεινει δεν μου αρεσει κανενα.......αισθητικα. Δεν υπαρχει κατι σε Nike/Adidas που να ειναι για μας τους πολυ τροφαντους? Δεν ειναι ζητημα τα χρηματα, αρκει να αισθανομαι πως υπαρχει η απολυτη στηριξη και με προστατευει. Οι διαδρομες μου θα ειναι αναμικτες σε ασφαλτο και χωματοδρομο. Καποια γνωμη για Adidas Ultra Boost ή για το τελευταιο μοντελο της Nike Epic React? Γενικοτερα οποια προταση καλοδεχουμενη. Παρεπιπτοντως να ενημερωσω πως περπατωντας παταει πρωτα η φτερνα μου κι επειτα το υπολοιπο πελμα. Δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει, απλως το λεω. Παντως πελματογραφημα δεν εχω κανει ακομη.

Επομενο ζητημα τωρα. Θελω κατι οπου θα βλεπω τα καθημερινα μου αποτελεσματα. Με ενδιαφερουν βηματα, αποσταση, ταχυτητα, θερμιδες, gps, VO2 Max, υπνος.....κι αν θα μπορουσα να ακουω και τραγουδακια με bluetooth ακουστικα διχως να εχω το κινητο πανω μου ακομα καλυτερα. Ξερω βεβαια οτι γραφοντας αυτο το τελευταιο, μειωνω τρομερα τις επιλογες μου αρα ισως μπορω και να το παραβλεψω αυτο το κομματι.

Apple Watch Series 3: Αρχικα σκεφτηκα το Apple Watch Series 3, μιας και εχω ηδη ενα iPhone 7 και γενικοτερα η συνεργασια θα ειναι αψογη. Κολλαω ομως σε αλλες λεπτομερειες οπως το τετραγωνο σχημα του και φυσικα το οτι οταν μιλαμε για smartwatches η μπαταρια ειναι κακος παραγοντας ετσι ωστε να μετρας και τον......υπνο καθε βραδυ φορωντας το. Τελος δεν ξερω και κατα ποσο ειναι σταθερο και αξιοπιστο στις μετρησεις του.

Garmin Smartwatches: Επειτα υπαρχουν τα διαφορα Garmin. Η τσεπη μου φτανει εως 350€ μεσο ορο αν και επαθα πλακα με το Fenix 5 (5x) και ισως εκανα μια υπερβαση αν γνωριζα πως μελλοντικα θα χρειαζομουν τις οποιες εξτρα λειτουργιες που μπορει να εχει σε σχεση με την μεσαια κατηγορια (προφανως βεβαια ειναι πολυ too much να μιλαω εγω για Fenix 5 που ακομη δεν εχω καν ξεκινησει να γυμναζομαι, ομως ψαρωσα ειναι η αληθεια). Απ'οσο εχω καταλαβει για τα Garmin γενικοτερα, δυνατο ονομα στα fitness smartwatches με ομορφο app Garmin Connect και κυριως στα Ελληνικα, κατι που με ενδιαφερει ιδιαιτερα. Το ζητημα ομως με τα smartwatches γενικως παραμενει και εδω. Μικρη μπαταρια για να το φορας 24/24, ποσο μαλλον αν το θελεις και καθε βραδυ για τις μετρησεις του υπνου, και φυσικα καπως αγαρμπα για το κρεβατι κυριως για μενα που ανεκαθεν δεν φοραω τιποτα απολυτως στα χερια μου την ωρα του υπνου. Αρα σχετικα με τα fitness watches φανταζομαι πως ξεχνας την αναλυση υπνου.

Polar & Suunto Smartwatches: Για εναν περιεργο λογο δεν μου αρεσουν καθολου.

Amazfit 2 (Stratos) Smartwatch: Δεν ξερω αν καταλαθος το χρησιμοποιει καποιος για να μου πει την γνωμη του. Ομορφο εξωτερικα, με πολλες λειτουργιες σχετικα με την γυμναστικη ομως δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να εμπιστευθεις ενα καθαρα κινεζικο εργαλειο. Αν εχει καποιος ιδιαιτερη αποψη θα χαρω να την διαβασω.

Garmin, Fitbit, Polar Activity Trackers: Εδω τα μονα που μου κατσανε στο ματι, ειναι τα Vivosport, Charge 2, Polar 370. Αν εξαιρεσεις πως μου αρεσαν αισθητικα (οχι τοσο το Vivosport), κατα τα αλλα δεν γνωριζω την τυφλα μου. Αυτο που ξερω ειναι πως μονο η εφαρμογη της Garmin ειναι στα Ελληνικα, που οπως εγραψα και πιο πανω με ενδιαφερει πολυ. Οπως επισης πως μαλλον το Fitbit εχει καπως καλυτερη αναλυση υπνου μιας και παιζει μπαλα και με τον παλμογραφο οσο κοιμασαι.

Αυτα τα ολιγα. Δεν ξερω αν σας μπερδεψα αρκετα, παντως εγω ειμαι ηδη μπερδεμενος και πιστευω πως φαινεται. Ισως ειναι λαθος που το ψαχνω τοσο πολυ, αλλα το'χω παρει αρκετα στα σοβαρα και θελω να επενδυσω σε καλο εξοπλισμο τουλαχιστον οσον αφορα σε παπουτσια και συσκευη παρακολουθησης.....υγειας!

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας! Και παλι συγνωμη αν σας κουρασα!

antsa_1
Forum-Runner

85 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/05/2018 :  10:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για όσα ανέφερες θα σου πω τα εξής από προσωπική εμπειρία οπότε και είμαι σίγουρος για αυτά που θα σου γράψω. Σε ότι αφορά τα παπούτσια από το site που ανέφερες το ghost 10 της Brooks στο προτείνω με κλειστά μάτια. Είμαι 1,83 και 91 κιλά (σχετικά βαρύς όπως καταλαβαίνεις), το φοράω το παπούτσι εδώ και τρεις μήνες και είναι αεροπλάνο. Πρόσφατα έτρεξα και μαραθώνιο με αυτό και σου λέω ότι ίσως είναι ένα από τα δύο τρία καλύτερα παπούτσια της κατηγορίας που ψάχνεις. Προτείνω να το δοκιμάσεις και αν σου κάτσει και στην εφαρμογή καλά, αγόρασε το και δεν θα το μετανιώσεις. Για το αισθητικό δεν θα πω τίποτα καθώς αυτό είναι απολύτως υποκειμενικό. Πάντως το μπλε που έχω εγώ είναι μια χαρά. Σε ότι αφορά το ρολόι έχω το garmin 935 το οποίο είναι εργαλείο. Αξιόπιστο, ελαφρύ σχεδόν δεν καταλαβαίνεις ότι το φοράς. Με μία φόρτιση και τέσσερις προπονήσεις την εβδομάδα η μπαταρία κρατάει μια χαρά. Το fenix είναι πράγματι πολύ ωραίο ρολόι αισθητικά, αλλά το μεγάλο του μειονέκτημα (πάντα υποκειμενικά βέβαια) ειδικά αν μιλάς για το 5x, είναι ο όγκος του και το βάρος του. Στις μεγάλες προπονήσεις πιθανόν θα σε ενοχλήσουν. Είμαι παλιός κάτοχος fenix 3 και το βίωσα αυτό που σου γράφω, ωραίο ρολόι αλλά βαρύ. Επίσης στο fenix 3 η ακρίβεια του gps δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή και νομίζω, αν και σε αυτό που σου γράφω δεν έχω προσωπική εμπειρία, ότι το πρόβλημα με το gps παραμένει και στα νεώτερα μοντέλα. 935 σου προτείνω άφοβα. Ελπίζω να βοήθησα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

OdiOdiOdi
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/05/2018 :  15:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για παπούτσια αν και δεν είμαι καθολου ειδικός, θα συμφωνούσα με τα Brooks Ghost, και αν θέλεις και ακόμη ποιο ενισχυμένα αντικραδασμικά, αλλά και πιο ακριβά, είναι και τα Brooks Glycerin. Επίσης και τα Adidas Supernove Glide 9 ειναι στην κατηγορία αυτή και ίσως φθηνότερα και από τα Brooks. Υπάρχουν φυσικά και πολλά άλλα, απλά σου αναφέρω αυτά που έχω δοκιμάσει προσωπικά.
Βέβαια όλα τα παραπανω είναι ουδέτερα παπούτσια. Τώρα αν οταν λες στήριξη αναφέρεσαι σε στήριξη της καμάρας, τότε μιλάμε για κατηγορία stability και διαφορετικά μοντέλα.

Όσο αφορά το ρολόι, προσωπικά χρησιμοποιώ το Garmin 235 το οποίο είναι αρκετά απλο και οικονομικό (σε σχέση με άλλα μοντέλα όπως το Fenix), πάντως για να είμαι ειλικρηνης, το TomTom runner 2 που χρησιμοποιούσα πριν ήταν πολύ πιο αξιόπιστο στην μέτρηση των παλμών στον καρπό αλλά και στο GPS. Το TomTom κυκλοφορεί και σε έκδοση με Mp3 και δεν νομίζω να στοιχίζει πάνω από 200 ευρώ. Πάντα κατα την προσωπική μου εμπειρία και άποψη.

Με το τρέξιμο πάρ'το χαλαρά γιατι και γω κάποτε ξεκίνησα στα 35 μου 105 κιλα, περπάτημα λογω υπέρτασης και στην πορεία ελαφρύ τρέξιμο, αλλά επειδή ήμουν βιαστικός χωρίς να έχω την απαιτούμενη δύναμη στα κάτω άκρα έπαθα πολύ γρήγορα μια ευτυχώς ελαφριά, ρήξη μηνίσκου λόγω κατάχρησης.

Οπότε μετά το είδα πιο σοβαρά, ξεκίνησα φυσιοθεραπείες ενδυνάμωση κτλ και τώρα 7 χρόνια μετά είμαι στα 71 κιλά και πρόσφατα έτρεξα και τον πρώτο μου μαραθώνιο.

Καλή επιτυχία και με προσοχή ειδικά στην αρχή!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikegr
Forum-Runner

173 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/05/2018 :  16:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by JohnAthan

Φιλοι και φιλες καλησπερα. Γιαννης, αρχαριος εντελως και.....υπερ-υπερβαρος. 120kg, 1,80 υψος σημερα... 138kg μεχρι πριν λιγο διαστημα! Εχω μερικες ερωτησουλες και ζητω προκαταβολικα συγνωμη για το μεγαλο κειμενο. Εξ'αρχης παντως θα σας πω πως εχω ηδη μπει σε ενα προγραμμα διατροφης το οποιο και τηρω ευλαβικα και πλεον ετοιμαζομαι να βαλω στη ζωη μου και την γυμναστικη. Γρηγορο βαδιν για αρχη, εως οτου φτασω σε καποιο καλυτερο επιπεδο μελλοντικα ετσι ωστε να κανω καποια τυπου διαλλειματικη προπονηση, μιας και ψαχνοντας ανακαλυψα οτι ισως εκει βρισκεται το κλειδι για περισσοτερη καυση λιπους.

Παπουτσια: Ψαχνοντας στο ιντερνετ για διαφορα αρθρα σχετικα με παπουτσια για υπερβαρους "δρομεις", με προβληματισε λιγο αυτο , ομως στο φιναλε απο τα παπουτσια που προτεινει δεν μου αρεσει κανενα.......αισθητικα. Δεν υπαρχει κατι σε Nike/Adidas που να ειναι για μας τους πολυ τροφαντους? Δεν ειναι ζητημα τα χρηματα, αρκει να αισθανομαι πως υπαρχει η απολυτη στηριξη και με προστατευει. Οι διαδρομες μου θα ειναι αναμικτες σε ασφαλτο και χωματοδρομο. Καποια γνωμη για Adidas Ultra Boost ή για το τελευταιο μοντελο της Nike Epic React? Γενικοτερα οποια προταση καλοδεχουμενη. Παρεπιπτοντως να ενημερωσω πως περπατωντας παταει πρωτα η φτερνα μου κι επειτα το υπολοιπο πελμα. Δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει, απλως το λεω. Παντως πελματογραφημα δεν εχω κανει ακομη.

Επομενο ζητημα τωρα. Θελω κατι οπου θα βλεπω τα καθημερινα μου αποτελεσματα. Με ενδιαφερουν βηματα, αποσταση, ταχυτητα, θερμιδες, gps, VO2 Max, υπνος.....κι αν θα μπορουσα να ακουω και τραγουδακια με bluetooth ακουστικα διχως να εχω το κινητο πανω μου ακομα καλυτερα. Ξερω βεβαια οτι γραφοντας αυτο το τελευταιο, μειωνω τρομερα τις επιλογες μου αρα ισως μπορω και να το παραβλεψω αυτο το κομματι.

Apple Watch Series 3: Αρχικα σκεφτηκα το Apple Watch Series 3, μιας και εχω ηδη ενα iPhone 7 και γενικοτερα η συνεργασια θα ειναι αψογη. Κολλαω ομως σε αλλες λεπτομερειες οπως το τετραγωνο σχημα του και φυσικα το οτι οταν μιλαμε για smartwatches η μπαταρια ειναι κακος παραγοντας ετσι ωστε να μετρας και τον......υπνο καθε βραδυ φορωντας το. Τελος δεν ξερω και κατα ποσο ειναι σταθερο και αξιοπιστο στις μετρησεις του.

Garmin Smartwatches: Επειτα υπαρχουν τα διαφορα Garmin. Η τσεπη μου φτανει εως 350€ μεσο ορο αν και επαθα πλακα με το Fenix 5 (5x) και ισως εκανα μια υπερβαση αν γνωριζα πως μελλοντικα θα χρειαζομουν τις οποιες εξτρα λειτουργιες που μπορει να εχει σε σχεση με την μεσαια κατηγορια (προφανως βεβαια ειναι πολυ too much να μιλαω εγω για Fenix 5 που ακομη δεν εχω καν ξεκινησει να γυμναζομαι, ομως ψαρωσα ειναι η αληθεια). Απ'οσο εχω καταλαβει για τα Garmin γενικοτερα, δυνατο ονομα στα fitness smartwatches με ομορφο app Garmin Connect και κυριως στα Ελληνικα, κατι που με ενδιαφερει ιδιαιτερα. Το ζητημα ομως με τα smartwatches γενικως παραμενει και εδω. Μικρη μπαταρια για να το φορας 24/24, ποσο μαλλον αν το θελεις και καθε βραδυ για τις μετρησεις του υπνου, και φυσικα καπως αγαρμπα για το κρεβατι κυριως για μενα που ανεκαθεν δεν φοραω τιποτα απολυτως στα χερια μου την ωρα του υπνου. Αρα σχετικα με τα fitness watches φανταζομαι πως ξεχνας την αναλυση υπνου.

Polar & Suunto Smartwatches: Για εναν περιεργο λογο δεν μου αρεσουν καθολου.

Amazfit 2 (Stratos) Smartwatch: Δεν ξερω αν καταλαθος το χρησιμοποιει καποιος για να μου πει την γνωμη του. Ομορφο εξωτερικα, με πολλες λειτουργιες σχετικα με την γυμναστικη ομως δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να εμπιστευθεις ενα καθαρα κινεζικο εργαλειο. Αν εχει καποιος ιδιαιτερη αποψη θα χαρω να την διαβασω.

Garmin, Fitbit, Polar Activity Trackers: Εδω τα μονα που μου κατσανε στο ματι, ειναι τα Vivosport, Charge 2, Polar 370. Αν εξαιρεσεις πως μου αρεσαν αισθητικα (οχι τοσο το Vivosport), κατα τα αλλα δεν γνωριζω την τυφλα μου. Αυτο που ξερω ειναι πως μονο η εφαρμογη της Garmin ειναι στα Ελληνικα, που οπως εγραψα και πιο πανω με ενδιαφερει πολυ. Οπως επισης πως μαλλον το Fitbit εχει καπως καλυτερη αναλυση υπνου μιας και παιζει μπαλα και με τον παλμογραφο οσο κοιμασαι.

Αυτα τα ολιγα. Δεν ξερω αν σας μπερδεψα αρκετα, παντως εγω ειμαι ηδη μπερδεμενος και πιστευω πως φαινεται. Ισως ειναι λαθος που το ψαχνω τοσο πολυ, αλλα το'χω παρει αρκετα στα σοβαρα και θελω να επενδυσω σε καλο εξοπλισμο τουλαχιστον οσον αφορα σε παπουτσια και συσκευη παρακολουθησης.....υγειας!

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας! Και παλι συγνωμη αν σας κουρασα!


JohnAthan καλησπέρα και καλή αρχή. Συμφωνώ και εγώ με το Brooks Ghost 10, εναλλακτικά σου προτείνω τα παρακάτω :
1) New Balance 1080v8 ή v7, το πλεονέκτημα τους είναι ότι προσφέρονται και μεγέθη σε πλάτος (D=standard ή 2Ε=wide).
2) Hoka Clifton 4.
Όσον αφορά στο ρολόι το Garmin 935 είναι κορυφαίο αλλά το θεωρώ υπερβολή για αρχάριο...ρίξε μια ματιά στα πιο απλά μοντέλα θα σε καλύψουν.
Καλή τύχη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/05/2018 :  18:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς ήρθες
αλλά νομίζω αρχίζεις λάθος.
Αρχίνα το τρεχοπέρπατημα με 1 απλό ρολογάκι για αρχή, χάσε όσα κιλά μπορείς ακόμα (με διατροφή) και μετά πέρασε στα υπόλοιπα.
Πήγαινε σε 1 κατάστημα αθλητικών και αγόρασε αυτό το παπούτσι που σου δίνει την καλύτερη αίσθηση. Όσο και να ρωτάς το παπούτσι είναι καθαρά υποκειμενικό.
Η καύση του λίπους όταν βάλεις τον εαυτό σου σε σταθερό πρόγραμμα θα σταματήσει, θέλει και άλλες μορφές γύμνασης όχι μονοτονία, πχ ποδήλατο, κολύμπι, σκοινάκι, κοιλιακοί-ραχιαίοι, στατικές ασκήσεις ενδυνάμωσης.
Ο οργανισμός μας ότι νέα δραστηριότητα κάνει, χάνει θερμίδες μετά όμως μαθαίνει και σταματάει να χάνει. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό γιατί το λίπος γίνεται μύες. Όμως δεν θα χάνεις κιλά. Συζήτα το με τον διατροφολόγο σου.
Και πάλι καλώς ήρθες.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis1970
Forum-Runner

137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/05/2018 :  19:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δες λιγο HOKA νομιζω οτι καλυτερο για τα κιλα σου ,μπραβο σου παντως για την προσπαθεια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2018 :  12:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από προσωπική πείρα (180, 90+ κιλά, ήμουν 107) θα σου έλεγα ένα μεγάλο ΟΧΙ στα HOKA. Να φανταστείς, τα δικά μου Clifton τα χάρισα μετά από έναν μήνα και κάτι. Πιανόταν η γάμπα μου και δεν μπορούσα να κάνω πάνω από 5χμ. Ήταν σίγουρα το παπούτσι, γιατί με το που το άλλαξα, όλα τα προβλήματα εξαφανίστηκαν άμεσα.
Συμβαίνει το εξής με τα Clifton: έχουν χαμηλό drop στατικά. Όταν όμως τρέχεις τα 100+ κιλά σου θα συμπιέζουν ακόμα πιο πολύ τη φτέρνα και έτσι το δυναμικό drop θα μειωθεί ακόμα περισσότερο και αυτό θα σε ζορίσει. Επιπλέον έχουν πολύ και μαλακό αφρό που δημιουργεί αστάθειες.
Μην προτιμήσεις μαλακά παπούτσια. Οι περισσότεροι πιστεύουμε πως ένα μαλακό παπούτσι είναι η λύση. Μεγάλο λάθος. Ένα σταθερό παπούτσι είναι. Μετά τα Clifton πήγα στα Brooks Glycerin και βρήκα την υγειά μου. Στην αρχή μου φάνηκε σκληρό, αλλά μετά ανακάλυψα πως ήταν το καλύτερο ίσως παπούτσι που είχα φορέσει. Όσο για την ομορφιά, είμαστε εμείς οι χοντρούληδες που τρέχουμε τόσο όμορφοι και τραβάμε τα βλέμματα, που κανένας δεν θα παρατηρήσει τι φοράμε στα πόδια μας :)
Όσο για τους activity trackers, θα σου έλεγα να τους αφήσεις. Όπως και τα smartwatches. Καταλαβαίνω πως αν είσα γκατζετάκιας, το καλό γκάτζετ είναι ένα πρόσθετο κίνητρο. Σε εμένα ισχύει 1000%. Άσε το 5Χ, και θα σε συμβούλευα να βρεις ένα Fenix3 HR, έστω και μεταχειρισμένο στην αρχή. Αν και με τα χρήματα που διαθέτεις θα βρεις και καινούριο. Μπαταρία μιας εβδομάδας με 3 προπονήσεις, ειδοποιήσεις του κινητού, πολλά πράγματα για να παίξεις μαζί του και αισθητικά θα σου αρέσει, αφού σου άρεσε το 5ρι.
Ακρίβεια δεν έχει φοβερή, κανένα ρολόι δεν έχει κάτι που να ξεχωρίζει (εκτός από τα παλιά Ambit με την τεράστια, καμπούρα με την κεραία του GPS), αλλά σιγά τα ωά με τις ταχύτητες που τρέχουμε. Κατά 95% θα είσαι μια χαρά, ιδίως αν τρέχεις εκτός στίβου.
Υπολόγισε και κάποια χρήματα για αρχή για τεχνικά μπλουζάκια. Μην πάς και ξοδευτείς, και του Lidl είναι καλά, και στα stock των εταιριών θα βρεις σχετικά άνετα, λόγω μεγέθους.
Για ό,τι άλλο, στη διάθεσή σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2018 :  15:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια για την αλλαγή ζωής και το μεγάλο στοίχημα είναι ότι θα κάνεις, να το κάνεις με χαρά και όρεξη. Και είμαι σίγουρος ότι αφού έκανες την αρχή, έκανες το πιο σημαντικό βήμα.

Για παπούτσια θα πρότεινα και εγώ τα Brooks Glycerin. Αν και δεν είμαι υπέρβαρος, έζησα μαζί τους για πάνω από 1000 χιλιόμετρα και πραγματικά είναι αστέρια.

Για ρολόι, ναι θα μπορούσες να πάρεις ένα φθηνό ρολογάκι για αρχή, αλλά είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα θες να πας σε κάτι πιο προχωρημένο. Όλα τα Garmin (235, 645, 735, 935, Fenix) είναι πολύ καλά στην καταγραφή των δεδομένων. Προσωπικά χρησιμοποιώ το 735 (αν και δεν με ενδιαφέρει η καθημερινη καταγραφή δραστηριότητας και ύπνου) και είμαι πλήρης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JohnAthan
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2018 :  22:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αρχικα να σας ευχαριστησω ολους εναν εναν που μπηκατε στον κοπο να μου πειτε την γνωμη σας. Το εκτιμω αφανταστα. Ηδη βρισκομαι στο ψαξιμο για το καταλληλο παπουτσι βαση οσων μου γραψατε. Δευτερα λογικα θα αγορασω κατι. Συνεχιζω βεβαιως να εχω μια προτιμηση σε Nike/Adidas, ομως φυσικα και βλεπω αναλυτικα οσα μου προτεινατε. Ενα εξτρα προβλημα που εχω και προσπαθω να καλυψω, ειναι πως οπως εγραψα οι διαδρομες ειναι αναμικτες σε ασφαλτο και βουνο, αρα μαλλον χρειαζομαι και αντοχη στον πατο.

Απο'κει και περα τωρα, σχετικα με smartwatch κλπ. Λογω μιας εκτακτης συγκυριας τα χρηματα που διαθετω προς το παρων πεσανε αμεσως αμεσως στα +-100 ευρω. Αρα παω κυριως για Activity Tracker που τελικα ισως βολεψει και καλυτερα λογω της αναλυσης υπνου που με ενδιαφερει περα απο ολα τα υπολοιπα. Αν εχει καποιος προσωπικη εμπειρια απο καποιο αξιοπιστο tracker θα με βοηθουσε ιδιαιτερα. Ριχνω τις ματιες μου κυριως στα Garmin μιας και υποθετω πως με την πρωτη ευκαιρια θα παω για gps watch Garmin, αρα να μην εχω θεματακια και στην μεταφορα δεδομενων.

ΥΣ: Ισχυει οτι η μοναδικη εφαρμογη για κινητα στην Ελληνικη γλωσσα ειναι της Garmin?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2018 :  19:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θα σου πρότεινα να μείνεις με το τηλέφωνο και να μην δώσεις χρήματα για αρχή. δεν το χρειάζεσαι.

Αν θέλεις να πάρες κάτι φτηνό αλλά καλύτερο από τα trackers πάρε αυτό
https://www.amazon.co.uk/Xiaomi-Amazfit-Stratos-Smartwatch-Waterproof/dp/B07CBSYM1R/

έχει 150 ευρώ αλλά κάνει πολλά περισσότερα από ένα tracker, μπορεί και καλύτερα από ένα φτηνό garmin

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2018 :  12:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα συμφωνήσω και εγώ. Άσε το sleeptracking, που σε όσες συσκευές το είχα ήταν αναξιόπιστο, και χρησιμοποίησε προς το παρόν το κινητό, μέχρι να μπορέσεις να πάρεις κάτι πιο καλό (ή να σταματήσεις να τρέχεις, γεγονός που στο απεύχομαι με όλη μου την καρδιά)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000