Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 ντύσιμο,συνήθειες,πόνοι κλπ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Simba
Forum-Runner

Greece


98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 22/05/2018 :  21:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα ακουστει περίεργο,αστειο ίσως και γελοίο αλλα μπορει και οχι και τελικά να εχει καποια βαση αλλα εμπειρικά πιστεύω οτι σε θεματα τραυματισμών η κατασταση μπορει να χειροτερέψει ή εστω να μεινει στασιμη αν ενω εχουμε πάθει κατι σε καποια προπόνηση (ειδικα στους προασαγωγούς )δε φοράμε υστερα στην καθημερινότητά μας ανετα ρούχα.Δηλ ενα παντελόνι σχετικα καπως στενο ή ακομη και ενα κινητό στην τσέπη μπορει να μας κανει κακο.Θα ακουστει καπως αλλα σημερα μια ημερα που επιτέλους δεν ενιωθα την παραμικρή ενόχληση εχοντας στη μπροστινη τσεπη του παντελονιού το κινητό πιέστηκε το σημείο στο πόδι και το αλλο πανω προς την κοιλια και τη μεση και θυμήθηκα τον πόνο που ειχα πριν λιγο καιρό.Τελικα ισως θα πρεπει να προσέχουμε και κατι τετοια περα απο την ξεκουραση,τους παγους ,τις αλοιφες κλπ οταν εχουμε θλάσεις κλπ

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2018 :  11:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ έχω παρατηρήσει ότι όταν τρέχω για πολλή ώρα ή σε μεγάλη ένταση έχοντας το (ογκώδες) κινητό στην τσέπη, στο συγκεκριμένο πόδι εμφανίζεται στο τέλος μία αίσθηση (το ενόχληση θα ήταν κάπως υπερβολικό) ψηλά στην εξωτερική πλευρά του ποδιού. Το αυτό και σε μεγάλα sessions περπατήματος, ίσως σε λίγο μικρότερο βαθμό.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2018 :  23:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Simba

Θα ακουστει περίεργο,αστειο ίσως και γελοίο αλλα μπορει και οχι και τελικά να εχει καποια βαση αλλα εμπειρικά πιστεύω οτι σε θεματα τραυματισμών η κατασταση μπορει να χειροτερέψει ή εστω να μεινει στασιμη αν ενω εχουμε πάθει κατι σε καποια προπόνηση (ειδικα στους προασαγωγούς )δε φοράμε υστερα στην καθημερινότητά μας ανετα ρούχα.Δηλ ενα παντελόνι σχετικα καπως στενο ή ακομη και ενα κινητό στην τσέπη μπορει να μας κανει κακο.Θα ακουστει καπως αλλα σημερα μια ημερα που επιτέλους δεν ενιωθα την παραμικρή ενόχληση εχοντας στη μπροστινη τσεπη του παντελονιού το κινητό πιέστηκε το σημείο στο πόδι και το αλλο πανω προς την κοιλια και τη μεση και θυμήθηκα τον πόνο που ειχα πριν λιγο καιρό.Τελικα ισως θα πρεπει να προσέχουμε και κατι τετοια περα απο την ξεκουραση,τους παγους ,τις αλοιφες κλπ οταν εχουμε θλάσεις κλπ



βάλε καμιά τελεία ή κόμμα βρε αδερφέ. εσένα σε πόνεσε το πόδι, εμένα το μάτι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Simba
Forum-Runner

Greece


98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2018 :  13:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω πονούσα πολύ και επειδή ειχα και στενο καπως παντελονι και καποιες φορες και ζωνη ηταν ακομη χειροτερο.Αλλαξα αυτες τις συνηθειες και ειδα διαφορα στην αποκατασταση.Σημερα ετρεξα και δεν ειχα τους πονους που ειχα παλια.// Την πρωτη φορα που εγραφα ηταν χειρότερο το κειμενο μου και νομιζα οτι το έφτιαξα,μαλλον δεν τα κατάφερα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2018 :  14:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι όταν τρέχω για πολλή ώρα ή σε μεγάλη ένταση έχοντας το (ογκώδες) κινητό στην τσέπη, στο συγκεκριμένο πόδι εμφανίζεται στο τέλος μία αίσθηση (το ενόχληση θα ήταν κάπως υπερβολικό) ψηλά στην εξωτερική πλευρά του ποδιού. Το αυτό και σε μεγάλα sessions περπατήματος, ίσως σε λίγο μικρότερο βαθμό.

--------------------------
Run-time Error



...έχω συμμετάσχει πάντως σε πολυωρους αγώνες κουβαλώντας ένα σωρό πράγματα και σε ζώνες πάνω μου αλλά και στις τσέπες του δρομικού σορτς, χωρίς κάποιο πρόβλημα! Μιλάμε να υπάρχει μέσα στην ίδια τσέπη κινητό, φακός, φαγητό και άλλα μικροπράγματα και όλα αυτά να "κουδουνίζουν" για ατελείωτες ώρες συνεχούς τρεξίματος... :Ρ

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Simba
Forum-Runner

Greece


98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2018 :  14:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω με το τσαντακι μεσης δεν μπορω ,παει πανω κατω και υπαρχει η αισθηση βαρους στη μεση .Πιο καλα μου ερχεται να βαλω σε ενα σακιδιο πλατης κινητο,πορτοφολι και να τρεχω ετσι παρα με το τσαντακι αλλα δεν εχω δει και κανεναν να τρεχει με σακίδιο.Οταν κανω ποδήλατο (λεμε τωρα ποδήλατο ,ενα σπαστο εχω ) εχω σακιδιο και τη μεση ελευθερη. Πιο πολυ ομως υπαρχουν συνηθειες παρατηρησα σε εμενα εξω απο το τρεξιμο (καθως εκει προσέχουμε περισσοτερο την ανεση) που μπορει να μας κανουν κακο ειδικα μετα απο τραυματισμο ή πονο.Τα casual ρουχα ,παπούτσια δεν ειναι παντα οτι καλύτερο για το σωμα μας καποιες φορές. Εμενα αυτη τη δοση η αποχη απο το τρέξιμο + το οτι αλλαξα καποια πράγματα σε αυτα τα θεματα με βοηθησαν και σημερα ημουν καλα .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2018 :  14:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by RiffRaff

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι όταν τρέχω για πολλή ώρα ή σε μεγάλη ένταση έχοντας το (ογκώδες) κινητό στην τσέπη, στο συγκεκριμένο πόδι εμφανίζεται στο τέλος μία αίσθηση (το ενόχληση θα ήταν κάπως υπερβολικό) ψηλά στην εξωτερική πλευρά του ποδιού. Το αυτό και σε μεγάλα sessions περπατήματος, ίσως σε λίγο μικρότερο βαθμό.

--------------------------
Run-time Error



...έχω συμμετάσχει πάντως σε πολυωρους αγώνες κουβαλώντας ένα σωρό πράγματα και σε ζώνες πάνω μου αλλά και στις τσέπες του δρομικού σορτς, χωρίς κάποιο πρόβλημα! Μιλάμε να υπάρχει μέσα στην ίδια τσέπη κινητό, φακός, φαγητό και άλλα μικροπράγματα και όλα αυτά να "κουδουνίζουν" για ατελείωτες ώρες συνεχούς τρεξίματος... :Ρ

Free your feet...free your senses!



Μανόλη, καλησπέρα! Για αυτό το λόγο αναφέρομαι σε "αισθηση" και όχι ενόχληση. Εγώ θα έλεγα, πάντως, πως ο ρουχισμός περισσότερο παίζει κάποιο ρόλο στη διαχείριση (ή το αντίθετο) των θερμικών φορτίων ή σε δερματικά, παρά στη συμβολή στη δημιουργία ή αποφυγή τραυματισμών. Με εξαίρεση, φυσικά, τα παπούτσια που είναι ίσως το μοναδικό "γκάτζετ" γύρω απτο τρέξιμο για το οποίο αξίζει κανείς να πληρώσει αδρά. Εκτός και αν είναι ο Τρεχαντήρης...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2018 :  14:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Simba

Εγω με το τσαντακι μεσης δεν μπορω ,παει πανω κατω και υπαρχει η αισθηση βαρους στη μεση .Πιο καλα μου ερχεται να βαλω σε ενα σακιδιο πλατης κινητο,πορτοφολι και να τρεχω ετσι παρα με το τσαντακι αλλα δεν εχω δει και κανεναν να τρεχει με σακίδιο.Οταν κανω ποδήλατο (λεμε τωρα ποδήλατο ,ενα σπαστο εχω ) εχω σακιδιο και τη μεση ελευθερη. Πιο πολυ ομως υπαρχουν συνηθειες παρατηρησα σε εμενα εξω απο το τρεξιμο (καθως εκει προσέχουμε περισσοτερο την ανεση) που μπορει να μας κανουν κακο ειδικα μετα απο τραυματισμο ή πονο.Τα casual ρουχα ,παπούτσια δεν ειναι παντα οτι καλύτερο για το σωμα μας καποιες φορές. Εμενα αυτη τη δοση η αποχη απο το τρέξιμο + το οτι αλλαξα καποια πράγματα σε αυτα τα θεματα με βοηθησαν και σημερα ημουν καλα .



Φίλε, Σίμπα, έλα Θεσσαλονίκη να δεις εμένα. Ως και διαλλειματικές έχω βγάλει έτσι στην παραλία!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000