Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Μαυρισμένο νύχι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

asumvivastos5
Newbie Forum Runner



24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 05/06/2018 :  22:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά είχα κανένα χρόνο που είχα σταματήσει να τρέχω συστηματικά και τώρα μετά από έναν αγώνα 10km μου μαύρισε το διπλανό νύχι του μεγάλου δακτύλου στο πόδι. Το ίδιο δάκτυλο το είχε ξαναπάθει στο παρελθόν που έτρεχα αρκετά! Θα ήθελα να ρωτήσω που οφείλεται όλο αυτό; Φταίνε τα παπούτσια; Τα nimbus έχω και με αρκετό κενό μπροστά(1 νούμερο μεγαλύτερο απ' το κανονικό τα εχω). Μήπως φταίει το στιλ τρεξίματος μου; Και τέλος υπάρχει κανένα tip για να αποφεύγεται αυτού του είδους ο τραυματισμός; Γιατί από ότι έχω ακούσει πρέπει να είναι μάστιγα για εμάς τους δρομείς

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2018 :  23:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο ίδιο δάκτυλο,του δεξιού ποδιού,έχει μαυρίσει κάποιες φορές και το δικό μου νύχι.
Νομίζω ότι φταίει,το συγκεκριμένο ζευγάρι παπουτσιών που φοράς.
Απλά δεν ξαναφοράς το ίδιο ζευγάρι σε αγώνα.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asumvivastos5
Newbie Forum Runner



24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2018 :  23:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Κώστα! Το θέμα είναι ότι τα συγκεκριμένα παπούτσια τα βρίσκω πολύ άνετα και έχουν αρκετά μεγάλο κενό όπως είπα! Τέλος πάντων θα αγόραζα ούτως ή άλλως προσεχώς καινούρια παπούτσια οπότε ο χρόνος θα δείξει! Οποιαδήποτε άλλη γνώμη είναι ευπρόσδεκτη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2018 :  00:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με τα συγκεκριμένα παππούτσια. Φοράω πάντα το ίδιο μοντέλο παππούτσι και το ίδιο νούμερο. Πότε μαυρίζει και πότε δε μαυρίζει. Συνήθως μαυρίζει στον μαραθώνιο. Αλλά έχει τύχει να μην μαυρίσει σε μαραθώνιο και να μαυρίσει σε προπόνηση 10 χαλαρών χιλιομέτρων.
΄
Νομίζω έχει να κάνει με το κατά πόσο χτυπάει το πόδι μπροστά...Αλλά και πάλι, πιο πολύ χτυπάει σε μια διαλειμματική (που δεν μου έχει μαυρίσει, όμως, ποτέ) παρά στον μαραθώνιο (που έχει μαυρίσει κάποιες φορές). Βγάλε άκρη...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asumvivastos5
Newbie Forum Runner



24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2018 :  22:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γι' αυτό το λόγο δημιούργησα αυτό το θέμα γιατί θεωρώ πως στις περισσότερες περιπτώσεις δεν φταίνε τα παπούτσια αλλά η πίεση που ασκείται στο μπροστινό μέρος του ποδιού. Τώρα που το σκέφτομαι ο αγώνας είχε αρκετά κατηφορικά σημεία οπότε μάλλον εκεί έγινε η ζημιά. Κάποια άτομα μπορεί να έχουν ευαισθησία και κάποια άλλα πάλι όχι. Το θέμα είναι αν μπορεί να αποφευχθεί κάπως αυτός ο τραυματισμός (μικρός μεν αλλά υπαρκτός και ενοχλητικός δε )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2018 :  00:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με τα συγκεκριμένα παππούτσια. Φοράω πάντα το ίδιο μοντέλο παππούτσι και το ίδιο νούμερο. Πότε μαυρίζει και πότε δε μαυρίζει. Συνήθως μαυρίζει στον μαραθώνιο. Αλλά έχει τύχει να μην μαυρίσει σε μαραθώνιο και να μαυρίσει σε προπόνηση 10 χαλαρών χιλιομέτρων.
΄
Νομίζω έχει να κάνει με το κατά πόσο χτυπάει το πόδι μπροστά...Αλλά και πάλι, πιο πολύ χτυπάει σε μια διαλειμματική (που δεν μου έχει μαυρίσει, όμως, ποτέ) παρά στον μαραθώνιο (που έχει μαυρίσει κάποιες φορές). Βγάλε άκρη...





Πιστεύω πως η μικρότερη διάρκεια μιας διαλειμματικής,σε σχέση με έναν μεγαλύτερο σε χρονική διάρκεια αγώνα δεν επηρεάζει.Επίσης η διαλειμματική γίνεται πάντα σε στίβο (επίπεδο),σε σχέση με τους αγώνες έξω,που έχουν κατηφόρες και μετακινείται το πόδι μπροστά.
Εμένα πάντως χτυπάει το νύχι,με 2 συγκεκριμένα ζευγάρια παπούτσια που έχω κι αυτά μόνο σε αγώνες,οπότε τα έχω απομονώσει και τα φοράω μόνο στις προπονήσεις.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000