Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Διαλειμματικές και βουνό/ανηφόρες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

giokal
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 10/06/2018 :  20:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα ήθελα την άποψη σας στο κατά πόσο είναι εφικτό να αντικαταστήσουμε τις διαλειμματικές σε στίβο με αντίστοιχες προπονήσεις ίδιας έντασης σε κάποια χωμάτινη ανηφόρα (για λιγότερη μυοσκελετική καταπόνηση).

Αναφέρομαι σε διαλειμματικές των 3-5 λεπτών γύρω στο 90-95%, που για μένα αντιστοιχούν στους 160-165 παλμούς και σε ρυθμό (στον στίβο) κοντά στο 4:35/χλμ.

Αν κρατηθώ στην ίδια ζώνη για το ίδιο χρονικό διάστημα σε μια χωμάτινη ανηφόρα θα έχω το ίδιο προπονητικό αποτέλεσμα ;



Edited by - giokal on 10/06/2018 20:44:31

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/06/2018 :  21:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giokal

Θα ήθελα την άποψη σας στο κατά πόσο είναι εφικτό να αντικαταστήσουμε τις διαλειμματικές σε στίβο με αντίστοιχες προπονήσεις ίδιας έντασης σε κάποια χωμάτινη ανηφόρα (για λιγότερη μυοσκελετική καταπόνηση).

Αναφέρομαι σε διαλειμματικές των 3-5 λεπτών γύρω στο 90-95%, που για μένα αντιστοιχούν στους 160-165 παλμούς και σε ρυθμό (στον στίβο) κοντά στο 4:35/χλμ.

Αν κρατηθώ στην ίδια ζώνη για το ίδιο χρονικό διάστημα σε μια χωμάτινη ανηφόρα θα έχω το ίδιο προπονητικό αποτέλεσμα ;





Γιώργο καλησπέρα,
Έχεις μονο να κερδίσεις από την προπόνηση σε ανηφόρα. Θα σου έλεγα να κοιτάς μονο τους παλμούς και όχι την ταχύτητα.
Εγώ ανάλογα με το πλάνο μπορεί να κάνω μέχρι και 8λεπτα πάντα με ταβάνι τους 160 με 165 παλμούς.
Θα σου δώσει δύναμη και αντοχή.
Μπορείς να κάνεις και μικρότερες αποστάσεις των150-200μέτρων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giokal
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/06/2018 :  23:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

quote:
Originally posted by giokal

Θα ήθελα την άποψη σας στο κατά πόσο είναι εφικτό να αντικαταστήσουμε τις διαλειμματικές σε στίβο με αντίστοιχες προπονήσεις ίδιας έντασης σε κάποια χωμάτινη ανηφόρα (για λιγότερη μυοσκελετική καταπόνηση).

Αναφέρομαι σε διαλειμματικές των 3-5 λεπτών γύρω στο 90-95%, που για μένα αντιστοιχούν στους 160-165 παλμούς και σε ρυθμό (στον στίβο) κοντά στο 4:35/χλμ.

Αν κρατηθώ στην ίδια ζώνη για το ίδιο χρονικό διάστημα σε μια χωμάτινη ανηφόρα θα έχω το ίδιο προπονητικό αποτέλεσμα ;





Γιώργο καλησπέρα,
Έχεις μονο να κερδίσεις από την προπόνηση σε ανηφόρα. Θα σου έλεγα να κοιτάς μονο τους παλμούς και όχι την ταχύτητα.
Εγώ ανάλογα με το πλάνο μπορεί να κάνω μέχρι και 8λεπτα πάντα με ταβάνι τους 160 με 165 παλμούς.
Θα σου δώσει δύναμη και αντοχή.
Μπορείς να κάνεις και μικρότερες αποστάσεις των150-200μέτρων




Γεια σου Πέτρο.

Με καταπονεί αρκετά το κοπάνημα σε γρήγορους ρυθμούς (για τα δικά μου δεδομένα) και ψάχνω εναλλακτικές. Στο βουνό και την ταχύτητα θα μειώσω λόγω ανηφόρας, αλλά και πιο μαλακή επιφάνεια είναι. Για αυτό σκέφτομαι αν είναι εφικτό να κάνω εκεί όλες τις προπονήσεις που είναι σε πιο γρήγορους ρυθμούς από τέμπο.


Edited by - giokal on 10/06/2018 23:47:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2018 :  08:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρα, οπωσδήποτε πολύ ωφέλιμες οι ανηφόρες, αλλά ίσως θα πρέπει να γίνονται στις αρχές μιας προετοιμασίας και μέχρι ένα μηνα πριν τον αγώνα - στόχο...
επίσης, στα πλαίσια της ωφελειας που έχει κανείς από την ποικιλία των προπονητικών ερεθισμάτων, όσο συμφωνώ με την ιδέα τησ συμπερίληψης ανηφορικών κομματιών στο προπονητικό πλάνο, άλλο τόσο διαφωνώ με την πλήρη κατάργηση διαλλειματικών στο γήπεδο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Simba
Forum-Runner

Greece


98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2018 :  22:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα και απο εμενα,εγω δεν εχω εμπειρία στο τρέξιμο ομως ενω ειχα κανει καποιες προπονήσεις σε ανηφόρες και δρομο και βουνο υστερα στο ίσωμα σε γηπεδο και σε δρομο ειδα τεραστια διαφορα ειδικα στο θεμα της αντοχης.Μονο θετικα δηλ και απο εμενα τα πραγματα οσο αφορα τις ανηφόρες.Βεβαια θεωρω πως οταν κανουμε τις ανηφορες καλο ειναι στο τελος αντιστροφως να τις κατεβαινουμε καθως παρατηρησα οτι γυμνάζει καποια -ξεχασμένη ισως ; - ομαδα μυική στα πόδια,αυτο διαπίστωσα εγω ,δεν ξερω αν ισχυει παντως ξεκινουσα με ανηφόρες και στο τελος γυριζα παλι κατηφορικα.Ωραια προπόνηση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2018 :  11:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Simba κατηφόρες με προσοχή, ιδιαιτέρως αν δεν είσαι έμπειρος βουνίσιος, και όχι μόνο για να μην πέσεις, αλλά γιατί είναι επίφοβο να προκύψει ενόχληση / τραυματισμός αν τις πηγαίνεις μαλλιά.

Γενικά, οι ανηφόρες αποτελούν ένα εξαίρετο προπονητικό εργαλείο, ιδιαιτέρως για πρόσκτηση δύναμης.
Ωστόσο, για κάποιον που θέλει να τρέξει γρήγορα κάποιο ασφάλτινο αγώνα (από 5άρι έως μαραθώνιο), θα πρέπει στο τέλος της προετοιμασίας να αντικατασταθούν από διαλειμματικές στο ταρτάν (στην ισάδα τέλος πάντων) ώστε να μπορέσει η προσκτηθείσα δύναμη να μετουσιωθει σε ταχύτητα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000