Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Κνήμες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

AnaCroN
Newbie Forum Runner

Greece


11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/12/2007 :  14:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,

Είμαι 18 ετών και έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι με τις αποστάσεις σε εντελώς ερασιτεχνικό επίπεδο. Τρέχω περίπου 3 με 4 χιλιόμετρα τη μέρα(σε ταρτάν).
Αρχικά είχα ξεκινήσει να τρέχω σε χαλαρό ρυθμό (μόλις που λαχάνιαζα).. Όταν όμως άρχισα να αυξάνω την ένταση σιγά σιγά ξεκίνησαν πόνοι γύρω απ'τα καλάμια..
Παρά τους πόνους, συνεχίζω να τρέχω αλλά όσο ανεβάζω την ένταση τόσο χειροτερεύει.. Το ύψος μου είναι 1.72 και είμαι 74 κιλά
Οι πόνοι επιμένουν για μήνες και έχω αρχίσει να απελπίζομαι. Οι ορθοπεδικοί μου πρότειναν παγοθεραπείες και αλοιφές αλλά δεν μου κάνουν τίποτα το ιδιαίτερο.
Στίβο έκανα και πέρσυ και είχα και τότε το ίδιο πρόβλημα.. Μέχρι τα 16 έπαιζα ποδόσφαιρο και δεν είχα καμία ενόχληση. Φταίνε οι αποστάσεις ή είναι κάτι άλλο, και πως πρέπει να το αντιμετωπίσω? Θα ήθελα να μάθω αν αντιμετωπίσατε ποτέ παρόμοιο πρόβλημα. Ευχαριστώ!

Edited by - AnaCroN on 02/12/2007 16:14:04

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2007 :  17:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ομοιοπαθης,υπομονη,μην κανεις τιποτα,κοψε ρυθμο,ξεκουρασου,ειναι η ενταση που δημιουργει τετοια προβληματα,μη σκας αγορι μου,και κανε λιγο διαιτα μαζι με το τρεξιμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2007 :  21:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μμμμμμμ, πόνοι γύρω από τα καλάμια.... Είσαι σίγουρος ότι τρέχεις με σωστό παπούτσι? Αν δεν είσαι σίγουρος για την απάντηση, τότε μάλλον αυτό είναι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2007 :  22:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
anacron αν σε ποναν τα καλαμια απλα ειναι περιοστιτιδα η οποια οφειλεται και στην αποτομη αυξηση της εντασης αλλα και του ογκου της προπονησης σου. με απλα λογια τα καλαμια σου δεν ηταν συνηθισμενα σε τετοιου ειδους καταπονηση και αντιδρουν...
ξεκουρασου, βαζε παγο για λιγο καιρο, προτιμησε το γκαζον απο το ταρταν και δες και τα παπουτσια σου.
επειδη και εγω ειμαι ομοιοπαθης και υποφερω πηρα αυτο http://www.lp-support.com/catalog/shin/index.htm απο μαγαζι που πουλαει ορθοπαιδικα...εσυ αν θες να το ψαξεις καλυτερα κανε μια αναζητηση με τον ορο Shin splints ... υπομονη παντως
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VAGELARAS
Forum-Runner



158 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2007 :  23:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ftei oti kanis pio pola km apo ayta pou boris na kanis!kopse rithmo ,kai kopse taxitita.prospathise na min sikonis poli tin patousa apo to edafos.kane pio mikra vimata!min treksis katholou gia 4,5 meres!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikospet
Advanced Forum-Runner

Greece


382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2007 :  23:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit nikospet Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
και εγω ομοιοπαθης απο συνδυασμο αυξησης εντασης προπονησης και παλιων παπουτσιων. αληθεια rockonskin αυτο βοηθησε καθολου? γιατι ακομα νιωθω τσιμπηματακια στα καλαμια και φοβαμαι να ανεβασω την ενταση των προπονησεων

Edited by - nikospet on 02/12/2007 23:20:55
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Carol
Senior Forum-Runner

Greece


585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2007 :  23:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
De vazete kai ligo masaz topika sto programma leo ego....
Anacron elekse oposdipote ta papoutsia sou, kai tha proteina na trexeis mera para mera afou ponas. Ki ego eixa to idio akrivos provlima otan protoksekinisa stivo.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AnaCroN
Newbie Forum Runner

Greece


11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2007 :  12:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτόν τον καιρό τρέχω με τα Pegasus της Nike και είναι αρκετά απορροφητικά.. Τώρα όσον αφορά τον τύπο παπουτσιών που ταιριάζει στα πόδια μου, μου είναι δύσκολο να αποφασίσω αλλά νομίζω πως ο τύπος της καμάρας μου είναι κανονικός και πατάω πιο πολύ στο τακούνι και στη μέση.. Για την παρέκλιση δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα τι είδους παρέκλιση έχει το πάτημά μου. (Αν έχει)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2007 :  12:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορείς επίσης να σκανάρεις το πάτημά σου σε κάποιο intersport δεν θυμάμαι ποιο...

Άστα φίλε, στο τρέξιμο είμαι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2007 :  13:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει ένα σχετικό θέμα σε ενα περασμένο RUNNER
με θέμα ... Το καλάμι μου μέσα...

Άν δεν βρεις το τευχος, σε γενικές γραμμές λέει αυτό που υποστηρίζει και ο rockonskin

Οι μύες του καλαμιού δεν είναι αρκετά γυμνασμένοι να ανταπεξελθουν την ενταση.
Επίσης είναι και η διαφορα γύμνασης της γάμπας με τους μύες του καλαμιου
Με συστηματικη προπονηση ομως θα περασει
Θα ερθει και το μπρος και το πισω μερος του ποδιου στα ισα τους




Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikospet
Advanced Forum-Runner

Greece


382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2007 :  14:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit nikospet Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
ειναι το τευχος 7. ενδιαφερον αρθρο. πολλα απο αυτα εχουν ήδη αναφερθει παραπάνω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

joye
Ultra Power Runner

Barbados


269 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2007 :  17:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit joye Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Χα! εσένα σε πονάνε τα καλάμια εμένα πριν κανα μήνα μου πρήστηκε το δεξί καλάμι!!!! ένα μπαλάκι του τέννις μεσ τη μέση του καλαμιου! να τρελένεσαι.....!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AnaCroN
Newbie Forum Runner

Greece


11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2007 :  18:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by joye

Χα! εσένα σε πονάνε τα καλάμια εμένα πριν κανα μήνα μου πρήστηκε το δεξί καλάμι!!!! ένα μπαλάκι του τέννις μεσ τη μέση του καλαμιου! να τρελένεσαι.....!



Φρίκη!! Όμως τώρα που το ανέφερες, γύρω απο την περιοχή του καλαμίου αν πιέσω με τα δάχτυλα πιάνω κάτι γρομπαλάκια. Βέβαια όχι σε μέγεθος του τέννις.. Πολυ πιο μικρά.. Σαν κύστες...

Έχω καβαλήσει το "καλάμι"..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

elton
The Shrink

Greece


1407 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2007 :  18:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωρις να ειμαι γιατρος,μοιαζει με σημαδι υπερκοπωσης.Κοψε λιγο,καλα τα λεει ο Βαγγελαρας.Ειναι και ορτζιναλ ντοκτορι!Της καρδουλας βεβαια,αλλα κατι παραπανω ξερει!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Theop
Newbie Forum Runner

Greece
25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2007 :  21:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Theop Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό στα αγγλικά λέγεται "shin splints"
http://en.wikipedia.org/wiki/Shin_splints

Αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρεις πολλές πληροφορίες γύρω απ'αυτό, π.χ.:
http://www.google.gr/search?q=%22shin+splints%22+%2B+runner


www.arcadiaimages.gr

Edited by - Theop on 31/12/2016 00:10:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

joye
Ultra Power Runner

Barbados


269 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2007 :  21:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit joye Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by AnaCroN

quote:
Originally posted by joye

Χα! εσένα σε πονάνε τα καλάμια εμένα πριν κανα μήνα μου πρήστηκε το δεξί καλάμι!!!! ένα μπαλάκι του τέννις μεσ τη μέση του καλαμιου! να τρελένεσαι.....!



Φρίκη!! Όμως τώρα που το ανέφερες, γύρω απο την περιοχή του καλαμίου αν πιέσω με τα δάχτυλα πιάνω κάτι γρομπαλάκια. Βέβαια όχι σε μέγεθος του τέννις.. Πολυ πιο μικρά.. Σαν κύστες...

Έχω καβαλήσει το "καλάμι"..



Τα γρομπαλακια νομίζω είναι μυικά....καλές διατάσεις θέλει...κι έγώ έχω στις γάμπες αλλά με γερό μασαζάκι λύνονται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000