Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Κνήμες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

saligkari
Advanced Forum-Runner

Greece


367 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2007 :  23:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πράγματι, καλά τα λέτε! Η περιοστίτιδα απ όσο ξέρω δημιουργείται όταν οι γάμπες είναι αδύναμες ακόμα κ ζορίζονται στην προπόνηση, με αποτέλεσμα να σφίγγουν. Γι αυτό ένα καλό προληπτικό μασάζ είναι ικανό να σώσει αρκετά την κατάσταση. Επίσης, πράγματι περιοστιτιδα εμένα μου εμφανιζόταν όταν ανέβαζα τον όγκο των χιλιομέτρων ή γενικότερα δυσκόλευε η προπόνηση.
Όταν πλέον έχεις ήδη περιοστίτιδα, υπάρχουν διάφοροι τρόποι αντιμετώπισης (είναι κάτι που ευτυχώς αντιμετωπίζεται). Μια μέθοδος που πιάνει γενικά είναι δυνατό πάτημα με ξυλάκια (βλ. Στάμου), αλλά γενικά υπόψην ότι θα πεθάνεις από τον πόνο. Μια άλλη μέθοδος που δοκίμασα κ πέτυχε ήταν τοπική μάλαξη (όπου σταδιακά αυξάνεις την πίεση μέχρι να φτάσεις να πατάς δυνατά), στη συνέχεια χρήση μηχανήματος για υπέρηχο ενώ έχεις απλώσει voltaren κ τέλος απαλή παγομάλαξη. Συνιστώνται λίγες μέρες αποχής από το τρέξιμο για να φύγει ο ερεθισμός. Αυτή τη θεραπεία την έκανα 3 φορές σε φυσιοθεραπευτή, ενώ είχα φοβερό πόνο κ είδα απίστευτα αποτελέσματα(θεραπεύτηκε μέσα σε 1 βδομάδα!). Επίσης ήταν κ πολύ πιο ανώδυνη. Απλά το κακό είναι ότι χρειάζεσαι μηχάνημα για υπέρηχο.
Τώρα, αν θες μόνος σου, κάνε τα βασικά: τη σταδιακή μάλαξη με voltaren(για λίγες μέρες το voltaren) κ μετά παγομάλαξη(αυτό μπορείς να το κάνεις συχνά, αλλά όχι για πάνω από 10 λεπτά τη φορά). Θα βοηθήσει αρκετά. Αυτά εκ πείρας.

Ο πιο όμορφος αγώνας είναι αυτός της ζωής...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AnaCroN
Newbie Forum Runner

Greece


11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2007 :  00:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω ακούσει ότι η τεχνική με τα ξυλάκια έχει άμεσα αποτελέσματα (σε 1-2 βδομάδες). Παρ΄όλ΄αυτά αλλά δεν παύει να είναι προσωρινή λύση, δηλαδή μετά απο 1-2 μήνες σου επανεμφανίζεται το πρόβλημα..


Έχω καβαλήσει το "καλάμι"..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Carol
Senior Forum-Runner

Greece


585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2007 :  00:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by joye

quote:
Originally posted by AnaCroN

quote:
Originally posted by joye

Χα! εσένα σε πονάνε τα καλάμια εμένα πριν κανα μήνα μου πρήστηκε το δεξί καλάμι!!!! ένα μπαλάκι του τέννις μεσ τη μέση του καλαμιου! να τρελένεσαι.....!



Φρίκη!! Όμως τώρα που το ανέφερες, γύρω απο την περιοχή του καλαμίου αν πιέσω με τα δάχτυλα πιάνω κάτι γρομπαλάκια. Βέβαια όχι σε μέγεθος του τέννις.. Πολυ πιο μικρά.. Σαν κύστες...

Έχω καβαλήσει το "καλάμι"..



Τα γρομπαλακια νομίζω είναι μυικά....καλές διατάσεις θέλει...κι έγώ έχω στις γάμπες αλλά με γερό μασαζάκι λύνονται...



Otan leme gero masazaki, ennooume POLY gero masazaki!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2007 :  09:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by elton

Χωρις να ειμαι γιατρος,μοιαζει με σημαδι υπερκοπωσης.Κοψε λιγο,καλα τα λεει ο Βαγγελαρας.Ειναι και ορτζιναλ ντοκτορι!Της καρδουλας βεβαια,αλλα κατι παραπανω ξερει!!!





Δεν παλευεσαι με τιποτα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2007 :  09:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by joye

Χα! εσένα σε πονάνε τα καλάμια εμένα πριν κανα μήνα μου πρήστηκε το δεξί καλάμι!!!! ένα μπαλάκι του τέννις μεσ τη μέση του καλαμιου! να τρελένεσαι.....!





Αχ καλε πια ειναι αυτη η Joye?
Εσυ αν κατεβεις τα 200 θα σου περασει.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nionios_s
Advanced Forum-Runner

Greece


287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2007 :  21:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ παιδιά έχω (πάλι) το ίδιο πρόβλημα! Αλλά ακούστε το άλλο το κουλό. Το καλοκαίρι που έκανα προετοιμασία για τον μαραθώνιο του Ολύμπου μου παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα. Αλλά την μέρα του αγώνα δεν με ενόχλησε καθόλου. Πως γίνετε αυτό ενώ της προηγούμενες μέρες είχα ένα μικρό πόνο! Τώρα όντος μετά από 1 μήνα αποχή άρχισα προπόνηση και μάλλον αύξησα λιγάκι την ένταση! Αλλά πιστεύω πως δεν είναι και πολύ σοβαρό αυτό, αλλά θέλει προσοχή!

Αλλά αυτό με τον αγώνα που δεν με ενόχλησε καθόλου μου φαίνεται περίεργο…
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saligkari
Advanced Forum-Runner

Greece


367 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2007 :  22:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1) Είναι πιθανό να σου πέρασε, εαν ξεκουράστηκες λίγες μέρες πριν τον αγώνα (που λογικά αυτό έκανες). Η ξεκούραση έστω κ με μείωση των χιλιομέτρων κ της έντασης φέρνει θεαματικά αποτελέσματα, απλά εμείς είμαστε ανυπόμονοι...
2) Είναι πιθανό επίσης να υπήρχε πόνος τη μέρα του αγώνα, αλλά να μην το πήρες χαμπάρι από την... αδρεναλίνη. Κάνει θαύματα στον αγώνα (φαντάσου η Ελίνα τερμάτισε μαραθώνιο ενώ την είχε δαγκώσει σκύλος!)

Τα ξυλάκια κάνουν καλή δουλειά γενικά, αν κ θέλει κουράγιο για να αντέξεις αυτή τη θεραπεία... Πάντως, υποτίθεται ότι σε θεραπεύουν. Δ αντιμετωπίζουν το πρόβλημα οριστικά όμως. Η οριστική αντιμετώπιση ενός προβλήματος συνεπάγεται την αναζήτηση της αιτίας κ την πρόληψη στη συνέχεια. Αν λοιπόν μετά από λίγο καιρό σε ξαναπιάνουν τα καλάμια, τότε οπωσδήποτε πρέπει να αναζητήσεις την αιτία που το έπαθες. Πιθανότερες αιτίες σ αυτή την περίπτωση:
- κακό/ακατάλληλο παπούτσι
- κακό έδαφος (σκληρό βασικά, όπως η άσφαλτος)
- λάθος τρέξιμο

Υ.Γ.= Δ τα λέω όλα αυτά για να το παίξω γιατρός. Απλώς τυχαίνει να έχω αντιμετωπίσει κ γω το συγκεκριμένο πρόβλημα σε όλα τα επίπεδα πόνου κ με θεραπείες τόσο μόνη μου, όσο κ σε έμπειρους φυσιοθεραπευτές, από τους οποίους έχω ενημερωθεί κ για όλα τα παραπάνω.

Ο πιο όμορφος αγώνας είναι αυτός της ζωής...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nionios_s
Advanced Forum-Runner

Greece


287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2007 :  22:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα ξυλάκια τι είναι? Δεν έχω ιδέα. Αυτό το κάνει κάποιος ειδικός? Αν ελαττώσω το χρόνο τρεξίματος, και κάνω περισσότερες μέρες βάρη, μπορώ? Θα έχει επιπτώσεις αυτό στα καλάμια μου?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AnaCroN
Newbie Forum Runner

Greece


11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2007 :  22:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το συγκεκριμένο πρόβλημα σε εμένα παρουσιάζει τα συμπτώματά του κατόπιν εορτής.. Δηλαδή μπορεί να τρέξω μια μέρα σε πολυ δυνατό ρυθμό και για πολλή ώρα αλλα ο πόνος θα γίνει αισθητός μετά απο 2 μέρες.

Nionios, Αν πιέσεις γύρω απο τα καλάμια σου (στην περιοχή που σε πονάνε) με τα δαχτυλά σου, θα αισθανθείς κάτι σαν φούσκες.. Χωρίς να έχω ακολουθήσει ποτέ παρόμοια θεραπεία έχω ακούσει ότι ο γιατρός σκάει με κάτι ξυλάκια αυτές τις κύστες και πονάς πολύ. Βέβαια σε 1-2 βδομάδες δεν πονάς αλλά αν ξανακάνεις λάθος προπόνηση σου ξαναεμφανίζεται το πρόβλημα (συνήθως μετά απο 1-2 μήνες).
Αυτό που είπε το σαλιγκάρι για την ανυπομονησία.. πολύ σωστό..
Δεν Κρατιόμαστε!!!

Έχω καβαλήσει το "καλάμι"..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nionios_s
Advanced Forum-Runner

Greece


287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2007 :  23:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν ελαττώσω το χρόνο τρεξίματος, και κάνω περισσότερες μέρες βάρη, μπορώ?

Η τρέλα δεν πάει στα βουνά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AnaCroN
Newbie Forum Runner

Greece


11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2007 :  23:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν εννοείς βάρη στα πόδια φρόντισε να μην παίρνουν μέρος οι μύες κάτω απο το γόνατο μέρος στην άσκηση. Στο λέω εκ πείρας

Αν έχει κανείς περισσότερες λεπτομέρειες για τα ξυλάκια θα ήμουν ευγνόμων!

Έχω καβαλήσει το "καλάμι"..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nionios_s
Advanced Forum-Runner

Greece


287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2007 :  23:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και γω θέλω....

Η τρέλα δεν πάει στα βουνά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

elton
The Shrink

Greece


1407 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2007 :  00:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εβγαλα και εγω ενα γαγγλιο στο μεταταρσιο,σαν φουντουκι!Ολα τα κουσουρια μαζι βγηκανε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Carol
Senior Forum-Runner

Greece


585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2007 :  00:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by AnaCroN

Αν εννοείς βάρη στα πόδια φρόντισε να μην παίρνουν μέρος οι μύες κάτω απο το γόνατο μέρος στην άσκηση. Στο λέω εκ πείρας

Αν έχει κανείς περισσότερες λεπτομέρειες για τα ξυλάκια θα ήμουν ευγνόμων!

Έχω καβαλήσει το "καλάμι"..



En merei afto pou les einai lathos. PREPEI na dynamosei to en logo simeio. An oxi me vari, tote me lastixa.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Carol
Senior Forum-Runner

Greece


585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2007 :  00:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by elton

Εβγαλα και εγω ενα γαγγλιο στο μεταταρσιο,σαν φουντουκι!Ολα τα κουσουρια μαζι βγηκανε...



Re Eltonaki den kaneis kanena efxelaio kalytera
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000