Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 1 Ιουλίου - η αρχή ... της αρχής.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

stressbuster
Forum-Runner



56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 20/06/2018 :  16:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητες-τοι δρομείς σας χαιρετω.

Ειμαι νεος στην παρεα και στο τρεξιμο παροτι σε λιγο γινομαι 47, τα δεν εχω πολλα χιλιόμετρα στα ποδια μου.Πηρα όμως την αποφαση εδώ και 2 μηνες να κανω την προετοιμασια που απαιτει ενας Μαραθώνιος , ειδικα της Αθηνας.

Εχω αρχισει να κτιζω βαση στο τρεξιμο, ειμαι ποδηλάτης με δουλεμένα ποδια , όμως δεν θεωρω ότι εχει μεγαλη σχεση το ένα με το άλλο.

Το επομενο 4μηνο θα είναι μια προκληση που πιστευω με την βοηθεια του προπονητη και την δικη σας απ εδώ , να καταφερω να φτασω στο τερμα των 42.150 μετρων με ένα μεγαλο χαμογελο και ικανοποιηση.

Οι επιδοσεις μου είναι στα 5χλμ 25 λεπτα δρομος σε προπονηση, στα 5χλμ ανωμαλου αγωνα 35 λεπτα, στα 10χλμ 52 λεπτα και στο αγκιστρι στα 13,50χλμ 1 και 18 λεπτα.

Το επιπεδο μου είναι χαμηλο όμως η διαθεση υψηλα να πιεσω τον εαυτο μου.

Εκανα και επισκεψη σε καρδιολογο-αθληιατρο για καρδιογράφημα-τριπλεξ-τεστ κοπώσεως, όλα καλα οποτε παταω μιας και δουλευω ψηλα χεχε.

Καλως σας βρηκα , ευχομαι υγεια σε ολες-ολους.

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/06/2018 :  02:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εφόσον έχεις υγεία, διάθεση και προπονητή, δεν έχεις κανένα λόγο να ανησυχείς.

Αν θες τη συμβουλή μου, προσπάθησε να είσαι συντηρητικός τους πρώτους μήνες. Επειδή είσαι δουλεμένος καρδιοαναπνευστικά, στο τρέξιμο δε θα σου βγει "κόφτης" λόγω παλμών (παρόλο που θα παίζεις ψηλότερα από το ποδήλατο). Οπότε αν μπεις φορτσάτος, αυξάνεις γενικά τα ρίσκα που αναλαμβάνεις καθώς το τρέξιμο έχει διαφορετικές και εντονότερες μυοσκελετικές καταπονήσεις πχ κραδασμούς σε σχέση με το ποδήλατο. Κοινώς, δώσε χρόνο στο σώμα σου να κάνει σταδιακά τις απαιτούμενες προσαρμογές.

Καλή προετοιμασία κι απόλαυσε το ταξίδι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stressbuster
Forum-Runner



56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/06/2018 :  09:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Aroulio καλημέρα, ευχαριστω για τις συμβουλες και το καλοσωρισμα.

Ηδη εχω καταλαβει την διαφορετικοτητα της καταπονησης των μυων από τα 2 αθλήματα καθως δεν περιμενα να πιαστω στα ποδια από το τρεξιμο στην αρχη.

Εννοείται ότι θα παω αργα στην αρχη και θα ακουσω τον ανθρωπο που εχει αναλαβει να με βοηθησει στο ταξιδι μου.

Καλημέρα σε ολες-ολους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/06/2018 :  10:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή αρχή με το νέο άθλημα.
Το βασικό είναι να σε κάνει να περνάς καλά τόσο στις προπονήσεις και αγώνες, όσο και στην όλη καθημερινότητα με τις θετικές επιπτώσεις που έχει σε αυτή.
Η ύπαρξη προπονητή είναι κάτι πολύ σημαντικό όσο αναφορά στην καθοδήγηση και αυτό που θα έλεγα και εγώ είναι να δώσεις χρόνο (με υπομονή) σε όλες τις προσαρμογές που πρέπει να κάνει το σώμα σου για να υποστηρίξει αγώνες δρόμου. Οι χρόνοι είναι πολύ καλοί για κάποιον που δεν τρέχει συστηματικά, και θα χτίσεις επάνω τους μια πολύ καλή εξέλιξη.

Καλή δύναμη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stressbuster
Forum-Runner



56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2018 :  14:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εβδομαδα προετοιμασίας 1 , ανασκοπηση.

Η πρωτη εβδομαδα τελειωσε σχετικα καλα και θα δειτε γιατι λεω σχετικα.
Μεσα στην εβδομαδα εχω 1 ρεπο την Παρασκευη, μια ημερα χαλαρο τρεξιμο ουσιαστικα ζέσταμα για την μυικη ενδυναμωση και η επομενη μερα του LR που είναι χαλαρη 5χλμ χαλαρα.

Το πρόγραμμα το ακολουθω πιστα και προσπαθω να παραμενω στους ρυθμους που θετει ο προπονητης εστω και με καποιοα βαρεμαρα του σιγα και για ωρα σιγα.

Την Κυριακη ειχα το πρωτο LR 16χλμ με ρυθμους ανα 4 χλμ κοντα στο 7.

Το Σαββατο ουτε εφαγα καλα, ουτε ηπια καλα, ουτε κοιμηθηκα καλα.Αντι για να ξεκινησω στις 7 για το πρόγραμμα μου την Κυριακη το πρωι εφυγα στις 10 νταλα ηλιος,Ειχα 1,5 λιτρο νερο και νηστικος.Και πηγα και σε διαδρομή με αρκετα υψομετρικα που δεν με βοηθησαν να κρατησω το ρυθμο σταθερο.

Τελικα εκανα τα 14 από τα 16 χλμ, λιωμενος από την ζεστη και τον ηλιο, τσαντισμένος με την τοσο χαζη αποφαση μου να ξεκινησω στο λιοπυρι.

Παθαμε και μαθαμε.

Καλημέρα!



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2018 :  14:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κράτα κι ένα ημερολόγιο με τα "μάθαμε" κι ελπίζω τα "πάθαμε" να είναι λίγα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stressbuster
Forum-Runner



56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2018 :  14:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως τα λες ακριβως, ειδικα τα παθαμε και μαθαμε θα τα βαζω εδώ να βλεπει ο κοσμος τι να αποφευγει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2018 :  19:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stressbuster

Εβδομαδα προετοιμασίας 1 , ανασκοπηση.

Η πρωτη εβδομαδα τελειωσε σχετικα καλα και θα δειτε γιατι λεω σχετικα.
Μεσα στην εβδομαδα εχω 1 ρεπο την Παρασκευη, μια ημερα χαλαρο τρεξιμο ουσιαστικα ζέσταμα για την μυικη ενδυναμωση και η επομενη μερα του LR που είναι χαλαρη 5χλμ χαλαρα.

Το πρόγραμμα το ακολουθω πιστα και προσπαθω να παραμενω στους ρυθμους που θετει ο προπονητης εστω και με καποιοα βαρεμαρα του σιγα και για ωρα σιγα.

Την Κυριακη ειχα το πρωτο LR 16χλμ με ρυθμους ανα 4 χλμ κοντα στο 7.

Το Σαββατο ουτε εφαγα καλα, ουτε ηπια καλα, ουτε κοιμηθηκα καλα.Αντι για να ξεκινησω στις 7 για το πρόγραμμα μου την Κυριακη το πρωι εφυγα στις 10 νταλα ηλιος,Ειχα 1,5 λιτρο νερο και νηστικος.Και πηγα και σε διαδρομή με αρκετα υψομετρικα που δεν με βοηθησαν να κρατησω το ρυθμο σταθερο.

Τελικα εκανα τα 14 από τα 16 χλμ, λιωμενος από την ζεστη και τον ηλιο, τσαντισμένος με την τοσο χαζη αποφαση μου να ξεκινησω στο λιοπυρι.

Παθαμε και μαθαμε.

Καλημέρα!







...στο τρέξιμο τα θερμικά φορτία που αναπτύσσονται είναι σαφώς μεγαλύτερα από ότι στη ποδηλασία, αφού οι ταχύτητες είναι πολύ μικρότερες και άρα το ρεύμα αέρα που βοηθάει στην εξάτμιση του ιδρώτα είναι και αυτό πολύ λιγότερο.

Σε συνδυασμό με τις έντονες μυϊκές πλειομετρικές φορτίσεις (στο ποδήλατο οι μυϊκές ομάδες δουλεύουν αποκλειστικά μειομετρικά), κάνουν το τρέξιμο σαφώς διαφορετικό από ότι το ποδήλατο, όπως ακριβώς σου έχουν τονίσει και οι υπόλοιποι 😉

Υπομονή λοιπόν και…επιμονή! Εννοείται η αποφυγή των «καυτών» στιγμών της ημέρας βοηθάει πολύ!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/07/2018 :  00:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς όρισες στην παρέα και μην ανεβάσεις απότομα πολλά χλμ και κράτα το πιο μεγάλο χαμόγελο για τον τερματισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stressbuster
Forum-Runner



56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/07/2018 :  16:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω για τις συμβουλες σας.
Για να δουμε τι θα κανω την επομενη εβδομαδα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stressbuster
Forum-Runner



56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2018 :  10:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα φιλαράκια,

Περασε η 2η εβδομαδα που κανω προπονηση για τον Μαραθωνιο της Αθηνας.

Τα αποτελέσματα πολύ καλυτερα από την πρωτη εβδομαδα μιλωντας για το μεγαλο τρεξιμο της Κυριακης. Αυτή την φορα πηγαν όλα καλα και η Κυριακη μου ξεκινησε στις 7 το πρωι με εμενα να κανω το πρωτο βημα που χρειαζεται καποιος για να ξεκινησει.

Ειχα 20χλμ τα οποια τα ευχαριστηθηκα και ηθελα και άλλο.Χαμηλο τεμπο κοντα το 7 και μεσους παλμους 136 , με νερακι, ένα ισοτονικο ποτο στην μεση της διαδρομης και μετα από 2 ωρες και 20 λεπτα εφτασα τον στοχο μου.

Η υπολοιπη εβδομαδα κυλισε και αυτή ομαλα με την διαλλειματικη του Σαββατου, το τεμπο της Πεμπτης,και τα υπολοιπα τρεξίματα, όλα πανε καλα.
Η διαθεση μου παραμενει υψηλα, το σωμα μου αλλαζει δεν εχω πιασιματα και ενοχλήσεις, και τον ψυχολογο εχει αναλαβει το Κυριακατικο anti-depression lr session.

Καλη εβδομαδα!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2018 :  10:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, φίλε, καλή βδομάδα και καλές προπονήσεις!

Μία παρατήρηση μόνο. Λίγο βάρβαρο μου ακούγεται αυτό το Παρασκευή τέμπο, Σάββατο interval και Κυριακή long. Ένα Τετάρτη-Παρασκευή-Κυριακή ίσως θα ήταν καλύτερο, κυρίως για προληπτικούς λόγους.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stressbuster
Forum-Runner



56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2018 :  11:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρασκευη εχω ρεπο, την Πεμπτη είναι το τεμπο.
Τα δυνατα τρεξίματα είναι Πεμπτη Κυριακη.
Η interval day Σαββατο δεν με κουραζει τοσο για να μου ''χρεωνει'' το Κυριακατικο μεγαλο τρεξιμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stressbuster
Forum-Runner



56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/07/2018 :  16:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελειωσε και η 3η εβδομαδα προετοιμασίας με επιτυχια.

γενικα το πρόγραμμα

Δευτερα easy run αποκατάστασης από το κυριακατικο lr.
Τριτη Tempo run όχι μεγαλη αποσταση.
Τεταρτη easy run και μετα μυικη ενδυναμωση trx βασικα και 2 φορες ολο το σωμα.
Πεμπτη Tempo run αυτό το τρεξιμο σιγα σιγα μεγαλωνει σε αποσταση εφτασε τα 20.
Παρασκευη ρεπο και κανω παλι μυιλη ενδυναμωση trx.
Σαββατο διαλλειματικη 3*2klm
Κυριακη lonf run 24km.

Τα lr δεν με κουραζουν καθως εμαθα να ξυπναω νωρις νωρις και στις 6 και κατι να ξεκιναω.

Το σωμα αλλαζει το καταλαβαινω , χανω βαρος, εχω ενεργεια και διαθεση μετα το lr να κανουμε ολη η οικογενεια βαρκάδες μπανια παιχνίδια κλπ.
Ολα πανε καλα δοξα το Θεο.

Edited by - stressbuster on 23/07/2018 16:12:03
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2018 :  11:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε stressbuster, αν επιτρέπεις ένα σχόλιο, ίσως να μην το παρακοπανάς ακόμη...
Βλέπω την απόσταση του τέμπο που αναφέρεις, για αυτό το λέω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stressbuster
Forum-Runner



56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2018 :  12:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Hermes δεν εχεις αδικο και εμενα μου φαινεται μεγαλουτσικο για τεμπο.
Το πρόγραμμα προπονησης εχει βγει από εμπειρο προπονητη και εχω την αισθηση ότι ισως πρεπει να πιεστω λιγο παραπανω για να εχω αποτελέσματα, η εχει καταλαβει ότι είμαι εινας μαυρος σκυλος αταιστος χεχε.

Παρολο που είμαι απολυτα ευχαριστημένος με τον μεχρι τωρα προπονητη ηδη από αρχες Αυγουστου εχουμε αποφασισει και θα αλλαξουμε και εγω και η συζυγος προπονητη για λογους ασχετους με την προπονηση.

Για δες αρχισα αρχες Ιουλιου με τον ακολουθο ογκο χιλιομετρων ανα εβδομαδα.

1 εβδομαδα-51χλμ(tempo 8km, lr 16km)
2 εβδομαδα-61χλμ(tempo 12km, lr 20km)
3 εβδομαδα-71χλμ(tempo 16km, lr 24km)
4 εβδομαδα-82 χλμ(tempo 20km, lr 28km)

Ημουν κομματάκι δουλεμένος από το ποδηλατο, είμαι και λιγάκι εγωιστης , το σωμα το ακουω και βλεπω ότι ακολουθει , εμπιστευομαι και τον ανθρωπο που εβγαλε το πρόγραμμα, πολλα λιγα αυτά είναι τα χλμ που κρινει ότι πρεπει να κανων, αυτά θα κανω.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000