Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 1 Ιουλίου - η αρχή ... της αρχής.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2018 :  13:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε μου ο χιλιομετρικός όγκος που βγάζεις σε αυτές τις πρώτες εβδομάδες αντιστοιχεί σε έμπειρο αθλητή μαραθωνίου που στοχεύει σε πολύ καλό χρόνο! Αν δεν είσαι τέτοιος και δεν θέλεις να ζοριστείς πάρα πολύ χωρίς λόγο κι απλά προσπαθείς να φτάσεις σε έναν ευχάριστο τερματισμό όπως γράφεις στην αρχή, άρχισε να αναπροσαρμοζεις προς τα κάτω. Φιλικά πάντα.

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stressbuster
Forum-Runner



56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2018 :  14:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω για τις συμβουλες σας, οφειλω να πω ότι εφοσον δεν ''παθαινω'' κατι κακο θα συνεχισω να ακουω τον προπονητη.

Το ότι είναι η πρωτη μου φορα στον Μαραθωνιο δεν σημαινει ότι παω ελαφρα τη καρδια που λενε ουτε σε προπονήσεις ουτε σε αγωνες. Είμαι μαθημένος να πασχιζω και να προσπαθω για το βελτιστο ειδικα σε αυτές τις προπονήσεις που τις περιμενω πως και πως κάθε μερα.

Ναι μπορει να υπερβαλλει ο coach στις προπονήσεις, μπορει όμως να του εχω δειξει ότι εχω ακομα να πιεσει.

Θα δουμε ρε παιδια, πρωταρης είμαι, εμπειρο προπονητη εχω,πανω του βασίζομαι, εκεινος βλεπει την αναλυση των προπονήσεων μου με νουμερα σε παλμους και ρυθμους και χτιζει αναλογα το επομενο πρόγραμμα.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2018 :  14:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αν έχεις προπονητή τότε προφανώς αυτόν ακούς, που άλλωστε και τη γνώση έχει και εσένα προσωπικά επιβλέπει επισταμένως!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2018 :  10:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να προσθέσω και κάτι ακόμα , υπάρχει και ο κίνδυνος να φορμαριστείς πολύ νωρίς και να μην είσαι στην επιθυμητή κατάσταση στον αγώνα
Είναι κάτι που το έχω πάθει κατ επανάληψη ακολουθώντας μάλιστα πρόγραμμα προπονητή
Προφανώς εσύ πρέπει να ακολουθήσεις αυτά που σου λέει ο προπονητής σου , εμείς οι υπόπλοιποι απλά καταθέτουμε κάποιες απόψεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stressbuster
Forum-Runner



56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/07/2018 :  09:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Manolee καλημέρα , καλημέρα και καλη εβδομαδα σε ολους μας.

Το πρόγραμμα παει μια χαρα, αισθανομαι καλα.

Αυτή η εβδομαδα πηγα καλα.Δεν βγηκα την Δευετρα, δεν ειχα ουτε διαθεση με ότι συμβαινει, ειχε καπνια και βαρια ατμοσφαιρα και δεν εκανα τα 3 χλμ χαλαρα που εχω παντα την επομενη του LR.

Και επειδή ειχα βαρυ πρόγραμμα υποχρεώσεων εκαψα και την διαλλειματικη του Σαββατου για να μην χασω τα 28χλμ της Κυριακης.

Το LR πηγε μια χαρα , αργα και βασανιστικα, όπως πρεπει δλδ χεχεχε.

Θα λαβω σημερα η αυριο το νέο πρόγραμμα από τον νέο προπονητη και θα επανελθω, πιστευω θα εχει ενδιαφερον μια άλλη προσεγγιση.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stressbuster
Forum-Runner



56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2018 :  13:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα , οι διακοπες στο χωριο (Νοτιο Πηλιο) κάθε χρονο συνοδευονταν με τσιπουρακια στον πλατανο του χωριο. Φετος αντι για τσιπουρα ειχα την παρεα των ενεργειακών ποτων και για μεζε χουρμαδες(ξεχασα να παρω τζελακια).

Ο χλμ ογκος της εβδομάδας βγηκε , αλλα λογο ανηφοροκατηφορων που εχει το Πηλιο μου βγηκε λιγο ο τακος καθως δεν ηθελα να πεφτω σε ρυθμο στις ανηφορες, κατι που τελικα αναθεωρησα , ειπαμε παθαινουμε και μαθαίνουμε.

Η πλακα ηταν ότι για να κανω τις διαλλειματικες π.χ 400αρια επρεπε να οδηγησω 10χλμ να βρω ευθεια και αυτή σχετικα ευθεια ηταν , τελος παντων το μερος για να τρεχεις είναι απλα υπεροχο(Προμυρι το χωριο βαση , Πλατανιας το σχετικο ισιαδι για τα 400αρια 800αρια κλπ , Μηλινα προς Τρικερι για LR και Αργαλαστη για προμήθειες αποκατάστασης(κρεοπωλειο για παιδακια).


Επεστρεψα όμως στο νησι (Αιγινα) οπου μενω μονιμα εδώ και 17 χρονια, άλλο ένα υπεροχο μερος να τρεχεις, και ξεκινησα την προπονηση με τον επισης μονιμο στο νησι και σπουδαιο αθλητη και προποπονητη τον φιλτατο Βασιλη Ζαμπελη.

Ξανα στην καθημερινοτητα μετα τις διακοπες , τα χλμ αυξάνονται , το σωμα αντεχει , το μυαλο... νομιζω και αυτό.

Εκανα εργομετρηση στο my athlete , πηρα τα αποτελέσματα, 8 σελιδες είναι τα εχω μπερδεψει κομματάκι.Ειδωμεν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tiger
Newbie Forum Runner

Greece
35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2018 :  23:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αίγινα ε; Θα έχετε και καινούριο ταρτάν τώρα! Ήταν η πρώτη σου εργομέτρηση; Κοιτώντας τα δε θα καταλάβεις και πολλά! Ρώτα τον προπονητή σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stressbuster
Forum-Runner



56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2018 :  10:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, ναι δεν καταλαβα και πολλα η αληθεια είναι.
Θα τα δουμε μαζι με τον ανθρωπο που ξερει, παντως μου βγηκε η γλωσσα στην εργομετρηση.

Στο νησι εχει αρχισει να τρεχει κοσμος, το νέο γηπεδο με τον ταπητα θα βοηθησει ολους μας οσους τρεχουμε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stressbuster
Forum-Runner



56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2018 :  09:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα καικαλη εβδομαδα.
Η εβδομαδα κυλισε ομαλα με συνολο 72 χλμ με τεμπο, διαλλειματικες, ελευθερο και lr. Η αληθεια είναι ότι 2 ημερες ημουν αυπνος και το Κυριακατικο 25αρι βγηκε αλλα ενιωσα την αυπνια στο τελος του.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stressbuster
Forum-Runner



56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2018 :  12:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εβδομαδα αποκατάστασης αυτή που περασε με 36χλμ χαλαρα σε 3 ημερες και κυκλικη δυναμη 3 ημερες.

Χμμμ, αναγκαια η εβδομαδα -ξεκούρασης αποκατάστασης- αλλα βαρετη.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2018 :  15:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
βλέπω ότι κυλάει ομαλα η προετοιμασία!
από εδώ και πέρα θέλει σταδιακή αύξηση της εντασης ωστόσο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stressbuster
Forum-Runner



56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2018 :  10:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα Hermes, όπως τα λες, αρχισαμε.

Ανεβαινουν τα χλμ, τα τεμπο πανε σε γρηγοροτερα pace, εχω και την Κυριακη το 32αρι, ανυπομονω να το κανω.

Το ευτυχες είναι ότι μεχρι στιγμης δεν εχω καποια ενοχληση-τραυματισμο κατι που με αγχωνει η αληθεια είναι.

Προσεχω και ακουω το σωμα αν και μερικες φορες αλλα λεω αλλα κανει πως να του το πω....

i am excited :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2018 :  12:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μη σε αγχώνει που δεν έχεις, αν (ω μη γένοιτο) σου προκύψει να ανησυχήσεις!!!
καλή συνέχεια εύχομαι και μακριά από τέτοια...μην το σκεφτεσαι κάν!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stressbuster
Forum-Runner



56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2018 :  10:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άλλη μια εβδομαδα περασε.Με τα καλα της και τα κακα της.
Π.χ την Πεμπτη ειχα διαλλειματικες στο γηπεδο που μολις παραδοθηκε με φρεσκο ταπητα όλα μια χαρα.Βγαζω την προπονηση 15*300μ και την επομενη εχω να κανω 12 easy.Ξεκιναω να κανω τα 12 χωρις διαθεση, ενεργεια, πονο στα καλαμια μαλλον από την διαλλειματικη που τα εχωσα.Μην τα πολυλογω στο 4χλμ τα παρατησα ημουν σαν ζομπι. Ποιο πολύ σκεφτομουν το Κυριακατικο μεγαλο τρεξιμο που ηταν 30χλμ και πως θα βγει.

Ξεκουραστηκα ολο το Σαββατο, εφαγα καλα και την Κυριακη ηταν ξανα μια ωραια μερα.Στις 0700 στον δρομο και το 3ωρο lr βγηκε με μεγαλη ευχαριστηση και ανεση με 140 παλμους και 3 ωρες.

Η πλακα είναι ότι μολις συμπληρωσα τα 30 ειχα αλλα 6 χλμ να φτασω στο σημειο που ειχα παρκαρει, ετσι εκανα και 6χλμ πεζοπορια ..

Εκτος της Πεμπτης που την ακουσα κανονικα ολη η άλλη εβδομαδα κυλισε μια χαρα.Εγιναν 60χλμ


Η τρεχουσα βδομαδα ξεικανει σημερα με 12 χαλαρα και προχωράμε.

Καλημέρα σε ολους

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2018 :  14:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα υποπτευόμουν το ταρτάν σε αυτήν την περίπτωση. Μου έχει συμβεί αρκετές φορές κατά τη διάρκεια τρεξίματος σε τέτοια επιφάνεια (ειδικά αν δεν έχει προηγηθεί σχολαστικότατο ζέσταμα), αλλά και μετά, να αισθάνομαι αυτό το χαρακτηριστικό κάψιμο στα καλάμια. Τώρα, βέβαια, εσύ γράφεις για πόνο, αλλά ίσως είναι ένας διαφορετικός τρόπος να αποδώσεις την αίσθηση...

Btw, η ζώνη μια χαρά!

quote:
Originally posted by stressbuster

Άλλη μια εβδομαδα περασε.Με τα καλα της και τα κακα της.
Π.χ την Πεμπτη ειχα διαλλειματικες στο γηπεδο που μολις παραδοθηκε με φρεσκο ταπητα όλα μια χαρα.Βγαζω την προπονηση 15*300μ και την επομενη εχω να κανω 12 easy.Ξεκιναω να κανω τα 12 χωρις διαθεση, ενεργεια, πονο στα καλαμια μαλλον από την διαλλειματικη που τα εχωσα.Μην τα πολυλογω στο 4χλμ τα παρατησα ημουν σαν ζομπι. Ποιο πολύ σκεφτομουν το Κυριακατικο μεγαλο τρεξιμο που ηταν 30χλμ και πως θα βγει.



--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 10/09/2018 14:38:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000