Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 SNF Rain Run!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 25/06/2018 :  10:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του Spartiatis.  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολυ καλη διοργανωση! Εξαιρετικοι οι εθελοντες, μπραβο σε ολους! Τα κρουστα επισης επαιζαν στη βροχη κι εδιναν ρυθμο!Στην αρχη παρολο που ημουν Α μπλοκ ειχε πολυ κοσμο, η βροχη ηταν δυνατη, ειχαμε πολλους κεραυνους φοντο στον ουρανο και πολλους τουριστες θεατες! Στο υψος των στυλων Ολυμπιου Διος ειχε κοσμο απο τα 6χλμ κι ενω ειχαν δικο τους διαδρομο περπατουσαν οπου ηθελαν καθολη τη διαδρομη στη Συγγρου.Στο τελος στενευε ο δρομος κι ηταν δυσκολο να τερματισεις με σπριντ.Αθλητης μου απο τα ζιγκ ζαγκ επεσε στο εδαφος απο νερολακουβα. Ο τερματισμος ειχε καλη ροη ,μπανανα και νερο, μεταλιο και πολυ κοσμο! Πολυ ομορφο το ιδρυμα, η βροχη εβαλε τη δικη της πινελια, η επιστροφη με πουλμαν ηταν πολυ καλη ιδεα! Ευχαριστουμε!

" Άδακρυς Μάχη "
1ος χρόνος της 103ης Ολυμπιάδας.

Demeter
Newbie Forum Runner

17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2018 :  10:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ήταν μόλις το 4ο 10αρι μου, οπότε δεν έχω πολλές εμπειρίες, αλλά το προχθεσινό δεν θα το ξεχάσω ποτέ
Ήταν ότι πιο όμορφο έχω κάνει σε τρέξιμο.
Να τρέχεις σε άδεια Αθήνα και Συγγρού με βροντές, αστραπές και καταρρακτώδη βροχή. Τόσο ατμοσφαιρικά...
Ένιωθα λες και τα πόδια μου είχαν βγάλει τα φτερά (και ας είναι πόδια χελώνας, για χελώνα τα πήγα καλύτερα από κάθε άλλο δεκάρι).
Δεν ένιωσα κόπωση σε κανένα σημείο και αν έβλεπα λίγο καλύτερα από τη βροχή ένιωθα πως είχα κι άλλο να δώσω.
Πρωτοφανές για μένα.

Αξέχαστο, αξέχαστο!

(το μόνο σημείο που με ξενέρρωσε ήταν λίγο πριν την είσοδο, στο στενό προς Νιάρχο. Κόσμος πήγαινε και ερχότανε ανάμεσα, στενός ο δρόμος κτλ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kiprotich
Newbie Forum Runner

Greece


9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2018 :  10:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και καλή εβδομάδα στο forum.
Εξαιρετική διοργάνωση, πολύς κόσμος να βοηθάει και στο Καλλιμάρμαρο και στο ΙΣΝ.
Η βροχή έδωσε ιδιαίτερη νότα στα πρώτα 5χλμ του αγώνα.
Πολύ ωραίο το show με τα βεγγαλικά, δυστυχώς η παρέα δεν με άφησε να απολαύσω τη συναυλία....
Θα συμφωνήσω με τον Spartiatis ότι στη Συγγρού που έσμιγαν τα δύο group υπήρχε πρόβλημα για τους πιο γρήγορους αθλητές. Πολύς κόσμος που είχε κατέβει στα 6χλμ περπατούσε και έτσι αναγκαζόμαστε σε συνεχή ζιγκ ζαγκ. Νομίζω θα έπρεπε να είναι λίγο πιο διακριτή η σήμανση για το τμήμα του δρόμου που αντιστοιχούσε στα 6χλμ και στα 10χλμ. Επίσης, στο τέλος πριν το ΙΣΝ, το σημείο ήταν σχεδόν επικίνδυνο: απότομο στένεμα, λίγος φωτισμός, αρκετές λακούβες, μέχρι και βανάκι της διοργάνωσης είχε κλείσει το μισό στενό προσπαθώντας να μπει στο πάρκο. Ίσως θα ήταν καλύτερα ο τερματισμός να ήταν πάνω στη Συγγρού και μετα να κατεθυνόμαστε εντός του πάρκου.

Σε κάθε περίπτωση, η διαδρομή, οι παροχές (από τις ελάχιστες διοργανώσεις που είναι δωρεάν πια...) και οι εθελοντές ήταν καταπληκτικά.


Ευχαριστουμε πολύ ΙΣΝ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

daydreamer
Forum-Runner

Greece
90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2018 :  11:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για μια ακόμη φορά ένας εξαιρετικός αγώνας. Μετά από 2 χρονιές στα 6, πρώτη φορά στα 10 (και πρώτο 10ρι σε 3 χρόνια) και συνοδεύτηκε από sub 50 PB! :) :) :) Χαλάλι κι η βροχή, χαλάλι και το στιμωξίδι προς το τέλος από παράδρομο της Συγγρού μέχρι τερματισμό! Μπράβο στους εθελοντές που αντέξανε τη βρόχα!

Μια άλλη επιλογή για τερματισμό ίσως να είναι να συνεχίζουμε στην Συγγρού και να πηγαίνουμε προς το Νιάρχος από την είσοδο των αυτοκινήτων, δηλαδή όπως χωρίζει η Συγγρού, προς Γλυφάδα/Πειραιά, να πηγαίνουμε προς Πειραιά και μετά δεξιά μέσα προς το Νιάρχος με τον τερματισμό στο τέλος του καναλιού, νομίζω πως θα είναι λίγο πιο άνετα απ'ότι στην Ευρυπίδου.

Α, ναι, και οι τσάντες φέτος καταστρέφονταν πολύ εύκολα, πρέπει να το κοιτάξουν για του χρόνου γιατί φέτος όλες πήγαν για πέταμα μετά τον αγώνα, ενώ των προηγουμένων χρονιών ήταν πιο εύκολο να τις ξαναχρησιμοποιήσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2018 :  11:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
νομίζω ότι είναι ποιο εύκολη η στροφή από Λυσικράτους ή Λάμπρου Κατσώνη και μετά από Δημοσθένους.


________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

daydreamer
Forum-Runner

Greece
90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2018 :  12:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by papako

νομίζω ότι είναι ποιο εύκολη η στροφή από Λυσικράτους ή Λάμπρου Κατσώνη και μετά από Δημοσθένους.


________
Στέφανος



Όντως αυτό θα ήταν πολύ άνετο για τους δρομείς, αλλά για τους οδηγούς θα δυσκόλευε ακόμη πιο πολύ την κατάσταση νομίζω (αν δηλαδή έκλεινε η Λάμπρου Κατσώνη που συνδέει παλαιά παραλιακή και Δημοσθένους με λεωφ. Αμφιθέας)

btw η έλλειψη Ονομάτων, Φύλου κλπ από τα αποτελέσματα είχε να κάνει με GDPR να υποθέσω;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2018 :  13:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Για το GDPR πραγματικά δεν ξέρω. Είναι περίεργο, από την στιγμή που σε όλους τους αγώνες (και στο εξωτερικό) αποδεχόμενους τους όρους της εγγραφής σου, αποδέχεσαι και αυτό.
Ίσως κάποιος νομικός μας διαφωτίσει.
Είναι σαν να λέμε ο αθλητής του Χ αθλήματος, δεν θέλει να αναρτηθεί το ονομά του? Μα πως γίνεται αυτό?

Να το τραβήξω... Ολυμπιάδα, χωρίς ονόματα και φωτογραφίες αθλητών? χαχαχαχα

Επίσης δεν θέλω να φανώ κακός, αλλά ο αγώνας ήταν -80 μέτρα συνολικής υψομετρικής διαφοράς. Χοντρικά -1%. Συν κάποια λίγα (ίσως 100-150μέτρα δλδ 20-25'') μέτρα που έλειπαν...

Αυτό το λέω γιατί είδα πολλά πολλά ατομικά ρεκόρ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

daydreamer
Forum-Runner

Greece
90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2018 :  16:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Για το GDPR πραγματικά δεν ξέρω. Είναι περίεργο, από την στιγμή που σε όλους τους αγώνες (και στο εξωτερικό) αποδεχόμενους τους όρους της εγγραφής σου, αποδέχεσαι και αυτό.
Ίσως κάποιος νομικός μας διαφωτίσει.
Είναι σαν να λέμε ο αθλητής του Χ αθλήματος, δεν θέλει να αναρτηθεί το ονομά του? Μα πως γίνεται αυτό?

Να το τραβήξω... Ολυμπιάδα, χωρίς ονόματα και φωτογραφίες αθλητών? χαχαχαχα



Ίσως θεωρούσαν πως δεν είχαν πολυδουλέψει το κείμενο αποδοχής καταγραφής/επεξεργασίας δεδομένων σύμφωνα με το GDPR και να ήθελαν να είναι σίγουροι. Ελπίζω να μην γίνει συνήθεια... που να θυμάσαι το BIB σου αν θες να δεις τα αποτελέσματα πολύ αργότερα;

quote:
Originally posted by Deorum

Επίσης δεν θέλω να φανώ κακός, αλλά ο αγώνας ήταν -80 μέτρα συνολικής υψομετρικής διαφοράς. Χοντρικά -1%. Συν κάποια λίγα (ίσως 100-150μέτρα δλδ 20-25'') μέτρα που έλειπαν...

Αυτό το λέω γιατί είδα πολλά πολλά ατομικά ρεκόρ.


Κάκιστος!! Εγώ βάζω τον χρόνο μου στο SNF σαν στόχο για το 10ρι του Μαραθωνίου. Πάντως φέτος πρέπει να ήταν πιο ακριβής η μέτρηση, κι αν όχι για το 10ρι, σίγουρα για το 6ρι, τις περασμένες χρονιές μου έβγαζε 5.8, 5.9, τώρα πρέπει σίγουρα να το κάλυψαν. Στο 10ρι αν και έγραψε 9.99 στο Garmin, το Connect μου το μέτρησε σαν PB, τα Strava/Endomondo όχι (κι ας ήταν τα ίδια δεδομένα). Φίλος που τρέξαμε σχεδόν δίπλα δίπλα έγραψε 10 ακριβώς. Είναι και τα ζιγκ ζαγκ με τους 6ρηδες :D
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2018 :  18:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό ακριβώς λέω...
Αν στο έγραψε 10 ΑΚΡΙΒΩΣ (όπως είδα αρκετά) τότε το πιο πιθανόν θα είναι να είναι 9,9.
Γενικά η φύση του GPS είναι (ενώνω τις τελείες) η όποια ανακρίβεια μπορεί να είναι ΜΟΝΟ προς τα πάνω, και όχι προς τα κάτω, όταν μιλάμε για point to point διαδρομη. Αν μιλάγαμε για επαναλαμβανόμενους κύκλους ίσως να το συζητάγαμε.
Θυμάμαι στο δεκάρι του ΣΔΥΑ που ήταν σωστά μετρημένο (με καρφιά στα σημεία που είχε σημανθεί το χιλιόμετρο μετρημένο μέτρο - μέτρο από επίσημο μετρητή αποστάσεων του ΣΕΓΑΣ) έβγαζαν σταθερά όλα τα GPS 10,10 με 10,15 ή κάτι τέτοιο.
Γενικός κανόνας είναι ότι τα GPS προσθέτουν περίπου 0,5% - 1%.
Γιαυτό και ο μαραθώνιος βγαίνει 42,5... (και όχι τόσο από τις γωνίες που πήραμε λάθος) ή ο ημιμαραθώνιος της Αθήνας 21,3 κτλ kok.

Anyway πάντως η κατηφόρα δεν αμφισβητείται νομίζω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ap1986
Newbie Forum Runner

Greece
12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2018 :  04:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμμετείχα και εγώ για πρώτη φορά στον αγώνα, πρώτη φορά και 6χλμ. Πολυ ωραία διοργάνωση και καταπληκτική βραδυά με την βροχή κτλ. Η κατηφόρα με βοήθησε κ έκανα ατομικό ρεκόρ στο 5αρι μου.

Edited by - ap1986 on 27/06/2018 04:38:51
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Italian
Forum-Runner

Greece
87 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2018 :  10:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ ωραία διοργάνωση, με δωρεάν συμμετοχή και καλαίσθητο τεχνικό μπλουζάκι. Η όλη διαδρομή πολύ άνετη, μετά τα δύο πρώτα χιλιόμετρα ήταν ευθεία ή ελαφρώς κατηφορική, πράγμα που βοήθησε στο να κάνω ρεκόρ στα δέκα χιλιόμετρα. Το δικό μου ρολόϊ μέτρησε 9,96 χλμ. Σε κάποιο σημείο της Συγγρού συναντιόμασταν με τους πιο αργούς εξάρηδες και υπήρχε μια κάποια συμφόρηση καθώς πολύ από αυτούς περπατούσαν δίπλα-δίπλα στην μέση του δρόμου, αλλά το πλάτος του δρόμου επέτρεπε ελιγμούς ζικ ζακ οπότε είχε και την πλάκα του. Πολύ ωραία ιδεά να τοποθετήσουν μεγάλες πινακίδες κατά μήκος της Συγγρού με τα διανυθέντα, για κάθε διαδρομή, χιλιόμετρα.

Προσωπικά η βροχή με βοήθησε, καθώς ζεσταίνομαι και μόνο που αναπνέω, το μόνο αρνητικό είναι ότι στο Νιάρχος είχαν τοποθετήσει τις σακούλες μας σε χώρο εκτεθειμένο στην βροχή με αποτέλεσμα να βραχούν μερικώς τα πράγματα μας. Συνολική εικόνα όμως, άκρως θετική.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2018 :  18:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω τρέξει τους 3 από τους 4 αγώνες που έχουν γίνει.
Τους αντιμετωπίζω πάντα ως μια ευχάριστη ενασχόληση, παρά ως αγώνα.
Οι επιδόσεις μου δεν με ενδιαφέρουν, γιατί με τόση κατηφόρα το PB είναι εύκολη υπόθεση.
Κάθε χρόνο μου φαίνεται και καλύτερη η διοργάνωση. Ιδίως φέτος, τα λεωφορεία έφευγαν μετά τις 22:30, πολύ εξυπηρετικό. Πέρυσι, έπρεπε να πας με την ψυχή στο στόμα για να προλάβεις.
...και αυτό το χάρτινο μετάλλιο. Ποτέ δεν το χώνεψα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maiko
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2018 :  22:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εξαιρετικος αγωνας με ωραια ατμοσφαιρα αλλα μεγαλο λαθος στο τελος με τις τσαντες με τα ρουχα

maiko
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2018 :  17:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by maiko

Εξαιρετικος αγωνας με ωραια ατμοσφαιρα αλλα μεγαλο λαθος στο τελος με τις τσαντες με τα ρουχα

maiko


Ήταν και διαφανείς. Να σταμπάρουν όσοι θέλουν τι έχεις μέσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Italian
Forum-Runner

Greece
87 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2018 :  15:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όντως είναι θέμα GDPR, να τι μου απάντησαν:

"πλέον με τους νέους κανονισμούς GDPR δεν μας επιτρέπετε να αναφέρουμε το όνοματεπώνυμο των δρομέων στα αποτελέσματα.

με εκτίμηση
γραμματεία αγώνα SNFRUN"


Πάντως αν κάνετε αναζήτηση με το επίθετο στα ελληνικά, θα πάρετε αποτελέσματα κανονικά (απλώς δεν θα αναφέρεται το επίθετο σε αυτά).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000