Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 φερνοντας κοντα τις μεγαλες αποστασεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

petaloudas
Forum-Runner

108 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 28/06/2018 :  15:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πολυ ωραιο βιβλιο σχετικα με το τρεξιμο ,επιτελους κ κατι στα ελληνικα (δημητρης τζεφαλης)

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2018 :  20:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mε την τιμή που βλέπω όμως δεν τις φέρνει κοντά, αλλά τις πάει ακόμα παραπέρα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2018 :  21:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χαχαχαχα,συμφωνω απολυτα φιλε δρομεα


quote:
Originally posted by Bloom

Mε την τιμή που βλέπω όμως δεν τις φέρνει κοντά, αλλά τις πάει ακόμα παραπέρα...



Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/06/2018 :  11:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

Mε την τιμή που βλέπω όμως δεν τις φέρνει κοντά, αλλά τις πάει ακόμα παραπέρα...



Καλημέρα.

Λογική μου φαίνεται η τιμή του,σε σχέση με τον όγκο του (είναι περίπου 650 σελίδες).

Καλή συνέχεια.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

iara
Forum-Runner

67 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/06/2018 :  13:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
συμφωνω ,πολυ σωστος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petaloudas
Forum-Runner

108 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/06/2018 :  20:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οι δρομεις μεγαλων αποστασεων ειναι πολυ απασχολημενοι για να γερασουν ( απο το βιβλιο)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/06/2018 :  20:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για το περιεχομενο που εχει, το βιβλιο τα αξιζει τα λεφτα του. ειναι αναλυτικο και εχει συγκεντρωμενες πολλες πληροφοριες για το τρεξιμο και ειναι στα ελληνικα και ευκολα κατανοητο, μια φορα να το διαβασεις δε σου φτανει. ξεκινησα το προγραμμα για τον μαραθωνιο με βαση τις πληροφοριες που δινει το βιβλιο ελπιζω να παω καλα και να το ολοκληρωσω χωρις προβληματα.

Τα λεμε στο τερματισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2018 :  11:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ έχω διαβάσει ένα μεγάλο μέρος του και μπορώ να πω ότι
- Σημαντικό που είναι στα ελληνικά και σε μια γλώσσα απλή και κατανοητή

- Περιέχει συμπυκνωμένες, πληροφορίες για όλα τα θέματα που αφορούν το τρέξιμο (όλα αυτά που διαβάζουμε από δω και από κει ψάχνοντας, υπάρχουν στο βιβλίο αυτό)

Νομίζω ότι καλύπτει τόσο βασικές, όσο και προχωρημένες γνώσεις και δεν μετάνιωσα που το αγόρασα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2018 :  11:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ καλά παιδιά, εσείς αγοράστε το, αφού 36 ευρώ σας φαίνονται λίγα, εγώ δε θα συμφωνήσω.

To Lore of Running του Tim Noakes είναι 952 σελίδες και κοστίζει 16 λίρες Αγγλίας (18,20 ευρώ με την τρέχουσα ισοτιμία). Από τη στιγμή που το ελληνικό βιβλίο δεν είναι μετάφραση κάποιου ξένου, τόσο περίπου έπρεπε να κοστίζει και αυτό. Αλλά εντάξει, μπορεί να είμαι και γυφταριό τσιγγούνης. Α! και μην ακούσω "πάρε τότε το Lore of Running και παράτα μας", γιατί το έχω διαβασει εκατό φορές.

Εντάξει, το ότι πολλοί είναι αδύναμοι στα αγγλικά είναι πρόβλημα, όμως κανείς δεν πρέπει να πατάει πάνω σε αυτό για να καπελώσει την τιμή, να εκμεταλλευθεί τους ιθαγενείς.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2018 :  14:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρώτο που μου έκανε εντύπωση ήταν η τιμή του, η οποία όμως μπορεί να είναι και δίκαιη για τον όγκο του.
Αλλά που στο καλό είμαστε ανταγωνιστικοί στην Ελλάδα για να είμαστε σ΄ αυτό. Επιπλέον για κάποιο λόγο θυμήθηκα αυτό που άκουγα κάποτε στο πανεπιστήμιο ότι ο έχων μονοπωλιακή δύναμη τιμολογεί όχι εκεί που πρέπει βάσει προσφοράς και ζήτησης, αλλά εκεί που μπορεί (πολύ χοντρικά).

Παράδειγμα: το 2016 παρήγγειλα στο public (το οποίο συνεργάζεται με το amazon) το βιβλίο του Scott Jurek - Eat & Run. Τελικό κόστος μέχρι να φτάσει το βιβλίο στα χέρια μου 10,74€. Το 2017 κυκλοφόρησε και στα Ελληνικά. Τιμή 15,90€ ή λόγω προσφοράς 14,31€ στον οίκο που το μετέφρασε (33% ακριβότερα από το εξωτερικό μαζί με την προσφορά). Βέβαια αν κάποιος ψάξει υπάρχει σε άλλο βιβλιοπωλείο του κέντρου στα 11,13€.

Όσον αφορά το περιεχόμενο δε μπορώ να εκφέρω άποψη καθώς δε το έχω αγοράσει. Μακάρι να είναι κάτι έγκυρο όπως διάφορα ξένα βιβλία των Jack Daniels, Tim Noakes, Pete Pfitzinger, Rich Roll, Hal Koerner κλπ και να μην αποτελεί απλή καταγραφή ή συρραφή διάφορων απόψεων.
Ωστόσο, όπως και να 'χει είναι θετικό ότι επιτέλους υπάρχει ένα σύγχρονο υλικό στα Ελληνικά, κυρίως για τους πιο αρχάριους, αλλά ακόμα και για τους πιο περπατημένους. Μακάρι να βρει την ανταπόκριση που του αναλογεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

antsa_1
Forum-Runner

85 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2018 :  11:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω ότι η συζήτηση για το κόστος είναι άνευ ουσίας. Όχι γιατί είμαι large αλλά αυτά ρυθμίζονται από την αγορά μόνα τους. Αν το βιβλίο, όπως και κάθε προϊόν, πουλάει σαν τρελό τότε η τιμή όχι μόνο δε θα πέσει αλλά θα ανέβει κιόλας, αν αντίθετα πάει άπατο τότε σε λίγο καιρό θα το βλέπουμε στα καρότσια εκεί που πουλάνε τα βιβλία με το κιλό. Τόσο απλά. Ότι άλλο λέμε και αφορά το θέμα τιμή δεν έχει νόημα. Οπότε ας περιοριστούμε σε απόψεις για την ποιότητα των προϊόντων και τα υπόλοιπα ας τα αφήσουμε καθώς όπως προείπα σε συνθήκες ελεύθερης οικονομίας οι τιμές καθορίζονται από τη ζήτηση και μόνο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2018 :  12:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by antsa_1

Νομίζω ότι η συζήτηση για το κόστος είναι άνευ ουσίας. Όχι γιατί είμαι large αλλά αυτά ρυθμίζονται από την αγορά μόνα τους. Αν το βιβλίο, όπως και κάθε προϊόν, πουλάει σαν τρελό τότε η τιμή όχι μόνο δε θα πέσει αλλά θα ανέβει κιόλας, αν αντίθετα πάει άπατο τότε σε λίγο καιρό θα το βλέπουμε στα καρότσια εκεί που πουλάνε τα βιβλία με το κιλό. Τόσο απλά. Ότι άλλο λέμε και αφορά το θέμα τιμή δεν έχει νόημα. Οπότε ας περιοριστούμε σε απόψεις για την ποιότητα των προϊόντων και τα υπόλοιπα ας τα αφήσουμε καθώς όπως προείπα σε συνθήκες ελεύθερης οικονομίας οι τιμές καθορίζονται από τη ζήτηση και μόνο.



Θεωρητικά έχεις δίκιο και συμφωνείς με τα εγχειρίδια.
Πρακτικά όμως... στην Ελλάδα είμαστε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2018 :  12:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by antsa_1

Νομίζω ότι η συζήτηση για το κόστος είναι άνευ ουσίας. Όχι γιατί είμαι large αλλά αυτά ρυθμίζονται από την αγορά μόνα τους. Αν το βιβλίο, όπως και κάθε προϊόν, πουλάει σαν τρελό τότε η τιμή όχι μόνο δε θα πέσει αλλά θα ανέβει κιόλας, αν αντίθετα πάει άπατο τότε σε λίγο καιρό θα το βλέπουμε στα καρότσια εκεί που πουλάνε τα βιβλία με το κιλό. Τόσο απλά. Ότι άλλο λέμε και αφορά το θέμα τιμή δεν έχει νόημα. Οπότε ας περιοριστούμε σε απόψεις για την ποιότητα των προϊόντων και τα υπόλοιπα ας τα αφήσουμε καθώς όπως προείπα σε συνθήκες ελεύθερης οικονομίας οι τιμές καθορίζονται από τη ζήτηση και μόνο.



Συγνώμη, αλλά αυτά που λες δείχνουν μόνο πόσο ανίδεος είσαι από χοντρικό και λιανικό εμπόριο. Τόσο απλά. Οι τιμές δεν καθορίζονται "από τη ζήτηση και μόνο" στην ελεύθερη οικονομία - αυτά είναι οικονομικά που διδάσκονται στο δελτίο ειδήσεων του STAR.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

antsa_1
Forum-Runner

85 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2018 :  14:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλύτερα ανίδεος από εμπόριο παρά από τρόπους. Δηλαδή όποιος έχει διαφορετική άποψη χαρακτηρίζεται ελαφρά την καρδία ανίδεος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2018 :  15:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

quote:
Originally posted by antsa_1

Νομίζω ότι η συζήτηση για το κόστος είναι άνευ ουσίας. Όχι γιατί είμαι large αλλά αυτά ρυθμίζονται από την αγορά μόνα τους. Αν το βιβλίο, όπως και κάθε προϊόν, πουλάει σαν τρελό τότε η τιμή όχι μόνο δε θα πέσει αλλά θα ανέβει κιόλας, αν αντίθετα πάει άπατο τότε σε λίγο καιρό θα το βλέπουμε στα καρότσια εκεί που πουλάνε τα βιβλία με το κιλό. Τόσο απλά. Ότι άλλο λέμε και αφορά το θέμα τιμή δεν έχει νόημα. Οπότε ας περιοριστούμε σε απόψεις για την ποιότητα των προϊόντων και τα υπόλοιπα ας τα αφήσουμε καθώς όπως προείπα σε συνθήκες ελεύθερης οικονομίας οι τιμές καθορίζονται από τη ζήτηση και μόνο.



Συγνώμη, αλλά αυτά που λες δείχνουν μόνο πόσο ανίδεος είσαι από χοντρικό και λιανικό εμπόριο. Τόσο απλά. Οι τιμές δεν καθορίζονται "από τη ζήτηση και μόνο" στην ελεύθερη οικονομία - αυτά είναι οικονομικά που διδάσκονται στο δελτίο ειδήσεων του STAR.



Σύμφωνα με αυτά που διδάσκονται στα πανεπιστήμια, αυτά ισχύουν σε μια αγορά που βρίσκεται σε κατάσταση ισορροπίας, κάτι από το οποίο απέχει απείρως η ελληνική αγορά.
Και μεταξύ μας μάλλον ο τρόπος σου παραπέμπει σε δελτίο του star
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spectactor
Forum-Runner

Greece
92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2019 :  00:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σας!
Έχει διαβάσει κάποιος το βιβλίο;
Ψάχνω ενα καλό βιβλίο αλλα νομίζω στα αγγλικά θα ζοριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000