Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 ζάλη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Simba
Forum-Runner

Greece


98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 19/07/2018 :  13:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα,σημερα το πρόγραμμα ειχε 1 γυρο 400αρι τρεξιματακι σε χαλαρους ρυθμους με 3 σπριντ των 100μετρων και ξανα 400αρι κλπ και ολο αυτο ηθελα να το κανω 5 φορές.Δυστυχως μετα το δευτερο 100αρι(του πρωτου σετ) ενιωσα αδιαθεσία και υστερα ζαλιζόμουν και κόντεψα και λογω φοβου περισσότερο να λιποθυμήσω .Ο ηλιος δε βοηθουσε καθως καθε φορα που σηκωνόμουν να περπατησω και απο μια μικρη σκια που ειχα βρει να συνελθω εβγαινα παλι ηλιο εβλεπα αστεράκια.Τι να έπαθα ; εντωμεταξυ δεν ειχα φαει απολύτως τιποτα ουτε καν νερο δεν ειχα πιει και ειχα ξεχασει να παρω μαζι μου.Τελικα συνηλθα γυρισα σπιτι εφαγα μια μπανανα ηπια νερο και βγηκα για περπάτημα μονο 1 ωρα.Ολα καλά τωρα.

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2018 :  15:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον πλάκα κάνεις.......
Αλλά εαν δεν κάνεις χωρις νερό δεν πας πουθενά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Simba
Forum-Runner

Greece


98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2018 :  15:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μακαρι να εκανα πλάκα αλλα ναι ,δεν ειχα πιει νερό ,ξυπνησα και πηγα γηπεδο ,δεν εβγαλα παρα μονο 400μετρα και 2 * 100 υστερα κατερευσα .Τελικα αυτο εφταιξε ; το εχει παθει κανεις ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2018 :  15:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για άσε ένα αμάξι χωρίς λάδια κινητήρα!!!
Κάπως έτσι....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Simba
Forum-Runner

Greece


98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2018 :  13:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήγα σημερα αφου ειχα φαει το πρωι μια μπανανα και ειχα πιει και νερο.Ολα καλά ,24 λεπτά τρέξιμο και 2 ανεβάσματα δυναμικα στα ορια του σπριντ σε ανηφορια ,λοφακι,σε δασος σημερα και οχι σε σε στάδιο.Να χω και λιγη δροσια και σκια.Οπως φαινεται ολα λαθος τα ειχα κανει εχθες,αδειο στομαχι,αφυδάτωση ,ηλιος και το περίεργο θα ηταν να μη ζαλιζόμουν

Edited by - Simba on 20/07/2018 13:35:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2018 :  22:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βεβαια το καλυτερο θα ηταν μια επισκεψη σε καρδιολογο για να το σιγουρευτεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2018 :  08:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πάντως υπάρχει και η άποψη που λέει ότι αν προπονηθείς το πρωί νηστικός εκτοξεύεται ο μεταβολισμός. Βέβαια προσωπικά όσες φορές το επιχείρησα η προπόνηση στην ουσία χανόταν αφού στην κυριολεξία ήμουν "ξύλινος". Αν όμως καταναλώσω ένα μικρό σνακ προηγουμένως (πχ μισή μπάρα ή λίγο ψωμί με μέλι) σαν να ξυπνάει το σώμα, απλά αυτό το σνακ πρέπει να είναι κάτι πολύ ελαφρύ γιατί μετά με πιάνει κόψιμο κατά την διάρκεια της προπόνησης.

Δηλαδή θέλω να πω ότι δεν είναι ανάγκη να κρύβεται κάποιο πρόβλημα στον οργανισμό μας καθώς φαίνεται να παίζει σημαντικό ρόλο και πως τον έχουμε συνηθίσει όλα αυτά τα χρόνια...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2018 :  12:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωρίς νερό όμως το "μοτόρι" δεν πάει πουθενά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rapid
Newbie Forum Runner



15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2018 :  12:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αυτήν την εποχή ακόμη και στις 9-10 το πρωί έχει αρκετή ζέστη, εγώ πάντα έχω μαζί μου νερό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2018 :  09:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προχθές απόγευμα έτρεξα 16 χιλιόμετρα χωρίς νερό, γιατί αμέλησα να πάρω μαζί μου τα τρία μπουκαλάκια που είχα σκοπό να χρησιμοποιήσω...

Τέλος πάντων, ήταν δράμα, καθώς στα τελευταία 4 χιλιόμετρα ένιωθα τη γλώσσα να κολάει στον ουρανίσκο και έγλειφα όσο μπορούσα τον ιδρώτα από τα χείλη μου, όμως δε με έπιασε ζαλάδα καθόλου, ούτε στιγμή.

Έχω εγκαταλείψει προπόνηση λόγω ήλιου 4 φορές, τη μία φορά μάλιστα Φεβουάριο μήνα και ενώ ήμουν στ 27ο από τα 30 χλμ που σκόπευα. Ένιωθα εξαντλημένος και πως θα σκάσω από τη ζέστη, όμως ζαλάδα δε με έπιασε ποτέ, πόσο μάλλον στα όρια της λιποθυμίας.

Ζαλάδα με είχε πιάσει μια φορά που βγήκα να κάνω ένα 20άρι με απολύτως άδειο στομάχι. Όχι στα όρια λιποθυμίας, ούτε σε σημείο να χρειαστεί να εγκαταλείψω, αλλά αρκετά. Η αιτία ήταν (προφανώς) η υπερβολική πτώση των επιπέδων της γλυκόζης στο αίμα.

Τόση πολλή ζαλάδα λοιπόν δεν είναι θέμα απλά ενός ποτηριού νερό. Δύο είναι οι βασικές αιτίες για τέτοιο σύμπτωμα. Πρώτο και γενικά πιο πιθανό, είναι η υπογλυκαιμία, γιατί κάποιος ...έξυπνος πήγε να κάνει προπόνηση (και μάλιστα υψηλής έντασης) νηστικός το πρωί, όταν τα επίπεδα της γλυκόζης στο αίμα είναι στο χαμηλότερο επίπεδο της ημέρας. Η δεύτερη αιτία θα μπορούσε να είναι ισχαιμία, οπότε το σωστό είναι να επισκεφθείς έναν καρδιολόγο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

turtle
Senior Forum-Runner

Greece


553 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2018 :  10:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...επιπλέον μπορεί να είναι χαμηλός σίδηρος. Γενικά μία εξέταση αίματος είναι απαραίτητη.
Όσο για το νερό η αντοχή του καθένα είναι διαφορετική και εξαρτάται από την οικονομία και την προπόνηση.

: mind the gap! :
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Simba
Forum-Runner

Greece


98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2018 :  14:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ζάλη οχι ιλίγγου αλλά σαν εκεινη της υπότασης εμοιαζε και ολα εγιναν μετα το τρεξιμο,κατα τη διαρκεια ηταν ολα καλα. Νομιζω το να νιωθει κανεις αυτη την αδιαθεσία μετα απο τρεξιμο ειναι χειροτερο στην ψυχολογια και απο τραυματισμο,νομιζα οτι μπορει και να πεθάνω .Μετα βγηκα καποια απογευματακια σε δασικη περιοχη και εκανα προπονηση αεροβια και αναεροβια τρεξιματος και ολα ηταν πολυ καλα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Delazaren
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/07/2018 :  14:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Delazaren Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
πιθανόν να είχες και υπογλυκαιμία, πόσο ζέσταμα έκανες πριν το πρώτο χαλαρό 400άρι;


http://kyklosdromeon.blogspot.gr/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Simba
Forum-Runner

Greece


98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/08/2018 :  20:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ζεσταμα μου ειναι ενας γυρος βαδισμα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/08/2018 :  06:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι μικρές προπονήσεις για τους περισσότερους βγαίνουν και με άδειο στομάχι,αν έχεις φάει πας για προπόνηση μετά 2-3ώρες και εννοείται ότι δεν έχεις φάει μοσχαρίσι που είναι βαρύ (πρωτεϊνούχες τροφές καλύτερα μετά τη προπόνηση).
Υπάρχουν άνθρωποι που δε πίνουν σταγόνα νερό για 1 ώρα ακόμη και το καλοκαίρι,εγώ χρειάζομαι ανά 15 -20 λεπτά 300ml.
Ζάλη δεν έχει να κάνει με το φαγητό ή το νερό,να κάνεις μια επίσκεψη σε γιατρό.

όχι πολύ ποδώκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/08/2018 :  22:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Με ένα τρέξιμο διάρκειας 10-15 λεπτών, δεν δικαιολογείται ζαλάδα στα όρια της λιποθυμίας, λόγω ... νερού ή φαγητού.
Μην είμαστε υπερβολικοί.
Εξαρτάται βέβαια όταν λές "δεν είχα φάει-δεν είχα πιεί", αν εννοείς εδώ και 2 μέρες. Γιατί αν εννοείς απλά εκείνο το πρωινό, ενώ είχες φάει-πιεί το βράδυ είσαι κομπλέ. Ακομα και αν είχες φάει την προηγούμενη μέρα το μεσημέρι.

Ούτε υπογλυκαιμία είναι, θα είχες βρει τοίχος πρώτα, γενικά θα ήσουν αρκετά πιο άδεια από ενέργεια και θα ένιωθες κάπως όχι σαν έτοιμη για λιποθυμία αλλά κάτι σαν ελαφρώς μεθυσμένη.

Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, σκοτοδίνες, λιποθυμίες κτλ, όταν κάνεις απότομη ένταση παραπέμπουν σε κάποιου είδους αδυναμία στο καρδιαγγειακό. Πιθανόν δεν φτάνει αρκετό αίμα στο κεφάλι, πάνω στην προσπάθεια με αποτέλεσμα να την σκοτοδίνη.
Αν είσαι αγύμναστη και είναι πρώτη φορά που αποφάσισες να "τα δώσεις" όλα, δεν είναι παράλογο ακόμα και σε 100% υγιή άτομο.

Όπως και να έχει όμως, θα σε συμβούλευα (όπως και ο KostasVer) να επισκεφτείς έναν καρδιολόγο για ένα τεστ κόπωσης. Εκεί να συζητήσεις τον προβληματισμό σου, και να τον περιγράψεις πιο αναλυτικά, όπως αν σου έχει ξανατύχει, τι άλλες συνθήκες υπήρχαν κτλ.
Πάντως είμαι βέβαιος ότι το νεράκι δεν φταίει, για μια προπόνηση 10-15-30λεπτών.

ΥΓ. Έχω κάνει χωρίς να έχω φάει ούτε το πρωί, ούτε το προηγούμενο βράδυ, ούτε έχοντας πιεί νερό, 26ρι (ήπια ένα μπουκαλάκι κατά το τρέξιμο, ούτε ζελ, ούτε ηλεκτρολύτες όμως κτλ), Σεπτέμβρη μήνα στην ζέστη, με πολύ γρήγορο ρυθμό. Νηστικός από την προηγούμενη το μεσημέρι.
Άντεξα ως τα 25χλμ, όπου αγκάλιασα το "τοίχος" για περίπου ένα χιλιόμετρο ακόμα που πιέστηκα να συνεχίσω, μέχρι να εγκαταλείψω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000