Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 υψηλοι παλμοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 08/09/2018 :  15:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους,
μετα τον ΑΜΑ 2017 που παρόλο την πολυ καληπρεοετοιμασια δεν επιτευχθηκε ο στόχος λόγω ίωσης απείχα απ΄π τη προπονηση αρκετο καιρό λόγω του ευτυχούς γεγονοτος ότι εγινα πατερας.....τωρα λοιπον που καπως εχουμε μπει σε σειρα σχεδιασα την προετοιμασια μου για τον Μεγα Αλέξανδρο....
Στόχος είναι τέλη Οκτωβρη να είμαι σε κατασταση για να μπορω να ακολουθησω το προγγραμα που εχω....αλλωστε θα εχω 5 μηνες....
Το προβλημα ειναι οτι τρεχω 40-50 λεπτα σε αργο τεμπο 6.40 και βαραω 145-150 παλμους... αυτοι ηταν οι παλμοι σε διαλειμματικη που πηγαινα 4/χλμ....το θετικο ειναι οτι μολις περπταω πεφτουν.....ειναι φυσιολογικο;;το εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος;;;

Δεν προλαβαίνω.......

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2018 :  16:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα...
αν έχεις κόψει να τρέχεις για 2-3 μήνες η και παραπάνω συν την επιβάρυνση που αντιλαμβάνομαι ότι θα έχεις λόγω του νέου μέλους (να σςας ζήσει παρεπιπτόντως!) με άϋπνες νύχτες κλπ ίσως να μην είναι τόσο παράλογο...

για το Μεγαλέκο έχεις άφθονο χρόνο... πάνω από μισό έτος (14/4/19 είναι ο αγώνας και έχουμε 8/9/18)
αναθεώρησε αν πρέπει και σίγουρα προλαβαίνεις να ξαναβρεις τον παλιό σου εαυτό, αν ο χρόνος είναι η μοναδική παράμετρος και δεν έχεις αναπάντεχα εμποδια εν τω μετασξύ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2018 :  11:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετα απο μεγαλη αποχη λογικο ειναι να εχεις ψηλους παλμους ακομα και με χαλαρη ασκηση. Τα ιδια επαθα και εγω μιας και περυσι σχεδον δεν ετρεξα καθολου λογω προβληματος με την αναπνοη μου μερχι την αρχη του Φεβρουαριου. Οταν ξεκινησα σοβαρα τον Ιουλιο την προπονηση για τον Μαραθωνιο ακομα και στο χαλαρο τρεξιμο επιανα 150 παλμους με αποτελεσμα να περπαταω αρκετα τις πρωτες εβδομαδες για να ειμαι σε παλμους χαλαρου τρεξιματος. Αυτο κρατησε περιπου 3-4 εβδομαδες και σε συνδιασμο με την πτωση βαρους (μιας και ειχα παρει και 14 κιλα το περασμενο ετος) οι παλμοι μου εχουν πεσει αρκετα στο χαλαρο τρεξιμο με τους 150 να τους εχω σαν ανω οριο για το αεροβιο τρεξιμο.

Τα λεμε στο τερματισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tiger
Newbie Forum Runner

Greece
35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2018 :  13:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

"Στόχος είναι τέλη Οκτωβρη να είμαι σε κατασταση για να μπορω να ακολουθησω το προγγραμα που εχω."


Αυτό ακούγεται σαν αυτό που λένε για τα κιλά των διακοπών: "Πρώτα θα χάσω τα κιλά των διακοπών και μετά θα ξαναπάω στο διαιτολόγο".

Η γνώμη μου είναι ότι όσο προσπαθούμε να φτάσουμε στον παλιό "καλό" εαυτό μας, τόσο θα απογοητευόμαστε. Γιατί να είναι ο πήχυς εκεί που θα μπορέσουμε να κάνουμε το παλιό μας πρόγραμμα; Έχεις ένα νέο εαυτό και το πρόγραμμά σου πρέπει να προσαρμοστεί σε αυτόν, όχι το αντίστροφο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2018 :  22:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όσο οι προπονήσεις προχωρούν τα πράγματα μπαίνουν σε μια σειρά... Αποφάσισα να μπω δυνατά με ασκήσεις έντασης για να επανέλθω πιο γρήγορα...

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000