Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στον αστράγαλο και τη γάμπα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

chrisbat
Newbie Forum Runner

Greece


43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 10/09/2018 :  10:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα.
Χθες στο long run, μετά το 19ο χλμ, μου βγήκε ένα τσίμπημα στο πάνω μέρος της γαμπας που δεν με άφηνε να πατάω καλά το πόδι μου. Σταμάτησα έκανα διατακτικές, περπάτησα λίγο αλλά τίποτα. Συνέχισα με το ζόρι και έκανα άλλα 7χλμ.
Επίσης εδώ και 3-4εβδομαδες κάτω από τον αστράγαλο και εσωτερικά , νιώθω πόνο μετά από μεγάλες προπονήσεις και κουτσαίνω οταν σταματάω, το ίδιο ένιωσα και χθες. όταν κοιμηθώ το βράδυ και ξεκουραστεί είναι σαν να μην έχω κάτι.
Εννοειται ότι έβαλα πάγο όπως παντα μετά απο προπονήσεις αλλά με ανησυχεί για την συνέχεια καθώς και τα δυο είναι στο δεξί μου πόδι που έχει ρήξη χιαστού και μηνισκου. το απογευμα που πήγα μια βόλτα εννιωθα το ιδιο τσιμπιμα στη γάμπα που με ανάγκαζε να λυγίζω το πόδι και λέω το γνωστό αχ!!
Τι να κανω; Πως να συνεχίσω;;; τι μπορεί να είναι;
μηπως είναι κούραση;;;

Προπονούμαι για τον μαραθώνιο και σε δυο βδομάδες θέλω να πάω Γιάννενα.

Edited by - chrisbat on 10/09/2018 12:11:21

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2018 :  11:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chrisbat

Καλημέρα.
Χθες στο long run, μετά το 19ο χλμ, μου βγήκε ένα τσίμπημα στο πάνω μέρος της γαμπας που δεν με άφηνε να πατάω καλά το πόδι μου. Σταμάτησα έκανα διατακτικές περπάτησα λίγο αλλά τίποτα. Συνέχισα με το ζόρι και έκανα άλλα 7χλμ.
Επίσης εδώ και 3-4εβδομαδες κάτω από τον αστράγαλο και εσωτερικά, νιώθω πόνο μετά από μεγάλες προπονήσεις και κουτσαίνω, το ίδιο ένιωσα και χθες. όταν κοιμηθώ το βράδυ και ξεκουραστεί είναι σαν να μην έχω κάτι.
Εννοειται ότι βάζω πάγο μετά τις προπονήσεις αλλά με ανησυχεί για την συνέχεια καθώς και τα δυο είναι στο δεξί μου πόδι που έχει και ρήξη χιαστού και μηνισκου.
Τι να κανω; Πως να συνεχίσω;;; Προπονούμε για τον μαραθώνιο και σε δυο βδομάδες θέλω να πάω Γιάννενα.



Η συμμετοχή στον μαραθώνιο προϋποθέτει ότι θα βγάλουμε την προετοιμασία χωρίς προβλήματα και θα σταθούμε στην εκκίνηση υγιείς σωματικά και πνευματικά .Το ρίσκο που παίρνεις αυτή την στιγμή είναι πολύ μεγάλο και για τον μαραθώνιο αλλά κυρίως για την επόμενη μέρα.
Το σώμα σου σε έδωσε σημάδια εδώ και καιρό αλλά μάλλον τα αγνόησες.
Λάθος να συνεχίσεις την προπόνηση κουτσαίνοντας γιατί επιβαρύνεις την παθολογία του τραυματισμού σου .
Πιθανότατα τα δυο σημεία που αναφέρεις να σχετίζονται μεταξύ τους αλλά δεν είναι σωστό να κάνουμε διάγνωση από το πληκτρολόγιο .
Ο πάγος και οι διατάσεις δεν είναι πανάκεια ,είναι χρήσιμα εργαλεία αλλά δεν λύνουν όλα τα προβλήματα.
Πάρε μια γνώμη από ειδικό και ξέχνα τον αγώνα στα Γιάννενα με την ελπίδα ότι μπορεί να σώσεις την συμμετοχή σου στο Μαραθώνιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chrisbat
Newbie Forum Runner

Greece


43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2018 :  11:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Peter L συμφωνώ οτι δεν είναι σωστό να κάνουμε διάγνωση από το πληκτρολόγιο, συζήτηση κανουμε απο την εμπειρία μας, το οτι την επομενη μέρα (σημερα δηλαδή) νιωθω σαν να μην συνέβει τιποτα χθες δεν λέει κάτι;;;
και ο ειδικος ποιος ειναι ο ορθοπαιδικός, ο φυσιατρος, ο φυσιοθεραπευτης κτλ ποιός;

Edited by - chrisbat on 10/09/2018 12:14:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2018 :  13:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chrisbat

Peter L συμφωνώ οτι δεν είναι σωστό να κάνουμε διάγνωση από το πληκτρολόγιο, συζήτηση κανουμε απο την εμπειρία μας, το οτι την επομενη μέρα (σημερα δηλαδή) νιωθω σαν να μην συνέβει τιποτα χθες δεν λέει κάτι;;;
και ο ειδικος ποιος ειναι ο ορθοπαιδικός, ο φυσιατρος, ο φυσιοθεραπευτης κτλ ποιός;


Mπορεί να είναι το κλειδί για την διάγνωση και θεραπεία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chrisbat
Newbie Forum Runner

Greece


43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2018 :  18:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήγα σε φυσιοθεραπευτή…
λόγω χιαστού-μηνίσκου και σε συνδιασμό των πολλών χλμ σε άσφαλτο με χτύπησε εκεί.
αδυναμία άλλου μυ που φορτίζει παραπάνω από ό,τι πρέπει τους άλλους, δηλαδή.
Να συνεχίσω ότι κάνω με περισσότερη ενδυνάμωση δικέφαλου και σωστή αποκατάσταση ήταν η προτροπή του
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2018 :  09:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενικές συμβουλές: Όταν εμφανίζεται ένα πρόβλημα υγείας, προσπαθούμε να αξιολογήσουμε τη σοβαρότητά του με όποιες γνώσεις έχουμε. Προσπαθούμε να χρησιμοποιήσουμε ήπια φυσικά και διαθέσιμα μέσα (πχ παγοκύστη, θερμό επίθεμα, ήπιες κινήσεις κ.ά.), καθώς και να περιορίσουμε τις δραστηριότητες που επιβαρύνουν ή προκαλούν τα συμπτώματα. Αν μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα (από 1 ώρα έως 1 εβδομάδα, αναλόγως την περίπτωση και χωρίς το διάστημα αυτό να είναι δεσμευτικό για κάθε πρόβλημα υγείας) δεν δούμε βελτίωση, τότε αναζητάμε τη βοήθεια ειδικού επαγγελματία υγείας. Αν προπονούμαστε, προφανώς πρέπει να μειώσουμε την ένταση/διάρκεια/συχνότητα του προγράμματός μας και να το προσαρμόσουμε ανάλογα με την εξέλιξη των συμπτωμάτων.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000