Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 θελει χιλιομετρα ο μαραθωνιος...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 9

iara
Forum-Runner

67 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 11/09/2018 :  12:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλα κ τα τεμπακια κ οι διαλλεματικες ,αμα δε γραψεις χιλιομετρα μου φαινεται οτι δεν κανεις τιποτα...

giannis1970
Forum-Runner

137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2018 :  13:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.runningnews.gr/item.php?id=27622
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2018 :  15:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ειδικά για μαραθώνιο παίζει... να σε δω (3ο πρόσωπο) να κρατάς ρυθμό στο 30ο - 35ο χλμ και μετά με τα 6x1000m ή τα τάληρα τέμπο!! :D :D :D
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2018 :  21:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όλα είναι σχετικά....



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2018 :  14:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να τερματίσει ένας άπειρος, θέλει μονο χιλιόμετρα.

Για πιο γρήγορους χρόνους θέλει χλμ και διαλειμματική.

(Πετάχτηκα τώρα εγώ και είπα....-αλλα έχω και εμπειρία 9 μαραθωνίων, οπότε μην βαράτε)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

avatos
Forum-Runner

125 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2018 :  15:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
νομιζω οτι ειναι αδυνατο να τρεχεις 15αρια κ 18αρια long run κ να χεις την απαιτηση να τερματισεις υγιεις ,πως το σωμα αν δε κοπανηθει εστω τριωρα στα μεγαλα θα καταφερει να αντεξει ενα μαραθωνιο ...προσωπικη μου αποψη παντα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2018 :  15:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλεξάνδρα πολύ σωστά τα λες κ όποιος πάει να σε βαρέσει θα έχει να κάνει μαζί μου :D :D :P :P

αυτό που έλεγα είναι ότι δεν βγαίνει ο μαραθώνιος χωρίς όγκο χλμ και χωρίς μεγάλα κομμάτια (τα γνωστά lrs, όχι όμως μέχρι εξαντλήσεως και ίσως όχι πάνω από 2.30 ωρες) σε ότι κατάσταση και αν είναι ένας δρομέας...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

avatos
Forum-Runner

125 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2018 :  15:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
βεβαια σε παλαιοτερες δημοσιευσεις εδω βρισκεις 'θησαυρο' γνωσεων θα ελεγα εγω απο πολυ εμπειρους συντρεχτες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2018 :  15:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by avatos

νομιζω οτι ειναι αδυνατο να τρεχεις 15αρια κ 18αρια long run κ να χεις την απαιτηση να τερματισεις υγιεις ,πως το σωμα αν δε κοπανηθει εστω τριωρα στα μεγαλα θα καταφερει να αντεξει ενα μαραθωνιο ...προσωπικη μου αποψη παντα



Εγώ, πάντως, στην προετοιμασία του Μεγαλέκου που μας πέρασε, με εξαίρεση 2 LR (ένα 28+ στα 125-130' και ένα 30άρι στα 140' ή κάτι τέτοιο, τέλος πάντων) δεν έκανα άλλο τρέξιμο πάνω από τις 2 ώρες. Βασικά, όλα τα άλλα ήταν μέχρι τα 110'. Και ο αγώνας μου βγήκε πολύ καλύτερα από τον ΑΜΑ στον οποίον είχα βάλει και 25άρια και 30άρια και ένα 36άρι. Καλύτερα είναι - νομίζω - να κάνεις ένα 23-25άρι LR χωρίς ρεπό την προηγούμενη, παρά αυτά αυτά τα γιγαντιαία κτήνη των 3 ωρών, τα οποία, όπως σωστά σημείωσε συντρέχτης αλλού, μάλλον θα πρέπει να απαγορευτούν δια νόμου...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2018 :  15:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φίλε avatos, θεωρώ τις 2.30 ώρες επαρκές διάστημα για προπόνηση. Σε πολύ λίγες περιπτώσεις και για πολύ λίγα sessions σε καποια προετοιμασία θεωρώ ότι πρέπει να αγγίζουμε 3ωρο στα lrs.
Και να ο συλλογισμός μου:
- κάποιος άπειρος δρομέας θα φθαρεί αν κάνει πολλά τρίωρα (και ειδικά 3ωρα και πάνω) με αποτελεσμα να μην του πιάσει το tapering και να έχει κακή απόδοση σε ένα αγώνα
- κάποιος ταχύς που πάει να σπάσει 3ωρο στο μαραθώνιο, δεν έχει λόγο να κάνει lrs που να υπερβαίνουν τις 2.30 ώρες αφού ο αναμενόμενος χρόνος ολοκλήρωσης του αγώνα είναι σχετικά σύντομος.
- θεωρώ ότι η καλύτερη περίπτωση δρομέα για πολύ μεγάλα longs είναι για όσους είναι σχετικά έμπειροι (να έχουν βγάλει 2 τουλάχιστον μαραθώνιους & προετοιμασίες αντίστοιχα) και μέτρια γρήγοροι.

Ωστόσο, σε περιόδους λίγο πριν την κυρίως προετοιμασία μαραθωνιου (δηλαδή λίγο πριν εκείνο το 11βδόμαδο -12βδόμαδο), κάνει καλό σε λίγο εμπειρότερους δρομείς η προοδευτική αύξηση του όγκου και εκεί να μπουν και 2 (ή τρια) πολύ μεγάλα sessions 3 ωρών ή και πάνω το κάθε ένα,πάντοτε όμως εφόσον όλα τα τρεξίματα - όχι μόνο τα Longs αλλά και όλα τα υπόλοιπα της εβδομάδας) είναι αυστηρώς αερόβια χωρίς καμία ένταση και φυσικά, με κάποια αποφόρτηση πριν μπει ο δρομέας στην κυρίως προετοιμασία. Μην ξεκινήσει 400άρια και μάραθον πέης Δευτέρα έχοντας τρέξει την προηγούμενη Κυριακή 38 χιλιόμετρα σε 3.30ωρες...

Τα λέω αυτ'α έχοντας περάσει από όλα τα στάδια (άπειρος & αργός - σχετικά έμπειρος & μετρίως γρήγορος - αρκετά έμπειρος πλέον) και έχοντας δει και αναλογιστεί διάφορες προσεγγίσεις!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2018 :  15:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραία! Απέκτησα και bodyguard!😂

Σε όλους τους μαραθωνίους πήγα με 20αρια μόνο και το 30αρι των Ιωαννίνων.
Μόνο σε 2-3 μαραθωνίους πήγα συν το 26αρι των Σπετςών.
Και σε έναν πήγα με κανα 2-3 25αρια.
Τα πολλά και μεγάλα long runs καταφέρνουν να σε εξαντλήσουν και να φτάσεις στην αφετηρία ένα πτώμα.

Είναι βεβαια και τι θελει να πετυχει κανεις και πως το βλέπει το όλο θέμα. Εγω πάω για να διασκεδάσω και κανω άνετα 3:50. Βγάζω φωτος, μιλαω στο τηλεφωνο, η με όποιον βρω μπροστά μου. Αν μιλάμε για χρόνους 3:30 και κάτω, μπορει να αλλάξει το πράγμα-αν και πάλι, επιμένω ότι και εκει δε θα θεέλι 30αρια. Εκει θελει τέμπο και διαλειμματικες. Αυτά σε φτάνουν πιο γρήγορα στον τερματισμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2018 :  15:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οτιδήποτε πάνω από 2 ώρες μπορεί να ονομαστεί long run...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2018 :  15:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes

οτιδήποτε πάνω από 2 ώρες μπορεί να ονομαστεί long run...



Πάνο, νομίζω πως και τα 90-100-110 λεπτά, επίσης, ως long (πρέπει να) νοούνται. Εκτός και αν μιλάμε για υπεραποστάσεις, αλλά εκεί πάει αλλού το πράγμα...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

avatos
Forum-Runner

125 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2018 :  17:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οὐκ ἐν τῷ μεγάλῳ τὸ εὖ ...θα μπορουσαμε να πουμε δηλαδη παιδια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2018 :  09:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λευτέρη ναι, είναι οπωσδήποτε σχετικά μεγάλου χρόνου (και εύλογα και απόστασης) προπονήσεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2018 :  15:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πάντως το γεγονός ότι πέρυσι κατάφερα να φτάσω στο Μέγαρο Μουσικής για να νιώσω κούραση, να τερματίσω 38 λεπτά πιο γρήγορα από πρόπερσι και την επόμενη να μη νιώθω χάλια όπως τις προηγούμενες φορές που έτρεξα, το αποδίδω - εν μέρει προφανώς - και στα δύο 36άρια και στις συνολικά έξι προπονήσεις 30+ που είχα στην προετοιμασία μου. Ειδικά το τελευταίο 36αρι, 3 εβδομάδες πριν τον αγώνα, βγήκε μεγαλύτερο σε διάρκεια από ότι ο ίδιος ο μαραθώνιος (4 ώρες το 36άρι, 3:59 ο αγώνας)

Φέτος έχω ήδη εννέα 30αρια+ (το πρώτο το έκανα τον Ιανουάριο και κάνω ένα το μήνα) με ένα από αυτά να είναι ζόρικο 36άρι πριν 2 εβδομάδες (ανεβοκατεβαίνω τον Υμηττό, δηλαδή κάνω περισσότερα από 15 χλμ συνεχόμενης βαρβάτης ανηφόρας) και έχω άλλο ένα τελευταίο την Κυριακή που έρχεται ... Για να δούμε πως θα πάει φέτος και ο αγώνας ...

Edited by - UnHaCkAbLe on 15/10/2018 15:50:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000