Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 θελει χιλιομετρα ο μαραθωνιος...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 9

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  04:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Πάντως εκτός από χλμ ο μαραθώνιος ή κάποιος ultra θα θέλει και κανένα τσιπουράκι στην ανάπαυλα!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.



μην το γελας, στους αθανατους ειχε ενα χωριο γιορτη τσιπουρου κ καναμε pit stop!!ωραια χρονια...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  07:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[/quote]
μην το γελας, στους αθανατους ειχε ενα χωριο γιορτη τσιπουρου κ καναμε pit stop!!ωραια χρονια...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
[/quote]


Αα ώστε έτσι κύριε dpkouk μας, κάνετε και χρήση απαγορευμένων ποτών στους αγώνες με σκοπό την αλλοίωση της ανταγωνιστικότητας!!!!!
Εμένα ο σπιτονοικοκύρης μου έχει τέτοιες "απαγορευμένες" ουσίες σπιτικές, το κάτι άλλο! Ελαφρύ και αιθέριο.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  09:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua



μην το γελας, στους αθανατους ειχε ενα χωριο γιορτη τσιπουρου κ καναμε pit stop!!ωραια χρονια...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
[/quote]


Αα ώστε έτσι κύριε dpkouk μας, κάνετε και χρήση απαγορευμένων ποτών στους αγώνες με σκοπό την αλλοίωση της ανταγωνιστικότητας!!!!!
Εμένα ο σπιτονοικοκύρης μου έχει τέτοιες "απαγορευμένες" ουσίες σπιτικές, το κάτι άλλο! Ελαφρύ και αιθέριο.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

[/quote]

Επανορθώνω... Το τσίπουρο ήταν στη διάθεση όλων των δρομέων οπότε δεν ετέθη θέμα προνομιακής μεταχείρισης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  10:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχαριστω

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  14:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

ευχαριστω

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



…χιχιχι…οπότε η πρόσβαση σε απαγορευμένη ουσία για την επαύξηση της…νηφαλιότητας μέσα στον αγώνα και τη μείωση του πόνου…ήταν διαθέσιμη σε όλους και άρα δεν τίθεται θέμα αλλοίωσης της συναγωνιστικότητας! 😃


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  15:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ioma

quote:
Originally posted by giomask

τρεξτε για χομπι ,εμεις θα κοιταμε τα ρολογια μας


Πες τα φίλε.



Εννοείται ότι θα συνεχίζετε να κοιτάτε τα ρολόγια σας και θα το απολαμβάνετε! Αυτό όμως δεν σας κάνει επαγγελματίες! Αντίθετα…σας κάνει ακόμα πιο προχωρημένους χομπίστες που – πιθανόν – δίνετε ακόμα πιο πολλά χρήματα (από άλλους) σε ρολόγια, ρουχισμό, υποδήματα και άλλα παρελκόμενα για να απολαύσετε το – αγαπημένο – χόμπι σας! Κάτι που είναι απόλυτα υγιές!


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  16:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by ioma

[quote]Originally posted by giomask

τρεξτε για χομπι ,εμεις θα κοιταμε τα ρολογια μας


Πες τα φίλε.




Και για να σε προλάβω από την απλή αριθμητική πράξη (διαιρώ τα 100 χιλιόμετρα σε 12:30 ώρες για να βγάλω το μέσο ρυθμό, που στην περίπτωσή μας είναι στο 7’30’’/km) και αναφωνήσεις «μα αυτό είναι περπάτημα» (ή «μπουσούλημα» όπως άλλος χαρακτηριστικά έγραψε στο νήμα) – παρόλο που το άνετο περπάτημα είναι στα 12’/km, κάνε μια δοκιμή να το επιχειρήσεις και θα με…καταλάβεις το πόσο δύσκολο μπορεί να γίνει!

Free your feet...free your senses!



Από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω με βεβαιότητα πως το να τρέχει κανείς σε ρυθμό 5:30-6:00 είναι σαφώς πιο άνετο από το να (προσπαθεί να) περπατήσει σε ρυθμό 7:30-8:00. Τόσο μυϊκά όσο και σε επίπεδο γενικότερης αίσθησης. Μπορείς να τρέξεις σχετικά άνετα στο 6:00 με τα χέρια στις τσέπες. Για να (καταφέρεις να) περπατήσεις στο 7:30 (και να παραμείνει περπάτημα και ουχί να μετατραπεί σε jog) θα πρέπει να ενεργοποιήσεις (και ιδιαίτερα δυναμικά, μάλιστα) τόσο τον κορμό όσο τα χέρια!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  16:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εννοείται ότι θα συνεχίζετε να κοιτάτε τα ρολόγια σας και θα το απολαμβάνετε! Αυτό όμως δεν σας κάνει επαγγελματίες! Αντίθετα…σας κάνει ακόμα πιο προχωρημένους χομπίστες που – πιθανόν – δίνετε ακόμα πιο πολλά χρήματα (από άλλους) σε ρολόγια, ρουχισμό, υποδήματα και άλλα παρελκόμενα για να απολαύσετε το – αγαπημένο – χόμπι σας! Κάτι που είναι απόλυτα υγιές!


Free your feet...free your senses!
[/quote]


Προχωρημένος Αθλητικός καταναλωτισμός λέγεται

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  16:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by petransfhp

Προσωπικά ανέβασα τα χιλιόμετρα, περισσότερα από 90 και στο πικ στα 100 χιλιόμετρα την εβδομάδα όταν χρειάστηκε να σπάσω το φράγμα των τριών ωρών στον Μαραθώνιο.
Θεωρώ μεγάλη υπερβολή και ανούσιο να γράφει κάποιος τόσο μεγάλο όγκο χιλιομέτρων και να πηγαίνει στον αγώνα πιο αργά από 5:00/χλμ.

Επίσης πιστεύω πως οι αγώνες ουλτρα είναι κάτι υπερβολικό και οτι πολλοί πηγαίνουν εκεί γιατί δεν μπορούν να τρέξουν γρήγορα Μαραθώνιο και Ημιμαραθώνιο.
Δηλαδή δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό κάποιου που δεν μπορεί να σπάσει το 4ωρο στον Μαραθώνιο να πηγαίνει σε 80αρια και 100αρια.
Δηλαδή ρε φίλε πως θα πηγαίνεις σε αυτές τις αποστάσεις; μπουσουλωντας;



#1 …όπως επίσης ανούσιο είναι να τρώει κάποιος κάθε μέρα ένα νόστιμο φαγητό; (αφού η τροφή είναι βασικά για την επιβίωσή μας)
…όπως επίσης ανούσιο είναι να κάνει κάποιος συχνά σεξ; (μήπως είναι μόνο για τη διαιώνιση του είδους;)
…έχεις σκεφτεί ότι κάποιοι τρέχουν περισσότερα χιλιόμετρα μόνο και μόνο για την απόλαυση που προσφέρει το τρέξιμο στη βάση του; Ή μήπως πρέπει να τρέχουμε καθαρά ωφελιμιστικά (για να πετύχουμε για παράδειγμα καλύτερους χρόνους σε έναν αγώνα και μόνο).

#2 …και ο Ημί αλλά και Μαραθώνιος είναι κάτι υπερβολικό και πολλοί πηγαίνουν εκεί γιατί δεν μπορούν να τρέξουν γρήγορα ένα 5άρι! (…ή μήπως δεν είναι έτσι;)

#3 Στις υπεραποστάσεις με περνάνε δρομείς που είναι ΠΟΛΥ πιο αργοί από τις επιδόσεις μου στο Μαραθώνιο…και μάλλον κάποιοι δεν έχουν σπάσει το 4ωρο… Αλλά και ποιος πάει στο Μαραθώνιο αν πρώτα δεν έχει σπάσει τα 18’ στο 5άρι, τα 38’ στο 10άρι κλπ…μήπως δεν θα έπρεπε να πάει σε αυτήν την τόσο υπερβολικά μεγάλη απόσταση του Μαραθωνίου;

#4 Εύχομαι κάποια στιγμή να περνάς τη γραμμή τερματισμού ενός αγώνα υπεραπόστασης μπουσουλώντας έχοντας απολαύσει όμως κάθε μέτρο αυτής της εμπειρίας…

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  17:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by petransfhp

Προσωπικά ανέβασα τα χιλιόμετρα, περισσότερα από 90 και στο πικ στα 100 χιλιόμετρα την εβδομάδα όταν χρειάστηκε να σπάσω το φράγμα των τριών ωρών στον Μαραθώνιο.
Θεωρώ μεγάλη υπερβολή και ανούσιο να γράφει κάποιος τόσο μεγάλο όγκο χιλιομέτρων και να πηγαίνει στον αγώνα πιο αργά από 5:00/χλμ.

Επίσης πιστεύω πως οι αγώνες ουλτρα είναι κάτι υπερβολικό και οτι πολλοί πηγαίνουν εκεί γιατί δεν μπορούν να τρέξουν γρήγορα Μαραθώνιο και Ημιμαραθώνιο.
Δηλαδή δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό κάποιου που δεν μπορεί να σπάσει το 4ωρο στον Μαραθώνιο να πηγαίνει σε 80αρια και 100αρια.
Δηλαδή ρε φίλε πως θα πηγαίνεις σε αυτές τις αποστάσεις; μπουσουλωντας;



#1 …όπως επίσης ανούσιο είναι να τρώει κάποιος κάθε μέρα ένα νόστιμο φαγητό; (αφού η τροφή είναι βασικά για την επιβίωσή μας)
…όπως επίσης ανούσιο είναι να κάνει κάποιος συχνά σεξ; (μήπως είναι μόνο για τη διαιώνιση του είδους;)
…έχεις σκεφτεί ότι κάποιοι τρέχουν περισσότερα χιλιόμετρα μόνο και μόνο για την απόλαυση που προσφέρει το τρέξιμο στη βάση του; Ή μήπως πρέπει να τρέχουμε καθαρά ωφελιμιστικά (για να πετύχουμε για παράδειγμα καλύτερους χρόνους σε έναν αγώνα και μόνο).

#2 …και ο Ημί αλλά και Μαραθώνιος είναι κάτι υπερβολικό και πολλοί πηγαίνουν εκεί γιατί δεν μπορούν να τρέξουν γρήγορα ένα 5άρι! (…ή μήπως δεν είναι έτσι;)

#3 Στις υπεραποστάσεις με περνάνε δρομείς που είναι ΠΟΛΥ πιο αργοί από τις επιδόσεις μου στο Μαραθώνιο…και μάλλον κάποιοι δεν έχουν σπάσει το 4ωρο… Αλλά και ποιος πάει στο Μαραθώνιο αν πρώτα δεν έχει σπάσει τα 18’ στο 5άρι, τα 38’ στο 10άρι κλπ…μήπως δεν θα έπρεπε να πάει σε αυτήν την τόσο υπερβολικά μεγάλη απόσταση του Μαραθωνίου;

#4 Εύχομαι κάποια στιγμή να περνάς τη γραμμή τερματισμού ενός αγώνα υπεραπόστασης μπουσουλώντας έχοντας απολαύσει όμως κάθε μέτρο αυτής της εμπειρίας…

Free your feet...free your senses!



Ωραίος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  18:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά, για να μην τον αδικούμε τον άνθρωπο, μήπως εννοεί πως κανείς στοχεύοντας σε έναν πιο ήπιο ρυθμό αν φορτώσει τόσα πολλά χιλιόμετρα θα αναγκαστεί να βρεθεί υπερβολικά πολλές ώρες στο δρόμο ρισκάροντας τραυματισμό;
Επίσης, μία δική μου απορία σχετικά με τα ούλτρα έχει να κάνει με το εξής. Την απόλαυση του τρεξίματος, αυτό το χάδι του αέρα και τη διαδραστικότητα με το περιβάλλον όταν βρίσκεσαι σε κίνηση, νομίζω πως όλοι μας είμαστε σε θέση να την κατανοήσουμε και να την απολαύσουμε. Στη μισή ώρα, στη μία ώρα, στη μιάμιση ώρα. Από κάποιο σημείο και έπειτα, όμως, το σώμα (και το μυαλό) κουράζεται και το όλο σκηνικό παύει να είναι "βόλτα" και μετατρέπεται σε "μάχη" και "επιβίωση". Σε εκείνα τα στάδια, ας πούμε, από τη μέση και μετά, πόση απόλαυση μπορεί κανείς να αντλήσει; Από τη διαδικασία, όχι από το (επερχόμενο) achievement;
Αυτό για μένα παραμένει ένα μεγάλο μυστήριο σε σχέση με τα ούλτρα, παρότι και εγώ απτην πλευρά μου έχω κάνει απέραντα καφριλίκια (ίσως όχι ως ένα συνεχόμενο τρέξιμο, αλλά beach soccer + beach volley + 5 ώρες μέσα στη θάλασσα, πχ είναι ένας μεγάλος συνεχόμενος φόρτος για το κορμί). Πάντα, όμως, από κάποιο σημείο και μετά σταματούσε να αποτελεί την απόλαυση της γλυκιάς έντασης ενός τέμπο ή του να γλιστράς μέσα στο νερό και μετατρεπόταν σε ένα challenge to beat myself.
Και για να το επαναφέρω στα ούλτρα (μιας και καλώς ή κακώς η κουβέντα άνοιξε - καλώς κατ΄ εμέ, μιας και σε αυτή τη διαδικτυακή γωνιά βρίσκεται το μικρό μας καφενείο), δε θα μου προξενούσε καμία εντύπωση το να ακούσω ότι περπάτησα/έκανα hiking 80 ή 100 χιλιόμετρα και το απήλαυσα. Στο τρέξιμο σκαλώνω (χωρίς - εννοείται - να μέμφομαι κανέναν) γιατί είναι άλλη η δυναμική και η απαιτήσεις του και ως κλασικός nerdουλας σε τέτοια πράγματα, I'm just asking for an answer...

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 05/03/2020 18:10:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  18:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by petransfhp

Προσωπικά ανέβασα τα χιλιόμετρα, περισσότερα από 90 και στο πικ στα 100 χιλιόμετρα την εβδομάδα όταν χρειάστηκε να σπάσω το φράγμα των τριών ωρών στον Μαραθώνιο.
Θεωρώ μεγάλη υπερβολή και ανούσιο να γράφει κάποιος τόσο μεγάλο όγκο χιλιομέτρων και να πηγαίνει στον αγώνα πιο αργά από 5:00/χλμ.

Επίσης πιστεύω πως οι αγώνες ουλτρα είναι κάτι υπερβολικό και οτι πολλοί πηγαίνουν εκεί γιατί δεν μπορούν να τρέξουν γρήγορα Μαραθώνιο και Ημιμαραθώνιο.
Δηλαδή δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό κάποιου που δεν μπορεί να σπάσει το 4ωρο στον Μαραθώνιο να πηγαίνει σε 80αρια και 100αρια.
Δηλαδή ρε φίλε πως θα πηγαίνεις σε αυτές τις αποστάσεις; μπουσουλωντας;



#1 …όπως επίσης ανούσιο είναι να τρώει κάποιος κάθε μέρα ένα νόστιμο φαγητό; (αφού η τροφή είναι βασικά για την επιβίωσή μας)
…όπως επίσης ανούσιο είναι να κάνει κάποιος συχνά σεξ; (μήπως είναι μόνο για τη διαιώνιση του είδους;)
…έχεις σκεφτεί ότι κάποιοι τρέχουν περισσότερα χιλιόμετρα μόνο και μόνο για την απόλαυση που προσφέρει το τρέξιμο στη βάση του; Ή μήπως πρέπει να τρέχουμε καθαρά ωφελιμιστικά (για να πετύχουμε για παράδειγμα καλύτερους χρόνους σε έναν αγώνα και μόνο).

#2 …και ο Ημί αλλά και Μαραθώνιος είναι κάτι υπερβολικό και πολλοί πηγαίνουν εκεί γιατί δεν μπορούν να τρέξουν γρήγορα ένα 5άρι! (…ή μήπως δεν είναι έτσι;)

#3 Στις υπεραποστάσεις με περνάνε δρομείς που είναι ΠΟΛΥ πιο αργοί από τις επιδόσεις μου στο Μαραθώνιο…και μάλλον κάποιοι δεν έχουν σπάσει το 4ωρο… Αλλά και ποιος πάει στο Μαραθώνιο αν πρώτα δεν έχει σπάσει τα 18’ στο 5άρι, τα 38’ στο 10άρι κλπ…μήπως δεν θα έπρεπε να πάει σε αυτήν την τόσο υπερβολικά μεγάλη απόσταση του Μαραθωνίου;

#4 Εύχομαι κάποια στιγμή να περνάς τη γραμμή τερματισμού ενός αγώνα υπεραπόστασης μπουσουλώντας έχοντας απολαύσει όμως κάθε μέτρο αυτής της εμπειρίας…

Free your feet...free your senses!





http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  19:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Παιδιά, για να μην τον αδικούμε τον άνθρωπο, μήπως εννοεί πως κανείς στοχεύοντας σε έναν πιο ήπιο ρυθμό αν φορτώσει τόσα πολλά χιλιόμετρα θα αναγκαστεί να βρεθεί υπερβολικά πολλές ώρες στο δρόμο ρισκάροντας τραυματισμό;
Επίσης, μία δική μου απορία σχετικά με τα ούλτρα έχει να κάνει με το εξής. Την απόλαυση του τρεξίματος, αυτό το χάδι του αέρα και τη διαδραστικότητα με το περιβάλλον όταν βρίσκεσαι σε κίνηση, νομίζω πως όλοι μας είμαστε σε θέση να την κατανοήσουμε και να την απολαύσουμε. Στη μισή ώρα, στη μία ώρα, στη μιάμιση ώρα. Από κάποιο σημείο και έπειτα, όμως, το σώμα (και το μυαλό) κουράζεται και το όλο σκηνικό παύει να είναι "βόλτα" και μετατρέπεται σε "μάχη" και "επιβίωση". Σε εκείνα τα στάδια, ας πούμε, από τη μέση και μετά, πόση απόλαυση μπορεί κανείς να αντλήσει; Από τη διαδικασία, όχι από το (επερχόμενο) achievement;
Αυτό για μένα παραμένει ένα μεγάλο μυστήριο σε σχέση με τα ούλτρα, παρότι και εγώ απτην πλευρά μου έχω κάνει απέραντα καφριλίκια (ίσως όχι ως ένα συνεχόμενο τρέξιμο, αλλά beach soccer + beach volley + 5 ώρες μέσα στη θάλασσα, πχ είναι ένας μεγάλος συνεχόμενος φόρτος για το κορμί). Πάντα, όμως, από κάποιο σημείο και μετά σταματούσε να αποτελεί την απόλαυση της γλυκιάς έντασης ενός τέμπο ή του να γλιστράς μέσα στο νερό και μετατρεπόταν σε ένα challenge to beat myself.
Και για να το επαναφέρω στα ούλτρα (μιας και καλώς ή κακώς η κουβέντα άνοιξε - καλώς κατ΄ εμέ, μιας και σε αυτή τη διαδικτυακή γωνιά βρίσκεται το μικρό μας καφενείο), δε θα μου προξενούσε καμία εντύπωση το να ακούσω ότι περπάτησα/έκανα hiking 80 ή 100 χιλιόμετρα και το απήλαυσα. Στο τρέξιμο σκαλώνω (χωρίς - εννοείται - να μέμφομαι κανέναν) γιατί είναι άλλη η δυναμική και η απαιτήσεις του και ως κλασικός nerdουλας σε τέτοια πράγματα, I'm just asking for an answer...

--------------------------
Run-time Error



Στην ερώτηση του αν η ένταση (=ταχύτητα) ή ο όγκος (πολλά χιλιόμετρα) αυξάνουν την πιθανότητα τραυματισμού δεν θα μπορούσα να την απαντήσω, όχι τουλάχιστον με επιστημονικά επιχειρήματα. Προσωπικά οι ταχύτητες με έχουν τραυματίσει περισσότερο από ό,τι ο όγκος…αλλά τονίζω ότι αφορά αποκλειστικά τη δική μου και μόνο περίπτωση.

Του αν μετά από μία (δύο, τρεις κλπ) ώρα τρεξίματος τελικά η κούραση υπερισχύει της απόλαυσης…είναι κάτι ιδιαίτερα σχετικό. Κυρίως με την αγωνιστική εμπειρία που έχω (και όχι απαραίτητα την προπονητική) πλέον τρέχω για αρκετές ώρες συνεχόμενα (30+ στην άσφαλτο, 20+ στο βουνό με καλές υψομετρικές διαφορές) και η απόλαυση μεγιστοποιείται στο τέλος χωρίς να υπάρχουν εμφανή σημάδια κούρασης, ακολουθώντας βέβαια έναν άνετο ρυθμό. Ακόμα και σε προπόνηση 70Κ (ασφάλτινη με ικανοποιητικές υψομετρικές) η απόλαυση είναι μεγαλύτερη στο τέλος παρά στην αρχή χωρίς πάλι να δυσφορώ ή να έχω μπει σε κατάσταση ‘επιβίωσης’…

Με τις συχνές εναλλαγές μεταξύ ορεινού και ασφάλτινου τεραίν αλλά και με το ‘μπόλιασμα’ καλής παρέας κάποιες φορές, ακόμα και τα πολύωρα τρεξίματα συνεχίζουν να μου προσφέρουν το μέγιστο της απόλαυσης χωρίς καμία ‘παρενέργεια’ σε εξάντληση, πόνους ή άλλου είδους ενοχλήσεις.


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2020 :  14:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΤΗΧ, Μανόλη, αναλυτικότατος όπως πάντα! Για το θέμα των τραυματισμών, εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως οι ταχύτητες (μου) βγάζουν προβλήματα περισσότερο μυϊκά και ο μεγάλος φόρτος στις αρθρώσεις. Αλλά, όπως λες και συ, αυτό είναι και ζήτημα ίσως του κάθε οργανισμού.
Κατά τ'άλλα, αυτό που μπορώ να πω πως θαυμάζω σε όσους κάνετε ούλτρα είναι αυτή η ικανότητα επιβολής του μυαλού στο σώμα, ώστε να μπει ένας "κόφτης" στο ρυθμό. Εμένα πάντα "με παίρνει" το κορμί και με πηγαίνει στο μάξιμουμ που μπορεί τη συγκεκριμένη στιγμή (depending on the current condition). Hats off!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2020 :  09:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ίσως πρέπει να δεις μήπως το σωματικό σου βάρος είναι μεγαλύτερο από ότι πρέπει ώστε να το πιέζεις στα γρήγορα.
quote:
Originally posted by RiffRaff

ΤΗΧ, Μανόλη, αναλυτικότατος όπως πάντα! Για το θέμα των τραυματισμών, εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως οι ταχύτητες (μου) βγάζουν προβλήματα περισσότερο μυϊκά και ο μεγάλος φόρτος στις αρθρώσεις. Αλλά, όπως λες και συ, αυτό είναι και ζήτημα ίσως του κάθε οργανισμού.
Κατά τ'άλλα, αυτό που μπορώ να πω πως θαυμάζω σε όσους κάνετε ούλτρα είναι αυτή η ικανότητα επιβολής του μυαλού στο σώμα, ώστε να μπει ένας "κόφτης" στο ρυθμό. Εμένα πάντα "με παίρνει" το κορμί και με πηγαίνει στο μάξιμουμ που μπορεί τη συγκεκριμένη στιγμή (depending on the current condition). Hats off!

--------------------------
Run-time Error

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000