Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 θελει χιλιομετρα ο μαραθωνιος...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 9

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2020 :  20:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

ΤΗΧ, Μανόλη, αναλυτικότατος όπως πάντα! Για το θέμα των τραυματισμών, εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως οι ταχύτητες (μου) βγάζουν προβλήματα περισσότερο μυϊκά και ο μεγάλος φόρτος στις αρθρώσεις. Αλλά, όπως λες και συ, αυτό είναι και ζήτημα ίσως του κάθε οργανισμού.
Κατά τ'άλλα, αυτό που μπορώ να πω πως θαυμάζω σε όσους κάνετε ούλτρα είναι αυτή η ικανότητα επιβολής του μυαλού στο σώμα, ώστε να μπει ένας "κόφτης" στο ρυθμό. Εμένα πάντα "με παίρνει" το κορμί και με πηγαίνει στο μάξιμουμ που μπορεί τη συγκεκριμένη στιγμή (depending on the current condition). Hats off!

--------------------------
Run-time Error


Δεν εχεις χλμ στα ποδια σου γιαυτο εχεις προβληματα .Για να ξεκινησεις διαλειμματικες πρεπει να εχεις φορτωσει χλμ .Αυτο κανουν ολοι οι επαγγεματιες αλλα εμεις θελουμε με 50-60 χλμ την εβδομαδα για 2-3 μηνες και αφου κατσει στον καναπε αλλους 2-3 μηνες να κανουμε και διαλειμματικες .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2020 :  10:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ακομη εδω εισαι τρεχαντιρομανωλη, ακομη καταθετεις αποψεις, δεν σου εχω πει παλια-ψηλα στον Υμηττο- πως χρειαζεται γνωση για να καταθετεις την αποψη σου, το θυμασαι η να σε μπαστουνισω.........παρεμπιπτοντως συμφων μαζι σου, οι ταχυτητες δημιουργουν το προβλημα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2020 :  16:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από τη δική μου εμπειρία, το σώμα χρειάζεται καταρχήν 1-2 χρόνια για να καταλάβει τι το βρήκε όταν πρωτοξεκινάμε το τρέξιμο.

Από κει και πέρα, προσωπικά έχω καταλάβει ότι: οι πιο (ή οι πολύ έντονες ταχύτητες) με τον ερασιτεχνικό τρόπο που μπορεί να τις κάνω κάποιες φορές πχ χωρίς αξιόλογο ζέσταμα + διατάσεις + ανοίγματα, μπορεί να βγάλουν μυϊκό πρόβλημα-κούραση και κυρίως χαμηλά γάμπες-κνήμες. Αντίθετα, τα μεγάλα χιλιόμετρα που τα έχω συνηθίσει -είτε σε long, είτε σε εβδομαδιαίο όγκο- μπορεί να μου βγάλουν σκελετικό πρόβλημα, κυρίως στα γόνατα και δευτερευόντως στην περιοχή των αστραγάλων.

Τέλος τα μεγάλα βουνίσια μου δημιουργούν συμπαθητική κόπωση-πιάσιμο στους τετρακέφαλους σα να έχω τρέξει διπλά-τριπλά ασφάλτινα χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2020 :  16:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα βουνίσια πάντως, σε κουράζουν περισσότερο εκείνη την ώρα ή και την επόμενη μέρα, αλλά δεν σε "χρεώνουν" τόσο πιο μακροπρόθεσμα. Οι συνεχείς εναλλαγές ρυθμών, βηματισμών κτλ σε προστατεύουν από το απολύτως επαναλαμβανόμενο του δρόμου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2020 :  18:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Sky, ioma &tromeus, THX για το ενδιαφέρον, απλά η αλήθεια είναι πως η αναφορά μου δεν έγινε για να ζητήσω προπονητικές συμβουλές (ούτως ή άλλως πλέον κάνω απλά το κέφι μου, δεν προπονούμαι για κάτι), αλλά περισσότερο ως μια case specific διαπίστωση βάσει ίδιας εμπειρίας. Ούτως ή άλλως, (ημι)μαραθώνιο δεν πρόκειται (ούτε με απασχολεί πλέον) να ξανατρέξω. Τρία runs τη βδομάδα (~35 km), καμιά 20αριά πεζοπορικά που μαζεύονται από δω και από κει, δυο full body κυκλικές προπονήσεις με (ελεύθερα) βάρη και 3-4 με το βάρος του σώματος και λάστιχα (ενταγμένες συνήθως στις δρομικές) και νομίζω είμαι οκ.
Τώρα, όσον αφορά στα επιμέρους, είναι γεγονός πως το σωματικό βάρος είναι καμιά 20ριά κιλά παραπάνω από όσο θα έπρεπε να ήταν (τουλάχιστον για κάποιον που στα καλά του βγάζει μέτρηση VO2max > 70 - μου τοχε πει και ο εργομέτρης τότε), αλλά με χρόνια θέματα σε μέση και ώμο το τελευταίο που θα μου χρειαζόταν είναι να γίνει ο κορμός skeleton-skeletor για να μπορώ να τρέχω περισσότερο/γρηγορότερα.
By the way, πάλι αυτό ως δική μου διαπίστωση, κανένα ζήτημα σε τένοντες ή μέση δεν πέρασε με "ξεκούραση" (αν ξανακούσω αυτή τη λέξη ως συμβουλή ορκίζομαι να ξεκουράσω μία για πάντα αυτόν που θα την εκστομίσει ), αλλά με βάρη και δύναμη. Μάλιστα, οποιαδήποτε άσκηση πάω να κάνω (πιέσεις ώμων, biceps curls, ακόμη και πάγκο!) τις κάνω με αλτήρες και one sided. Με πολλή προσοχή στην τεχνική και το τέμπο και χρησιμοποιώντας τους γλουτούς και τους λοιπούς σταθεροποιητές του κορμού, μπορείς να πάρεις τέτοιο core strength που πλέον - ίσως με τη βοήθεια λίγων στροφών κορμού - τα προβλήματα στη μέση ως δια μαγείας εξαφανίζονται. Για τους τένοντες δεν το συζητάμε καν. Αν δεν τους πετάξεις φορτία, πώς περιμένεις να επανέλθουν;
Τον τελευταίο μήνα κάναμε κάτι εκκαθαρίσεις στο σπίτι και αναγκάστηκα να πετάξω ένα κάρο παλιατζούρες. Τις κατέβασα απτον τρίτο (χωρίς ανσανσέρ) μόνος μου και για να μην δημιουργήσω πρόβλημα στο δρόμο απέναντι αναγκάστηκα να τις μεταφέρω καμιά 100ριά μέτρα απόσταση σε ένα παλιό καπνομάγαζο, γιατί ήξερα πως μέχρι να έρθει ο Δήμος, "φέξε μου και γλίστρησα". Μιλάμε για περίπου 20 δρομολόγια με "πραγμάτια" 10 έως 30 κιλά τη φορά. Όταν τελείωσαν αυτές οι διαδικασίες, είχα το κλασικό πιάσιμο στα χέρια και τον κορμό (νταξ, μου άφησε και ένα μικρό DOMS για ενθύμιο λίγες μέρες), αλλά η μέση ούτε που ένιωσε. Και την επόμενη, έτρεξα και ένα δεκαρικάκι.
ΟΚ, θα μπορούσα να είμαι 20 κιλά ελαφρύτερος και να μπορώ να κάνω μαραθώνιο στις 3 ώρες. Στην πραγματικότητα, όμως, αυτό που κατάλαβα τον τελευταίο χρόνο είναι ότι πάνω από όλα πρέπει να είμαστε υγιείς. Και για να είμαστε υγιείς (και λειτουργικοί), πρέπει να είμαστε δυνατοί. Να πω την αμαρτία μου, προτιμώ να είμαι σε θέση να κάνω αυτόν τον μαραθώνιο κουβαλήματος και να τρέχω και ένα δεκαράκι στο 5:00, παρά να τρέχω 42195 και να μη μπορώ να σηκώσω τρεις σακούλες απτο σούπερ μάρκετ. Ο καθένας με τις προτεραιότητές του.


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2020 :  21:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωστές διαπιστώσεις !!!
και σαν γκρινιάρης λαχανιάρης που είμαι θα σε συμβούλευα να βρεις μια μέση λύση για τα επιπλέον κιλά(τα 20 ρίχτα στα 10) σε βάθος χρόνων θα σε βοηθήσει
quote:
Originally posted by RiffRaff

Sky, ioma &tromeus, THX για το ενδιαφέρον, απλά η αλήθεια είναι πως η αναφορά μου δεν έγινε για να ζητήσω προπονητικές συμβουλές (ούτως ή άλλως πλέον κάνω απλά το κέφι μου, δεν προπονούμαι για κάτι), αλλά περισσότερο ως μια case specific διαπίστωση βάσει ίδιας εμπειρίας. Ούτως ή άλλως, (ημι)μαραθώνιο δεν πρόκειται (ούτε με απασχολεί πλέον) να ξανατρέξω. Τρία runs τη βδομάδα (~35 km), καμιά 20αριά πεζοπορικά που μαζεύονται από δω και από κει, δυο full body κυκλικές προπονήσεις με (ελεύθερα) βάρη και 3-4 με το βάρος του σώματος και λάστιχα (ενταγμένες συνήθως στις δρομικές) και νομίζω είμαι οκ.
Τώρα, όσον αφορά στα επιμέρους, είναι γεγονός πως το σωματικό βάρος είναι καμιά 20ριά κιλά παραπάνω από όσο θα έπρεπε να ήταν (τουλάχιστον για κάποιον που στα καλά του βγάζει μέτρηση VO2max > 70 - μου τοχε πει και ο εργομέτρης τότε), αλλά με χρόνια θέματα σε μέση και ώμο το τελευταίο που θα μου χρειαζόταν είναι να γίνει ο κορμός skeleton-skeletor για να μπορώ να τρέχω περισσότερο/γρηγορότερα.
By the way, πάλι αυτό ως δική μου διαπίστωση, κανένα ζήτημα σε τένοντες ή μέση δεν πέρασε με "ξεκούραση" (αν ξανακούσω αυτή τη λέξη ως συμβουλή ορκίζομαι να ξεκουράσω μία για πάντα αυτόν που θα την εκστομίσει ), αλλά με βάρη και δύναμη. Μάλιστα, οποιαδήποτε άσκηση πάω να κάνω (πιέσεις ώμων, biceps curls, ακόμη και πάγκο!) τις κάνω με αλτήρες και one sided. Με πολλή προσοχή στην τεχνική και το τέμπο και χρησιμοποιώντας τους γλουτούς και τους λοιπούς σταθεροποιητές του κορμού, μπορείς να πάρεις τέτοιο core strength που πλέον - ίσως με τη βοήθεια λίγων στροφών κορμού - τα προβλήματα στη μέση ως δια μαγείας εξαφανίζονται. Για τους τένοντες δεν το συζητάμε καν. Αν δεν τους πετάξεις φορτία, πώς περιμένεις να επανέλθουν;
Τον τελευταίο μήνα κάναμε κάτι εκκαθαρίσεις στο σπίτι και αναγκάστηκα να πετάξω ένα κάρο παλιατζούρες. Τις κατέβασα απτον τρίτο (χωρίς ανσανσέρ) μόνος μου και για να μην δημιουργήσω πρόβλημα στο δρόμο απέναντι αναγκάστηκα να τις μεταφέρω καμιά 100ριά μέτρα απόσταση σε ένα παλιό καπνομάγαζο, γιατί ήξερα πως μέχρι να έρθει ο Δήμος, "φέξε μου και γλίστρησα". Μιλάμε για περίπου 20 δρομολόγια με "πραγμάτια" 10 έως 30 κιλά τη φορά. Όταν τελείωσαν αυτές οι διαδικασίες, είχα το κλασικό πιάσιμο στα χέρια και τον κορμό (νταξ, μου άφησε και ένα μικρό DOMS για ενθύμιο λίγες μέρες), αλλά η μέση ούτε που ένιωσε. Και την επόμενη, έτρεξα και ένα δεκαρικάκι.
ΟΚ, θα μπορούσα να είμαι 20 κιλά ελαφρύτερος και να μπορώ να κάνω μαραθώνιο στις 3 ώρες. Στην πραγματικότητα, όμως, αυτό που κατάλαβα τον τελευταίο χρόνο είναι ότι πάνω από όλα πρέπει να είμαστε υγιείς. Και για να είμαστε υγιείς (και λειτουργικοί), πρέπει να είμαστε δυνατοί. Να πω την αμαρτία μου, προτιμώ να είμαι σε θέση να κάνω αυτόν τον μαραθώνιο κουβαλήματος και να τρέχω και ένα δεκαράκι στο 5:00, παρά να τρέχω 42195 και να μη μπορώ να σηκώσω τρεις σακούλες απτο σούπερ μάρκετ. Ο καθένας με τις προτεραιότητές του.


--------------------------
Run-time Error

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2020 :  23:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Sky (by the way, είμαι αυτός που σε χαιρετούσε τελευταία στο βοηθητικό, όταν είχε λίγο κόσμο κι όχι τις μέρες που είναι Φαρ Ουέστ), καλώς ή κακώς το DNA του καθενός είναι συγκεκριμένο. Άλλοι τρώνε τρώνε και δε βάζουν γραμμάριο, εγώ κλάνω και μεγαλώνουν οι γλουτοί. Καλώς ή κακώς, εμένα οι μύες θα κάνουν υπερτροφία με το παραμικρό ερέθισμα και προφανώς αυτό είναι κάτι που απτή πλευρά μου θ πρέπει να σεβαστώ, γιατί μάλλον καλύπτει κάποιες άλλες αδυναμίες. Πέρσι, όταν βγήκαμε με το μικρό απτό νοσοκομείο, είχα πέσει απτά 84 κιλά στα 76. Πηγαίνοντας στο φαρμακείο να πάρω τις συνταγές του μικρού, όταν τους είπα για νοσηλεία, ήταν τέτοια η όψη μου που θεώρησαν πως αναφερόμουν στον εαυτό μου. Και στα καπάκια, μου χτύπησαν την πόρτα κάποια (κατά πάσα πιθανότητα χρόνια) προβλήματα σε ώμο, μέση, γόνατο, τα οποία προϋπήρχαν (οκ, και ρυτίδες θα κάνουμε και τα μαλλιά θα ασπρίσουν και κάποιοι τένοντες θα εμφανίσουν πάχυνση). Το σώμα είχε ατροφίσει χάνοντας αυτά τα κιλά σε τέτοιο βαθμό που δε μπορούσε να διαχειριστεί αυτά τα "προβλήματα" σε σημείο από κάποιο σημείο και μετά να θεωρώ πως έχω κάτι ρευματολογικό. Τελικά, τα πάντα ξεπεράστηκαν (στο 80%, γιατί το 100%0είναι ουτοπία) με τα βάρη. Προφανώς, δε με παίρνει να χάσω πολύ βάρος, οπότε συμβιβάζομαι με το ότι οι πολύ μεγάλες αποστάσεις ίσως δε μου ταιριάζουν και πάμε για άλλα. Ούτως ή άλλως, κανείς δε μου απαγόρευσε να τρέχω και σε τελική ανάλυση, αν κάποια στιγμή με πιάσει το ανταγωνιστικό μου, θα πάω να δοκιμάσω ένα sub40 δεκάρια. Στην τελική, τι είναι προτιμότερο, να μπορείς να κάνεις ένα τάλιρο στα 17' ή ένα μαραθώνιο στις 5 ώρες;

ΥΓ. Εκτός από χιλιόμετρα, ι μαραθώνιος δε χρειάζεται και αρκετές ασκήσεις δύναμης προς αποφυγήν τραυματισμών;

quote:
Originally posted by Skyrunner

Σωστές διαπιστώσεις !!!
και σαν γκρινιάρης λαχανιάρης που είμαι θα σε συμβούλευα να βρεις μια μέση λύση για τα επιπλέον κιλά(τα 20 ρίχτα στα 10) σε βάθος χρόνων θα σε βοηθήσει
quote:
Originally posted by RiffRaff

Sky, ioma &tromeus, THX για το ενδιαφέρον, απλά η αλήθεια είναι πως η αναφορά μου δεν έγινε για να ζητήσω προπονητικές συμβουλές (ούτως ή άλλως πλέον κάνω απλά το κέφι μου, δεν προπονούμαι για κάτι), αλλά περισσότερο ως μια case specific διαπίστωση βάσει ίδιας εμπειρίας. Ούτως ή άλλως, (ημι)μαραθώνιο δεν πρόκειται (ούτε με απασχολεί πλέον) να ξανατρέξω. Τρία runs τη βδομάδα (~35 km), καμιά 20αριά πεζοπορικά που μαζεύονται από δω και από κει, δυο full body κυκλικές προπονήσεις με (ελεύθερα) βάρη και 3-4 με το βάρος του σώματος και λάστιχα (ενταγμένες συνήθως στις δρομικές) και νομίζω είμαι οκ.
Τώρα, όσον αφορά στα επιμέρους, είναι γεγονός πως το σωματικό βάρος είναι καμιά 20ριά κιλά παραπάνω από όσο θα έπρεπε να ήταν (τουλάχιστον για κάποιον που στα καλά του βγάζει μέτρηση VO2max > 70 - μου τοχε πει και ο εργομέτρης τότε), αλλά με χρόνια θέματα σε μέση και ώμο το τελευταίο που θα μου χρειαζόταν είναι να γίνει ο κορμός skeleton-skeletor για να μπορώ να τρέχω περισσότερο/γρηγορότερα.
By the way, πάλι αυτό ως δική μου διαπίστωση, κανένα ζήτημα σε τένοντες ή μέση δεν πέρασε με "ξεκούραση" (αν ξανακούσω αυτή τη λέξη ως συμβουλή ορκίζομαι να ξεκουράσω μία για πάντα αυτόν που θα την εκστομίσει ), αλλά με βάρη και δύναμη. Μάλιστα, οποιαδήποτε άσκηση πάω να κάνω (πιέσεις ώμων, biceps curls, ακόμη και πάγκο!) τις κάνω με αλτήρες και one sided. Με πολλή προσοχή στην τεχνική και το τέμπο και χρησιμοποιώντας τους γλουτούς και τους λοιπούς σταθεροποιητές του κορμού, μπορείς να πάρεις τέτοιο core strength που πλέον - ίσως με τη βοήθεια λίγων στροφών κορμού - τα προβλήματα στη μέση ως δια μαγείας εξαφανίζονται. Για τους τένοντες δεν το συζητάμε καν. Αν δεν τους πετάξεις φορτία, πώς περιμένεις να επανέλθουν;
Τον τελευταίο μήνα κάναμε κάτι εκκαθαρίσεις στο σπίτι και αναγκάστηκα να πετάξω ένα κάρο παλιατζούρες. Τις κατέβασα απτον τρίτο (χωρίς ανσανσέρ) μόνος μου και για να μην δημιουργήσω πρόβλημα στο δρόμο απέναντι αναγκάστηκα να τις μεταφέρω καμιά 100ριά μέτρα απόσταση σε ένα παλιό καπνομάγαζο, γιατί ήξερα πως μέχρι να έρθει ο Δήμος, "φέξε μου και γλίστρησα". Μιλάμε για περίπου 20 δρομολόγια με "πραγμάτια" 10 έως 30 κιλά τη φορά. Όταν τελείωσαν αυτές οι διαδικασίες, είχα το κλασικό πιάσιμο στα χέρια και τον κορμό (νταξ, μου άφησε και ένα μικρό DOMS για ενθύμιο λίγες μέρες), αλλά η μέση ούτε που ένιωσε. Και την επόμενη, έτρεξα και ένα δεκαρικάκι.
ΟΚ, θα μπορούσα να είμαι 20 κιλά ελαφρύτερος και να μπορώ να κάνω μαραθώνιο στις 3 ώρες. Στην πραγματικότητα, όμως, αυτό που κατάλαβα τον τελευταίο χρόνο είναι ότι πάνω από όλα πρέπει να είμαστε υγιείς. Και για να είμαστε υγιείς (και λειτουργικοί), πρέπει να είμαστε δυνατοί. Να πω την αμαρτία μου, προτιμώ να είμαι σε θέση να κάνω αυτόν τον μαραθώνιο κουβαλήματος και να τρέχω και ένα δεκαράκι στο 5:00, παρά να τρέχω 42195 και να μη μπορώ να σηκώσω τρεις σακούλες απτο σούπερ μάρκετ. Ο καθένας με τις προτεραιότητές του.


--------------------------
Run-time Error





--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2020 :  08:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Riff Raff
το ερασιτεχνικό τρέξιμο είναι απόλαυση και όχι ψυχαναγκασμός, σ΄αρέσει να πηγαίνεις με 3΄/χλμ; Όρμα! Σ΄αρέσει μαραθώνιος σε 10 ώρες; Χτύπα το! Σ΄αρέσει το βουνό; Φάτο με το κουταλάκι! Το σίγουρο είναι ότι μετά τον τερματισμό θα χαμογελάμε μαζί!
Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά όταν πηγαίνω στο γήπεδο θαυμάζω τους μικρούς που πάνε σφαίρα και χαμογελώ με τους αρκετά μεγαλύτερους που τρέχουν με την σοφία της εμπειρίας.
Και βέβαια πάνω απ΄όλα σεβασμός στην ηλικία μας και τις ιδιαιτερότητες του σώματός μας.
Το τρέξιμο δεν είναι μόνο χλμ αλλά και ενδυνάμωση σώματος-διατροφή.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2020 :  09:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Riff Raff
το ερασιτεχνικό τρέξιμο είναι απόλαυση και όχι ψυχαναγκασμός, σ΄αρέσει να πηγαίνεις με 3΄/χλμ; Όρμα! Σ΄αρέσει μαραθώνιος σε 10 ώρες; Χτύπα το! Σ΄αρέσει το βουνό; Φάτο με το κουταλάκι! Το σίγουρο είναι ότι μετά τον τερματισμό θα χαμογελάμε μαζί!
Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά όταν πηγαίνω στο γήπεδο θαυμάζω τους μικρούς που πάνε σφαίρα και χαμογελώ με τους αρκετά μεγαλύτερους που τρέχουν με την σοφία της εμπειρίας.
Και βέβαια πάνω απ΄όλα σεβασμός στην ηλικία μας και τις ιδιαιτερότητες του σώματός μας.
Το τρέξιμο δεν είναι μόνο χλμ αλλά και ενδυνάμωση σώματος-διατροφή.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




+1
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2020 :  10:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Riff Raff:
Σε έχω δει να με χαιρετάς!!! και σε ευχαριστώ
Το να χάσεις απότομα κιλά από άγχος και στεναχώρια είναι πολύ επώδυνο, το να χάσεις κιλά σε βάθος χρόνου 3 κιλά το έτος ώστε ο οργανισμός σου να το αποδεχτεί σωστά χωρίς θέματα είναι ότι καλύτερο, για αυτό δεν αναφέρομαι σε κιλά για δρομέα αλλά σε σωματικό βάρος ενός ενήλικα συν ένα δυο παραπάνω, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα το σώμα σου. Η ασχολία σου με το κολύμπι και το τρέξιμο είναι ότι ποιο υγιές κάνεις και μην βάζεις το εαυατό σου στο τρυπάκι πρέπει να τρέξω τόσο στο τόσο(πχ 5χιλ ή μαραθώνιο), τρέξε όσο σε ευχαριστεί και κράτα και ενέργεια για την υπόλοιποι ημέρα!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2020 :  11:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, garga! Δε νομίζω πως διαφώνησα πουθενά με το όσα αναφέρεις. Απλά, ίσως επειδή έγραψα από κινητό, δε μπόρεσα να μεταδώσω το δικό μου πνεύμα. Δεν εννοούσα ότι είναι κακό να κάνει κάποιος μαραθώνιο στις 5 ώρες, αλλά ότι παρατηρώ τελευταία μια ταύτιση του τρεξίματος με το μαραθώνιο και τους αγώνες. Ως προς το δεύτερο, αντιλαμβάνομαι ότι το τρέξιμο στο πλαίσιο ενός αγώνα γίνεται αυτομάτως λίγο περισσότερο juicy (σα να λέμε πάμε για 5x5 και στη μία περίπτωση παίζουμε μεταξύ μας, ενώ στην άλλη κόντρα σε κάποιους "άλλους").
Την ταύτιση, όμως, του τρεξίματος με το μαραθώνιο, καθώς και αυτό που επακολουθεί σε πολλές περιπτώσεις όταν για κάποιο λόγο - συνήθως ιατρικής φύσεως - δε μπορεί να τρέξει κανείς 40 km, αλλά μπορεί πχ 10 ("ωχ, Παναϊαμ, τι πάθαμε!"), δε μπορώ να την πιάσω. Έχω και παράδειγμα συντρέχτη μέσα από το φόρουμ, με τον οποίο είχαμε δίωρη τηλεφωνική συνομιλία το καλοκαίρι και τον είχε πάρει από κάτω γιατί με πρόβλημα(τα) στους δύο μηνίσκους, στον τένοντα του τετρακεφάλου και με την ταινία μπορεί να μην προλάβαινε τον φθινοπωρινό μαραθώνιο. Και εγώ να του λέω πως (μιας και είχε βγάλει αεροπορικά, κτλ.) ίσως απλά θα έπρεπε να τρέξει το δεκαράκι του αγώνα και να κάνει και τη βόλτα του στην πόλη, αλλά δεν το καταλάβαινε.
Όπως, επίσης, δε μπορούσε να αφομοιώσει και αυτό που του έλεγα ότι προσωπικά με απασχολεί να μπορώ να τρέχω (σκέτο) και όχι να τρέχω μαραθώνιο (βάζοντας σε ρίσκο το να τρέχω). Πρέπει να του ακουγόμουν σαν εξωγήινος. Σαν ο μαραθώνιος να μετατρέπεται σε αυτοσκοπό και να σε ρουφάει σαν μαύρη τρύπα, ξέρω γω.
Και για να το καταλήξω κάπου, μιας και ως συνήθως το ξεχείλωσα , η αναφορά που έκανα στα πέντε χιλιόμετρα είχε να κάνει περισσότερο με το ότι και σε αυτές τις (μικρές για πολλούς) αποστάσεις μπορείς να έχεις στόχους (μιας και για μεγάλο κομμάτι των δρομέων φαίνεται πως η στοχοθεσία είναι σημαντικότερη από το ίδιο το τρέξιμο - δεν το κατηγορώ, για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις) και μάλιστα δυσκολότερους.
Και, βέβαια, κάποια από τα παραπάνω τα αναφέρω για να τα ακούει και η αφεντιά μου, μιας και δε βγάζω και τη δική μου ουρά απέξω. Από φοιτητής ακόμη, δε δεχόμουν ότι θα τρέξω κάτω από μία ώρα ή 30 γύρους. Είτε άρρωστος, είτε αφυδατωμένος, είτε με hangover, είτε άυπνος, ο κάλος στον εγκέφαλο σταθερός...


quote:
Originally posted by gargadua

Riff Raff
το ερασιτεχνικό τρέξιμο είναι απόλαυση και όχι ψυχαναγκασμός, σ΄αρέσει να πηγαίνεις με 3΄/χλμ; Όρμα! Σ΄αρέσει μαραθώνιος σε 10 ώρες; Χτύπα το! Σ΄αρέσει το βουνό; Φάτο με το κουταλάκι! Το σίγουρο είναι ότι μετά τον τερματισμό θα χαμογελάμε μαζί!
Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά όταν πηγαίνω στο γήπεδο θαυμάζω τους μικρούς που πάνε σφαίρα και χαμογελώ με τους αρκετά μεγαλύτερους που τρέχουν με την σοφία της εμπειρίας.
Και βέβαια πάνω απ΄όλα σεβασμός στην ηλικία μας και τις ιδιαιτερότητες του σώματός μας.
Το τρέξιμο δεν είναι μόνο χλμ αλλά και ενδυνάμωση σώματος-διατροφή.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2020 :  14:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με δικαιώνεις με το παράδειγμά σου γιατί πάντα πίστευα ότι το τρέξιμο δεν σε κάνει απαραίτητα καλύτερο άνθρωπο αλλά πιθανόν να σε πνίξει στις εμμονές σου(όχι εσένα, γενικώς) και μετά μπορεί να μην χρειάζεται ο χρήστης γιατρό παθολόγο αλλά άλλης....ειδικότητας!!!!!Γιατρό για τον καμένο σκληρό....
Τρέξιμο=ικανοποίηση όπως και να πηγαίνεις.
Αδικούμε το τρέξιμο όταν επικεντωνόμαστε μόνο στις δρομικές προπονήσεις.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/03/2020 :  13:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANOLIS

ακομη εδω εισαι τρεχαντιρομανωλη, ακομη καταθετεις αποψεις, δεν σου εχω πει παλια-ψηλα στον Υμηττο- πως χρειαζεται γνωση για να καταθετεις την αποψη σου, το θυμασαι η να σε μπαστουνισω.........παρεμπιπτοντως συμφων μαζι σου, οι ταχυτητες δημιουργουν το προβλημα



...είδες όμως "γέροντα" που τελικά συμφωνείς μαζί μου;

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/03/2020 :  15:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αυτο το γεροντα τι το θελες;;;;

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2020 :  17:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

αυτο το γεροντα τι το θελες;;;;

αυτοσαρκασμος

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000