Fitness Pulse
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 θελει χιλιομετρα ο μαραθωνιος...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 9

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
749 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  18:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά, για να μην τον αδικούμε τον άνθρωπο, μήπως εννοεί πως κανείς στοχεύοντας σε έναν πιο ήπιο ρυθμό αν φορτώσει τόσα πολλά χιλιόμετρα θα αναγκαστεί να βρεθεί υπερβολικά πολλές ώρες στο δρόμο ρισκάροντας τραυματισμό;
Επίσης, μία δική μου απορία σχετικά με τα ούλτρα έχει να κάνει με το εξής. Την απόλαυση του τρεξίματος, αυτό το χάδι του αέρα και τη διαδραστικότητα με το περιβάλλον όταν βρίσκεσαι σε κίνηση, νομίζω πως όλοι μας είμαστε σε θέση να την κατανοήσουμε και να την απολαύσουμε. Στη μισή ώρα, στη μία ώρα, στη μιάμιση ώρα. Από κάποιο σημείο και έπειτα, όμως, το σώμα (και το μυαλό) κουράζεται και το όλο σκηνικό παύει να είναι "βόλτα" και μετατρέπεται σε "μάχη" και "επιβίωση". Σε εκείνα τα στάδια, ας πούμε, από τη μέση και μετά, πόση απόλαυση μπορεί κανείς να αντλήσει; Από τη διαδικασία, όχι από το (επερχόμενο) achievement;
Αυτό για μένα παραμένει ένα μεγάλο μυστήριο σε σχέση με τα ούλτρα, παρότι και εγώ απτην πλευρά μου έχω κάνει απέραντα καφριλίκια (ίσως όχι ως ένα συνεχόμενο τρέξιμο, αλλά beach soccer + beach volley + 5 ώρες μέσα στη θάλασσα, πχ είναι ένας μεγάλος συνεχόμενος φόρτος για το κορμί). Πάντα, όμως, από κάποιο σημείο και μετά σταματούσε να αποτελεί την απόλαυση της γλυκιάς έντασης ενός τέμπο ή του να γλιστράς μέσα στο νερό και μετατρεπόταν σε ένα challenge to beat myself.
Και για να το επαναφέρω στα ούλτρα (μιας και καλώς ή κακώς η κουβέντα άνοιξε - καλώς κατ΄ εμέ, μιας και σε αυτή τη διαδικτυακή γωνιά βρίσκεται το μικρό μας καφενείο), δε θα μου προξενούσε καμία εντύπωση το να ακούσω ότι περπάτησα/έκανα hiking 80 ή 100 χιλιόμετρα και το απήλαυσα. Στο τρέξιμο σκαλώνω (χωρίς - εννοείται - να μέμφομαι κανέναν) γιατί είναι άλλη η δυναμική και η απαιτήσεις του και ως κλασικός nerdουλας σε τέτοια πράγματα, I'm just asking for an answer...

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 05/03/2020 18:10:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece

11862 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  18:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by petransfhp

Προσωπικά ανέβασα τα χιλιόμετρα, περισσότερα από 90 και στο πικ στα 100 χιλιόμετρα την εβδομάδα όταν χρειάστηκε να σπάσω το φράγμα των τριών ωρών στον Μαραθώνιο.
Θεωρώ μεγάλη υπερβολή και ανούσιο να γράφει κάποιος τόσο μεγάλο όγκο χιλιομέτρων και να πηγαίνει στον αγώνα πιο αργά από 5:00/χλμ.

Επίσης πιστεύω πως οι αγώνες ουλτρα είναι κάτι υπερβολικό και οτι πολλοί πηγαίνουν εκεί γιατί δεν μπορούν να τρέξουν γρήγορα Μαραθώνιο και Ημιμαραθώνιο.
Δηλαδή δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό κάποιου που δεν μπορεί να σπάσει το 4ωρο στον Μαραθώνιο να πηγαίνει σε 80αρια και 100αρια.
Δηλαδή ρε φίλε πως θα πηγαίνεις σε αυτές τις αποστάσεις; μπουσουλωντας;

#1 …όπως επίσης ανούσιο είναι να τρώει κάποιος κάθε μέρα ένα νόστιμο φαγητό; (αφού η τροφή είναι βασικά για την επιβίωσή μας)
…όπως επίσης ανούσιο είναι να κάνει κάποιος συχνά σεξ; (μήπως είναι μόνο για τη διαιώνιση του είδους;)
…έχεις σκεφτεί ότι κάποιοι τρέχουν περισσότερα χιλιόμετρα μόνο και μόνο για την απόλαυση που προσφέρει το τρέξιμο στη βάση του; Ή μήπως πρέπει να τρέχουμε καθαρά ωφελιμιστικά (για να πετύχουμε για παράδειγμα καλύτερους χρόνους σε έναν αγώνα και μόνο).

#2 …και ο Ημί αλλά και Μαραθώνιος είναι κάτι υπερβολικό και πολλοί πηγαίνουν εκεί γιατί δεν μπορούν να τρέξουν γρήγορα ένα 5άρι! (…ή μήπως δεν είναι έτσι;)

#3 Στις υπεραποστάσεις με περνάνε δρομείς που είναι ΠΟΛΥ πιο αργοί από τις επιδόσεις μου στο Μαραθώνιο…και μάλλον κάποιοι δεν έχουν σπάσει το 4ωρο… Αλλά και ποιος πάει στο Μαραθώνιο αν πρώτα δεν έχει σπάσει τα 18’ στο 5άρι, τα 38’ στο 10άρι κλπ…μήπως δεν θα έπρεπε να πάει σε αυτήν την τόσο υπερβολικά μεγάλη απόσταση του Μαραθωνίου;

#4 Εύχομαι κάποια στιγμή να περνάς τη γραμμή τερματισμού ενός αγώνα υπεραπόστασης μπουσουλώντας έχοντας απολαύσει όμως κάθε μέτρο αυτής της εμπειρίας…

Free your feet...free your senses!

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece

5712 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  19:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Παιδιά, για να μην τον αδικούμε τον άνθρωπο, μήπως εννοεί πως κανείς στοχεύοντας σε έναν πιο ήπιο ρυθμό αν φορτώσει τόσα πολλά χιλιόμετρα θα αναγκαστεί να βρεθεί υπερβολικά πολλές ώρες στο δρόμο ρισκάροντας τραυματισμό;
Επίσης, μία δική μου απορία σχετικά με τα ούλτρα έχει να κάνει με το εξής. Την απόλαυση του τρεξίματος, αυτό το χάδι του αέρα και τη διαδραστικότητα με το περιβάλλον όταν βρίσκεσαι σε κίνηση, νομίζω πως όλοι μας είμαστε σε θέση να την κατανοήσουμε και να την απολαύσουμε. Στη μισή ώρα, στη μία ώρα, στη μιάμιση ώρα. Από κάποιο σημείο και έπειτα, όμως, το σώμα (και το μυαλό) κουράζεται και το όλο σκηνικό παύει να είναι "βόλτα" και μετατρέπεται σε "μάχη" και "επιβίωση". Σε εκείνα τα στάδια, ας πούμε, από τη μέση και μετά, πόση απόλαυση μπορεί κανείς να αντλήσει; Από τη διαδικασία, όχι από το (επερχόμενο) achievement;
Αυτό για μένα παραμένει ένα μεγάλο μυστήριο σε σχέση με τα ούλτρα, παρότι και εγώ απτην πλευρά μου έχω κάνει απέραντα καφριλίκια (ίσως όχι ως ένα συνεχόμενο τρέξιμο, αλλά beach soccer + beach volley + 5 ώρες μέσα στη θάλασσα, πχ είναι ένας μεγάλος συνεχόμενος φόρτος για το κορμί). Πάντα, όμως, από κάποιο σημείο και μετά σταματούσε να αποτελεί την απόλαυση της γλυκιάς έντασης ενός τέμπο ή του να γλιστράς μέσα στο νερό και μετατρεπόταν σε ένα challenge to beat myself.
Και για να το επαναφέρω στα ούλτρα (μιας και καλώς ή κακώς η κουβέντα άνοιξε - καλώς κατ΄ εμέ, μιας και σε αυτή τη διαδικτυακή γωνιά βρίσκεται το μικρό μας καφενείο), δε θα μου προξενούσε καμία εντύπωση το να ακούσω ότι περπάτησα/έκανα hiking 80 ή 100 χιλιόμετρα και το απήλαυσα. Στο τρέξιμο σκαλώνω (χωρίς - εννοείται - να μέμφομαι κανέναν) γιατί είναι άλλη η δυναμική και η απαιτήσεις του και ως κλασικός nerdουλας σε τέτοια πράγματα, I'm just asking for an answer...

Run-time Error

Στην ερώτηση του αν η ένταση (=ταχύτητα) ή ο όγκος (πολλά χιλιόμετρα) αυξάνουν την πιθανότητα τραυματισμού δεν θα μπορούσα να την απαντήσω, όχι τουλάχιστον με επιστημονικά επιχειρήματα. Προσωπικά οι ταχύτητες με έχουν τραυματίσει περισσότερο από ό,τι ο όγκος…αλλά τονίζω ότι αφορά αποκλειστικά τη δική μου και μόνο περίπτωση.

Του αν μετά από μία (δύο, τρεις κλπ) ώρα τρεξίματος τελικά η κούραση υπερισχύει της απόλαυσης…είναι κάτι ιδιαίτερα σχετικό. Κυρίως με την αγωνιστική εμπειρία που έχω (και όχι απαραίτητα την προπονητική) πλέον τρέχω για αρκετές ώρες συνεχόμενα (30+ στην άσφαλτο, 20+ στο βουνό με καλές υψομετρικές διαφορές) και η απόλαυση μεγιστοποιείται στο τέλος χωρίς να υπάρχουν εμφανή σημάδια κούρασης, ακολουθώντας βέβαια έναν άνετο ρυθμό. Ακόμα και σε προπόνηση 70Κ (ασφάλτινη με ικανοποιητικές υψομετρικές) η απόλαυση είναι μεγαλύτερη στο τέλος παρά στην αρχή χωρίς πάλι να δυσφορώ ή να έχω μπει σε κατάσταση ‘επιβίωσης’…

Με τις συχνές εναλλαγές μεταξύ ορεινού και ασφάλτινου τεραίν αλλά και με το ‘μπόλιασμα’ καλής παρέας κάποιες φορές, ακόμα και τα πολύωρα τρεξίματα συνεχίζουν να μου προσφέρουν το μέγιστο της απόλαυσης χωρίς καμία ‘παρενέργεια’ σε εξάντληση, πόνους ή άλλου είδους ενοχλήσεις.

Free your feet...free your senses!

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
749 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2020 :  14:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΤΗΧ, Μανόλη, αναλυτικότατος όπως πάντα! Για το θέμα των τραυματισμών, εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως οι ταχύτητες (μου) βγάζουν προβλήματα περισσότερο μυϊκά και ο μεγάλος φόρτος στις αρθρώσεις. Αλλά, όπως λες και συ, αυτό είναι και ζήτημα ίσως του κάθε οργανισμού.
Κατά τ'άλλα, αυτό που μπορώ να πω πως θαυμάζω σε όσους κάνετε ούλτρα είναι αυτή η ικανότητα επιβολής του μυαλού στο σώμα, ώστε να μπει ένας "κόφτης" στο ρυθμό. Εμένα πάντα "με παίρνει" το κορμί και με πηγαίνει στο μάξιμουμ που μπορεί τη συγκεκριμένη στιγμή (depending on the current condition). Hats off!

Run-time Error

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece

1091 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2020 :  09:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ίσως πρέπει να δεις μήπως το σωματικό σου βάρος είναι μεγαλύτερο από ότι πρέπει ώστε να το πιέζεις στα γρήγορα.
quote:

ΤΗΧ, Μανόλη, αναλυτικότατος όπως πάντα! Για το θέμα των τραυματισμών, εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως οι ταχύτητες (μου) βγάζουν προβλήματα περισσότερο μυϊκά και ο μεγάλος φόρτος στις αρθρώσεις. Αλλά, όπως λες και συ, αυτό είναι και ζήτημα ίσως του κάθε οργανισμού.
Κατά τ'άλλα, αυτό που μπορώ να πω πως θαυμάζω σε όσους κάνετε ούλτρα είναι αυτή η ικανότητα επιβολής του μυαλού στο σώμα, ώστε να μπει ένας "κόφτης" στο ρυθμό. Εμένα πάντα "με παίρνει" το κορμί και με πηγαίνει στο μάξιμουμ που μπορεί τη συγκεκριμένη στιγμή (depending on the current condition). Hats off!

Run-time Error

ioma
Advanced Forum-Runner

293 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2020 :  20:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:

Run-time Error

Δεν εχεις χλμ στα ποδια σου γιαυτο εχεις προβληματα .Για να ξεκινησεις διαλειμματικες πρεπει να εχεις φορτωσει χλμ .Αυτο κανουν ολοι οι επαγγεματιες αλλα εμεις θελουμε με 50-60 χλμ την εβδομαδα για 2-3 μηνες και αφου κατσει στον καναπε αλλους 2-3 μηνες να κανουμε και διαλειμματικες .

tromeus
Forum-Runner

58 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2020 :  13:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@RiffRaff
Nα βλεπεις τον Μαραθωνιο, οπως τον Ημιμαραθωνιο, σαν ενα LR. Βεβαια οταν υπαρχουν προπονητες που σου λενε οτι στα 42km τραυματιζεται ανεπανορθωτα ο οργανισμος και χρειαζεσαι ενα μηνα αποκατασταση, χαιρετα μου τον πλατανο...

Οταν τρεχεις γρηγορα στο φουλ των δυνατοτητων σου θα τραυματιστεις, ειτε 100 μετρα κανεις, ειτε μαραθωνιο. Δεν υπαρχει κανενας αγραφος κανoνας που να λεει, τρεχουμε δυο μαραθωνιους τον χρονο. 102 τρεχουμε, οταν το σωμα μας συνηθισει. Τους παμε αργα σαν LR, σαν προπονηση. Εγω ετρεξα εναν μαραθωνιο χθες 3ωρες 50λεπτα και σημερα αισθανομαι περιφημα.

MANOLIS
Great Master of Literature

1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2020 :  10:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ακομη εδω εισαι τρεχαντιρομανωλη, ακομη καταθετεις αποψεις, δεν σου εχω πει παλια-ψηλα στον Υμηττο- πως χρειαζεται γνωση για να καταθετεις την αποψη σου, το θυμασαι η να σε μπαστουνισω.........παρεμπιπτοντως συμφων μαζι σου, οι ταχυτητες δημιουργουν το προβλημα

Aroulio
Elite Forum-Runner

1503 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2020 :  16:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από τη δική μου εμπειρία, το σώμα χρειάζεται καταρχήν 1-2 χρόνια για να καταλάβει τι το βρήκε όταν πρωτοξεκινάμε το τρέξιμο.

Από κει και πέρα, προσωπικά έχω καταλάβει ότι: οι πιο (ή οι πολύ έντονες ταχύτητες) με τον ερασιτεχνικό τρόπο που μπορεί να τις κάνω κάποιες φορές πχ χωρίς αξιόλογο ζέσταμα + διατάσεις + ανοίγματα, μπορεί να βγάλουν μυϊκό πρόβλημα-κούραση και κυρίως χαμηλά γάμπες-κνήμες. Αντίθετα, τα μεγάλα χιλιόμετρα που τα έχω συνηθίσει -είτε σε long, είτε σε εβδομαδιαίο όγκο- μπορεί να μου βγάλουν σκελετικό πρόβλημα, κυρίως στα γόνατα και δευτερευόντως στην περιοχή των αστραγάλων.

Τέλος τα μεγάλα βουνίσια μου δημιουργούν συμπαθητική κόπωση-πιάσιμο στους τετρακέφαλους σα να έχω τρέξει διπλά-τριπλά ασφάλτινα χιλιόμετρα.

Deorum
Master Forum-Runner

Greece
7220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2020 :  16:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα βουνίσια πάντως, σε κουράζουν περισσότερο εκείνη την ώρα ή και την επόμενη μέρα, αλλά δεν σε "χρεώνουν" τόσο πιο μακροπρόθεσμα. Οι συνεχείς εναλλαγές ρυθμών, βηματισμών κτλ σε προστατεύουν από το απολύτως επαναλαμβανόμενο του δρόμου.

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
749 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2020 :  18:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Sky, ioma &tromeus, THX για το ενδιαφέρον, απλά η αλήθεια είναι πως η αναφορά μου δεν έγινε για να ζητήσω προπονητικές συμβουλές (ούτως ή άλλως πλέον κάνω απλά το κέφι μου, δεν προπονούμαι για κάτι), αλλά περισσότερο ως μια case specific διαπίστωση βάσει ίδιας εμπειρίας. Ούτως ή άλλως, (ημι)μαραθώνιο δεν πρόκειται (ούτε με απασχολεί πλέον) να ξανατρέξω. Τρία runs τη βδομάδα (~35 km), καμιά 20αριά πεζοπορικά που μαζεύονται από δω και από κει, δυο full body κυκλικές προπονήσεις με (ελεύθερα) βάρη και 3-4 με το βάρος του σώματος και λάστιχα (ενταγμένες συνήθως στις δρομικές) και νομίζω είμαι οκ.
Τώρα, όσον αφορά στα επιμέρους, είναι γεγονός πως το σωματικό βάρος είναι καμιά 20ριά κιλά παραπάνω από όσο θα έπρεπε να ήταν (τουλάχιστον για κάποιον που στα καλά του βγάζει μέτρηση VO2max > 70 - μου τοχε πει και ο εργομέτρης τότε), αλλά με χρόνια θέματα σε μέση και ώμο το τελευταίο που θα μου χρειαζόταν είναι να γίνει ο κορμός skeleton-skeletor για να μπορώ να τρέχω περισσότερο/γρηγορότερα.
By the way, πάλι αυτό ως δική μου διαπίστωση, κανένα ζήτημα σε τένοντες ή μέση δεν πέρασε με "ξεκούραση" (αν ξανακούσω αυτή τη λέξη ως συμβουλή ορκίζομαι να ξεκουράσω μία για πάντα αυτόν που θα την εκστομίσει ), αλλά με βάρη και δύναμη. Μάλιστα, οποιαδήποτε άσκηση πάω να κάνω (πιέσεις ώμων, biceps curls, ακόμη και πάγκο!) τις κάνω με αλτήρες και one sided. Με πολλή προσοχή στην τεχνική και το τέμπο και χρησιμοποιώντας τους γλουτούς και τους λοιπούς σταθεροποιητές του κορμού, μπορείς να πάρεις τέτοιο core strength που πλέον - ίσως με τη βοήθεια λίγων στροφών κορμού - τα προβλήματα στη μέση ως δια μαγείας εξαφανίζονται. Για τους τένοντες δεν το συζητάμε καν. Αν δεν τους πετάξεις φορτία, πώς περιμένεις να επανέλθουν;
Τον τελευταίο μήνα κάναμε κάτι εκκαθαρίσεις στο σπίτι και αναγκάστηκα να πετάξω ένα κάρο παλιατζούρες. Τις κατέβασα απτον τρίτο (χωρίς ανσανσέρ) μόνος μου και για να μην δημιουργήσω πρόβλημα στο δρόμο απέναντι αναγκάστηκα να τις μεταφέρω καμιά 100ριά μέτρα απόσταση σε ένα παλιό καπνομάγαζο, γιατί ήξερα πως μέχρι να έρθει ο Δήμος, "φέξε μου και γλίστρησα". Μιλάμε για περίπου 20 δρομολόγια με "πραγμάτια" 10 έως 30 κιλά τη φορά. Όταν τελείωσαν αυτές οι διαδικασίες, είχα το κλασικό πιάσιμο στα χέρια και τον κορμό (νταξ, μου άφησε και ένα μικρό DOMS για ενθύμιο λίγες μέρες), αλλά η μέση ούτε που ένιωσε. Και την επόμενη, έτρεξα και ένα δεκαρικάκι.
ΟΚ, θα μπορούσα να είμαι 20 κιλά ελαφρύτερος και να μπορώ να κάνω μαραθώνιο στις 3 ώρες. Στην πραγματικότητα, όμως, αυτό που κατάλαβα τον τελευταίο χρόνο είναι ότι πάνω από όλα πρέπει να είμαστε υγιείς. Και για να είμαστε υγιείς (και λειτουργικοί), πρέπει να είμαστε δυνατοί. Να πω την αμαρτία μου, προτιμώ να είμαι σε θέση να κάνω αυτόν τον μαραθώνιο κουβαλήματος και να τρέχω και ένα δεκαράκι στο 5:00, παρά να τρέχω 42195 και να μη μπορώ να σηκώσω τρεις σακούλες απτο σούπερ μάρκετ. Ο καθένας με τις προτεραιότητές του.

Run-time Error

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece

1091 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2020 :  21:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωστές διαπιστώσεις !!!
και σαν γκρινιάρης λαχανιάρης που είμαι θα σε συμβούλευα να βρεις μια μέση λύση για τα επιπλέον κιλά(τα 20 ρίχτα στα 10) σε βάθος χρόνων θα σε βοηθήσει
quote:

Sky, ioma &tromeus, THX για το ενδιαφέρον, απλά η αλήθεια είναι πως η αναφορά μου δεν έγινε για να ζητήσω προπονητικές συμβουλές (ούτως ή άλλως πλέον κάνω απλά το κέφι μου, δεν προπονούμαι για κάτι), αλλά περισσότερο ως μια case specific διαπίστωση βάσει ίδιας εμπειρίας. Ούτως ή άλλως, (ημι)μαραθώνιο δεν πρόκειται (ούτε με απασχολεί πλέον) να ξανατρέξω. Τρία runs τη βδομάδα (~35 km), καμιά 20αριά πεζοπορικά που μαζεύονται από δω και από κει, δυο full body κυκλικές προπονήσεις με (ελεύθερα) βάρη και 3-4 με το βάρος του σώματος και λάστιχα (ενταγμένες συνήθως στις δρομικές) και νομίζω είμαι οκ.
Τώρα, όσον αφορά στα επιμέρους, είναι γεγονός πως το σωματικό βάρος είναι καμιά 20ριά κιλά παραπάνω από όσο θα έπρεπε να ήταν (τουλάχιστον για κάποιον που στα καλά του βγάζει μέτρηση VO2max > 70 - μου τοχε πει και ο εργομέτρης τότε), αλλά με χρόνια θέματα σε μέση και ώμο το τελευταίο που θα μου χρειαζόταν είναι να γίνει ο κορμός skeleton-skeletor για να μπορώ να τρέχω περισσότερο/γρηγορότερα.
By the way, πάλι αυτό ως δική μου διαπίστωση, κανένα ζήτημα σε τένοντες ή μέση δεν πέρασε με "ξεκούραση" (αν ξανακούσω αυτή τη λέξη ως συμβουλή ορκίζομαι να ξεκουράσω μία για πάντα αυτόν που θα την εκστομίσει ), αλλά με βάρη και δύναμη. Μάλιστα, οποιαδήποτε άσκηση πάω να κάνω (πιέσεις ώμων, biceps curls, ακόμη και πάγκο!) τις κάνω με αλτήρες και one sided. Με πολλή προσοχή στην τεχνική και το τέμπο και χρησιμοποιώντας τους γλουτούς και τους λοιπούς σταθεροποιητές του κορμού, μπορείς να πάρεις τέτοιο core strength που πλέον - ίσως με τη βοήθεια λίγων στροφών κορμού - τα προβλήματα στη μέση ως δια μαγείας εξαφανίζονται. Για τους τένοντες δεν το συζητάμε καν. Αν δεν τους πετάξεις φορτία, πώς περιμένεις να επανέλθουν;
Τον τελευταίο μήνα κάναμε κάτι εκκαθαρίσεις στο σπίτι και αναγκάστηκα να πετάξω ένα κάρο παλιατζούρες. Τις κατέβασα απτον τρίτο (χωρίς ανσανσέρ) μόνος μου και για να μην δημιουργήσω πρόβλημα στο δρόμο απέναντι αναγκάστηκα να τις μεταφέρω καμιά 100ριά μέτρα απόσταση σε ένα παλιό καπνομάγαζο, γιατί ήξερα πως μέχρι να έρθει ο Δήμος, "φέξε μου και γλίστρησα". Μιλάμε για περίπου 20 δρομολόγια με "πραγμάτια" 10 έως 30 κιλά τη φορά. Όταν τελείωσαν αυτές οι διαδικασίες, είχα το κλασικό πιάσιμο στα χέρια και τον κορμό (νταξ, μου άφησε και ένα μικρό DOMS για ενθύμιο λίγες μέρες), αλλά η μέση ούτε που ένιωσε. Και την επόμενη, έτρεξα και ένα δεκαρικάκι.
ΟΚ, θα μπορούσα να είμαι 20 κιλά ελαφρύτερος και να μπορώ να κάνω μαραθώνιο στις 3 ώρες. Στην πραγματικότητα, όμως, αυτό που κατάλαβα τον τελευταίο χρόνο είναι ότι πάνω από όλα πρέπει να είμαστε υγιείς. Και για να είμαστε υγιείς (και λειτουργικοί), πρέπει να είμαστε δυνατοί. Να πω την αμαρτία μου, προτιμώ να είμαι σε θέση να κάνω αυτόν τον μαραθώνιο κουβαλήματος και να τρέχω και ένα δεκαράκι στο 5:00, παρά να τρέχω 42195 και να μη μπορώ να σηκώσω τρεις σακούλες απτο σούπερ μάρκετ. Ο καθένας με τις προτεραιότητές του.

Run-time Error

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
749 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2020 :  23:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Sky (by the way, είμαι αυτός που σε χαιρετούσε τελευταία στο βοηθητικό, όταν είχε λίγο κόσμο κι όχι τις μέρες που είναι Φαρ Ουέστ), καλώς ή κακώς το DNA του καθενός είναι συγκεκριμένο. Άλλοι τρώνε τρώνε και δε βάζουν γραμμάριο, εγώ κλάνω και μεγαλώνουν οι γλουτοί. Καλώς ή κακώς, εμένα οι μύες θα κάνουν υπερτροφία με το παραμικρό ερέθισμα και προφανώς αυτό είναι κάτι που απτή πλευρά μου θ πρέπει να σεβαστώ, γιατί μάλλον καλύπτει κάποιες άλλες αδυναμίες. Πέρσι, όταν βγήκαμε με το μικρό απτό νοσοκομείο, είχα πέσει απτά 84 κιλά στα 76. Πηγαίνοντας στο φαρμακείο να πάρω τις συνταγές του μικρού, όταν τους είπα για νοσηλεία, ήταν τέτοια η όψη μου που θεώρησαν πως αναφερόμουν στον εαυτό μου. Και στα καπάκια, μου χτύπησαν την πόρτα κάποια (κατά πάσα πιθανότητα χρόνια) προβλήματα σε ώμο, μέση, γόνατο, τα οποία προϋπήρχαν (οκ, και ρυτίδες θα κάνουμε και τα μαλλιά θα ασπρίσουν και κάποιοι τένοντες θα εμφανίσουν πάχυνση). Το σώμα είχε ατροφίσει χάνοντας αυτά τα κιλά σε τέτοιο βαθμό που δε μπορούσε να διαχειριστεί αυτά τα "προβλήματα" σε σημείο από κάποιο σημείο και μετά να θεωρώ πως έχω κάτι ρευματολογικό. Τελικά, τα πάντα ξεπεράστηκαν (στο 80%, γιατί το 100%0είναι ουτοπία) με τα βάρη. Προφανώς, δε με παίρνει να χάσω πολύ βάρος, οπότε συμβιβάζομαι με το ότι οι πολύ μεγάλες αποστάσεις ίσως δε μου ταιριάζουν και πάμε για άλλα. Ούτως ή άλλως, κανείς δε μου απαγόρευσε να τρέχω και σε τελική ανάλυση, αν κάποια στιγμή με πιάσει το ανταγωνιστικό μου, θα πάω να δοκιμάσω ένα sub40 δεκάρια. Στην τελική, τι είναι προτιμότερο, να μπορείς να κάνεις ένα τάλιρο στα 17' ή ένα μαραθώνιο στις 5 ώρες;

ΥΓ. Εκτός από χιλιόμετρα, ι μαραθώνιος δε χρειάζεται και αρκετές ασκήσεις δύναμης προς αποφυγήν τραυματισμών;

quote:
Originally posted by Skyrunner

Σωστές διαπιστώσεις !!!
και σαν γκρινιάρης λαχανιάρης που είμαι θα σε συμβούλευα να βρεις μια μέση λύση για τα επιπλέον κιλά(τα 20 ρίχτα στα 10) σε βάθος χρόνων θα σε βοηθήσει
quote:

Run-time Error

Run-time Error

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan

7263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2020 :  08:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Riff Raff
το ερασιτεχνικό τρέξιμο είναι απόλαυση και όχι ψυχαναγκασμός, σ΄αρέσει να πηγαίνεις με 3΄/χλμ; Όρμα! Σ΄αρέσει μαραθώνιος σε 10 ώρες; Χτύπα το! Σ΄αρέσει το βουνό; Φάτο με το κουταλάκι! Το σίγουρο είναι ότι μετά τον τερματισμό θα χαμογελάμε μαζί!
Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά όταν πηγαίνω στο γήπεδο θαυμάζω τους μικρούς που πάνε σφαίρα και χαμογελώ με τους αρκετά μεγαλύτερους που τρέχουν με την σοφία της εμπειρίας.
Και βέβαια πάνω απ΄όλα σεβασμός στην ηλικία μας και τις ιδιαιτερότητες του σώματός μας.
Το τρέξιμο δεν είναι μόνο χλμ αλλά και ενδυνάμωση σώματος-διατροφή.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Aroulio
Elite Forum-Runner

1503 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2020 :  09:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Riff Raff
το ερασιτεχνικό τρέξιμο είναι απόλαυση και όχι ψυχαναγκασμός, σ΄αρέσει να πηγαίνεις με 3΄/χλμ; Όρμα! Σ΄αρέσει μαραθώνιος σε 10 ώρες; Χτύπα το! Σ΄αρέσει το βουνό; Φάτο με το κουταλάκι! Το σίγουρο είναι ότι μετά τον τερματισμό θα χαμογελάμε μαζί!
Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά όταν πηγαίνω στο γήπεδο θαυμάζω τους μικρούς που πάνε σφαίρα και χαμογελώ με τους αρκετά μεγαλύτερους που τρέχουν με την σοφία της εμπειρίας.
Και βέβαια πάνω απ΄όλα σεβασμός στην ηλικία μας και τις ιδιαιτερότητες του σώματός μας.
Το τρέξιμο δεν είναι μόνο χλμ αλλά και ενδυνάμωση σώματος-διατροφή.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

+1
Page: of 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000