Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 θελει χιλιομετρα ο μαραθωνιος...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 9

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2020 :  17:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by petransfhp

Προσωπικά ανέβασα τα χιλιόμετρα, περισσότερα από 90 και στο πικ στα 100 χιλιόμετρα την εβδομάδα όταν χρειάστηκε να σπάσω το φράγμα των τριών ωρών στον Μαραθώνιο.
Θεωρώ μεγάλη υπερβολή και ανούσιο να γράφει κάποιος τόσο μεγάλο όγκο χιλιομέτρων και να πηγαίνει στον αγώνα πιο αργά από 5:00/χλμ.

Επίσης πιστεύω πως οι αγώνες ουλτρα είναι κάτι υπερβολικό και οτι πολλοί πηγαίνουν εκεί γιατί δεν μπορούν να τρέξουν γρήγορα Μαραθώνιο και Ημιμαραθώνιο.
Δηλαδή δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό κάποιου που δεν μπορεί να σπάσει το 4ωρο στον Μαραθώνιο να πηγαίνει σε 80αρια και 100αρια.
Δηλαδή ρε φίλε πως θα πηγαίνεις σε αυτές τις αποστάσεις; μπουσουλωντας;



#1 …όπως επίσης ανούσιο είναι να τρώει κάποιος κάθε μέρα ένα νόστιμο φαγητό; (αφού η τροφή είναι βασικά για την επιβίωσή μας)
…όπως επίσης ανούσιο είναι να κάνει κάποιος συχνά σεξ; (μήπως είναι μόνο για τη διαιώνιση του είδους;)
…έχεις σκεφτεί ότι κάποιοι τρέχουν περισσότερα χιλιόμετρα μόνο και μόνο για την απόλαυση που προσφέρει το τρέξιμο στη βάση του; Ή μήπως πρέπει να τρέχουμε καθαρά ωφελιμιστικά (για να πετύχουμε για παράδειγμα καλύτερους χρόνους σε έναν αγώνα και μόνο).

#2 …και ο Ημί αλλά και Μαραθώνιος είναι κάτι υπερβολικό και πολλοί πηγαίνουν εκεί γιατί δεν μπορούν να τρέξουν γρήγορα ένα 5άρι! (…ή μήπως δεν είναι έτσι;)

#3 Στις υπεραποστάσεις με περνάνε δρομείς που είναι ΠΟΛΥ πιο αργοί από τις επιδόσεις μου στο Μαραθώνιο…και μάλλον κάποιοι δεν έχουν σπάσει το 4ωρο… Αλλά και ποιος πάει στο Μαραθώνιο αν πρώτα δεν έχει σπάσει τα 18’ στο 5άρι, τα 38’ στο 10άρι κλπ…μήπως δεν θα έπρεπε να πάει σε αυτήν την τόσο υπερβολικά μεγάλη απόσταση του Μαραθωνίου;

#4 Εύχομαι κάποια στιγμή να περνάς τη γραμμή τερματισμού ενός αγώνα υπεραπόστασης μπουσουλώντας έχοντας απολαύσει όμως κάθε μέτρο αυτής της εμπειρίας…

Free your feet...free your senses!





Όπως κάποιος ανέφερε πριν, πρέπει να μπει ένα όριο για το τι ειναι υπερβολικό και τι όχι. Επειδή ο καθένας λέει οτι του κατέβει και οτι τον συμφαιρει, ας παραθέσω κάποια αδιάσειστα στοιχεία :

Όταν μιλάμε για δρόμους αντοχής στον στίβο, μιλάμε για τις μεγαλύτερες αποστάσεις εντός σταδίου οι οποίες είναι τα 5.000μ και τα 10.000μ.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη απόσταση κύριοι!
Βάλτε το καλά στο μυαλό σας.
Η επόμενη μεγαλύτερη απόσταση η οποία είναι και ολυμπιακό αγώνισμα είναι ο Μαραθώνιος!
Είναι κάτι υπερβολικό βεβαίως, είναι η μεγαλύτερη απόσταση που μπορεί να τρέξει κάποιος στους Ολυμπιακούς Αγώνες, και είναι αυτή,τελεία και παύλα.
Και είναι η καλύτερη απόσταση για να ξεδιπλώσει κάποιος το ταλέντο του στην αντοχή αλλά και στην ταχύτητα. Και δεν είναι τυχαίο ότι μαζεύει χιλιάδες συμμετοχές σε διοργανώσεις σε όλο τον κόσμο.

Με όλους τους Μαραθωνοδρόμους με τους οποίους έχω μιλήσει, όλοι μα όλοι, δεν πολυσυμπαθούμε τα Long Run. Κανένας μέχρι στιγμής δεν μου είπε ποτέ τόσα χρόνια, "αύριο έχω 32αρι Long, καύλα..."
Όλοι λέμε περίπου "ωχ αύριο έχω 32αρι" "ποιος τρέχει αύριο 32 χλμ" κτλ.

Οπότε μου φένεται τελείως αδύνατο να γουστάρει κάποιος να κάνει προπόνηση 40 50 70 χλμ κτλ.

Οι ουλτρα αγώνες αντίθετα έχουν κάποιο ενδιαφέρον.
Το εχω πει και δημόσια, θα ήθελα να τρέξω στο Σπάρταθλο αλλά σίγουρα η προετοιμασία για αυτόν τον άθλο δεν θα μου προκαλούσε καμία ευχαρίστηση.

Επίσης δεν θα έλεγα οτι πάω να τρέξω στο Σπαρταθλο, πως να το πω ; Μπορώ να ξεκινήσω τον αγώνα με έναν ρυθμό 4:30-4:00, οπου εκεί αισθάνεσαι οτι τρέχεις; οπως έναν Μαραθώνιο; οχι δεν μπορώ, οπότε δεν μπορώ να πω οτι οι ουλτρα αγώνες είναι αγώνες τρεξίματος όταν δεν τον τρέχεις. Γιατί ενας μεσος ρυθμός που αναφερθηκε πριν στο 7:30 δεν είναι ρυθμός τρεξίματος, ειναι περπάτημα.

Εγώ δεν θα σας χαϊδέψω τα αυτιά κύριοι.

Θέλεις να πας ουλτρα, πήγαινε, μπορείς να τον τρέξεις; πήγαινε.
Οταν όμως κάποιος βγάζει Μαραθώνιο με 6:30 και 7:00 και πάει ουλτρα, δεν στέκει πως να το κάνουμε...
Εκεί θα πέσει ένα δίλεπτο τουλάχιστον ακόμη ο ρυθμός...

Τι θέλω να πω, κάνε προπόνα, βάλε τον εαυτό σου να μπορεί να τρέξει μια Άλφα απόσταση, και τι είναι τρέξιμο; Είτε μας αρέσει είτε όχι ο πιο αργός ρυθμός τρεξίματος ειναι με 6:30 και όταν μπορείς να κατακτήσεις αυτήν την ταχύτητα πρόσθεσε χιλιόμετρα.
Πιο κατανοητά δεν μπορώ να το πω.

Και κάτι τελευταίο.
Όταν είμασταν παιδιά τι λέγαμε;
-Πάμε με μια κόντρα στο τρέξιμο;
-Πάμε, μέχρι πού;
-Μέχρι εκείνο το δέντρο!
Μπαμ, φύγαμε.
Εκείνο το δέντρο συνήθως ηταν στα 50, 100 ή 200 μέτρα.




Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2020 :  18:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Όπως κάποιος ανέφερε πριν, πρέπει να μπει ένα όριο για το τι ειναι υπερβολικό και τι όχι.
Ποιος θα είναι αυτός που θα βάλει το όριο; Εσύ; ΟΚ, δώσε μας λοιπόν τον ορισμό.

Επειδή ο καθένας λέει οτι του κατέβει και οτι τον συμφαιρει, ας παραθέσω κάποια αδιάσειστα στοιχεία :
Το "συμφέρει" θεωρώ ότι είναι λάθος λέξη, κάτι άλλο μάλλον θέλεις να πεις. Για να "συμφέρει" κάτι , πρέπει να υπάρχει και μετρήσιμο όφελος, κάτι που δεν ισχύει για το ερασιτεχνικό τρέξιμο


Όταν μιλάμε για δρόμους αντοχής στον στίβο, μιλάμε για τις μεγαλύτερες αποστάσεις εντός σταδίου οι οποίες είναι τα 5.000μ και τα 10.000μ.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη απόσταση κύριοι! Ναι, στο στίβο, όχι έξω από αυτόν. Δεν μιλάμε μόνο για στίβο.

Βάλτε το καλά στο μυαλό σας.
Η επόμενη μεγαλύτερη απόσταση η οποία είναι και ολυμπιακό αγώνισμα είναι ο Μαραθώνιος!
Είναι κάτι υπερβολικό βεβαίως, είναι η μεγαλύτερη απόσταση που μπορεί να τρέξει κάποιος στους Ολυμπιακούς Αγώνες, και είναι αυτή,τελεία και παύλα.
Και είναι η καλύτερη απόσταση για να ξεδιπλώσει κάποιος το ταλέντο του στην αντοχή αλλά και στην ταχύτητα. Και δεν είναι τυχαίο ότι μαζεύει χιλιάδες συμμετοχές σε διοργανώσεις σε όλο τον κόσμο. Το αν είναι η "καλύτερη" απόσταση προκύπτει από .... που;;; Παρακαλώ για βιβλιογραφία

Με όλους τους Μαραθωνοδρόμους με τους οποίους έχω μιλήσει, όλοι μα όλοι, δεν πολυσυμπαθούμε τα Long Run. Κανένας μέχρι στιγμής δεν μου είπε ποτέ τόσα χρόνια, "αύριο έχω 32αρι Long, καύλα..."
Όλοι λέμε περίπου "ωχ αύριο έχω 32αρι" "ποιος τρέχει αύριο 32 χλμ" κτλ.

Οπότε μου φένεται τελείως αδύνατο να γουστάρει κάποιος να κάνει προπόνηση 40 50 70 χλμ κτλ. Κι όμως, είναι δυνατό, ρίξε μια ματιά στα μονοπάτια των βουνών.

Οι ουλτρα αγώνες αντίθετα έχουν κάποιο ενδιαφέρον.
Το εχω πει και δημόσια, θα ήθελα να τρέξω στο Σπάρταθλο αλλά σίγουρα η προετοιμασία για αυτόν τον άθλο δεν θα μου προκαλούσε καμία ευχαρίστηση. Ότι ισχύει για σένα, δεν ισχύει οπωσδήποτε και για όλους τους άλλους, σκέψου το αυτό.

Επίσης δεν θα έλεγα οτι πάω να τρέξω στο Σπαρταθλο, πως να το πω ; Μπορώ να ξεκινήσω τον αγώνα με έναν ρυθμό 4:30-4:00, οπου εκεί αισθάνεσαι οτι τρέχεις; οπως έναν Μαραθώνιο; οχι δεν μπορώ, οπότε δεν μπορώ να πω οτι οι ουλτρα αγώνες είναι αγώνες τρεξίματος όταν δεν τον τρέχεις. Γιατί ενας μεσος ρυθμός που αναφερθηκε πριν στο 7:30 δεν είναι ρυθμός τρεξίματος, ειναι περπάτημα.

Εγώ δεν θα σας χαϊδέψω τα αυτιά κύριοι. Δε σου ζήτησε να χαϊδέψεις αυτιά κανενός, αλλά να σέβεσαι την άποψη των άλλων, αλλά και την προσπάθειά τους.

Θέλεις να πας ουλτρα, πήγαινε, μπορείς να τον τρέξεις; πήγαινε.
Οταν όμως κάποιος βγάζει Μαραθώνιο με 6:30 και 7:00 και πάει ουλτρα, δεν στέκει πως να το κάνουμε...
Εκεί θα πέσει ένα δίλεπτο τουλάχιστον ακόμη ο ρυθμός...

Τι θέλω να πω, κάνε προπόνα, βάλε τον εαυτό σου να μπορεί να τρέξει μια Άλφα απόσταση, και τι είναι τρέξιμο; Είτε μας αρέσει είτε όχι ο πιο αργός ρυθμός τρεξίματος ειναι με 6:30 και όταν μπορείς να κατακτήσεις αυτήν την ταχύτητα πρόσθεσε χιλιόμετρα.
Πιο κατανοητά δεν μπορώ να το πω.

Και κάτι τελευταίο.
Όταν είμασταν παιδιά τι λέγαμε;
-Πάμε με μια κόντρα στο τρέξιμο;
-Πάμε, μέχρι πού;
-Μέχρι εκείνο το δέντρο!
Μπαμ, φύγαμε.
Εκείνο το δέντρο συνήθως ηταν στα 50, 100 ή 200 μέτρα.

Κάτι που θέλω να σε ρωτήσω κι εγώ όμως: Μου επιτρέπεται να θεωρώ τον μέσο χρόνο 4:30 για μαραθώνιο αργό; Έτσι, επειδή το λέω εγώ; Έτσι, επειδή εγώ μπορώ να το πάω στο 3:30;
Ποιος από μας έχει το "δικαίωμα" να ορίσει χρόνους και αποστάσεις;
Γνωρίζεις ότι η απόσταση του μαραθωνίου προέκυψε ΕΝΤΕΛΩΣ αυθαίρετα;
Άρα πως προκύπτει ότι είναι η καλύτερη απόσταση για το οτιδήποτε; Γιατί όχι τα 30χλμ; Γιατί να μην θεωρήσω ότι αφού τρέχω το 1000αρι σε π.χ. 3:30, θα θεωρείται "σοβαρό" τρέξιμο οτιδήποτε είναι λίγο πάνω από αυτό; Ο αυθεντικός μαραθώνιος, όχι αυτός της Αθήνας, αλλά ο αρχαίος, τι σχέση έχει με όλους τους σύγχρονους; Έγινε ο αρχαίος σε άσφαλτο; Ανωμάλου ή trail δεν ήταν κατά βάση; Άρα πως να μετρήσω το οτιδήποτε και με βάση ποια λογική;
Μην είσαι λοιπόν απόλυτος λέγοντας τελεία και παύλα. Δεν τερειάζει σε έναν διάλογο αυτό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2020 :  21:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ εύστοχος skull στις παρατηρήσεις σου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2020 :  10:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by skull


Όπως κάποιος ανέφερε πριν, πρέπει να μπει ένα όριο για το τι ειναι υπερβολικό και τι όχι.
Ποιος θα είναι αυτός που θα βάλει το όριο; Εσύ; ΟΚ, δώσε μας λοιπόν τον ορισμό.

Επειδή ο καθένας λέει οτι του κατέβει και οτι τον συμφαιρει, ας παραθέσω κάποια αδιάσειστα στοιχεία :
Το "συμφέρει" θεωρώ ότι είναι λάθος λέξη, κάτι άλλο μάλλον θέλεις να πεις. Για να "συμφέρει" κάτι , πρέπει να υπάρχει και μετρήσιμο όφελος, κάτι που δεν ισχύει για το ερασιτεχνικό τρέξιμο


Όταν μιλάμε για δρόμους αντοχής στον στίβο, μιλάμε για τις μεγαλύτερες αποστάσεις εντός σταδίου οι οποίες είναι τα 5.000μ και τα 10.000μ.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη απόσταση κύριοι! Ναι, στο στίβο, όχι έξω από αυτόν. Δεν μιλάμε μόνο για στίβο.

Βάλτε το καλά στο μυαλό σας.
Η επόμενη μεγαλύτερη απόσταση η οποία είναι και ολυμπιακό αγώνισμα είναι ο Μαραθώνιος!
Είναι κάτι υπερβολικό βεβαίως, είναι η μεγαλύτερη απόσταση που μπορεί να τρέξει κάποιος στους Ολυμπιακούς Αγώνες, και είναι αυτή,τελεία και παύλα.
Και είναι η καλύτερη απόσταση για να ξεδιπλώσει κάποιος το ταλέντο του στην αντοχή αλλά και στην ταχύτητα. Και δεν είναι τυχαίο ότι μαζεύει χιλιάδες συμμετοχές σε διοργανώσεις σε όλο τον κόσμο. Το αν είναι η "καλύτερη" απόσταση προκύπτει από .... που;;; Παρακαλώ για βιβλιογραφία

Με όλους τους Μαραθωνοδρόμους με τους οποίους έχω μιλήσει, όλοι μα όλοι, δεν πολυσυμπαθούμε τα Long Run. Κανένας μέχρι στιγμής δεν μου είπε ποτέ τόσα χρόνια, "αύριο έχω 32αρι Long, καύλα..."
Όλοι λέμε περίπου "ωχ αύριο έχω 32αρι" "ποιος τρέχει αύριο 32 χλμ" κτλ.

Οπότε μου φένεται τελείως αδύνατο να γουστάρει κάποιος να κάνει προπόνηση 40 50 70 χλμ κτλ. Κι όμως, είναι δυνατό, ρίξε μια ματιά στα μονοπάτια των βουνών.

Οι ουλτρα αγώνες αντίθετα έχουν κάποιο ενδιαφέρον.
Το εχω πει και δημόσια, θα ήθελα να τρέξω στο Σπάρταθλο αλλά σίγουρα η προετοιμασία για αυτόν τον άθλο δεν θα μου προκαλούσε καμία ευχαρίστηση. Ότι ισχύει για σένα, δεν ισχύει οπωσδήποτε και για όλους τους άλλους, σκέψου το αυτό.

Επίσης δεν θα έλεγα οτι πάω να τρέξω στο Σπαρταθλο, πως να το πω ; Μπορώ να ξεκινήσω τον αγώνα με έναν ρυθμό 4:30-4:00, οπου εκεί αισθάνεσαι οτι τρέχεις; οπως έναν Μαραθώνιο; οχι δεν μπορώ, οπότε δεν μπορώ να πω οτι οι ουλτρα αγώνες είναι αγώνες τρεξίματος όταν δεν τον τρέχεις. Γιατί ενας μεσος ρυθμός που αναφερθηκε πριν στο 7:30 δεν είναι ρυθμός τρεξίματος, ειναι περπάτημα.

Εγώ δεν θα σας χαϊδέψω τα αυτιά κύριοι. Δε σου ζήτησε να χαϊδέψεις αυτιά κανενός, αλλά να σέβεσαι την άποψη των άλλων, αλλά και την προσπάθειά τους.

Θέλεις να πας ουλτρα, πήγαινε, μπορείς να τον τρέξεις; πήγαινε.
Οταν όμως κάποιος βγάζει Μαραθώνιο με 6:30 και 7:00 και πάει ουλτρα, δεν στέκει πως να το κάνουμε...
Εκεί θα πέσει ένα δίλεπτο τουλάχιστον ακόμη ο ρυθμός...

Τι θέλω να πω, κάνε προπόνα, βάλε τον εαυτό σου να μπορεί να τρέξει μια Άλφα απόσταση, και τι είναι τρέξιμο; Είτε μας αρέσει είτε όχι ο πιο αργός ρυθμός τρεξίματος ειναι με 6:30 και όταν μπορείς να κατακτήσεις αυτήν την ταχύτητα πρόσθεσε χιλιόμετρα.
Πιο κατανοητά δεν μπορώ να το πω.

Και κάτι τελευταίο.
Όταν είμασταν παιδιά τι λέγαμε;
-Πάμε με μια κόντρα στο τρέξιμο;
-Πάμε, μέχρι πού;
-Μέχρι εκείνο το δέντρο!
Μπαμ, φύγαμε.
Εκείνο το δέντρο συνήθως ηταν στα 50, 100 ή 200 μέτρα.

Κάτι που θέλω να σε ρωτήσω κι εγώ όμως: Μου επιτρέπεται να θεωρώ τον μέσο χρόνο 4:30 για μαραθώνιο αργό; Έτσι, επειδή το λέω εγώ; Έτσι, επειδή εγώ μπορώ να το πάω στο 3:30;
Ποιος από μας έχει το "δικαίωμα" να ορίσει χρόνους και αποστάσεις;
Γνωρίζεις ότι η απόσταση του μαραθωνίου προέκυψε ΕΝΤΕΛΩΣ αυθαίρετα;
Άρα πως προκύπτει ότι είναι η καλύτερη απόσταση για το οτιδήποτε; Γιατί όχι τα 30χλμ; Γιατί να μην θεωρήσω ότι αφού τρέχω το 1000αρι σε π.χ. 3:30, θα θεωρείται "σοβαρό" τρέξιμο οτιδήποτε είναι λίγο πάνω από αυτό; Ο αυθεντικός μαραθώνιος, όχι αυτός της Αθήνας, αλλά ο αρχαίος, τι σχέση έχει με όλους τους σύγχρονους; Έγινε ο αρχαίος σε άσφαλτο; Ανωμάλου ή trail δεν ήταν κατά βάση; Άρα πως να μετρήσω το οτιδήποτε και με βάση ποια λογική;
Μην είσαι λοιπόν απόλυτος λέγοντας τελεία και παύλα. Δεν τερειάζει σε έναν διάλογο αυτό.





Υπάρχει μια τάση να θεωρείται το όσο πιο πολύ, τόσο καλύτερα.

Θα σου πω τι είναι υπερβολικό και ειναι παγκόσμια αποδεκτό.
Όταν λέω οτι η μεγαλύτερη απόσταση στους δρόμους αντοχής είναι τα 5 και τα 10 χιλιόμετρα τι δεν καταλαβαίνετε;

Και η αμέσως μεγαλύτερη είναι ο Μαραθώνιος.

Οι υπόλοιπες αποστάσεις είναι υπερβολικές.

Το όριο είναι στον Μαραθώνιο. Και αυτό προκύπτει από το ότι είναι Ολυμπιακό αγώνισμα. Προκύπτει από τις συμμετοχές παγκοσμίως στους Μαραθωνίους. Προκύπτει από τα 20.000 άτομα που τρέχουν στον Αυθεντικό και απο τα με το ζόρι 50-100 που τρέχουν σε έναν ουλτρα.

Δεν είναι τυχαίο τα 42χλμ, εαν ηταν 30 θα μπορούσαν να το κάνουν ολοι. Το λένε καθημερινά χιλιάδες Μαραθωνοδρομοι. Το διαπιστώνουν στις προπονήσεις. Το 30αρι βγαίνει σχετικά βατά. Το 42 θέλει υπερπροσπαθεια.


Ναι ο ρυθμός 6:30 είναι ο πιο αργός αποδεκτός, πιο αργά περπατάς. Αν δεν μπορείς να πηγαίνεις με 6:30 το σώφρων είναι να κάνεις προπόνηση και οχι να πας στα ουλτρα.

Πολλοί Μαραθώνιοι έχουν όριο τις 4:30 ώρες τερματισμού.

Μα και ενας τυφλός βλέπει αυτον που "τρέχει" σέρνεται δήλαδη με 6:30 και βλέπει αυτον που πάει με 5:00 και κάτω οτι είναι πολύ πιο όμορφο και φυσιολογικό στο μάτι.
Δεν χρειάζεται να είσαι επιστήμονας για να το αντιληφθείς αυτό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2020 :  16:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε petrans, δεν μου απαντάς όμως σε αυτά που σε ρώτησα. Επαναλάμβανεις αυτά που είπες και πριν. Οι ορισμοί και τα όρια που αναφέρεις δεν έχουν σχέση με την αντίληψη του ερασιτέχνη δρομέα. Το γεγονός ότι "το λένε όλοι" δεν δημιουργεί τετελεσμενα. Αν θέλεις, ξαναδιάβασε αυτά που σου επισήμανα με bold και απάντησε σε αυτά. Για να έχει και μια λογική η κουβέντα μας. Φιλικά πάντα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2020 :  17:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τόσα με τα οποία να διαφωνώ έχω καιρό να συναντήσω μαζεμένα...

Το τρέξιμο μπορεί να γίνει για πολλούς λόγους. Υγεία, αδυνάτισμα, απόλαυση, στόχος, ανταγωνισμός κλπ.
Δύο είναι οι βασικές μεταβλητές μέτρησής του. Ο χρόνος (ή ταχύτητα ή ρυθμός) και η απόσταση. Αυτά τα δύο είναι αντικειμενικά. Και στους αγώνες που έχεις στο μυαλό σου είθισται να υπάρχει συγκεκριμένη απόσταση και ο στόχος να είναι ο ταχύτερος χρόνος. Από κει και πέρα δεν υπάρχει αντικειμενικά γρήγορος κι αντικειμενικά αργός. Και για όλους εμάς τους ερασιτέχνες υποκειμενικά "αντίπαλος" είναι ο χθεσινός εαυτός μας. Αλλά και το πόσο μας αρέσει να τρέχουμε πάλι υποκειμενικό είναι. Εγώ πχ αισθάνθηκα καταπληκτικά μια απλή καθημερινή όταν μετά τη δουλειά μου βγήκα παρέα με ένα φίλο και τρέξαμε ένα μαραθώνιο. Καλύτερο κι από διαλειμματική...

Η μεγαλύτερη απόσταση σε αγώνες δεν είναι ο μαραθώνιος αλλά τα 50km βάδην, ενώ εκτιμώ ότι δε θα αργήσουν κάποιες βασικές αποστάσεις των ούλτρα να μπουν στο ολυμπιακό πρόγραμμα.
Και δε θα μου πει κανείς ότι αυτό ήταν υπερβολικό. Τουλάχιστον όχι επειδή αυτός το θεωρεί υπερβολικό.

Στους ούλτρα αγώνες γενικά υπάρχει λιγότερος κόσμος. Βλέπεις εκεί δε χρειάζονται μόνο γυμνασμένα κορμιά, αλλά και γυμνασμένα μυαλά. Δεν στο λέω προσωπικά, απλά αναφέρομαι στην υπομονή που χρειάζεται να αποκτήσει κάποιος για να αντιμετωπίσει την απόσταση, το χρόνο, την κούραση τον πόνο και όλα τα απρόοπτα που συνήθως εμφανίζονται.
Πάντως προς ενημέρωσή σου, ο υπερμαραθώνιος 89 km Comrades Marathon στη Νότιο Αφρική είχε πέρυσι 16.536 συμμετοχές.

Πάντως δεν είναι τυχαίο που στα ούλτρα υπάρχουν λιγότερες συμμετοχές. Αν ήταν μόνο 42Km θα μπορούσαν να το κάνουν όλοι.

6:30 ο πιο αργός αποδεκτός ρυθμός??? Δοκίμασε να βγάλεις ένα 60άρι ή 80άρι ή 100άρι ή ή ή στο 6:30. Δοκίμασε να βγάλεις τα πρώτα 80km στο 7:00 (που είναι η πρώτη μεγάλη πόρτα στο Σπάρταθλο) και να έχεις κρατήσει επαρκείς δυνάμεις για τους 4 μαραθωνίους που σου απομένουν από κει και μετά.

Δεν έχω ακούσει για 4:30 ώρες, όμως ακετοί μαραθώνιοι έχουν ως cut off τις 6 ώρες (ρυθμός 8:31/km).

Μπορεί να μην είμαι τυφλός, αλλά ως επιστήμονας δε βλέπω το παραμικρό επιστημονικό επιχείρημα στα λεγόμενά σου.
Κι ειδικά στο τέλος που λες ότι είναι πολύ πιο φυσιολογικό και όμορφο στο μάτι να πηγαίνει κάποιος κάτω από 5:00, το απογείωσες. Μήπως θα μιλήσεις για τα παραπάνω κιλά μου, για τον υπτιασμό μου, για το δρομικό μου στυλ, για το πόσο ιδρώνω, για το τοστ που μπορεί να φάω για τροφοδοσία.

Τελικά, δεν πρέπει να ψάχνουμε ποιοι είναι οι αργοί δρομείς και ποιοι οι γρήγοροι. Αλλά αν υπάρχουν δρομείς με κοινή λογική...

Edited by - Aroulio on 18/03/2020 19:42:26
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2020 :  18:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ που συμπλήρωσες τα 50χλμ βάδην. Αν ένας ερασιτέχνης προσπαθήσει να ακολουθήσει το "περπάτημα" των αθλητών, θα πρέπει να τρέξει. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του petrans δεν θα έπρεπε να είναι άθλημα το βάδην..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2020 :  19:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by skull

Ευχαριστώ που συμπλήρωσες τα 50χλμ βάδην. Αν ένας ερασιτέχνης προσπαθήσει να ακολουθήσει το "περπάτημα" των αθλητών, θα πρέπει να τρέξει. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του petrans δεν θα έπρεπε να είναι άθλημα το βάδην..



Ε, μα με έβγαλε από τα παπούτσια μου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Chris44
Forum-Runner

Greece


121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2020 :  20:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχουν ορισμένα αντικειμενικά δεδομένα που δεν πρέπει να αγνοούνται. Ξέρουμε το ρεκόρ στον Μαραθώνιο(2:01:39 για άντρες και 2:14:04 για γυναίκες)και τον μέσο ρυθμό που τρέχει κάποιος μαραθώνιο παγκοσμίως(6:43 για άντρες και 7:26 για γυναίκες). Με βάση αυτά αν κάποιος τρέχει κάτω από 3 ώρες μαραθώνιο οπότε ανήκει στο μόλις 4% των ανδρών δρομέων ή 1% των γυναικών σίγουρα θεωρείται γρήγορος δρομέας. Από κει και πέρα ο μαραθώνιος απαιτεί για να τον τρέξει και να μην το περπατήσει κανείς κάποια προπόνηση(τουλάχιστον 45-50 χλμ τη βδομάδα και ανάλογα με το χρόνο που έχει κάποιος ως στόχο ο προπονητικός χρόνος πρέπει να αυξάνεται). Θεμιτό είναι και κάποιος με λίγη προπόνηση ή και καθόλου(το έχουν κάνει μερικοί) να θέλει να συμμετάσχει σε μαραθώνιο για να λέει ότι το έκανε. Ε τότε ας το κάνει αν είναι για μία φορά. Προφανώς όπως λέει ο Riff Raff o μαραθώνιος και το τρέξιμο ως άθλημα δεν ταυτίζονται παρά μόνο για άσχετους οι οποίοι λ.χ. ξεχνάνε εντελώς τα αθλήματα στίβου και ειδικά τα σπριντ. Υποκειμενικά τώρα ο μαραθώνιος ΔΕΝ είναι για όλους και θεωρώ λάθος που τρέχουν μαραθώνιο άνρθωποι με προβλήματα υγείας σοβαρά(λ.χ. καρκινοπαθείς). Ειδικά τις πρώτες 48 ώρες μετά τον αγώνα ο οργανισμός είναι πολύ ευάλωτος σε λοιμώξεις κλπ.
Οι υπεραποστάσεις είναι εν μέρει εντελώς ΑΛΛΟ άθλημα, ιδίως όσοι αγώνες γίνονται σε βουνό, οπότε περιλαμβάνουν αργό τρέξιμο, περπάτημα και αναρρίχηση. Εκεί δοκιμάζονται τα όρια της ανθρώπινης αντοχής στην απόσταση και όχι τόσο στο χρόνο που παίζει βέβαια ρόλο(υπάρχουν κόφτες ενδιάμεσα σε πολλούς αγώνες ως γνωστό)αλλά γενικά όσο αυξάνεται η απόσταση αυξάνεται και το pace.
Προσωπικά τους αθλούμενους στο χώρο του τρεξίματος τους κατατάσσω σε δύο κατηγορίες, αυτούς που τρέχουν γιατί απλά τους αρέσει και συνήθως δεν παίρνουν μέρος σε αγώνες ή παίρνουν σπάνια και στους υπόλοιπους που προσπαθούν κάθε φορά σε έναν αγώνα για PR άσχετα από το ποιο είναι αυτό αν είναι μεγάλο ή μικρό αν συγκρίνονται μόνο με τον εαυτό τους ή με άλλον.
Συμφωνώ πάντως ότι η ταύτιση του τρεξίματος με τον μαραθώνιο είναι επικίνδυνη και συνήθως αυτό το λένε-όχι πάντα αλλά συχνά-όσοι δεν τρέχουν καθόλου(Τρέχεις?,Ναι. Τι, μπράβο και σε μαραθώνιο?)
Σε ολυμπιακό επίπεδο βέβαια όντως μετά τα 10 χλμ,μόνο ο μαραθώνιος υπάρχει. Υπάρχουν όμως άλλοι διαγωνισμοί όπου περιλαμβάνονται και αγώνες 15 ή 16 χλμ(10 μίλια),ημιμαραθώνιος κλπ.
Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι ο μαραθώνιος ΔΕΝ είναι για όλους και ειδικά η συμμετοχή συνεχώς προϋποθέτει κατάλληλη προετοιμασία, διατροφή ακόμη και άλλου είδους άσκηση(λ.χ. ασκήσεις ενδυνάμωσης, βάρη κλπ.)και αν κάποιος δεν τα κάνει αυτά δεν αποδεικνύει τίποτε σε κανένα μόνο βλάβες προκαλεί στο σώμα του. Φυσικά αυτό συμβαίνει και επειδή σε κανένα δεν μπορείς να απαγορεύσεις να συμμετάσχει σε μαραθώνιο και ας το βγάζει σε 8 ώρες(που είναι το όριο σε πολλούς αγώνες). Καλύτερο θα ήταν το τρέξιμο γενικότερα να συνδυάζεται με μία γενικότερη αντίληψη υγείας, όπως μείωση βάρους, λίπους, υγιεινή διατροφή αλλιώς δεν έχει νόημα κατά τη γνώμη μου και η απουσία αυτών των στοιχείων εξηγεί και το γιατί κάποιος μπορεί να τρέχει χρόνια και ξαφνικά να παθαίνει ανακοπή ή έμφραγμα σε αγώνα και συνήθως σε όχι μεγάλη ηλικία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2020 :  07:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by skull

Ευχαριστώ που συμπλήρωσες τα 50χλμ βάδην. Αν ένας ερασιτέχνης προσπαθήσει να ακολουθήσει το "περπάτημα" των αθλητών, θα πρέπει να τρέξει. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του petrans δεν θα έπρεπε να είναι άθλημα το βάδην..



Ε, μα με έβγαλε από τα παπούτσια μου




Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2020 :  16:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by skull

Ευχαριστώ που συμπλήρωσες τα 50χλμ βάδην. Αν ένας ερασιτέχνης προσπαθήσει να ακολουθήσει το "περπάτημα" των αθλητών, θα πρέπει να τρέξει. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του petrans δεν θα έπρεπε να είναι άθλημα το βάδην..



Αρνητικώς, δεν είπα αυτό το πράγμα. Τα 50χλμ βάδην είναι Ολυμπιακό αγώνισμα και μάλιστα έχει την μεγαλύτερη διάρκεια στα αγωνίσματα του Στίβου. Οι ταχύτητες των αθλητών που παίρνουν μέρος στους αγώνες είναι διαστημικές για τους περισσότερους ερασιτέχνες δρομείς.

Μην συγχέετε τον βάδην των αθλητών οι οποίοι κινούνται με τις αποδεκτές ταχύτητες που σας προανέφερα οι οποίες είναι κάτω από 5:00/χλμ με το περπάτημα στους αγώνες τρεξίματος, πόσο άσχημο ακούγεται ε;

Περπάτημα σε αγώνες τρεξίματος!


Ώστε να δικαιολογησετε οτι περπατάνε στους αγώνες τρεξίματος με 8 και 10 λεπτά ανά χιλιόμετρο και να πείτε :

"αφού περπατάνε στο βάδην περπατάω και εγώ στο τρέξιμο άρα πάω καλά"

Δεν πας καλά αγαπητέ κάνε προπόνα να μπορείς να τρέξεις έστω 5χλμ με 6:00/χλμ και μετά πήγαινε στους αγώνες υπεραποστασεων.

Αυτό είναι το λάθος σας, ωθείτε τον κόσμο που με το ζόρι μπορεί να τρέχει 5 και 10χλμ να πάει στα 80αρια και στα 100αρια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2020 :  21:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η φράση σου : "Δεν πας καλά αγαπητέ" μιλάει από μόνη της για την ποιότητα "διαλόγου" που αναζητάς.

Δεν υπάρχει νόημα από δω και στο εξής, λυπάμαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2020 :  21:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ προσωπικά δεν ωθώ κανέναν σε τίποτα. Ο καθένας ας κάνει αυτό που τον ευχαριστεί. Κι όποιος θέλει μπορεί να σκεφτεί out of the box που λένε και στο χωριό μου. Από κει και πέρα το τι είναι αποδεκτό για τους πολλούς δε θα αφήσω κανένα μεμονωμένο να μου το προσδιορίσει. Κι όπως τραγούδησε και μια όχι τυχαία κοπελιά "if it makes you happy, it can't be that bad"...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2020 :  04:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ειρηνη ημιν συντρεχτες...εχουμε πιο σοβαρα να ζοχαδιαζομαστε...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikos67
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2020 :  14:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από αύριο θα φοράω για το τρεξιμο μου τα καλά μου δρομικα ρουχα ,τα πλυμένα μου παπούτσια,μαλι χτενισμενο ,ρολόι special και αυτό γιατί τις προάλλες μου έκανε παρατήρηση ένας επιστήμονας ότι δεν του είμαι αρεστός στο οπτικό του πεδίο.Επιστήμων σκέφτηκα είναι κάτι θα ξέρει.Πολύ ντροπή παιδιά.Μου αρέσουν οι παρατηρήσεις,διορθώνομαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000