Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 AMA 2018
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 22

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2018 :  14:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια σε όλους !!!
Καλή ξεκούραση !!! και αποκατάσταση !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike 7
Forum-Runner

165 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2018 :  15:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πολυ ζορικες καιρικες συνθηκες παιδια μπραβο σε ολους, 2:58:51 ο χρονος μου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2018 :  15:53:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mikekan

Kαλημέρα και μένα!

Πρώτος μου μαραθώνιος χτες αλλα και γενικοτερα πρώτος οργανωμενος αγώνας.

Χρόνος, 3:50.58. Από τωρα ψάχνω για τον επόμενο μου αγώνα!


Axaxa τωρα την γ@μ#$€$!!
Ο χρόνος μου στην 1η κλασική το "10 κ απο την επομενη ημερα περίμενα τον Νοέμβρη του "11!!
Καλή συνέχεια σου εύχομαι κ σαν συμβουλή το...."παν μετρον αριστον" (αυτο βεβαια θα το δεις μετα την 7ετία τρεξίματος)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2018 :  15:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτο ακριβως σκεφτομουν πριν λιγο, πως θα περιμενω μεχρι του χρονου! :)

Σε ευχαριστω πολύ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2018 :  16:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
[i]Originally posted by AroulioΜέχρι πριν 2-3 χρόνια, που απεικονίζονταν και τα περάσματα του 5αριού, είχα μετρήσει ότι από αυτούς που πέρναγαν το 5άρι, μέχρι αυτούς που τερμάτιζαν, οι εγκαταλείψεις ήταν χαμηλά γύρω στο 2%. Άρα για φέτος η αποχή θα μπορούσε να εκτιμηθεί στο 16%.
Όχι τίποτα άλλο, απλά η κλασσική είχε μια δυναμική που την έδειχνε να ανεβαίνει στην 4η θέση της Ευρώπης πίσω από Βερολίνο, Λονδίνο και Παρίσι που παίζουν στις 40.000 συμμετοχές.



Παρατήρησα, ότι φέτος έκαναν αλλαγές πέριξ του καλλιμάρμαρου με τα περάσματα των θεατών και των δρομέων που τερματίζουν και λειτούργησε πολύ καλύτερα από άλλες χρονιές. Και η γυναίκα μου το παρατήρησε, ότι περιφερόταν πολύ πιο άνετα, ενώ άλλες φορές υπήρχαν σημεία έντονου συνωστισμού.

Έχω την αίσθηση ότι φέτος το πήγαν λίγο πιο συντηρητικά/σταθεροποιητικά με τις εγγραφές για να τεστάρουν τις αλλαγές αυτές και τώρα που είδαν ότι λειτούργησαν μπορεί να αυξήσουν ξανά κατά ένα 10% του χρόνου τις εγγραφές.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2018 :  16:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
14/04 Θεσσαλονικη
Αρχες Μαρτιου στο Ναύπλιο
Στην Θεσσαλονικη τρεχουν πανω απο 1600 δρομεις, στο Ναύπλιο οι 300 του Λεωνίδα κ στους αλλους στην Ελλάδα λιγότεροι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2018 :  16:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ! Λεω να δοκιμάσω Θεσσαλονίκη!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2018 :  16:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια παιδιά!

Καλή αποκατάσταση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2018 :  18:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ κατάφερα να κάνω για μια ακόμα φορά τα ίδια λάθη που έκανα πρόπερσι και η διαδρομή με τιμώρησε (και πολύ καλά μου έκανε). Ενώ πέρυσι έκανα σχεδόν τα πάντα σωστά και κατάφερα να γράψω το 3:59 αλλά και το κυριότερο να το κάνω ξεκούραστα, φέτος ΔΕΝ έφαγα στη διαδρομή όσο έπρεπε και ΔΕΝ ήπια όσο έπρεπε (απλά υποτίμησα τη ζέστη) με αποτέλεσμα να τερματίσω 4 λεπτά αργότερα, πάλι διαλυμένος όπως πρόπερσι. Το δις εξαμαρτείν λένε ουκ ανδρός σοφού και εγώ τελικά κάθε άλλο παρά σοφός είμαι (για να μη πω τίποτα χειρότερο). Τέσσερα λεπτά περισσότερο γιατί αν και δεν έπαθα αφυδάτωση όπως πρόπερσι, με το που έπιασα την κατηφόρα μετά το 32 αρχίσαν να "βαράνε" οι τετρακέφαλοι και με πήγαν με πόνο, ειδικά μετά το 38, μέχρι τον τερματισμό. Βάλτε και μια μεγαλοπρεπή φουσκάλα σε ένα δάχτυλο, ήρθε και έδεσε. Μετά τον τερματισμό δεν μπορούσα να περπατήσω και το βράδυ, ξαπλωμένος πλέον, με έπιασαν 2 απίστευτες κράμπες στους τετρακέφαλους, δίπλωσα από τον πόνο!

Προετοιμασία 400 χιλιόμετρα και 4 32άρια παραπάνω από πέρυσι, στράφι επειδή έκανα για μια ακόμα φορά παιδαριώδη λάθη . Δεν πειράζει όμως, καλά να είμαι, να στηθώ ξανά στην εκκίνηση του χρόνου για το 3:50 - 3:55 που είχα για στόχο φέτος ....

Edited by - UnHaCkAbLe on 12/11/2018 19:00:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2018 :  19:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by pns

2ος συνολικά μαραθώνιος για μένα και αυτός στην Αθήνα.

2017 >> 3:53 (με λάθος τακτική και κρεμασμα μετα το σταυρό)

2018 >> 3:35 (με καλύτερη τακτική και πρετοιμασία)

ζόρικος αγώνας αλλά απολαυστικός στο τέλος. και του χρονου νάμαστε καλά!

run for your life



…η καλύτερη προετοιμασία και ειδικά η καλύτερη τακτική κάνουν τον αγώνα πιο απολαυστικό στο τέλος…αλλιώς σε τρώει η «μαρμάγκα»!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2018 :  19:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Κλασσική:

Η διαδρομή που αρέσκεται να εξαντλεί δρομείς και να ξεφτιλίζει μετεωρολόγους. Καταταγείτε μας έλεγαν... Θα έχει δροσιά και πυκνή συννεφιά. Ακόμα κι έτσι 7 σερί κλασσικές με ήλιο και προχωράμε



…εεεέγραψες!!! Βασικά με ήλιο και τσιμπημένες θερμοκρασίες και ενίοτε με πολύ υγρασία και υψηλές θερμοκρασίες. Ο καιρός του 2011 δεν ξαναγυρίζει εύκολα πίσω ε;

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2018 :  19:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad

Ο λόγος, για τον οποίον γράφω τέτοια ώρα, είναι "μεταμαραθωνιακός" νυχτερινός εφιάλτης!...

"Τρέχω και πονάω έως αφόρητα (τι πρωτότυπο!...) και βλέπω τους σωτήρες με τα κόκκινα!!!...
Και ζητάω ΨΥΚΤΙΚΌ...
Το έρημο το SPRAY!!!!!!!!!!
Και μου δίνουν "ψυκτική λάσπη (κρέμα)"
Η οποία απλά μου λασπώνει το πόδι, αλλά ΔΕΝ το ψύχει!..."

Πως να μην ξυπνήσεις από τέτοιον εφιάλτη???

Νομίζω, ότι το παλιό καλό ψυκτικό spray θα βοηθούσε καλύτερα τους πονεμένους δρομείς...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Παλιότερα είχα χρησιμοποιήσει μερικές φορές "ψυκτική κρέμα" και είχα νιώσει αισθητή ψύξη για κάποιο διάστημα!...
Φέτος, τις 5-6 φορές που έβαλα, δεν ένιωσα καμία ψύξη...
Αντιλαμβάνομαι, ότι μια επαλοιφόμενη κρέμα, η οποία εξαερώνεται σιγά - σιγά ψύχοντας την περιοχή, που έχει εφαρμοσθεί, παράγει ένα αποτέλεσμα μεγαλύτερης διάρκειας από έναν απλό ψεκασμό, αλλά η "χτεσινή" κρέμα ΔΕΝ έψυχε!!!...



Βρε Αντώνη σε διαβάζω τόσα και τόσα χρόνια τώρα (μια που για μια σημαντική χρονική περίοδο «απείχες» από τα ποσταρίσματα)
- Αν πονάς τόσο πολύ σε συγκεκριμένα σημεία του ποδιού, εδώ και τόσο καιρό και είσαι μάλιστα από ότι φαίνεται σίγουρος ότι θα αντιμετωπίσεις τέτοιους πόνους κατά τη διάρκεια του αγώνα, μήπως πρέπει να το «πάρεις αλλιώς»;
- Αν ο πόνος είναι τόσο έντονος και επαναλαμβανόμενος σε προπονήσεις και άλλους αγώνες, θα επηρεάσει/ζει στα σίγουρα και την εμβιομηχανική σου – κάτι που οδηγεί σε άλλα προβλήματα. Επίσης παραπέμπει σε σίγουρο τραυματισμό! Ίσως θα ήταν καλό είναι να σταματάς! Αλλιώς απλά χειροτερεύεις το πρόβλημα και φυσικά δεν ευχαριστιέσαι καθόλου τον αγώνα (και κανείς δεν μας «πιέζει» να κάνουμε ή να βγάλουμε τον αγώνα, παρά μόνο ο ίδιος ο εαυτός μας).
- Το ψυκτικό σπρέι είναι πολύ λιγότερα δραστικό στην αντιμετώπιση του πόνου σε σχέση με τον πάγο. Επίσης για μένα δρα καθαρά αναλγητικά και δεν θα σε βοηθούσε να καταπολεμήσεις πραγματικά τον τραυματισμό σου εκείνη τη στιγμή. Οπότε το απορρίπτω ως λύση για συνέχιση της αθλητικής προσπάθειας (για μένα πιο πολύ κακό θα σου κάνει γιατί θα μειώσει την αίσθηση πόνου, έστω και λίγο, οπότε θα συνεχίσεις την προσπάθεια τραυματίζοντας περισσότερο το σώμα σου).

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

daxon1
Forum-Runner

Greece


82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2018 :  19:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα ήθελα να μοιραστώ ένα περίεργο συναίσθημα στα «μαύρα χιλιόμετρα» στην περιοχή «μάτι»
Είδαμε πολύς κόσμος με μαύρες μπλούζες που έγραφαν έμεις έχουμε τον δικό μας μαραθώνιο
Όμως τους έβλεπες με χαμόγελα και χαρά, φενοταν ότι είχαν καιρό να χαμογελάσουν και ήταν
Ένα δώρο για αυτούς μια ώρα χαράς χωρίς προβλήματα.δεν ήξερα τι να πω , καλή δύναμη μάγκες
Και να τους θυμίσω τι υπάρχει από πίσω ; Πάντως κάθε μέρα να λέμε ευχαριστώ για αυτά που μας προσφέρονται
Λίγα η πολλά, θέλω να πω πολλά αλλά καταλεβαινομαστε μιας που όλοι περάσαμε από εκεί. Καλή τους δύναμη λοιπόν

Ι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2018 :  19:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by daxon1

Θα ήθελα να μοιραστώ ένα περίεργο συναίσθημα στα «μαύρα χιλιόμετρα» στην περιοχή «μάτι»
Είδαμε πολύς κόσμος με μαύρες μπλούζες που έγραφαν έμεις έχουμε τον δικό μας μαραθώνιο
Όμως τους έβλεπες με χαμόγελα και χαρά, φενοταν ότι είχαν καιρό να χαμογελάσουν και ήταν
Ένα δώρο για αυτούς μια ώρα χαράς χωρίς προβλήματα.δεν ήξερα τι να πω , καλή δύναμη μάγκες
Και να τους θυμίσω τι υπάρχει από πίσω ; Πάντως κάθε μέρα να λέμε ευχαριστώ για αυτά που μας προσφέρονται
Λίγα η πολλά, θέλω να πω πολλά αλλά καταλεβαινομαστε μιας που όλοι περάσαμε από εκεί. Καλή τους δύναμη λοιπόν

Ι



Εγώ θες γιατί ήμουν αρκετά κοντά όταν συνέβησαν τα γεγονότα, θες γιατί στην ευρύτερη περιοχή έζησα όλη τη δεκαετία του 90, θες γιατί στον ευρύτερο κύκλο μου υπήρξαν απώλειες περιουσιών και κηδείες, θες λόγω της ζοφερότητας του τοπίου ή για όλα τα παραπάνω νομίζω πως για 4-5 χιλιόμετρα, από την Αγ. Μαρίνα ως τη Ραφήνα μόνο έκλαιγα. Τόσο καιρό μετά η πληγή δε λέει να κλείσει. Συγχαρητήρια, επίσης, στο Τελμησσό Μαραθώνα και στο ΣΔΥ Θεσσαλονίκης για τις πρωτοβουλίες τους να μοιράσουν στα μέλη τους διακριτικά τίμησης των θυμάτων.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2018 :  20:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Τρεχαντήρη, καλησπέρα!
Μου λείψατε όλοι πάρα πολύ!
Μετά από συστηματική ενασχόληση αποκλειστικά με την ποδηλασία δρόμου επί 7,5 χρόνια χωρίς καθόλου τρέξιμο, επανέρχομαι δειλά - δειλά και είμαι ένας καταχαρούμενος "κουτσός"!...
Είχα να βρεθώ στην Μαραθώνια διαδρομή "καβάλα" στα πόδια μου 7 συναπτά έτη (τελευταία φορά ήταν το 2011...) και η αίσθηση του να είσαι μια από τις σταγόνες του πολύχρωμου ποταμιού, που κυλάει προς την Αθήνα, είναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ!!!
Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος, που, χθες το πρωί, για μια ακόμα φορά ενήργησα "παρά τας υποδείξεις" - και τις συστάσεις...

Αντώνης Δραγώνας



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 22 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000