Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 AMA 2018
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 22

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2018 :  20:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Aroulio

Κλασσική:

Η διαδρομή που αρέσκεται να εξαντλεί δρομείς και να ξεφτιλίζει μετεωρολόγους. Καταταγείτε μας έλεγαν... Θα έχει δροσιά και πυκνή συννεφιά. Ακόμα κι έτσι 7 σερί κλασσικές με ήλιο και προχωράμε



…εεεέγραψες!!! Βασικά με ήλιο και τσιμπημένες θερμοκρασίες και ενίοτε με πολύ υγρασία και υψηλές θερμοκρασίες. Ο καιρός του 2011 δεν ξαναγυρίζει εύκολα πίσω ε;

Free your feet...free your senses!



εεε μααα, εγώ στο πηγάδι κατούρησα και τρέχω στην κλασσική από το 2012. Δε θα πετύχω κρύα και χιόνια; θα της δείξω εγώ

ΥΓ φαντάζομαι με γνώρισες που σου έκανα γκριμάτσες στην κουδούνα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2018 :  21:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μανώλη ήσουν στην κουδούνα οταν έφτασα κ χαιρέτησα τα κουδουνοπαιδα; Δεν σε είδα.

Αδωνις και Λοβερδος έτρεξαν μαραθωνιο.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2018 :  23:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τώρα διάβασα για τους 2 πολιτικούς!...
Μπράβο τους γιατί πρέπει να είσαι σκληρό καρύδι, για να αντέξεις 5:30 και 6:30!... (η διάρκεια "σκοτώνει"...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2018 :  00:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by UnHaCkAbLe

Εγώ κατάφερα να κάνω για μια ακόμα φορά τα ίδια λάθη που έκανα πρόπερσι και η διαδρομή με τιμώρησε (και πολύ καλά μου έκανε). Ενώ πέρυσι έκανα σχεδόν τα πάντα σωστά και κατάφερα να γράψω το 3:59 αλλά και το κυριότερο να το κάνω ξεκούραστα, φέτος ΔΕΝ έφαγα στη διαδρομή όσο έπρεπε και ΔΕΝ ήπια όσο έπρεπε (απλά υποτίμησα τη ζέστη) με αποτέλεσμα να τερματίσω 4 λεπτά αργότερα, πάλι διαλυμένος όπως πρόπερσι. Το δις εξαμαρτείν λένε ουκ ανδρός σοφού και εγώ τελικά κάθε άλλο παρά σοφός είμαι (για να μη πω τίποτα χειρότερο). Τέσσερα λεπτά περισσότερο γιατί αν και δεν έπαθα αφυδάτωση όπως πρόπερσι, με το που έπιασα την κατηφόρα μετά το 32 αρχίσαν να "βαράνε" οι τετρακέφαλοι και με πήγαν με πόνο, ειδικά μετά το 38, μέχρι τον τερματισμό. Βάλτε και μια μεγαλοπρεπή φουσκάλα σε ένα δάχτυλο, ήρθε και έδεσε. Μετά τον τερματισμό δεν μπορούσα να περπατήσω και το βράδυ, ξαπλωμένος πλέον, με έπιασαν 2 απίστευτες κράμπες στους τετρακέφαλους, δίπλωσα από τον πόνο!

Προετοιμασία 400 χιλιόμετρα και 4 32άρια παραπάνω από πέρυσι, στράφι επειδή έκανα για μια ακόμα φορά παιδαριώδη λάθη . Δεν πειράζει όμως, καλά να είμαι, να στηθώ ξανά στην εκκίνηση του χρόνου για το 3:50 - 3:55 που είχα για στόχο φέτος ....


Εσυ ξέρεις καλύτερα τα "δικά σου" θέλω αλλά.....4 32άρια πριν ειναι σαν να ειχες κάνει 3 μαραθωνίους (βαντάζομαι πάνω απο 3 ωρες το καθένα)
Βέβαια τι 3:55 τι 4:05 το ιδιο ειναι, ολα τ'άλλα είναι παιχνίδια του μυαλού μας περίεργα, το βασικό πιστεύω για μαραθώνιο 4 ωρών ειναι:
1) κανένα long αυστηρα πάνω απο 02:40 (τέμπο 5:50 η εκει κοντά κ οση αποσταση γράψεις εχει καλως, σταματας)
2)τεμπο προπονησεις που κάποια στιγμή το 5:10 εως 5:20 θα το έχεις ΑΝΕΤΑ
3) Λόγω κλασικής στην αρχή του προγράμματος ελεύθερα τρεξίματα σε κλίσεις, οχι όμως απότομες)
4) νερο κ λόγω ζεστης στον αγώνα ΑΛΑΤΙ κ πάλι ΑΛΑΤΙ
5) ΠΡΙΝ αρχισεις προετοιμασία εαν π.χ είσαι 85 κιλα να εχεις χάσει 5
Το 1 κ το 5 ειναι must!!
Τα παραπανω χλμ πλεον δεν μου λενε κάτι, τα ποιοτικά ομως ναί κ το τελευταίο 7ήμερο
ΞΕΚΟΥΡΑΖΟΜΑΣΤΕ
Η κλασική θέλει "έξυπνη διαχείρηση" κ πάλι ομως εχει...εκπλήξεις, γι'αυτό την γουστάρουμε, ειμαστε μαζοχοι σε υπερθετικο βαθμο, προσωπικά ομως πλεον την κανω πιο "χαλαρα κ απλά"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2018 :  08:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

quote:
Originally posted by UnHaCkAbLe

Εγώ κατάφερα να κάνω για μια ακόμα φορά τα ίδια λάθη που έκανα πρόπερσι και η διαδρομή με τιμώρησε (και πολύ καλά μου έκανε). Ενώ πέρυσι έκανα σχεδόν τα πάντα σωστά και κατάφερα να γράψω το 3:59 αλλά και το κυριότερο να το κάνω ξεκούραστα, φέτος ΔΕΝ έφαγα στη διαδρομή όσο έπρεπε και ΔΕΝ ήπια όσο έπρεπε (απλά υποτίμησα τη ζέστη) με αποτέλεσμα να τερματίσω 4 λεπτά αργότερα, πάλι διαλυμένος όπως πρόπερσι. Το δις εξαμαρτείν λένε ουκ ανδρός σοφού και εγώ τελικά κάθε άλλο παρά σοφός είμαι (για να μη πω τίποτα χειρότερο). Τέσσερα λεπτά περισσότερο γιατί αν και δεν έπαθα αφυδάτωση όπως πρόπερσι, με το που έπιασα την κατηφόρα μετά το 32 αρχίσαν να "βαράνε" οι τετρακέφαλοι και με πήγαν με πόνο, ειδικά μετά το 38, μέχρι τον τερματισμό. Βάλτε και μια μεγαλοπρεπή φουσκάλα σε ένα δάχτυλο, ήρθε και έδεσε. Μετά τον τερματισμό δεν μπορούσα να περπατήσω και το βράδυ, ξαπλωμένος πλέον, με έπιασαν 2 απίστευτες κράμπες στους τετρακέφαλους, δίπλωσα από τον πόνο!

Προετοιμασία 400 χιλιόμετρα και 4 32άρια παραπάνω από πέρυσι, στράφι επειδή έκανα για μια ακόμα φορά παιδαριώδη λάθη . Δεν πειράζει όμως, καλά να είμαι, να στηθώ ξανά στην εκκίνηση του χρόνου για το 3:50 - 3:55 που είχα για στόχο φέτος ....


Εσυ ξέρεις καλύτερα τα "δικά σου" θέλω αλλά.....4 32άρια πριν ειναι σαν να ειχες κάνει 3 μαραθωνίους (βαντάζομαι πάνω απο 3 ωρες το καθένα)
Βέβαια τι 3:55 τι 4:05 το ιδιο ειναι, ολα τ'άλλα είναι παιχνίδια του μυαλού μας περίεργα, το βασικό πιστεύω για μαραθώνιο 4 ωρών ειναι:
1) κανένα long αυστηρα πάνω απο 02:40 (τέμπο 5:50 η εκει κοντά κ οση αποσταση γράψεις εχει καλως, σταματας)
2)τεμπο προπονησεις που κάποια στιγμή το 5:10 εως 5:20 θα το έχεις ΑΝΕΤΑ
3) Λόγω κλασικής στην αρχή του προγράμματος ελεύθερα τρεξίματα σε κλίσεις, οχι όμως απότομες)
4) νερο κ λόγω ζεστης στον αγώνα ΑΛΑΤΙ κ πάλι ΑΛΑΤΙ
5) ΠΡΙΝ αρχισεις προετοιμασία εαν π.χ είσαι 85 κιλα να εχεις χάσει 5
Το 1 κ το 5 ειναι must!!
Τα παραπανω χλμ πλεον δεν μου λενε κάτι, τα ποιοτικά ομως ναί κ το τελευταίο 7ήμερο
ΞΕΚΟΥΡΑΖΟΜΑΣΤΕ
Η κλασική θέλει "έξυπνη διαχείρηση" κ πάλι ομως εχει...εκπλήξεις, γι'αυτό την γουστάρουμε, ειμαστε μαζοχοι σε υπερθετικο βαθμο, προσωπικά ομως πλεον την κανω πιο "χαλαρα κ απλά"


Για το 1 συμφωνώ αν υπάρχει η σχετική εμπειρία καθώς τουλάχιστον σε μένα έχω διαπιστώσει ότι ο υπερβολικός όγκος στα LR με έστελνε εξαντλημένο στον αγώνα, για όσους αγωνίζονται για πρώτη φορά με στόχο 4ωρο ίσως είναι απαραίτητο ένα 3ωρο για λόγους αυτοπεποίθησης

για το 5 θεωρώ μόνο αν υπάρχει θέμα βάρους. Αν πχ το κάνω εγώ που συνήθως είμαι 63-64κ με 1.78 θα πάει αντί για μένα το φάντασμά μου στον αγώνα. Σε αυτές τις περιπτώσεις θεωρώ απαραίτητη αν υπάρχει βέβαια η πολυτέλεια την γενική ενδυνάμωση αντί της απώλειας βάρους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

peteglamgr
Newbie Forum Runner

Greece


28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2018 :  09:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by peteglamgr

Καλησπέρα σε όλους.
Φέτος θα συμμετάσχω πρώτη φορά.
Έχω κάνει 3 ημιμαραθωνίους, ο τελευταίος με μπόλικη ανηφοροκατηφόρα σε 1.43.
Έχω κάνει μπόλικα 20άρια και το μεγαλύτερο ήταν ένα 30άρι σε ρυθμό 5.20 "ξεκούραστα". Ίσωμα μεν. Γύρω στους 145 παλμούς μέσο όρο.
Θεωρείτε ότι είναι εφικτός ο στόχος να γράψει το ρολόι 3 μπροστά; Δλδ 3.50-3.55;; Δηλαδή ένα μέσο ρυθμό 5.30-5.40;
Στόχος μου είναι να βγει "ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ". Δλδ με τη φυσιολογική κούραση τρεξίματος 42 χλμ. Να μη βλασφημίσω :)
Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ!



Καλημέρα και καλή αποκατάσταση σε όλους.
Τελικά στόχος επετεύχθη από πολλές απόψεις !!! Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος!
Ο Μαραθώνιος βγήκε με σωστή τακτική (θα εξηγήσω παρακάτω) "ξεκούραστα" σε 3.54-κάτι.
Στα πρώτα 15 πήγαινα με 5.20, ανηφόρες 5.40 περίπου.
Καρδιοαναπνευστικά ήμουν καταπληκτικά και αν δε μου κλείδωνε το δεξί γόνατο μετά το 25 (και αναγκαστικά σταμάτησα 5-6 φορές) και εκτός από τα σταματήματα με άφηνε να ανοίξω στην ανηφόρα, θεωρώ εφικτότατο στόχο ένα χρόνο λίγο κάτω από 3.50. Που για πρώτο μαραθώνιο θεωρώ ότι είναι μια χαρά!!!
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.
Αυτό που κρατάω από την καταπληκτική εμπειρία είναι το εξής
1) Με τόσο κόσμο, η ώρα πέρασε αέρα, ειδικά στα πρώτα 16-17 χλμ
2) Ο τερματισμός στο Καλλιμάρμαρο όλα τα λεφτά!!
3) Δε φανταζόμουν ποτέ την κατάσταση του σώματός μου όταν σταμάτησα! Εύχομαι να συνέχιζα να τρέχω για λίγο ακόμη. Λες και είχα φάει ξύλο ήμουν δε μπορούσα να περπατήσω !!! χαχα

Καλή αποκατάσταση σε όλους!! Και του χρόνου με υγεία!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2018 :  10:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
36ος Κλασσικός Μαραθώνιος Αθήνας – Για όσους αγωνίζονται

2 εβδομάδες μετά το 140άρι που έκανα στους Αθάνατους, μπαίνω και στην Κλασσική. Από μπέρδεμα όμως μπήκα στο 6ο μπλοκ, αντί για τη γαλαρία όπως σχεδιάζαμε με την παρέα. Οπότε αποφασίζω να το πάω μόνος, όχι χαλαρά κι ότι βγει, με την ελπίδα μήπως έσπαγα το ρεκόρ μου στην κλασσική (4:40:19). Όχι ιδιαίτερα λογική σκέψη. Από το πρωί φαίνεται ότι σε αντίθεση με τις προβλέψεις δεν υπάρχει ίχνος συννεφιάς. Άτιμοι μετεωρολόγοι. Ξεκινάμε και δεν ασχολούμαι με το ρολόι μου. Παρά την πρωινή ψύχρα κατά την άφιξή μας στο Μαραθώνα, μετά την εκκίνηση κι ήδη στο 2ο km o ιδρώτας μου στάζει. Επίσης ο αριστερός μου τετρακέφαλος με τραβάει, αλλά προσπαθώ να τον αγνοήσω. Στα 20 λεπτά τσεκάρω το garmin και βλέπω ότι ανέλπιστα και αβίαστα πάω στο 5:50 min/km. Ας βάλω λοιπόν μουσική για να ξεχνιέμαι. Ψάχνω στο κινητό κι έχει χαθεί η εφαρμογή μέσω της οποίας ακούω τις μουσικές συλλογές μου. Μπορώ να ακούσω ένα τραγούδι αλλά μετά πρέπει χειροκίνητα να πάω στο επόμενο. Ουφ, έστω... Πέρασμα από τον Τύμβο, και συνέχεια στον ίδιο ρυθμό έως και το 8ο km. Μετά, χωρίς λόγο επιβράδυνση στο 6:10-6:20. Ίσως και να έφταιγε η συγκίνηση από τους χιλιάδες μαυροφορεμένους που συναντήσαμε στην ευρύτερη περιοχή στο Μάτι. 99 νεκροί και 99 γιατί. Όλοι φοράμε πράσινο μαντήλι για να δείξουμε την ελπίδα για να πρασινίσει και πάλι η περιοχή. Μια φρεσκοφυτεμένη ελιά μέσα στα καμένα δείχνει το μέλλον. Κι οι επιζήσαντες όμως ήταν εκεί, χαμογελαστοί για να μας στηρίξουν και να μας δείξουν ότι ο αγώνας για τη ζωή συνεχίζεται. Και δεν πρέπει να τα παρατάμε ότι κι αν συμβεί. Έτσι κι εγώ συνεχίζω, λίγο πιο αργά στην ανηφόρα στο 15-16, λίγο πιο γρήγορα στην κατηφόρα στο 17-18. Πίνω λίγο νερό σε κάθε σταθμό. Κάθε 5 χιλιόμετρα παίρνω το saltstick μου για να καλύπτω ηλεκτρολύτες που έχανα λόγω ζέστης και υγρασίας. Κάθε 10 χιλιόμετρα παίρνω gel και στα 2,5 και 7,5 βρεγμένα σφουγγάρια για να δροσίζομαι. Φοράω καπέλο και γυαλιά, αλλά ο ήλιος δεν παλεύεται. 19ο χιλιόμετρο ξεκινάνε και οι ανηφόρες. Πέρασμα ημιμαραθωνίου σε 2.10. Ρυθμός περίπου στο 6:10. Οκ σα να το έχουμε στην τσέπη μας το ρεκoράκι. Ή μήπως όχι...

Μέχρι το 22 κρατιέμαι κάπως στο 6:45. Στο 23ο km όμως αισθάνομαι σκασμένος γενικώς και ξεκινάω το περπάτημα. Σαν να μου βγήκε όλη η κούραση από την πρόσφατη υπεραπόσταση. Πονάει το δεξί γόνατο και λίγο τα πέλματα. Ευτυχώς όμως το μυαλό δουλεύει λίγο ακόμη. Σκέφτομαι ότι αν περπατήσω τώρα, θα τα πετάξω όλα στα σκουπίδια και δε θα περάσω καλά στη συνέχεια. Σε λιγότερο από 2 λεπτά έχω ανασυγκροτηθεί και τρέχω ξανά. Αργά, αλλά τρέχω. 24-25-26 αργά και με λίγο περπάτημα βγήκε και η ανηφόρα φόβητρο στο Alex Pack. Και μετά πάμε για Παλλήνη. Ο ρυθμός μου στο 7:00. Πέρασμα από το σταθμό του μετρό και ψάχνω μήπως βρω την Ηλέκτρα που θα ερχότανε να δει το Σπύρο, αλλά τίποτα. Δεν πειράζει. Πάμε παρακάτω. Φτάνω στο 30ο km και πίνω και το 3ο τζελάκι μου. Αυτή τη φορά με καφεΐνη. Σα να έσκασε μια βόμβα μέσα στο στομάχι μου. Ωχ... Περνάμε Γέρακα και φτάνουμε στη δύσκολη ανηφόρα στο Σταυρό στο 31ο km. Περπάτημα μόλις μπήκα κάτω από τη γέφυρα, αλλά για καλή μου τύχη έπιασα την κουβέντα με κάποιον που φόραγε τη μπλούζα του Ευχίδα, ενώ είχε τρέξει και στους Αθάνατους. Κι εκεί που τα λέγαμε, βγαίνοντας από τη γέφυρα αρχίζει να ξανατρέχει μαζί με τον πρωτάρη φίλο του. Αρπάζω την ευκαιρία και ξαναρχίζω κι εγώ. Ψάχνω μήπως βρω τον Πέτρο, που μπορεί να ερχότανε για παρέα, αλλά τίποτα. Δεν πειράζει, πάμε παρακάτω. Πλησιάζουμε Αγία Παρασκευή και Κωτσόβολο. Ψάχνω για το Γιώργο που μας στηρίζει σε κάθε ευκαιρία και συνήθως έβγαινε εδώ για χειροκρότημα, αλλά τίποτα. Δεν πειράζει, πάμε παρακάτω. Αυτή τη φορά όμως κυριολεκτικά. Οι ανηφόρες τελείωσαν και πλέον κατηφορίζοντας πάμε παρακάτω. Οι υπολογισμοί στο μυαλό μου εδώ και ώρα δείχνουν ότι για 4-5 λεπτά δε θα μπορέσω να κάνω ρεκόρ. Μετά από μια μικρή επανεκκίνηση στο 32ο km πιάνω ένα ρυθμό στο 6:45. Μηχανικό κι υπνωτισμένο τρέξιμο με το βλέμμα σκυμμένο στην άσφαλτο. Κατάφερα έτσι να κρατηθώ μέχρι και το 36ο km στο Χολαργό. Οι υπολογισμοί πάλι δε βγαίνουν, αλλά η κλίση της κατηφόρας με τράβηξε λιγάκι ακόμα. 37ο km μου τηλεφωνεί ο Ορέστης που ξεκίνησε αρκετά αργότερα και μου λέει ότι με τη Νιάου βρίσκονται στο 32. Σκέφτομαι ότι τα πάνε πολύ καλύτερα από το αναμενόμενο. Πλησιάζω σε γνώριμα λημέρια στη γέφυρα της Κατεχάκη κι ο ρυθμός μου έχει βελτιωθεί πλέον αρκετά στο 6:20. Χαιρετούρες στο 38ο km με το Βλάσση. 39ο Km στη Φειδιππίδου που είναι η τελευταία ανηφορίτσα του αγώνα, συνάντηση με την παρέα που βαράει την κουδούνα, εγώ αναγνωρίζω μόνο το Μανώλη αλλά προλαβαίνω να του κάνω κάποιες αστείες γκριμάτσες. Αλεξάνδρας, Πλατεία Μαβίλη, Πάρκο Ελευθερίας στο 40ο km. Βλέπω μέρη, βλέπω κόσμο, βλέπω αψίδες, ακούω μουσικές, αλλά τα χιλιόμετρα δεν περνάνε με τίποτα. Κλειστή, για να γλιτώσω κανένα μέτρο στροφή δεξιά, στο άγαλμα του Δρομέα και μετά πλασάρισμα κατευθείαν στα αριστερά. Το μυαλό θυμάται ότι εδώ στήνονται οι φωτογράφοι κατά καιρούς. Κάπου εκεί κάνω τον τελευταίο υπολογισμό. Σκέφτομαι ότι το ρολόι μου θα γράψει περίπου 500 μέτρα παραπάνω από το κανονικό. Άρα μου μένουν πάνω από 1500 μέτρα μέχρι το τέρμα κι αποκλείεται να τα έκανα σε 7-8 λεπτά που χρειαζόμουν. Σκασμένος κι από ανάσες σκέφτομαι ότι δεν έχει νόημα κι έτσι ξεκίνησα να περπατάω. Πάνε οι ελπίδες μου. Το μικρό διαβολάκι κέρδισε. Ή μήπως όχι...

Μετά από 20-30 μέτρα είδα την ταμπέλα του 41ου km, άρα είχα μόνο 1200 μέτρα ακόμα. Βρε λες; Επιτάχυνση κατευθείαν. Συνάντηση με τα παιδία μου που είχαν έρθει να με δουν στην τελευταία στροφή. Παρέδωσα με ταχύτητα το καπέλο και τα γυαλιά που κρατούσα στα χέρια και προσπάθησα στα πεταχτά να συνεννοηθώ για το μετά. Στρίψιμο στην κατηφόρα της Ηρώδου Αττικού. Προσπαθώ αλλά παραπάνω δύναμη δεν υπάρχει. Το σώμα πάει μόνο του όσο μπορεί, αλλά δεν ξέρω αν αρκεί. Είσοδος στο Στάδιο, πιάνω μια ελεύθερη ευθεία στην εσωτερική και πάω. Από μακριά βλέπω το ρολόι να λέει ότι υπολείπονται λίγα δευτερόλεπτα πριν τις 4.40, σφίγγω τα δόντια και κάνω και τα τελευταία μέτρα. Τερματισμός. Εξάντληση. Ματιά στο ρολόι. 4:39:58. Όλεεεεε. Ρεκόρ μου για την Κλασσική διαδρομή και 2ος καλύτερος από τους 10 πλέον μαραθωνίους μου. Τα κατάφερα, ακόμα και με όλα αυτά που συνέβησαν.
Ξάπλωμα στο δάπεδο. Στομαχικές διαταραχές. Σύντομη επίσκεψη στο ιατρείο. Έξοδος, ρουκέτα ανακούφισης στομαχιού. Χαμόγελα. Στήσιμο για φωτογραφίες στους ειδικούς. Παραλαβή μεταλλίου. 10ος μαραθώνιος κι 7ος συνεχόμενος στην Κλασσική. Απ' όλο τον κόσμο έρχονται για να τρέξουν την αυθεντική διαδρομή και εμείς έχουμε την τύχη να ζούμε δίπλα της. Κι άλλα χαμόγελα, κι άλλες φωτογραφίες. Παραλαβή σακούλας με χυμό, νερό, μπανάνα. Έπινα ασταμάτητα για να καλύψω τις ανάγκες μου. Στο σπίτι που μετρήθηκα διαπίστωσα ότι είχα χάσει 5 λίτρα ιδρώτα. Έξοδος από το στάδιο ως δρομέας και μετά από ένα γύρο που χρειάστηκε να κάνω -ίσως το μόνο λάθος της διοργάνωσης- κατάφερα να φτάσω επιτέλους στις εξέδρες ως θεατής. Συνάντηση με Ηλέκτρα, οικογένεια, Εύη, Θοδωρή, Γιώργο, Πίτσα. Χαμόγελα και φιλιά. Αναχώρηση, παραλαβή πραγμάτων, περπάτημα μέχρι το public μέχρι να καταφέρουμε να βρούμε ταξί κι επιστροφή σύντομα στο σπίτι. Γλέντι και μάσα αποκατάστασης με τη γνωστή υπερπαραγωγή της Αγγελικής μου. Μαζί μας οικογένεια και φίλοι μέχρι αργά το βράδυ. Και τώρα ξεκούραση για να δούμε τι μας ξημερώνει το αύριο, γενικώς.

Αφιερωμένο σε όσους δεν είναι πλέον μαζί μας, σε όσους πάλεψαν για να είναι μαζί μας και σε όσους παλεύουν ακόμη. Ότι και να λένε οι υπολογισμοί, εσείς μη χάνετε την ελπίδα σας και μην τα παρατάτε ότι κι αν συμβεί. Συνεχίστε να παλεύετε, συνεχίστε να περπατάτε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2018 :  11:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro
Εσυ ξέρεις καλύτερα τα "δικά σου" θέλω αλλά.....4 32άρια πριν ειναι σαν να ειχες κάνει 3 μαραθωνίους (βαντάζομαι πάνω απο 3 ωρες το καθένα)
Βέβαια τι 3:55 τι 4:05 το ιδιο ειναι, ολα τ'άλλα είναι παιχνίδια του μυαλού μας περίεργα, το βασικό πιστεύω για μαραθώνιο 4 ωρών ειναι:
1) κανένα long αυστηρα πάνω απο 02:40 (τέμπο 5:50 η εκει κοντά κ οση αποσταση γράψεις εχει καλως, σταματας)
2)τεμπο προπονησεις που κάποια στιγμή το 5:10 εως 5:20 θα το έχεις ΑΝΕΤΑ
3) Λόγω κλασικής στην αρχή του προγράμματος ελεύθερα τρεξίματα σε κλίσεις, οχι όμως απότομες)
4) νερο κ λόγω ζεστης στον αγώνα ΑΛΑΤΙ κ πάλι ΑΛΑΤΙ
5) ΠΡΙΝ αρχισεις προετοιμασία εαν π.χ είσαι 85 κιλα να εχεις χάσει 5
Το 1 κ το 5 ειναι must!!
Τα παραπανω χλμ πλεον δεν μου λενε κάτι, τα ποιοτικά ομως ναί κ το τελευταίο 7ήμερο
ΞΕΚΟΥΡΑΖΟΜΑΣΤΕ
Η κλασική θέλει "έξυπνη διαχείρηση" κ πάλι ομως εχει...εκπλήξεις, γι'αυτό την γουστάρουμε, ειμαστε μαζοχοι σε υπερθετικο βαθμο, προσωπικά ομως πλεον την κανω πιο "χαλαρα κ απλά"



Φίλε Zoro, καλημέρα!

Μερικές απαντήσεις στις παρατηρήσεις σου:

1) Φέτος έκανα συνολικά 10 long run των 32+ χιλιομέτρων. Όλα σε δύσκολη διαδρομή με συνεχόμενη ανηφόρα και κάποια από αυτά σε διαδρομή με μεγάλο μέρος της χωμάτινο (τα 9 έγιναν στον Υμηττό). Όλα ήταν κοντά στις 4 ώρες. Σχεδόν ένα το μήνα με το τελευταίο, τρεις εβδομάδες πριν τον αγώνα. Τα περισσότερα από αυτά τα κάνω όχι μόνο σαν μέρος τις προετοιμασίας αλλά γιατί μου αρέσει να είμαι μόνος στο δρόμο για αρκετή ώρα και γιατί θέλω να βλέπω πως αντιδρά ο οργανισμός από κάποια ώρα και μετά. Κρυφός πόθος επίσης είναι φέτος να τολμήσω να πάρω μέρος και σε έναν υπερμαραθώνιο (τουλάχιστον σε κάποιο 50άρι), οπότε "χαμένα" όλα αυτά τα μεγάλα, σίγουρα δεν πάνε. Πέρυσι είχα κάνει 6 σε ίδιες διαδρομές ...
2) Τέμπο έχω μια προπόνηση 12+ χλμ την εβδομάδα (μετά τον Αύγουστο, φτάνω και τα 16-17 χλμ) σε ρυθμούς κοντά σε αυτούς που λες (απο 11.5 μέχρι και 13 χλμ την ώρα). Τα κοντινά στο 5:10 με 5:20 ναι θεωρώ ότι πλέον γίνονται άνετα (όσο άνετα μπορεί να γίνει ένα τεμπο)
3) Τα long run μου γίνονται σε δύσκολες κλίσεις με σκοπό να μην "καταλάβω" ανηφόρες στην κλασσική και όντως πλέον μπορώ να διατηρώ σταθερό ρυθμό χωρίς αυτές να με επηρεάζουν
4) Αυτό ήταν το ΒΑΣΙΚΟ λάθος μου προχτές. Το νερό! Το έκανα πριν απο 2 χρόνια, ΔΕΝ το έκανα πέρυσι, το ξαναέκανα φέτος. Το γιατί ... απλή καθαρή ανθρώπινη βλακεία. Του χρόνου θα το γράψω σε ένα χαρτι και θα το κρεμάσω μπροστά στα μούτρα μου να το θυμάμαι να πίνω νερό σε ΚΑΘΕ σταθμό!!! Και το αλάτι επίσης είναι θέμα ... εκείνα τα κρακεράκια, τα είδα και τα προσπέρασα ... μπας και χάσω 2-3 δευτερόλεπτα τρομάρα μου!
5) Σχεδόν όλο το χρόνο είμαι στα 80-82 κιλά (με 1.92 ύψος). Δεν μπορώ να πάω παρακάτω, η σύζυγος με βρίζει γιατί "χάνω" από το πρόσωπο και δείχνω τελείως χάλια !

Γενικά θεωρώ ότι η προετοιμασία μου φέτος, με 2500 χλμ, με 80χλμ συνολικά για πολλές από τις εβδομάδες, για τα long και τα tempo που κάνω, ήταν για να με πάνε 5+ λεπτά λιγότερο από ότι πέρυσι. Έκανα πάλι λάθη, δεν το κατάφερα. Φέτος θα έχει πάλι πολλά χιλιόμετρα, προσπάθεια πολλά από αυτά να βγαίνουν πιο γρήγορα, ασκήσεις ενδυνάμωσης και πιθανόν κάποιον υπερμαραθώνιο ... Αλλά πάνω από όλα καλή διαχείριση στον ίδιο τον αγώνα, όταν με το καλό τρέξω ξανά το Νοέμβρη!

Τελευταίο 7ήμερο είχε ξεκούραση, δεν ήταν εκεί το λάθος μου. Το λάθος ήταν ότι δεν μου έχει γίνει ακόμα μάθημα, να πίνω και να τρώω σε όλους τους σταθμούς. Και το ξαναλέω ... όχι τόσο για έναν καλό χρόνο, αλλά για να το τερματίζω ξεκούραστος, διασκεδάζοντας το και όχι κομμάτια όπως προχτές (και ακόμα να έχω πονεμένους τους τετρακέφαλους όταν πέρυσι την ίδια μέρα ήταν σαν να μην είχα τρέξει καν!) ...

Edited by - UnHaCkAbLe on 13/11/2018 11:59:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

176 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2018 :  13:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε unhackable, αν μου επιτρεπεις, τα λαθη σου είναι πολλα.
1) 10 LR των 4 ωρων, δεν ειναι λαθος, εγκλημα ειναι. 10 μαραθωνιους στην προετοιμασια σου;;; Το lr δεν πρεπει να ξεπερναει τα 150-160 λεπτα. Κι οση αποσταση βγει.
2) 12χλμ δεν ειναι τεμπο, δηλαδη προπονηση στο κατωφλι. Με 35 λεπτα max παιρνεις τα σχετικα οφελη. Εκτος αν λεγοντας τεμπο εννοεις κατι αλλο.
3) Οι παρατεταμενες ανηφορες δεν σε ωφελουν, απλα σε κουραζουν και ριχνουν την επομενη προπονηση σου. Ψαξε και την σχετικη βιβλιογραφια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2018 :  14:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nrun

Φιλε unhackable, αν μου επιτρεπεις, τα λαθη σου είναι πολλα.
1) 10 LR των 4 ωρων, δεν ειναι λαθος, εγκλημα ειναι. 10 μαραθωνιους στην προετοιμασια σου;;; Το lr δεν πρεπει να ξεπερναει τα 150-160 λεπτα. Κι οση αποσταση βγει.
2) 12χλμ δεν ειναι τεμπο, δηλαδη προπονηση στο κατωφλι. Με 35 λεπτα max παιρνεις τα σχετικα οφελη. Εκτος αν λεγοντας τεμπο εννοεις κατι αλλο.
3) Οι παρατεταμενες ανηφορες δεν σε ωφελουν, απλα σε κουραζουν και ριχνουν την επομενη προπονηση σου. Ψαξε και την σχετικη βιβλιογραφια.



Συμφωνώ! Πολλά χλμ, μη ποιοιτικά έγιναν εδώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Pantazis
Advanced Forum-Runner

Greece


283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2018 :  15:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όλα καλά ,ο τέταρτος τερματισμός σε Μαραθώνιο σε 5.33' Ο επόμενος είναι 03.03.2019 στο Ναύπλιο !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SIT
Newbie Forum Runner

36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2018 :  15:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο αγώνας βγήκε σύμφωνα με το σχεδιασμό μου και μόνο οι κράμπες μετά το 35 με έφεραν 5 λεπτά περίπου πίσω στο στόχο. Εκεί λοιπόν που είχαν αρχίσει οι κράμπες και ενώ είχα δυνάμεις, δεν με άφηναν να τρέξω στο ρυθμό που ήθελα, βλέπω τύπο έξω από το πεντάγωνο να έχει πανό και να γράφει στα αγγλικά "μαραθώνιο της Αθήνας θέλατε; Φάτε την τώρα" κατά λέξη "το φάτε την" ήταν "suck it"!!! Ήταν και άλλοι δυο-τρεις με παρόμοια πανό εκεί!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

weatherman
Forum-Runner



94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2018 :  15:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για μένα ο καθαρός χρόνος ήταν 3:25:21, εύκολα χωρίς προβλήματα. Έκανα προετοιμασία 20 εβδομάδων με μέγιστο 80χλμ/εβδ και ελάχιστο 65χλμ/εβδ. Βοήθησε πολύ το γεγονός ότι στα τέσσερα(4) long run(32km) τα τελευταία 12Km ήταν 15sec/km πιο γρήγορα από τον επιθυμητό ρυθμό μαραθωνίου και σε κατωφέρεια. Αυτό που είδα για μια ακόμη φορά ότι αρκετοί γνωστοί και φίλοι έτρεξαν τον αγώνα στο ρυθμό που έκαναν τα long run. Αν είχαν πιο καλή καθοδήγηση, ένα πρόγραμμα φτιαγμένο από προπονητή και συνεχή παρακολούθηση, θα έκαναν πιο καλό χρόνο με πολύ λιγότερο κόπο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hapagan
Newbie Forum Runner

Greece
46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2018 :  15:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτος μαραθώνιος για μένα. Η αλήθεια είναι ότι δεν πήγε όπως το υπολόγιζα. Λίγο το κρύωμα της τελευταίας εβδομάδας, λίγο η μη αναμενόμενη ζέστη και ο όποιος στόχος χάθηκε από νωρίς. Ήδη από το 15ο - 16ο χλμ οι παλμοί είχαν πιάσει ταβάνι. Θέλοντας να σώσω τον αγώνα, έριξα τον ρυθμό και περπάτησα αρκετά. Τελικά τερμάτισα με χρόνο 5:06, πολύ μακριά από τον ιδεατό χρόνο των 4:30. Αλλά όπως όλοι γράφετε, στον ΑΜΑ δεν κάνεις σχέδια, ειδικότερα όταν πρόκειται και για την πρώτη προσπάθεια σε αυτή την απόσταση.

Παρόλα αυτά μπορώ να πω ότι τον αγώνα τον ευχαριστήθηκα πολύ και χάρηκα ακόμα περισσότερο τον τερματισμό!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giomask
Forum-Runner



87 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2018 :  15:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μακρια απο τον χρονο μου με πολλα στομαχικα προβληματα κ περπατοτρεξιμο απο το 35 εξαντλημενος ,αλλα ουτε στιγμη δε σκεφτηκα να το παρατησω ,δυστυχως η 3,5μηνη προετοιμασια με σχεδον 1250χλμ δεν βγηκε 4,25 ο χρονος μου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 22 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000