Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 AMA 2018
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 22

Gialouda
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2018 :  16:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω δηλώσει για τον 3ο μου μαραθώνιο.. Δεν είμαι ικανοοοιημενη με την προπόνηση μου.. Αναρωτιέμαι αν πρέπει να το αφήσω για φέτος... 😔
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2018 :  17:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

καλημέρα σας!

θα είμαι κι εγώ (αν πάνε όλα καλά) για δεύτερη φορά στην εκκίνηση στο Μαραθώνα! η φετινή προετοιμασία είναι λίγο περιπετειώδης εν μέσω δουλειάς σεζόν σε ξενοδοχείο (όποιος έχει κάνει, καταλαβαίνει!) και υπερβολικής ζέστης αλλά μέχρι στιγμής τα καταφέρνω αρκετά καλά!

λίγο έμεινε παιδιά, υπομονή!

ΥΓ. για εμένα ο συγκεκριμένος αγώνας, έχοντας τρέξει πολλούς άλλους σε όλη τη χώρα (δεν αξιόθηκα εξωτερικό ακόμα), είναι πράγματι μια γιορτή και ειλικρινά είναι κάτι που το περιμένω πως και πως εδώ και καιρό και μου δίνει δύναμη, όσο αστείο κι αν μπορεί να ακούγεται.

- θα δω μετά από καιρό φίλους που έχω κάνει μέσω του τρεξίματος απ΄όλη την Ελλάδα
- θα ξυπνήσω Σάββατο πρωί γεμάτος χαρά να πάω να παραλάβω τον αριθμό μου και να κάνω μια βόλτα στην έκθεση
- θα μαζευτούμε μεγάλη παρέα Σάββατο βράδυ να φάμε τα μακαρονάκια μας και να καθησυχάσουμε ο ένας τον άλλον για το "ξύλο" της επόμενης
- θα ετοιμάσω με ευλάβεια όλα όσα χρειάζομαι κάνοντας στο μυαλό μου σχέδια και plan B και plan C κλπ κλπ για τον αγώνα
- θα ξυπνήσω γεμάτος ανυπομονησία Κυριακή πρωί πρωί
- θα δω το μετρό γεμάτο ανθρώπους απ΄όλο τον κόσμο με τις χαρακτηριστικές σακούλες του μαραθωνίου που έχουν έρθει εδώ γι αυτή τη ΓΙΟΡΤΗ και θα ανατριχιάσω πάλι.
- θα φτάσω στο Μαραθώνα και θα δω χιλιάδες κόσμου να περιμένουν αγωνιώντας για το τι θα συναντήσουν. εγώ όμως θα ξέρω
- θα κάνω hi-5 με όσα παιδάκια μου απλώσουν το χέρι τους, γιατί θα έχουν ξυπνήσει και βγει στο δρόμο Κυριακή πρωί για όλους αυτούς που θα τρέξουν, ακόμα και για εμένα! και τέλος,
- θα δακρύσω, χωρίς να το θέλω, μόλις μπω στο Καλλιμάρμαρο και κλείσω τα μάτια και θυμηθώ τι πέρασα για να φτάσω ως εκεί. χωρίς να το θέλω, αλλά η καρδιά και το σώμα θα ξέρουν..

αυτά τα ολίγα από μένα, ελπίζω να μην κούρασα.

καλή συνέχεια στην προετοιμασία σας!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



Τάσο ζωγράφισες και εύχομαι να απολαύσεις όχι μόνο τον ίδιο τον αγώνα αλλά και αυτές τις τελευταίες εβδομάδες προετοιμασίας!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2018 :  17:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by Spartiatis

Όλα είναι θέμα ανθρώπου.. έρχεται στο μαγαζί μου δρομέας που υποστηρίζει οτι
μαραθωνοδρόμοι είναι όσοι έχουν κάτω από 3:30 ώρες. Δεν συμφωνώ για κάθε άνθρωπο έχει διαφορετική αξία ο τερματισμός.

" Άδακρυς Μάχη "
1ος χρόνος της 103ης Ολυμπιάδας.




Ετσι ακριβώς

Ετσι ειναι.
Και αν πες του αυτουνου, ενας τρεξει μαραθωνηο μια φορα στη ζωη του κ κανει 2:30 και ενας αλλος τρεχει καθε χρονο για 30 χρονια και κανει 5 ωρες; Ποιον θα ονομάσει μαραθωνοδρόμο;

Θα τρεξω τον 10ο μαραθωνιο φετος και δεν με λεω μαραθωνοδρόμο.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2018 :  17:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

"Κατ'εμε, ενας που ξυπνάει το πρωι και τρέχει μαραθώνιο χωρίς να εχει κανει προπόνηση, δεν ειναι μαραθωνοδρόμος (εγω βεβαια, ουτε εμενα αποκαλώ "μαραθωνοδρόμο")."

Επίσης εδώ διαφωνώ θεμελιωδώς: ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ που ξεκίνησε από την αφετηρία, διένυσε 42,195 μέτρα και τερμάτισε στον τερματισμό ΕΙΝΑΙ Μαραθωνοδρόμος._




Θα συμπλεύσω με Ρίγκο: ακόμα και αυτός που κατάφερε να φτάσει στον τερματισμό με μηδέν προπόνηση, έχοντας απλά ξεκολλήσει από τον καναπέ του είναι μαραθωνοδρόμος. Ανόητος και ανώριμος ως δρομέας αλλά ναι, μαραθωνοδρόμος!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2018 :  17:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gialouda

Έχω δηλώσει για τον 3ο μου μαραθώνιο.. Δεν είμαι ικανοοοιημενη με την προπόνηση μου.. Αναρωτιέμαι αν πρέπει να το αφήσω για φέτος... 😔



...αν αισθάνεσαι ότι δεν έχεις κάνει τον "όγκο" που από την εμπειρία των 2 προηγούμενων συμμετοχών σου θα ήθελες να έχεις κάνει τότε απλά πήγαινε για έναν Ανοιξιάτικο αγώνα: Ναύπλιο/Θεσσαλονίκη/Μεσσήνη/Ρόδος/Κρήτη...απλά διάλεξε!

...αλλιώς τρέξτον πιο αργά και...απόλαυσε τη γιορτή!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2018 :  18:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σας!

Άρη, Μανώλη και λοιποί φίλοι μου ελπίζω να σας δω όταν θα κατέβω! Όσο για την απόλαυση των προπονήσεων όσο πλησιάζει ο αγώνας, είναι δεδομένη Μανώλη! Ήδη σκέφτομαι το αγαπημένο tapering!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

weatherman
Forum-Runner



94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2018 :  19:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όποιος σηκωθεί και τρέξει ένα μαραθώνιο είναι μαραθωνοδρόμος, έστω και ανόητος(απροπόνητος). Εξίσου ανόητος είναι κι αυτός που παραμελεί οικογένεια, φίλους, γνωστούς και ζει μόνο γι' αυτό. Ξέρω αρκετούς που ζουν για να τρέχουν όσους περισσότερους μαραθωνίους μπορούν, ασχολούνται μόνο μ' αυτό και αποκόπτονται από την πραγματική ζωή. Τις ημέρες της τραγωδίας στο Μάτι Αττικής τσακώθηκα με ένα φίλο μου. Ανέβαζε στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης τις προπονήσεις του με σχόλια του τύπου " όταν το ΜΟΝΟ που σκέφτεσαι είναι ο μαραθώνιος". Προσωπικά τρέχω αρκετά χρόνια και τρέχω για να είμαι υγιής, σωματικά και ψυχικά.

Edited by - weatherman on 19/09/2018 19:30:03
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2018 :  23:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gialouda

Έχω δηλώσει για τον 3ο μου μαραθώνιο.. Δεν είμαι ικανοοοιημενη με την προπόνηση μου.. Αναρωτιέμαι αν πρέπει να το αφήσω για φέτος... 😔




Ο ΑΜΑ είναι γιορτή,μην τον χάσεις.
Απλά αναθεώρησε τον στόχο σου.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2018 :  15:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by konkarien

quote:
Originally posted by Gialouda

Έχω δηλώσει για τον 3ο μου μαραθώνιο.. Δεν είμαι ικανοοοιημενη με την προπόνηση μου.. Αναρωτιέμαι αν πρέπει να το αφήσω για φέτος... 😔




Ο ΑΜΑ είναι γιορτή,μην τον χάσεις.
Απλά αναθεώρησε τον στόχο σου.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ



Συμφωνω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mr.P
Newbie Forum Runner

7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2018 :  11:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο «Μαραθώνιος» μάλλον είναι διαφορετικός για τον καθένα, όπως και οποιαδήποτε διαδρομή, μικρός ή μεγάλος αγώνας. Για μένα είναι ένα ταξίδι από την αρχή της προετοιμασίας έως την γραμμή εκκίνησης, και από την αφετηρία έως τον τερματισμό.
Στον πρώτο κλασικό μου ήθελα να τιμήσω τους προγόνους, τον πρώτο μαραθωνοδρόμο που έτρεξε τόσο ώστε να φτάσει στο τέρμα και να περάσει στην αιωνιότητα, και όλους όσους μετέπειτα τον τιμούν αιώνες τώρα. Ήθελα να το κάνω και για μένα και να τελειώσω επιτέλους κάτι, να κρατήσω το τσιγάρο μακριά μου, γιατί όλα τα άφηνα στην μέση έως τότε.
Τον 2ο Μαραθώνιο, τον έκανα για την οικογένειά μου και τα παιδιά μου. Να τους δείξω ότι με προσπάθεια και αγώνα θα έρθει το όποιο αποτέλεσμα, και ότι τον μόνο που ανταγωνιζόμαστε είναι τον ίδιο μας τον εαυτό.
Φέτος 3ος Μαραθώνιος, θέλω να το κάνω για τους ανθρώπους στο Μάτι. Για όσους έφυγαν και όσους μένουν. Για τον 99ο νεκρό, την Ελισάβετ Χαρδαλούπα που έδωσε αγώνα τόσες μέρες αλλά τελικά δεν τα κατάφερε. Και για τους άλλους 17 που νοσηλεύονται με μια ευχή να συνεχίσουν τον αγώνα τους και να τα καταφέρουν. Εκεί λοιπόν στο 14ο χλμ θα σταθώ να πάρω δυο-τρεις ανάσες και να τις κρατήσω μέχρι τον τερματισμό.
Καλό μας ταξίδι λοιπόν. Θα σας δω στην εκκίνηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2018 :  12:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mr.P

Ο «Μαραθώνιος» μάλλον είναι διαφορετικός για τον καθένα, όπως και οποιαδήποτε διαδρομή, μικρός ή μεγάλος αγώνας. Για μένα είναι ένα ταξίδι από την αρχή της προετοιμασίας έως την γραμμή εκκίνησης, και από την αφετηρία έως τον τερματισμό.
Στον πρώτο κλασικό μου ήθελα να τιμήσω τους προγόνους, τον πρώτο μαραθωνοδρόμο που έτρεξε τόσο ώστε να φτάσει στο τέρμα και να περάσει στην αιωνιότητα, και όλους όσους μετέπειτα τον τιμούν αιώνες τώρα. Ήθελα να το κάνω και για μένα και να τελειώσω επιτέλους κάτι, να κρατήσω το τσιγάρο μακριά μου, γιατί όλα τα άφηνα στην μέση έως τότε.
Τον 2ο Μαραθώνιο, τον έκανα για την οικογένειά μου και τα παιδιά μου. Να τους δείξω ότι με προσπάθεια και αγώνα θα έρθει το όποιο αποτέλεσμα, και ότι τον μόνο που ανταγωνιζόμαστε είναι τον ίδιο μας τον εαυτό.
Φέτος 3ος Μαραθώνιος, θέλω να το κάνω για τους ανθρώπους στο Μάτι. Για όσους έφυγαν και όσους μένουν. Για τον 99ο νεκρό, την Ελισάβετ Χαρδαλούπα που έδωσε αγώνα τόσες μέρες αλλά τελικά δεν τα κατάφερε. Και για τους άλλους 17 που νοσηλεύονται με μια ευχή να συνεχίσουν τον αγώνα τους και να τα καταφέρουν. Εκεί λοιπόν στο 14ο χλμ θα σταθώ να πάρω δυο-τρεις ανάσες και να τις κρατήσω μέχρι τον τερματισμό.
Καλό μας ταξίδι λοιπόν. Θα σας δω στην εκκίνηση.




Ωραίος Mr.P ! Καλόν αγώνα να έχεις!

(Το nick είναι από τα παλιά παιχνίδια; )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mr.P
Newbie Forum Runner

7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2018 :  12:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Ωραίος Mr.P ! Καλόν αγώνα να έχεις!

(Το nick είναι από τα παλιά παιχνίδια; )


που τα θυμήθηκες αυτά?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2018 :  13:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
λούτσα θα γίνουμε ....
http://www.enikos.gr/society/596404/ti-lene-ta-merominia-gia-ton-fetino-cheimona

________
Στέφανος

Edited by - papako on 21/09/2018 13:25:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2018 :  13:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by papako

λούτσα θα γίνουμε ....
http://www.enikos.gr/society/596404/ti-lene-ta-merominia-gia-ton-fetino-cheimona

________
Στέφανος



Πέφτουν πλέον εκτός πρόβλεψης,εδώ και πάρα πολλά χρόνια,λόγω της κλιματικής αλλαγής.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

antsa_1
Forum-Runner

85 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2018 :  14:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα συμμετάσχω εφέτος για τρίτη συνεχόμενη φορά στον ΑΜΑ, ενώ ενδιάμεσα συμμετείχα και σε ένα μαραθώνιο στο εξωτερικό. Είμαι αργός με στόχο εφέτος το πεντάωρο. Δεν ξέρω τι σημαίνει μαραθωνοδρόμος (οπότε και δεν έχω δηλώσει ποτέ τέτοιος), και τι εννοεί ο καθένας με αυτό το χαρακτηρισμό. Ξέρω όμως ότι οποιοσδήποτε που στήνεται στη γραμμή της αφετηρίας ενός τέτοιου αγώνα είτε με στόχο το sub 3 ή απλώς τον τερματισμό, έχει παλέψει μέσα του και προσπαθεί να αποδείξει ότι είναι σε θέση να προσεγγίσει το στόχο του. Στην πρώτη μου συμμετοχή το 2016, χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία και ολίγη άγνοια κινδύνου, κόντεψα στην ανηφόρα του Alex Pak να τα παρατήσω. Ξαφνικά βλέπω μπροστά μου ένα δρομέα με τεχνητό πόδι (πρόσθετο) και το συνοδό του να ανεβαίνει υπομονετικά την ανηφόρα. Φορούσε δε μία μπλούζα που έγραφε, "Φτάσε όπου δε μπορείς". Δεν τον γνώρισα τον άνθρωπο αλλά αν τότε τερμάτισα (6:42 για την ιστορία) το οφείλω σε εκείνον, τόση ήταν η έμπνευση που μου έδωσε (ή κουράγιο να πω ;) και η συγκίνηση που ένοιωσα. Ποιος θα του έλεγε ότι δεν ήταν μαραθωνοδρόμος ; Ακόμη και σήμερα, πολλές φορές από τότε, όταν δυσκολεύομαι φέρνω στο μυαλό μου αυτόν τον άνθρωπο. Τέλος θα πω το εξής, προσωπικά αυτά που έχουν μείνει πιο έντονα χαραγμένα στο μυαλό μου, δεν είναι ο τερματισμός στο Καλλιμάρμαρο αλλά οι εικόνες και οι εμπειρίες της διαδρομής.

Edited by - antsa_1 on 21/09/2018 14:45:21
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 22 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000