Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Σύνδρομο Ταρσιαιου σωλήνα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 23/09/2018 :  09:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
18 μήνες ταλαιπωρία.οποιος έχει περάσει αυτό το σύνδρομο παρακαλώ ας μου αφήσει ένα email εδώ στο θέμα.
Όλοι οι γιατροί λένε όχι επέμβαση.γιατρευτηκε κάποιος χωρίς χειρουργείο?
Ευχαριστω

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2018 :  23:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω ειχα ( έχω;) νεύρωμα μορτον. Έμεινα χωρίς τρεξιμο 15 μηνες. Δεν εκανα χειρουργείο αν και το σκεφτόμουν. Ξαφνικά μπορω και τρεχω χωρίς ενόχληση. Δεν εχω κατι να σου προτείνω εκτος απο υπομονή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2018 :  09:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλεξανδρα ειχες νευρωμα μορτον?η δεν ειχες καθολου διαγνωση?εκατσες 14 μηνες και σου περασε?
εγω 18 μηνες και τιποτα.....το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ακριβως τι εχω..αρχισα και τρεχω με ενοχληση βεβαια.εαν εχω ταρσιαιο τις πεισσοτερες φορες δεν περναει με τη ξεκουραση.
τι να πω...ισως χρειαζεται περισσοτερο ξεκουραση...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikitastakis
Newbie Forum Runner

Greece
10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2018 :  13:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νικος Μαρκεας ορθοπεδικος Περιστερι και σωθηκες.

ΝΙΚΗΤΑΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2018 :  15:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η μαγνητική έδειξε νεύρωμα μορτον. Στη αρχη ποναγα τοσο πολυ που ήμουν με πατερίτσες. Έκοψα εντελώς το τρεξιμο. Ο πόνος ξεκίνησε Φεβρουάριο του '17. Τον Σεπτέμβριο του '17 ξεκίνησα να τρεχω. Με εβγαλε για 1 μήνα. Μετα άρχισα να πονάω παλι. Σταματησα αμέσως. Ξανά ξεκίνησα να τρεχω Ιούνιο του '18.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2018 :  21:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τώρα σε άφησε εντελώς Αλεξάνδρα? Έφτιαξε με τη ξεκουραση δηλαδή? Το κατάλαβες πριν τρέξεις ξανά ότι έφτιαξε?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2018 :  22:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι με εχει ξεχάσει τελείως-και ελπιζω να μην με ξαναθυμηθεί. Χθες ετρεξα τα 30 στα Γιαννενα και δεν παραπονέθηκε.
Κοιτα, για πολλούς μηνες περπατούσα και δεν με ενοχλούσε. Με ενοχλούσε μονο οταν το πίεζα με το χέρι. Και επισης, το πρωι που σηκωνόσουν απο το κρεββάτι και πάταγα τα ποδια να σηκωθώ. Αλλα δεν ετρεχα. Παρόλο που περπατούσα μαι χαρα, δεν ετρεχα. Το άφησα για πολυ καιρο. Μπορει να με έπιανε μια στο τοσο, εκει που καθόμουν στο γραφειο να σηκωνομουν και να με ενοχλούσε. Για 5 λεπτά. Τον Απρίλιο, ειχα παει στον γιατρο για να μου κανει κορτιζόνη (δίκη μου ιδεα) αλλα αρνιόταν να μου κανει διοτι με έβαλε να χοροπηδηξω στις μύτες των ποδιών και δεν με ενοχλούσε. Ωστόσο, για να παω τον Απρίλιο, υπήρχε μια στο τοσο μια ενόχληση. Ε, τον Ιούνιο ειπα θα ξεκινήσω να τρεχω να δω το γινεται. Δεν με εχει ενοχλήσει. Αισθάνομαι μια ευαισθησία αλλα οκ.

Ειχα παρει απόφαση οτι δε θα ξανατρεξω. Το ειχα ξεχασει. Οποτε πλέον δεν με ενδιέφερε και αν πονάω η οχι (εφόσον ετσι κι αλλιώς μπορούσα να περπατάω). Το ξέχασα και εμ ξέχασε και αυτο.

Περιττό να σου πω οτι τωρα που το συζητάω εδώ τρέμω μην το γρουσουζέψω.Εσυ θα φταις.😂😂😂
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2018 :  00:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μακάρι να μη σε ξανά πιάσει..εγω έχω μια διαρκή ενόχληση όταν φοράω τα παπούτσια...όταν τα βγάζω είμαι μια χαρά...τι να πω ...δοκίμασα να τρέξω εχτές 6 Χιλ και με έπιασε πόνος αλλά συνέχισα...πόνος πέλμα ψηλά στη γαμπσ και λίγο πιο πάνω...χωρις διάγνωση δεν ξέρω τι να κάνω...
Ίσως πρέπει εντελώς να το αφήσω να θεραπευτεί εάν θεραπευτεί ποτέ....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2018 :  01:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν το βοηθάς -αφου εχεις μαι διαρκή ενόχληση, δεν το αφήνεις να ξεκουραστεί. Το σωμα σου παραπονιέται κι εσυ το ζορίζεις. Πως περιμένεις να σταματήσει να ποναει;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2018 :  07:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχουν και άλλες αθλητικές δραστηριότητες δεν χρειάζονται εμμονές με το τρέξιμο!


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2018 :  09:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το θέμα φίλε μου δεν είναι να κάνεις κάτι άλλο...αλλά να βρεις διάγνωση...
Και για πες μου σε μέρος που δεν έχει κολυμβητήριο και το ποδήλατο το χειμώνα είναι βασανιστήριο τότε τι να κάνεις?άσε που ο τραυματισμός στο πέλμα ούτε περπατημα δεν κάνεις...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2018 :  12:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by pumafaas

Το θέμα φίλε μου δεν είναι να κάνεις κάτι άλλο...αλλά να βρεις διάγνωση...
Και για πες μου σε μέρος που δεν έχει κολυμβητήριο και το ποδήλατο το χειμώνα είναι βασανιστήριο τότε τι να κάνεις?άσε που ο τραυματισμός στο πέλμα ούτε περπατημα δεν κάνεις...




Δεν μπορείς να κάνεις περπάτημα αλλά εσύ πας και τρέχεις. Βοήθησέ το για να βοηθηθείς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2018 :  12:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι τραυματισμοί σίγουρα σχετίζονται με την ηλικία(όσο πιο μεγάλος τόσο και μεγαλύτερη διάρκεια θεραπείας) αλλά και κατά πόσο το βοηθάμε. Εφόσον πονάς σταμάτα να τρέχεις ή οποιαδήποτε δραστηριότητα το ζορίζει (στο μέτρο του δυνατού). Δεν έχει νόημα να το πιέζεις!
Σε σένα πιστεύω ότι πλέον το θέμα είναι περισσότερο ψυχολογικό(και είναι λογικό λόγω του πολύ χρόνου) παρά η θεραπεία. Ο λόγος που γράφω για άλλες δραστηριότητες είναι περισσότερο για να "γιατρέψεις" το μυαλό και όχι το ορθοπεδικό πρόβλημα. Μην κάνεις ποδήλατο ή κολύμπι, μπορείς όμως να γραφτείς σε γυμναστήριο ή κατόπιν οδηγιών να κάνεις γυμναστικούλα στο σπίτι. Μην αφήνεις το μυαλό σου να σε "αχρηστεύει" γιατί αυτή την στιγμή αυτό γίνεται.
Στα γράφω ως παθών, 18 μήνες ακινησίας λόγω φλεγμονής στο 4ο μετατάρσιο και 22 μήνες ακινησίας 1,5 χρόνο μετά, λόγω ποδοκνημικής άρθρωσης και πελματιαίας.
Ειλικρινά το γράφω, υπάρχουν και άλλες μυικές ομάδες που πρέπει να γυμναστούν και να είσαι σίγουρος όταν έρθει η ώρα να τρέξεις η διαφορετική γυμναστική θα σε ανταμείψει.
Βοήθα το μυαλό σου και τον τραυματισμό σου.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2018 :  22:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σίγουρα όλα αυτά που γράφετε είναι σωστά...μπορώ να κάτσω όσο χρειαστεί.απλα το θέμα είναι να υπήρχε μια καθαρή διάγνωση για ησυχάσει το μυαλό .7 ορθοπεδικοί και κανένας δεν είναι σίγουρος για αυτά που λέει...ίσως τελικά πρέπει να μη ψάχνω άλλο σε γιατρούς και να αφήσω το χρόνο να κάνει τη δουλειά του..για τρέξιμο 4 φορές πήγα μήπως και η κίνηση κάνει το θαύμα του..
Απλά κάποιες φυσιοθεραπείες να βοηθούσαν άλλα που? Σε ποιο σημείο?
Τέλος πάντων τους γιατρούς τους αηδιασα πραγματικά...ένα κάρο λεφτά και στην ουσία τίποτα.για νηστερι ούτε λόγος...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2018 :  07:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την 1η περίοδο ακινησίας θα πρέπει να μου έφυγε πάνω από 1000ρικο μέσα στην αγωνία μου να γίνω καλά. Όπως σωστά μου είχαν γράψει τότε: "Καλύτερα να πηγαινοερχόσουνα Γερμανία για να θεραπευτείς, φτηνότερα θα έβγαινε".
Αν νομίζεις ότι οι γιατροί δεν σε καλύπτουν μπορείς να βρεις φυσικοθεραπευτή ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ σχετικό με το τρέξιμο(όχι απλά τρέχει, δρομέα ψάχνεις) μήπως και σε οδηγήσει καλύτερα στη θεραπεία σου.
Η ποδοκνημική γενικώς νομίζω ότι είναι τρομερή πρόκληση για τους ορθοπεδικούς λόγω της πολυπλοκότητας.
Ξέχασα να σου γράψω ότι σχεδόν 9 χρόνια από τον 1ο τραυματισμό ακόμα νοιώθω ότι κάποιο "παράσημο" μου έχει μείνει, ευτυχώς μπορώ να τρέχω ακόμα. Στα πολύωρα όμως, τσιμπιματάκια παίρνω! Καταπληκτικό;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dsotos
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2018 :  13:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήγαινε σε έναν φυσιοθεραπευτή ή κάποιον που έχει μια στοιχειώδη ιδέα από επαφή με ανθρώπινο δέρμα και πες του να σου κάνει το παρακάτω τεστ. Αν μετά από μερικά δευτερόλεπτα αρχίσεις να πονάς και μετά να μουδιάζει το πόδι σου, είναι σχεδόν βέβαιο ότι έχεις σύνδρομο ταρσιαίου σωλήνα. Αν δεν έχεις κάποιον πόνο ή μούδιασμα, τότε είναι σχεδόν βέβαιο ότι ΔΕΝ έχεις σύνδρομο ταρσιαίου σωλήνα.

https://www.youtube.com/watch?v=FBaonEgJHGs
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000