Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Σπάρταθλον VS Olympos Mythical100km VS Rout 100mil
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Indiana13
Forum-Runner

Greece


54 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 03/10/2018 :  20:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με αφορμή της πρόσφατης διεξαγωγής του πολύ δύσκολου και επίποννου αγώνα Σπάρταθλον θα ήθελα να θέσω μια ερώτηση κ προβληματισμό για συζήτηση, για το ποιος αγώνας από τούς παραπάνω είναι δυσκολότερος,αν ένας αθλητής έχει τερματίσει το Mythical η το Rout θα μπορέσει να τερματίσει καί τό Σπάρταθλον η είναι πολύ δυσκολότερος!!!Ο πρώτος Έλληνας στο Σπάρταθλον είναι αθλητής ορεινού τρεξίματος σε πολύ καλό επίπεδο. Κάποιος πού έχει συμμετάσχει στους αγώνες θα μπορούσε να δώσει την λύση.Ευχαριστω

"Στο 20ό μίλι, νόμιζα ότι είχα πεθάνει. Στο 22ο μίλι, ευχόμουν να είχα πεθάνει. Στο 24ο μίλι, ήξερα πως είχα πεθάνει. Στο 26ο μίλι, συνειδητοποίησα ότι ήμουν πολύ σκληρός για να πεθάνω".

silves
Newbie Forum Runner

Greece
13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2018 :  22:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα, η προσωπική μου άποψη είναι ότι το Σπάρταθλον είναι πιο δύσκολος από τους άλλους 2 αγώνες που αναφέρεις παρ όλο που δεν τον έχω τρέξει (φέτος δήλωσα αλλά δεν κληρώθηκα), τους άλλους 2 τους έχω κάνει. Δεν είναι ότι έχει πιο δύσκολη διαδρομή (και από αυτό έχει...) αλλά κυρίως τα χρονικά όρια είναι που τον κάνουν πολύ δύσκολο. Ok, το Rout και το Mythical είναι δύσκολοι αγώνες (προσωπικά ο πρώτος είναι ο πιο δύσκολος και ο 2ος είναι ο πιο σκληρός από τους αγώνες βουνού), αλλά τουλάχιστον έχουν ανεκτά χρονικά όρια.
Τώρα, αν κάποιος έχει τερματίσει Mythical και Rout δε σημαίνει ότι βγάζει και το Σπαρταθλον, σίγουρα υπάρχει μια υποδομή αλλά το μόνο κοινό που έχουν είναι οι πολλές ώρες μέσα στον αγώνα και ότι μαθαίνεις να διαχειρίζεσαι πράγματα και καταστάσεις (ουσιαστικά μαζεύεις εμπειρίες). Για το Σπάρταθλο χρειάζεσαι σίγουρα διαφορετικό προπονητικό πλάνο, σίγουρα δε μπορείς να πας με την προπόνηση βουνού. Από το Rout πιάνεις όριο πρόκρισης για το Σπάρταθλον αν βγάλεις τον αγώνα σε λιγότερο απο 32 ώρες, με όριο του αγώνα τις 40 ώρες, για να μπεις απ ευθείας χωρίς κλήρωση ως ελίτ πρέπει να βγάλεις το Rout σε περίπου 25:30 ώρες που όμως ξαναλέω ότι ακόμα και αν κάποιος κάνει πχ 30 ώρες Rout και πιάσει όριο για Σπάρταθλο, δεν είναι (προπονητικά) έτοιμος για να το βγάλει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2018 :  22:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι αγώνες δρόμου και οι ορεινοί αγώνες είναι κατά κάποιο τρόπο διαφορετικά αθλήματα και απαιτούν διαφορετική προετοιμασία.


όχι πολύ ποδώκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2018 :  00:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@ Trehantiris
@ Etien
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2018 :  08:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Καλημερασ Παιδια !!

Το Σ ειναι πιο δυσκολος !! Και θα συμφωνησω με τον silves ! Στο Σ οι ωρες ειναι περισσοτερες . Οι '' πορτες ''...απειρες !! Ο φιλος μου απο Αρτα , ο Χρηστος Παππας , μεχρι πριν 2 ετη ηταν μονο βουνισιος . Μετα απο 1 κοινο ταξιδι ( εννοω με ενα αμαξι ) που πηγαμε μαζι να τρεξουμε τον Μ , μεσα απο τις 4ωρες(!!!!) συζητησεις μας ( μαλλον την αστειρευτη πολυλογια μου θα ελεγα ) τον...ενεπνευσα και επιασε κριτηριο απο τον Rout , κληρωθηκε επιτυχως με την πρωτη και τερματισε με την πρωτη το Σ!!! Και φετος τερματισε για 2η φορα !! Και σιγουρα θελει ο Σ , προπονηση πολύωρη , και ασφαλτου περισσοτερο !! Προσωπικα πιστευω το Σ ειναι πιο πολυ αγωνας μυαλου και λιγο λιγοτερο αλλων δυναμεων !!

Ευχαριστω !!

https://panosmaltezos.wordpress.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2018 :  12:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω ότι εδώ γίνεται σύγκριση 2 διαφορετικών πραγμάτων..... πάμε να συγκρίνουμε χώμα με άσφαλτο και αυτό δεν είναι σωστό.
Από την άλλη πάμε να κάνουμε αυτή την σύγκριση όχι με οποιονδήποτε αγώνα ασφάλτου αλλά με το Σπάρταθλον που είναι μια κατηγορία μόνο του.
Πέρσι τον Οκτ. τερμάτισα τα 162 χλμ. στο Παρανέστι σε κάτω από 32 ώρες έτσι για πλάκα με χαλαρή προετοιμασία 2 μηνών, όταν κληρώθηκα και ξεκίνησα προετοιμασία για το Σπάρταθλον την 1η Μαίου εκεί γρήγορα κατάλαβα ότι τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά, για πρώτη φορά έβαζα άσφαλτο στις προπονήσεις και δυσκολευόμουν πολύ να το συνηθίσω.
Βέβαια όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις, άλλοι ίσως το βλέπουν διαφορετικά και μπράβο τους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2018 :  14:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

@ Trehantiris
@ Etien



...θα επιστρέψω με "my 2-cents comments"

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2018 :  15:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Etien


Καλημερασ Παιδια !!

Το Σ ειναι πιο δυσκολος !! Και θα συμφωνησω με τον silves ! Στο Σ οι ωρες ειναι περισσοτερες . Οι '' πορτες ''...απειρες !! Ο φιλος μου απο Αρτα , ο Χρηστος Παππας , μεχρι πριν 2 ετη ηταν μονο βουνισιος . Μετα απο 1 κοινο ταξιδι ( εννοω με ενα αμαξι ) που πηγαμε μαζι να τρεξουμε τον Μ , μεσα απο τις 4ωρες(!!!!) συζητησεις μας ( μαλλον την αστειρευτη πολυλογια μου θα ελεγα ) τον...ενεπνευσα και επιασε κριτηριο απο τον Rout , κληρωθηκε επιτυχως με την πρωτη και τερματισε με την πρωτη το Σ!!! Και φετος τερματισε για 2η φορα !! Και σιγουρα θελει ο Σ , προπονηση πολύωρη , και ασφαλτου περισσοτερο !! Προσωπικα πιστευω το Σ ειναι πιο πολυ αγωνας μυαλου και λιγο λιγοτερο αλλων δυναμεων !!

Ευχαριστω !!

https://panosmaltezos.wordpress.com



#1 τον έκαψες τον άνθρωπο! Από τα όμορφα βουνά τον έριξες να κτυπιέται ωσάν το χταπόδι στην άσφαλτο! :Ρ

#2 θα διαφωνήσω: και οι δύο αγώνες (πολύ μεγάλοι βουνού αλλά και ασφάλτου όπως το «Σ») δοκιμάζουν ισάξια σώμα και μυαλό και έχουν αντίστοιχες απαιτήσεις και από τα δύο. Όχι μόνο και στους δύο αγώνες το σώμα μπορεί να «σβήσει» εντελώς αλλά και το μυαλό μπορεί να «πληγεί» από έντονα συναισθήματα εγκατάλειψης ή από…παραισθήσεις!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Indiana13
Forum-Runner

Greece


54 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2018 :  15:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!! Θα ήθελα να προσθέσω ότι καί η πρώτη Ελληνίδα στο Σπάρταθλον η Γεωργία η Μαντά, είναι αθλήτρια ορεινών αγώνων και πολύ καλές επιδόσεις!!! Λίγο αν παρατηρήσεις θα δεις ότι αθλητές τού ορεινού(γνωστοί και μη π.χ πέρσι ο Σιδέρης,πιο παλιά ο Κουρκουρικης) τα καταφέρνουν πολύ καλά και στην άσφαλτο!!Δεν γνωρίζω το κατά πόσο ισχύει το αντίστροφο!!! Γνώμη μου είναι ότι οι αγώνες βουνού που ανέφερα είναι δυσκολότεροι και όταν ένας αθλητής έχει κάνει προετοιμασία για αυτούς και τούς έχει τερματίσει μπορεί να βγάλει και το Σπάρταθλον!!! Στο Σπάρταθλον παίζει μεγάλο ρόλο η υποστήριξη που έχεις, και είναι ποιο εύκολο να έχεις μια δυνατή ομάδα να σε βοηθήσει από ότι στο βουνό!!!

"Στο 20ό μίλι, νόμιζα ότι είχα πεθάνει. Στο 22ο μίλι, ευχόμουν να είχα πεθάνει. Στο 24ο μίλι, ήξερα πως είχα πεθάνει. Στο 26ο μίλι, συνειδητοποίησα ότι ήμουν πολύ σκληρός για να πεθάνω".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2018 :  15:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vasilis dr

Νομίζω ότι εδώ γίνεται σύγκριση 2 διαφορετικών πραγμάτων..... πάμε να συγκρίνουμε χώμα με άσφαλτο και αυτό δεν είναι σωστό.
Από την άλλη πάμε να κάνουμε αυτή την σύγκριση όχι με οποιονδήποτε αγώνα ασφάλτου αλλά με το Σπάρταθλον που είναι μια κατηγορία μόνο του.
Πέρσι τον Οκτ. τερμάτισα τα 162 χλμ. στο Παρανέστι σε κάτω από 32 ώρες έτσι για πλάκα με χαλαρή προετοιμασία 2 μηνών, όταν κληρώθηκα και ξεκίνησα προετοιμασία για το Σπάρταθλον την 1η Μαίου εκεί γρήγορα κατάλαβα ότι τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά, για πρώτη φορά έβαζα άσφαλτο στις προπονήσεις και δυσκολευόμουν πολύ να το συνηθίσω.
Βέβαια όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις, άλλοι ίσως το βλέπουν διαφορετικά και μπράβο τους.



…αυτό που έθεσες είναι και από τις μεγαλύτερες προκλήσεις που καλείται να αντιμετωπίσει ένας δρομέας που έχει προσαρμοστεί ιδιαίτερα (και κυρίως) στις συνθήκες του βουνού! Όντως το Σπάρταθλο «απαιτεί» κάμποσα χιλιόμετρα στην άσφαλτο, κάτι που δεν είναι πάντα και το πιο εύκολο πράγμα…

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2018 :  15:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Indiana13

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!! Θα ήθελα να προσθέσω ότι καί η πρώτη Ελληνίδα στο Σπάρταθλον η Γεωργία η Μαντά, είναι αθλήτρια ορεινών αγώνων και πολύ καλές επιδόσεις!!! Λίγο αν παρατηρήσεις θα δεις ότι αθλητές τού ορεινού(γνωστοί και μη π.χ πέρσι ο Σιδέρης,πιο παλιά ο Κουρκουρικης) τα καταφέρνουν πολύ καλά και στην άσφαλτο!!Δεν γνωρίζω το κατά πόσο ισχύει το αντίστροφο!!! Γνώμη μου είναι ότι οι αγώνες βουνού που ανέφερα είναι δυσκολότεροι και όταν ένας αθλητής έχει κάνει προετοιμασία για αυτούς και τούς έχει τερματίσει μπορεί να βγάλει και το Σπάρταθλον!!! Στο Σπάρταθλον παίζει μεγάλο ρόλο η υποστήριξη που έχεις, και είναι ποιο εύκολο να έχεις μια δυνατή ομάδα να σε βοηθήσει από ότι στο βουνό!!!

"Στο 20ό μίλι, νόμιζα ότι είχα πεθάνει. Στο 22ο μίλι, ευχόμουν να είχα πεθάνει. Στο 24ο μίλι, ήξερα πως είχα πεθάνει. Στο 26ο μίλι, συνειδητοποίησα ότι ήμουν πολύ σκληρός για να πεθάνω".



…από τους γνωστούς που έχω υπόψη, επίσης και ο Νίκος Πετρόπουλος (το βουνό ρέει στο αίμα του ) τα είχε πάει εξαιρετικά καλά στην 1η του κι όλας απόπειρα στο Σπάρταθλο! Κάποιος εδώ μέσα στο φόρουμ το είχε ονομάσει «η επέλαση των ορεινών δρομέων στο ‘Σ’». Έχε υπόψη ότι και πολλοί ξένοι αθλητές που συμμετέχουν στο "Σ" έχουν μεγάλη εμπειρία στο βουνό.

Για το άλλο που έθεσες: ένας βουνίσιος δρομέας υπεραποστάσεων με τη στοχευμένη εισαγωγή καλής ποσότητας ασφάλτινων χιλιομέτρων στο προπονητικό του πλάνο, μπορεί να προσαρμοστεί κατάλληλα για να συμμετάσχει σε έναν απαιτητικό ασφάλτινο αγώνα υπεραπόστασης. Και η προσαρμογή μπορεί να γίνει μάλιστα και γρήγορα!

Το αντίθετο ένας πεπειραμένος δρομέας ασφάλτινων υπεραποστάσεων που δεν έχει «εκτεθεί» σε ορεινό πεδίο, χρειάζεται σαφώς μεγαλύτερο διάστημα προσαρμογής, κάτι όμως που δεν είναι αδύνατον. Από τη μία οι πλειομετρικές φορτίσεις στα ορεινά κατεβάσματα είναι πολύ πιο απαιτητικές και από τις πιο σκληρές ασφάλτινες κατηφόρες (κάτι που έχω νιώσει πολλές φορές) αλλά και στα απότομα ανηφορικά κομμάτια ενός ορεινού αγώνα το μυϊκό σύστημα όλου του σώματος δοκιμάζεται πιο σκληρά από ότι στην άσφαλτο. Έτσι ένας γρήγορος δρομέας ασφάλτου μπορεί τις πρώτες δύσκολες ανηφόρες ενός ορεινού αγώνα να τις ανέβει πολύ γρήγορα, αλλά το σώμα του θα πιαστεί σε μεγάλο βαθμό και στις πρώτες απότομες κατεβασιές τα πόδια του απλά θα…κρασάρουν τελείως και δε θα μπορεί μετά να πάρει τα πόδια του ακόμα και στα ισιώματα (θεωρώντας ότι δεν έχει καθόλου προπόνηση σε ορεινό πεδίο). Επιπλέον απαιτείται αυξημένη ιδιοδεκτικότητα για ομαλή/ξεκούραστη και ασφαλή κίνηση σε ορεινό πεδίο, κάτι που απαιτεί την πολύωρη ενασχόληση κάποιου με το βουνό (και δυστυχώς χάνεται αρκετά γρήγορα). Στην άσφαλτο δεν σκοντάφτεις και δεν υπάρχει ο κίνδυνος να έχεις πτώση!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2018 :  15:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πάντως -χωρίς να έχω τρέξει κάτι από τα παραπάνω- πιστεύω τα εξής:

Οι αγώνες αυτοί έχουν μεγάλη δυσκολία και μεγάλη καταπόνηση καθώς δοκιμάζεσαι για 25-36 ώρες. Όποιον κι αν στοχεύσεις, μπορείς να τον προσεγγίσεις με τη σχετική προετοιμασία. Όμως η μεγάλη διαφορά είναι οι πολύ σφιχτές πόρτες που υπάρχουν στο Σπάρταθλο. Έτσι ενώ στο βουνό -δεν ξέρω τι όρια ισχύουν- μπορείς να πας με ένα ανθρώπινο ρυθμό στο στόχο σου, στο Σπάρταθλο σε πιέζουν συνέχεια τα cut-offs. Έτσι δεν αρκεί να είσαι σούπερ αντοχιτζής, αλλά πρέπει να είσαι και ιδιαίτερα ταχύς. Π.χ. και ο Trehantiris και o Spy, είναι χαρισματικοί δρομείς με 10άρι κοντά στο 40 και μαραθώνιο κοντά στο 3ωρο. Παρόλα αυτά, στο Σπάρταθλο τερμάτισαν προς το τέλος του χρόνου.

Άλλη εκδοχή που μπορώ να φανταστώ στο Σπάρταθλο είναι να μην είσαι τόσο ταχύς, αλλά να είσαι ρομπότ. Να μπορείς να διατηρείς με διάρκεια το ρυθμό σου και να αφιερώνεις τον ελάχιστο δυνατόν χρόνο σε στάσεις. Αααα, και να έχεις φυσικά σούπερ σαπόρτ team
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2018 :  16:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Indiana13

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!! Θα ήθελα να προσθέσω ότι καί η πρώτη Ελληνίδα στο Σπάρταθλον η Γεωργία η Μαντά, είναι αθλήτρια ορεινών αγώνων και πολύ καλές επιδόσεις!!! Λίγο αν παρατηρήσεις θα δεις ότι αθλητές τού ορεινού(γνωστοί και μη π.χ πέρσι ο Σιδέρης,πιο παλιά ο Κουρκουρικης) τα καταφέρνουν πολύ καλά και στην άσφαλτο!!Δεν γνωρίζω το κατά πόσο ισχύει το αντίστροφο!!! Γνώμη μου είναι ότι οι αγώνες βουνού που ανέφερα είναι δυσκολότεροι και όταν ένας αθλητής έχει κάνει προετοιμασία για αυτούς και τούς έχει τερματίσει μπορεί να βγάλει και το Σπάρταθλον!!! Στο Σπάρταθλον παίζει μεγάλο ρόλο η υποστήριξη που έχεις, και είναι ποιο εύκολο να έχεις μια δυνατή ομάδα να σε βοηθήσει από ότι στο βουνό!!!

"Στο 20ό μίλι, νόμιζα ότι είχα πεθάνει. Στο 22ο μίλι, ευχόμουν να είχα πεθάνει. Στο 24ο μίλι, ήξερα πως είχα πεθάνει. Στο 26ο μίλι, συνειδητοποίησα ότι ήμουν πολύ σκληρός για να πεθάνω".



Από την στιγμή που παρατηρείς ότι Σιδερίδης, Μαντά, Κουρκουρίκης, Μαυρογιάννης, Μπάκας, Καραιωσήφ, Πετρόπουλος, Παπαθανασόπουλος, κτλ. τα καταφέρνουν μια χαρά σε όλους τους παραπάνω αγώνες που αναφέρεις ε τότε ναι έχεις δίκαιο, αναθεωρώ και εγώ την άποψή μου.....μια στιγμή όμως......μια στιγμή ρε παιδιά.....παραλίγο να παρασυρθώ, μήπως να αραδιάσω ονόματα ''θνητών'' δρομέων με επιδόσεις κάτω των 30 και 28 ωρών στο Rout και στο Παρανέστι που τα βρήκαν μπαστούνια όσες φορές και αν δοκίμασαν στο Σπάρταθλον;;;
Σημ: Οι δρομείς που αναφέρεις είναι από τους κορυφαίους στην Ελλάδα και οι επιδόσεις τους όχι απλά ''πολύ καλές'' αλλά απίστευτες!!
Σημ 2= Ενημερωτικά ο Mythical δεν αποτελεί κριτήριο για το Σπάρταθλο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2018 :  16:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμένα που μου αρέσουν πολύ οι αριθμοί, μου γεννάται η απορία σε τι φορτίο (ας πούμε σε ποσοστό του max HR) τρέχεται ένας τέτοιος αγώνας. Επίσης, σχετικά με τη διαφορά δρόμου-βουνού, έχω παρατηρήσει ότι σε κάποιες προπονήσεις στο Σέιχ Σου σε βαρβάτες ανηφόρες ανεβάζω HR κοντά στο 100%, αλλά σα να μου φαίνεται ως φορτίο πιο διαχειρίσιμο σε σχέση με την ανάπτυξη μιας μεγάλης ταχύτητας στο ισιάδι (τύπου 3:30/km) που θα με ανέβαζε σε ανάλογους παλμούς. Μπορεί, βέβαια, να είναι και η αίσθηση τέτοια, το να βρίσκεσαι σε ένα χωματόδρομο μέσα στα δέντρα και τον καθαρό αέρα ίσως λειτουργεί και ως "placebo" σε σχέση με ένα urban run στο δρόμο ή το γήπεδο. Δεν ξέρω τι γνώμη έχουν οι εμπειρότεροι στο θέμα.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2018 :  18:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mythical vs Σπάρταθλο -> Δεν έχω τρέξει τον πρώτο αλλά πιστεύω ότι δεν μπορούν να συγκριθούν ούτε στο ελάχιστο. Ο πρώτος είναι ένας σκληρός αγώνας βουνού που συνδυάζει πολλές ώρες «έκθεσης» του σώματος στην «ταλαιπωρία», έντονα υψομετρικά και…χαμηλό βαθμό δρομικότητας. Η δρομικότητα του δεύτερου απαιτεί «αντοχή στην ταχύτητα», εκθέτει το σώμα ακόμα σε πιο πολλές ώρες καταπόνησης (κατά μέσο όρο), έχει πολλά και σφιχτά χρονικά όρια ενώ και τα θερμικά του φορτία μπορεί να είναι ιδιαίτερα αυξημένα.

ROUT vs Σπάρταθλο -> Τα έχω τρέξει και τα δύο. Το ROUT είναι πιο «κοντά» στο Σπάρταθλο (από ότι το Mythical) από τη στιγμή που το 1/3 της απόστασης είναι χωματόδρομοι και τα υψομετρικά πιο ήπια, άρα το στοιχείο της δρομικότητας συνυπάρχει μαζί με τα καθαρόαιμα στοιχεία κίνησης σε ορεινό πεδίο. Επίσης το ROUT σε εκθέτει σε πιο πολλές ώρες κίνησης με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

ROUT -> Δίνει αρκετό χρόνο για την ολοκλήρωση της προσπάθειας (40 ώρες) και δεν είναι τυχαίο ότι το κριτήριο «εισόδου» στο Σπάρταθλο απαιτεί κάποιον να έχει ολοκληρώσει το ROUT σε μόλις 32 ώρες για τους άντρες και 32:30 για τις γυναίκες. Επίσης έχει λίγους ενδιάμεσους χρονικούς «κόφτες».
Έχει ελάχιστους σταθμούς ανεφοδιασμού (μόλις 6) απαιτώντας από το δρομέα να έχει μάθει να κινείται σε καθεστώς ημιαυτονομίας. Επίσης είναι πιο τεχνικός αγώνας καθώς απαιτεί μεγάλη εμπειρία από το δρομέα στο να διαχειρίζεται συγκεκριμένο εξοπλισμό (σακίδιο, φακούς, μπατόν κ.α.), να κινείται με ασφάλεια σε «αχανές» ορεινό πεδίο, να προσανατολίζεται και να αυτό-υποστηρίζεται στο θέμα υδροδοσίας-φαγητού. Από την άλλη τα υπέροχα τοπία που διασχίζει ο δρομέας τον «ξεκουράζουν», δεν ταλανίζεται ως αγώνας από υψηλά θερμικά φορτία ενώ η συνεχή εναλλαγή τεραίν και κλίσεων βοηθάει στον ομαλότερο καταμερισμό των φορτίσεων στο σώμα καθώς και στην ταχύτερη ανάκαμψή του μετά τον αγώνα.

Σπάρταθλο -> Πάρα πολλές και σφιχτές χρονικές πόρτες που απαιτούν από το δρομέα να κινείται με ταχύτητα (για τα δεδομένα της απόστασης) και του στερούν την πολυτέλεια των μεγάλων διαλειμμάτων σε στοχευμένους σταθμούς (ή όπου ο δρομέας χρειάζεται) που θα ήταν χρήσιμα για μια ανάκαμψη δυνάμεων. Μονομερής και πραγματικά πολύωρη καταπόνηση του σώματος που μπορεί εύκολα να οδηγήσει σε τραυματισμούς υπέρχρησης. Υψηλά θερμικά φορτία (η ζέστη αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες δυσκολίες του αγώνα). Μάλιστα μπορεί οι φετινές καιρικές συνθήκες με τη δυνατή βροχή και τον αέρα σε πολλά σημεία της διαδρομής (ειδικά προς το τέλος της) να δυσκόλεψαν την πορεία πολλών αθλητών, αλλά παρόλο αυτά το ποσοστό τερματισμών ήταν από τα υψηλότερα στην ιστορία του αγώνα. Το πρόβλημα με τον αγώνα αυτόν δεν είναι ο αέρας το κρύο ή η βροχή αλλά…η ζέστη. Και για αυτό το 2012 που είχε καύσωνα ούτε οι μισοί δρομείς δεν έφτασαν καν στην Κόρινθο ενώ τερμάτισε μόλις το 22% (ούτε δηλαδή 1 στους 4!!!) ενώ φέτος το ποσοστό ήταν στο 62,6%!!! Άχαρη διαδρομή για πολλά-πολλά χιλιόμετρα.

Από την άλλη στο Σπάρταθλο έχεις πάρα πολλούς σταθμούς ανεφοδιασμούς και τη ρεαλιστική δυνατότητα να έχεις πλήρωμα υποστήριξης, κάτι που διευκολύνει σημαντικά τη θετική έκβαση του αγώνα.

Προσωπικά πάντως (για να έρθω και σε αυτό) το Σπάρταθλο με ζόρισε περισσότερο και από το ROUT, παρόλο που ήμουν ακόμα πιο έμπειρος δρομέας! Έτσι λοιπόν σε μένα (και μόνο σε μένα) το «Σ» φάνηκε πιο απαιτητικό, πιο δύσκολο, πιο «ταπεινωτικό»! Παρόλο που ως δρομέας κινούμαι ικανοποιητικά και σε ασφάλτινες αλλά και σε ορεινές διαδρομές (το βουνό πάντως το προτιμώ).

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alcool
Forum-Runner

Greece


99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2018 :  20:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα, δεν ξέρω για τους άλλους, εγώ πάντως τον Μανώλη @trexantiris χαίρομαι να τον ακούω κ να τον διαβάζω, ένας λόγος είναι ότι τα λέει όλα απολύτως κατανοητά ακόμα κ για τον πιο άσχετο δρομέα, κι επίσης είναι τόσο σεμνός όσο ένας κορυφαίος δρομέας πρέπει να είναι... Μανώλη σκέψου στο μέλλον κάποια στιγμή να μαζέψεις τις σκέψεις κ τις συμβουλές σου σε κάποιο γραπτό...
ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000