Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 1ος Αγωνας 50χλμ Προπονηση Συμβουλες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 12/10/2018 :  18:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιας και η προπονηση για τον μαραθωνιο πηγαινει φετος πολυ καλα σκεφτομαι(εφοσον ολα πανε καλα στον ΑΜΑ) να κανω και ενα 50 και συγκεκριμενα τον 2ο Βυζαντιο δρομο.

Θα ηθελα να ρωτησω, μιας και το διαστημα μεταξυ των δυο αγωνων (10 εβδομαδες) ειναι σχετικα μικρο τι θα πρεπει να κανω προπονητικα;

Οι σκεψεις μου ειναι οι εξης
1η εβδομαδα με τον τερματισμο του ΑΜΑ ξεκουραση ή και χαλαρο τρεξιμο
2η εβδομαδα εναρξη χαλαρης προπονησης
.
.
.
.
τρεις εβδομαδες πριν τον αγωνα ταπερινγκ

διαβαζα σε ενα αρθρο οτι σε τετοιες περιπτωσεις οπου οι αγωνες ειναι κοντα να δωσω βαση στην ταχυτητα με διαλειματικες και τεμπο μιας και το σωμα ''ξεχναει'' πιο ευκολα την ταχυτητα παρα την αποσταση.

Οσον αφορα τα long run σκεφτομαι να κανω ανα δυο εβδομαδες και απο ενα μιας και αυτη η τακτικη εχει αποδοσει στην προπονηση μου του μαραθωνιου κατα τη γνωμη σας ποσο θα πρεπει να ειναι η μεγαλυτερη αποσταση σε αυτο το διαστημα; να κανω ξανα ενα μαραθωνιο μεσα στο Δεκεμβριο;

Τελος οσοι εκαναν περυσι τον αγωνα αυτον ποιες οι εντυπωσεις τους και οι συμβουλες για τη διαδρομη;

Τα λεμε στο τερματισμο

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2018 :  21:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για μένα η χαρά στις υπεραποστάσεις είναι ότι μπορείς να ξεχάσεις το ρολόι σου, να δεις τοπία, φίλους, καταστάσεις. Προσπαθώ να τιθασεύσω την απόσταση και να το γλεντήσω κι όχι να βρω τα όρια μου σε ταχύτητα. Οπότε η όλη μου συλλογιστική κινείται σε αυτό το πλαίσιο.

Προσωπικά, αφού θα έχει προηγηθεί αρκετά μεγάλος αγώνας, θα πάω χαλαρά στην κλασσική και πιθανότατα χαλαρά και στο Βυζαντινό. Έτσι κι αλλιώς όταν 2 αγώνες είναι τόσο κοντά, ο δεύτερος βγαίνει πατώντας και στην προετοιμασία του πρώτου. Μία, ίσως δύο βδομάδες ξεκούρασης μετά το μαραθώνιο, περισσότερο για το μυαλό και λιγότερο για το σώμα. Μετά 6 εβδομάδες με εβδομαδιαία long 20-30km, που τα αντέχει πλέον με ευκολία το σώμα μου και ίσως 1 από αυτά να φτάσει τα 35km. Παραπάνω, με χρεώνει και αυξάνει τον κίνδυνο τραυματισμού χωρίς να έχω κάποιο όφελος. Και ταπερινγκ 2 εβδομάδες. Βέβαια, επειδή ενδιάμεσα μπορεί να κατέβω και σε ένα αγωνιστικό 10άρι κι επειδή ο δροσερός καιρός είναι βολικός θα βαράω και μια διαλειμματική την εβδομάδα. Αν για σένα δουελεύει καλύτερα το long ανά δύο βδομάδες, τότε κάνε αυτό που έχεις ήδη δοκιμάσει.

Τώρα χωρίς να τον έχω τρέξει, το διάγραμμά του δείχνει συνεχή ανηφόρα -άρα άμυνα- έως το 16ο km, βαρβάτη κατηφόρα έως το 23ο και 3 χιλιόμετρα φλατ. Μέχρι εκεί πρέπει να φτάσεις ξεκούραστος και με δυνάμεις καθώς ακολουθεί πολύ ζόρικη ανηφόρα έως το 35ο km. Κι από κει κατεβαίνοτας προς το τέρμα μπορέις να γκαζώσεις αν αντέχεις.

Άποψη μου είναι ότι για πρώτο ultra -παρόλο που τα χιλιόμετρα είναι κοντά στου μαραθωνίου- ο στόχος θα πρέπει να είναι να βγουν τα χιλιόμετρα και να περάσεις καλά χωρίς να τσακιστείς στην κούραση. Αν πάλι στοχεύεις σε μια δυναμική είσοδο με ταχύτητα, τότε το 50άρι της Ψάθας ένα μήνα αργότερα είναι σαφώς καλύτερη επιλογή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2018 :  17:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα, κάνε μέχρι ένα μήνα πριν τον αγώνα των 50χλμ ένα / δύο "back-to-back", κάνε (ενδεικτικά) Σάββατο 30-35χλμ και Κυριακή 25χλμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2018 :  12:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes

καλησπέρα, κάνε μέχρι ένα μήνα πριν τον αγώνα των 50χλμ ένα / δύο "back-to-back", κάνε (ενδεικτικά) Σάββατο 30-35χλμ και Κυριακή 25χλμ



Προσωπικά το 30+25 το θεωρώ υπερβολή για 50άρι, που είναι λίγο πάνω από μαραθώνιο. Αυτό ταιριάζει καλύτερα σε προετοιμασία 80-100km και πάνω. Για 50άρι άντε να κάνεις 25+20 ή ακόμα καλύτερα 30+15. Δηλαδή το μετά το λονγκ να ακολουθήσει ένα 10άρι-15άρι με κουρασμένα πόδια, αλλά μέχρι εκεί. Ειδικά από τη στιγμή που μέχρι ο φίλος κάνει ένα λονγκ ανά 2 εβδομάδες θα είναι απότομο το φόρτωμα αν πάει σε μεγάλα b2b.

ΥΓ επίσης για το Βυζαντινό θα πρέπει να γίνει δουλειά σε παρατεταμένες ανηφόρες.

Edited by - Aroulio on 15/10/2018 12:25:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2018 :  15:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μάλλον έχεις δίκιο Aroulio όπως το θέτεις...
μάλλον είναι υπερβολικό το 30-35 + 25...

καμιά φορά κάποιες προτάσεις λέγονται λίγο αβασάνιστα (αν και εν προκειμένω καλοβουλως) και αυτός είναι ένας κίνδυνος του forum
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2018 :  17:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχήν, εντυπωσιάζομαι καθώς έχω πολύ καιρό να ακούσω κάποιον να αποδίδει δίκαιο σε κάποιον άλλο!! Αλλά και γω ούτε θεωρώ ότι έχω δίκαιο, ούτε κάνω τον ειδικό. Έχω κάνει μερικούς μαραθωνίους και μερικά ultra, έχω διαβάσει κυρίως για τα μεγάλα τρεξίματα και λέω τι έχει δουλέψει για μένα. Η αρχική ανασφάλεια στα ultra με οδήγησε σε κάποιες υπερβολές, αλλά φτάνοντας κάποια σωματικά ή ψυχολογικά όρια, καταλαβαίνεις ότι την επόμενη φορά μπορείς με λιγότερο κόπο να επιτύχεις τα ίδια ή καλύτερα αποτελέσματα. Ή όπως λέει κάποιος φίλος μου "το ζητούμενο του χτες, γίνεται η αφετηρία του αύριο". Εμείς από δω λέμε καμιά κουβέντα για να καθοδηγήσουμε ή να προστατεύσουμε κάποιον, αλλά ο καθένας ξέρει -ή στην πορεία βρίσκει- τι ταιριάζει καλύτερα στο σώμα του.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2018 :  21:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα αφού έχεις δίκιο φίλε Aroulio...
Διάβασα αυτό που έγραψες, ξαναδιάβασα αυτό που έγραψα εγώ υπό το πρίσμα του δικού σου σχόλιου και κατάλαβα ότι όντως είναι υπερβολικό αυτό που πρότεινα!
Ερασιτεχνες είμαστε όλοι anyway!

Καλή συνέχεια!

quote:
Originally posted by Aroulio

Καταρχήν, εντυπωσιάζομαι καθώς έχω πολύ καιρό να ακούσω κάποιον να αποδίδει δίκαιο σε κάποιον άλλο!! Αλλά και γω ούτε θεωρώ ότι έχω δίκαιο, ούτε κάνω τον ειδικό. Έχω κάνει μερικούς μαραθωνίους και μερικά ultra, έχω διαβάσει κυρίως για τα μεγάλα τρεξίματα και λέω τι έχει δουλέψει για μένα. Η αρχική ανασφάλεια στα ultra με οδήγησε σε κάποιες υπερβολές, αλλά φτάνοντας κάποια σωματικά ή ψυχολογικά όρια, καταλαβαίνεις ότι την επόμενη φορά μπορείς με λιγότερο κόπο να επιτύχεις τα ίδια ή καλύτερα αποτελέσματα. Ή όπως λέει κάποιος φίλος μου "το ζητούμενο του χτες, γίνεται η αφετηρία του αύριο". Εμείς από δω λέμε καμιά κουβέντα για να καθοδηγήσουμε ή να προστατεύσουμε κάποιον, αλλά ο καθένας ξέρει -ή στην πορεία βρίσκει- τι ταιριάζει καλύτερα στο σώμα του.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2018 :  21:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχαριστω για τις απαντησεις, keep 'em coming, τα λαμβανω υποψη μου και θα καταστρωσω το τελικο σχεδιο μολις τελειωσω τον μαραθωνιο. Προς το παρον εχω φτιαξει μια διαδρομη 37χλμ. με την ιδια θετικη οπως τον βυζαντινο

Τα λεμε στο τερματισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2018 :  19:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα

Μια και μιλάγατε για διαδοχικά τρεξίματα μέσα σε ΣΚ, θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε αυτό που κάνω εγώ (όταν "έχω" πόδια σε λειτουργία...):

Σάββατο: απόσταση Α
Κυριακή: απόσταση 2 x Α

με το Α έως 16 χλμ...

Επίσης... η βιβλιογραφία αναφέρει, ότι μετά το 14ο συνεχόμενο χιλιόμετρο αρχίζεις να "χάνεις" μυϊκές ίνες...

Τέλος... για 1η υπεραπόσταση θα δοκίμαζα σαφώς στην Ψάθα, όπου η διαδρομή, αν και "έχει" 8 χλμ παραπάνω, "ενεργειακά" είναι πιο ήπια από τον Κλασσικό Μαραθώνιο...

Αυτά και καλό κουράγιο...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ1: Το 2011 έκανα την Ψάθα σαν Κυριακάτικο long run (χωρίς τρέξιμο το Σάββατο...) μέσα στην προετοιμασία μου για τον Μαραθώνιο της Θεσσαλονίκης, οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά

ΥΓ2: Από προσωπική εμπειρία πάντως, προτιμώ να κάνω με το ποδήλατο το Άγιος Στέφανος - Αταλάντη (που, ανάλογα με την χάραξη είναι από 300 έως 330 χλμ, οπότε φτάνει και τις 13 ώρες...) παρά 5 ώρες παρά το 50άρι στην Ψάθα!...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2018 :  21:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad

Καλησπέρα

Μια και μιλάγατε για διαδοχικά τρεξίματα μέσα σε ΣΚ, θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε αυτό που κάνω εγώ (όταν "έχω" πόδια σε λειτουργία...):

Σάββατο: απόσταση Α
Κυριακή: απόσταση 2 x Α

με το Α έως 16 χλμ...

Επίσης... η βιβλιογραφία αναφέρει, ότι μετά το 14ο συνεχόμενο χιλιόμετρο αρχίζεις να "χάνεις" μυϊκές ίνες...

Τέλος... για 1η υπεραπόσταση θα δοκίμαζα σαφώς στην Ψάθα, όπου η διαδρομή, αν και "έχει" 8 χλμ παραπάνω, "ενεργειακά" είναι πιο ήπια από τον Κλασσικό Μαραθώνιο...

Αυτά και καλό κουράγιο...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ1: Το 2011 έκανα την Ψάθα σαν Κυριακάτικο long run (χωρίς τρέξιμο το Σάββατο...) μέσα στην προετοιμασία μου για τον Μαραθώνιο της Θεσσαλονίκης, οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά

ΥΓ2: Από προσωπική εμπειρία πάντως, προτιμώ να κάνω με το ποδήλατο το Άγιος Στέφανος - Αταλάντη (που, ανάλογα με την χάραξη είναι από 300 έως 330 χλμ, οπότε φτάνει και τις 13 ώρες...) παρά 5 ώρες παρά το 50άρι στην Ψάθα!...



Καλησπέρα.

Συμφωνώ με τον Αντώνη και και τον Άρη παραπάνω και για έναν ακόμη λόγο επειδή η Ψάθα είναι τον Φεβρουάριο,οπότε και ο χρόνος σου για να αποκατασταθείς μετά τον Μαραθώνιο και να προπονηθείς είναι λίγο μεγαλύτερος και θα έχεις περισσότερη άνεση.
Ίσως τον Βυζαντινό να τον έτρεχες σε μια δεύτερη φάση.

Καλή συνέχεια.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ

Edited by - konkarien on 04/11/2018 21:22:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2018 :  08:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ θα συμφωνήσω με τον aad σχετικά με αυτό που αναφέρει για απώλεια μυϊκών ινών μετά από 14km. Κι εγώ το έχω ακούσει και διαβάσει, ότι οτιδήποτε πάνω από 13-14km σε χρεώνει. Γι' αυτό και αποφεύγω να ξεπερνάει αυτή την απόσταση το τελευταίο 10ήμερο πριν από κάποιο μεγάλο αγώνα.
Εκεί που μπορεί να γίνει κάποια κουβέντα είναι στην ακολουθία των διπλών προπονήσεων. Υπάρχει δηλαδή και η άποψη ότι όταν κάνεις back-2-back, καλύτερα είναι να κάνεις το πιο απαιτητικό (σε απόσταση ή ταχύτητα ή υψομετρικές) την πρώτη μέρα που είσαι ξεκούραστος και τη δεύτερη μέρα να ακολουθήσει το μικρότερο/συμπληρωματικό (για να "βγάλεις την υποχρέωση") που στόχος του είναι απλά να συνηθίζουν να τρέχουν τα πόδια και το μυαλό ξεκινώντας με κούραση και πιθανώς βαριεστημάρα. Οπότε ένα σχήμα από 20+10 έως 30+15 μπορεί να εξυπηρετήσει αυτή την άποψη.

ΥΓ δεν αναφέραμε ότι ο Βυζαντινός πιθανότατα να είναι πιο ενδιαφέρων από πλευράς τοπίων σε σχέση με το βαρετό πηγαινέλα της Ψάθας.

Edited by - Aroulio on 05/11/2018 08:56:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000