Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Mag 2 Μαγνήσιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Kimonas
Forum-Runner

Greece


193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/10/2018 :  22:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα

Μου προτείναμε κάποιοι φίλοι συντρέχτες Mag 2 -Μαγνήσιο για την προπόνηση καθώς προετοιμάζομαι για ημιμαραθώνιο
Έχει κάποιος εμπειρία, το έχει δοκιμάσει ;

Ευχαριστώ

OdiOdiOdi
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2018 :  10:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
είναι πολύ κλασικό και αυτό προτείνουν και οι περισσότεροι γιατροι. έχει πολύ υψηλή απορροφητικότητα και απ'οσο θυμαμαι είναι και συγκριτικά οικονομικό. Το μόνο του μειονέκτημά, όπως άλλωστε και σε όλα τα συμπληρώματα μετάλλων (μαγνήσιο, σίδηρος, χαλκος κτλ.) είναι ότι σε κάποιους μπορεί να δημιουργήσει γαστρεντερικά προβλήματα, όπως διαρροιες και στομαχικές διαταραχές...

προσωπικά αυτόν τον καιρό παίρνω προληπτικά ένα συμπλήρωμα της Sustenium με μαγνήσιο και κάλιο το οποίο δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα γαστρεντερολογικό πρόβλημα εως τώρα... βέβαια δεν νομίζω να είναι το ίδιο αποτελεσματικό με το mag 2...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2018 :  10:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγώ για τον μαραθώνιο παίρνω ενα mag2 την εβδομάδα προληπτικά. Την τελευταία εβδομάδα θα παίρνω 1 την ημέρα, εκτός από το Σάββατο.

Για ημι θα έπαιρνα μόνο πριν ή μετά τα μεγάλα long run (>20KM).
Επίσης άκου το σώμα σου. Αν πχ, όταν τεντώνεσαι το πρωί έχεις θέμα με κράμπες, πρέπει να πάρεις. Εγώ έτσι το κατάλαβα.

Στην αρχή είχα θέμα με το στομάχι, αλλά μετά την δεύτερη/τρίτη δόση δεν με ξανάπιασε.

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kimonas
Forum-Runner

Greece


193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2018 :  11:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα


Σας ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις
Πριν έπαιρνα σε χάπι- ένα την ημέρα της Solgar μαγνήσιο, χωρίς κανένα πρόβλημα
Το MAG-2 είναι σε υγρή μορφή.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2018 :  12:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Τα 10 ml περιέχουν 1,5g Magnesium pidolate που αντιστοιχεί σε 122 mg στοιχειακού μαγνησίου." οπότε χρειάζεσαι 3 δόσεις την ημέρα. Με 6 ευρώ που από ότι βλέπω έχουν οι 20 δόσεις, μιλάμε για σχεδόν 1 ευρώ την ημέρα. Μήπως να το ψάχνατε λίγο παραπάνω και να μην πετάγατε τα λεφτά σας σε υπερ-κοστολογημένα, υπο-δοσολογημένα σκευάσματα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2018 :  13:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί χρειάζεται 3 δόσεις; Για συμπλήρωμα το θέλει και μάλιστα χωρίς να έχει συμπτώματα.

Εγώ, που το παίρνω προληπτικά μόνο πριν τον μαραθώνιο ή αν έχω κράμπες, με τον τρόπο που έχω γράψει με ένα κουτί περνάω τουλάχιστον ένα χρόνο.

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2018 :  13:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τόση είναι η δοσολογία που προτείνεται στις οδηγίες και ούτως ή άλλως το RDA είναι 400mg (και αυτό για ανθρώπους που ΔΕΝ αθλούνται).

Σε οποιαδήποτε περίπτωση και μισή δόση να παίρνεις κάθε ένα μήνα - που λέει ο λόγος - πάλι υπέρκοστολογημένο είναι (για να το πω .... εχμμμ ... ευγενικά), όπως άλλωστε και όλα τα συμπληρώματα που πωλούνται στη χώρα μας ... Μιλάμε για ΤΕΛΕΙΩΣ πεταμένα λεφτά ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2018 :  13:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τώρα το πρόσεξα ... η μια δόση την εβδομάδα που παίρνεις είναι μηδαμινή ... είναι σαν να μην το παίρνεις καθόλου. Μια χούφτα ξηροί καρποί μάλλον έχουν παραπάνω μαγνήσιο (και είναι και πολύ νοστιμότεροι)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kimonas
Forum-Runner

Greece


193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2018 :  13:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Φίλε συντρέχτη UnHaCkAbLe είμαι ανοιχτόςς σε οποιαδήποτε εναλλακτική έχεις να μου προτείνεις είτε πιο οικονομική είτε με φυσικούς τρόπους
Ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2018 :  13:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by UnHaCkAbLe

Τόση είναι η δοσολογία που προτείνεται στις οδηγίες και ούτως ή άλλως το RDA είναι 400mg (και αυτό για ανθρώπους που ΔΕΝ αθλούνται).

Σε οποιαδήποτε περίπτωση και μισή δόση να παίρνεις κάθε ένα μήνα - που λέει ο λόγος - πάλι υπέρκοστολογημένο είναι (για να το πω .... εχμμμ ... ευγενικά), όπως άλλωστε και όλα τα συμπληρώματα που πωλούνται στη χώρα μας ... Μιλάμε για ΤΕΛΕΙΩΣ πεταμένα λεφτά ...




+1000



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2018 :  13:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Το κιτρικό μαγνήσιο της Solgar των 200mg.
με 120τμχ. στο skroutz το βρίσκεις περίπου 17ευρώ.

Οπότε μιλάμε για ένα κόστος 0,28 λεπτών την ημέρα.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2018 :  14:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To Μag-2 δεν είναι συμπλήρωμα διατροφής. Έχει κουπόνι, συνταγογραφείται κανονικά, το συνταγογραφούν οι γιατροί για διάφορες ασθένειες. Αλλά φυσικά στη χώρα μας γι' αυτό πάμε τόσο καλά, γιατί έχουμε αμέτρητους πανεπιστήμονες, που ξέρουν τα πάντα...

Τέλος πάντων, ο υγιής ενήλικος δε χρειάζεται συμπληρώματα μαγνησίου. Δυστυχώς έχει επικρατήσει μια πολύ κακή νοοτροπία να παίρνουν "προληπτικά". Αυτή η ιδέα του προληπτικού στην πραγματικότητα είναι παράλογη. Βάσει ποιας λογικής κάποιος που αθλείται και προετοιμάζεται για μαραθώνιο κινδυνεύει να πάθει έλλειψη μαγνησίου; Βάσει καμίας απολύτως. Αλλά δυστυχώς η ημιμάθεια βασιλεύει. Έτσι, τρέχουν όλοι να πάρουν μαγνήσιο, να προλάβουν μην πάθουν κράμπες. Καλύτερα! Να βγάζουμε το κατιτίς μας κι εμείς οι φαρμακοποιοί...

Όπως κι αν έχει, ο υγιής ενήλικος καλύπτεται από τις τροφές πλήρως, αρκεί να τρώει πράσινα λαχανικά (η χλωροφύλλη δίνει το πράσινο χρώμα στα φύλλα και η χλωροφύλλη έχει μαγνήσιο), μαρούλι, ρόκα, μα πάνω απ' όλα σπανάκι. Τώρα, αν κάποιος έχει αφαιρέσει τα πράσινα λαχανικά από τη διατροφή του (καθόλου σπάνιο, αφού μεγάλο πλήθος δρομέων τρέχουν για να δικαιολογούνται όταν σαβουριάζουν), το σωστό είναι να τα ξαναβάλει, όχι να το ρίξει στα χάπια και στις αμπούλες, αλλά τι να λέμε και ποιος θα μας ακούσει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2018 :  15:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by konkarien


Το κιτρικό μαγνήσιο της Solgar των 200mg.
με 120τμχ. στο skroutz το βρίσκεις περίπου 17ευρώ.

Οπότε μιλάμε για ένα κόστος 0,28 λεπτών την ημέρα.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ



Το κιτρικό μαγνήσιο είναι από τις λιγότερο αφομοιώσιμες μορφές και συνήθως χρησιμοποιείται περισσότερο για τη δυσκοιλιότητα...

Edited by - UnHaCkAbLe on 19/10/2018 15:39:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2018 :  15:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

To Μag-2 δεν είναι συμπλήρωμα διατροφής. Έχει κουπόνι, συνταγογραφείται κανονικά, το συνταγογραφούν οι γιατροί για διάφορες ασθένειες. Αλλά φυσικά στη χώρα μας γι' αυτό πάμε τόσο καλά, γιατί έχουμε αμέτρητους πανεπιστήμονες, που ξέρουν τα πάντα...

Τέλος πάντων, ο υγιής ενήλικος δε χρειάζεται συμπληρώματα μαγνησίου. Δυστυχώς έχει επικρατήσει μια πολύ κακή νοοτροπία να παίρνουν "προληπτικά". Αυτή η ιδέα του προληπτικού στην πραγματικότητα είναι παράλογη. Βάσει ποιας λογικής κάποιος που αθλείται και προετοιμάζεται για μαραθώνιο κινδυνεύει να πάθει έλλειψη μαγνησίου; Βάσει καμίας απολύτως. Αλλά δυστυχώς η ημιμάθεια βασιλεύει. Έτσι, τρέχουν όλοι να πάρουν μαγνήσιο, να προλάβουν μην πάθουν κράμπες. Καλύτερα! Να βγάζουμε το κατιτίς μας κι εμείς οι φαρμακοποιοί...

Όπως κι αν έχει, ο υγιής ενήλικος καλύπτεται από τις τροφές πλήρως, αρκεί να τρώει πράσινα λαχανικά (η χλωροφύλλη δίνει το πράσινο χρώμα στα φύλλα και η χλωροφύλλη έχει μαγνήσιο), μαρούλι, ρόκα, μα πάνω απ' όλα σπανάκι. Τώρα, αν κάποιος έχει αφαιρέσει τα πράσινα λαχανικά από τη διατροφή του (καθόλου σπάνιο, αφού μεγάλο πλήθος δρομέων τρέχουν για να δικαιολογούνται όταν σαβουριάζουν), το σωστό είναι να τα ξαναβάλει, όχι να το ρίξει στα χάπια και στις αμπούλες, αλλά τι να λέμε και ποιος θα μας ακούσει...



Κάποιοι από εμάς, ΧΩΡΙΣ να είμαστε πανεπιστήμονες, το ψάχνουμε λίγο παραπάνω. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να έχεις σπουδάσει ούτε γιατρός, ούτε φαρμακοποιός για να μπορείς να κάνεις μια καλή έρευνα και να καταλήξεις σε συμπεράσματα σχετικά με το ποιό συμπλήρωμα βοηθάει και ποιό είναι τελείως άχρηστο. Ακόμα και έτσι όμως να είναι όπως το γράφεις, ο κάθε ένας επιτρέπεται νομίζω να έχει την άποψη του. Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη λοιπόν - μετά από ΠΟΛΥ σε διαβεβαιώνω διάβασμα - είναι ότι το μαγνήσιο είναι ένα από τα πιο σημαντικά - αν όχι το σημαντικότερο - συμπλήρωμα για όποιον κάνει μια σοβαρή προετοιμασία μαραθωνίου και ΔΕΝ έχει τη δυνατότητα να διατηρεί σωστή τη διατροφή του ΚΑΘΕ ημέρα. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ λοιπόν, το χρησιμοποιώ όταν τα εβδομαδιαία χιλιόμετρα γίνονται αρκετά και το καταναλώνω με θρησκευτική ευλάβεια πριν από τα πολύ μεγάλα long runs και πριν από το μαραθώνιο. Όποιος είναι διατεθειμένος (και γνωρίζω τέτοιες περιπτώσεις) να έχει βάλει 2-2.5 χιλιάδες χιλιόμετρα σε ένα χρόνο για να τρέξει ένα μαραθώνιο και να τον εγκαταλείψει τελικά κάπου στη μέση επειδή έπαθε κράμπες, ας το κάνει, εγώ ΔΕΝ είμαι διατεθειμένος να το κάνω ... Το κόστος άλλωστε είναι εξαιρετικά μικρό και το συγκεκριμένο συμπλήρωμα τελείως ασφαλές …
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2018 :  16:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Kimonas


Φίλε συντρέχτη UnHaCkAbLe είμαι ανοιχτόςς σε οποιαδήποτε εναλλακτική έχεις να μου προτείνεις είτε πιο οικονομική είτε με φυσικούς τρόπους
Ευχαριστώ



Συγχώρεσε με φίλε μου, αλλά θα κατηγορηθώ για "πανεπιστημοσύνη" και δεν το θέλω. Αν επιμένεις να το ψάξεις, υπάρχει ΠΟΛΥ γνωστό site του εξωτερικού, με απίστευτη ποικιλία και ΠΟΛΥ καλυτερες τιμές. Ψάξε το και μη πετάς τα λεφτά σου ... (παράδειγμα μόνο να σου δώσω, εγώ με φεριτίνη στο 17 και επειδή χωρίς να είμαι πανεπιστήμων θεωρώ ότι τουλάχιστον μια περίοδο πριν το μαραθώνιο πρέπει να συμπληρώνω σίδηρο, προτιμώ αντί να πληρώνω 20 ευρώ στην Ελλάδα για 20 δόσεις γνωστού συμπληρώματος, να πληρώνω τα ΙΔΙΑ λεφτά για 270 δόσεις συμπληρώματος με καλύτερα αφομοιώσιμη μορφή σιδήρου από το συγκεκριμένο site)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis1970
Forum-Runner

137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2018 :  16:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σωστος φιλε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000