Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Ρηξη εσω-εξω μηνισκου.Συνεχιση τρεξιματος ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 22/11/2018 :  18:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα δρομεις.Εχω διαγνωστει με ρηξη εσω και εξω μηνισκου στο δεξι γονατο.Πιθανοτατα εχει προβλημα και ο μηνισκος του αριστερου γονατου.Ο (πολυ γνωστος) γιατρος μου ειπε οτι μπορω να τρεχω,καθως <<ειναι μια μικρη γραμμη μονο>>.Επειδη καθομαι στην εργασια μου τα πρωινα,αισθανομαι πολλες φορες <<τσιμπιες>> στα γονατα.Τρεχω ανετα,αισθανομενος βεβαια μια μικρη ενοχληση.Ταλαιπωρουμαι ηδη 8 μηνες με γιατρους,φαρμακα κλπ για το γονατο μου.Τι πιστευετε ;Μπορω να συνεχισω το τρεξιμο;Φοβαμαι μηπως κανω μεγαλη ζημια.Οι ασκησεις ενδυναμωσης τετρακεφαλου βοηθανε;Σας ευχαριστω πολυ.

Τρεχω αρα υπαρχω.

Pedro_G
Forum-Runner

Greece


71 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2018 :  18:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ξεκίνα ενδυναμωση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2018 :  20:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και με το τρεξιμο τι γινεται;Το σταματαω;Ενδυναμωση εννοεις τερτρακεφαλους;

quote:
Originally posted by Pedro_G

ξεκίνα ενδυναμωση



Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ag gordios run
Newbie Forum Runner

26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2018 :  15:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προς θεου φιλε μην ακους κανεναν...φτιαξε τους μηνισκους γιατι οδηγησε με ακριβια στην καταστροφη...καντο τωρα που ειναι νωρις..καντο για τα ποδια σου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2018 :  10:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου φιλε.Τα λογια σου τα παιρνω πολυ σοβαρα υπ'οψιν.Θα σταματησω προσωρινα το τρεξιμο.Τι με συμβουλευεις να κανω;Ασκησεις ενδυναμωσης τετρακεφαλου;Κατι αλλο;Με ενδιαφερει πολυ η γνωμη σου

quote:
Originally posted by ag gordios run

Προς θεου φιλε μην ακους κανεναν...φτιαξε τους μηνισκους γιατι οδηγησε με ακριβια στην καταστροφη...καντο τωρα που ειναι νωρις..καντο για τα ποδια σου



Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ag gordios run
Newbie Forum Runner

26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2018 :  14:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλος γιατρος ανθρωπος πρωτα και σενα μηνα τρεχεις ξανα ομορφα και ωραια..πρωτα ΑΝΘΡΩΠΟΣ γιατι απο λαθος γιατρου στο γονατο μου παρολιγο να χασω το ποδι μου...2 χειρουργεια για να σωθω και 51 μερες παραμονη στο ΚΑΤ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2018 :  20:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τι λες ρε φιλε...Ευχομαι να εισαι καλα τωρα.Θα το σταματησω τελειως για κανενα τετραμηνο το τρεξιμο και θα ψαχτω με γιατρους κλπ.Γεια σου και καλα τρεξιματα


quote:
Originally posted by ag gordios run

Καλος γιατρος ανθρωπος πρωτα και σενα μηνα τρεχεις ξανα ομορφα και ωραια..πρωτα ΑΝΘΡΩΠΟΣ γιατι απο λαθος γιατρου στο γονατο μου παρολιγο να χασω το ποδι μου...2 χειρουργεια για να σωθω και 51 μερες παραμονη στο ΚΑΤ



Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dagel
Newbie Forum Runner

19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2018 :  21:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αρχές του 2012 άρχισε χωρίς εμφανή λόγο να με πονάει το γόνατο στην εσωτερική πλευρά. Οι ορθοπεδικοί που πήγα μου έλεγαν ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό, πιθανόν τενοντίτιδα και να συνεχίσω να τρέχω. Ο πόνος χειροτέρευε και έκανα μαγνητική που έδειξε ολική ρήξη έσω μηνίσκου,οίδημα στο χιαστό & συγκέντρωση αίματος. Όλοι οι ορθοπεδικοί που είδαν την μαγνητικοί μου έλεγαν να κάνω άμεσα αρθροσκόπηση και να σταματήσω να τρέχω.
Έκανα μερικές φυσικοθεραπείες και με παρότρυνση του φυσικοθεραπευτή που είναι και δρομέας άρχισα σταδιακά να περπατοτρέχω με πόνους αρχικά στο στίβο και στη συνέχεια στην Πάρνηθα.
Για να μην πολυλογώ, συνέχισα παρά τους πόνους που είχα, κυρίως την επόμενη και τη μεθεπόμενη κάθε άσκησης. Το αποτέλεσμα ήταν να υποχωρεί σταδιακά ο πόνος και τον Οκτώβριο του 2012 πήρα μέρος και τερμάτισα τα 128 χιλιόμετρα στο Παρανέστι. Έπειτα ήμουν πολύ καλύτερα και έτρεξα με επιτυχία τέσσερις φορές τον Olympus Mythical Trail (100 χιλιόμετρα στο βουνό).
Το 2014 μου συνέβει το ίδιο στο άλλο γόνατο το οποίο χωρίς να το αφήσω να ατροφήσει το ξεπέρασα σε ένα πεντάμηνο.
Αυτή τι σττιγμή δεν νιώθω καμία ενόχληση. Συνεχίζω να τρέχω σε υπερμαραθώνιους και μαραθώνιους βουνού μόνο.
Προσπάθησε όσο μπορείς να αποφύγεις την επέμβαση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2018 :  20:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχαριστω φιλε για την καταθεση της ιστοριας σου.Θελω κι εγω να αποφυγω την επεμβαση.Θα σταματησω για 4 μηνες το τρεξιμο και θα κανω ασκησεις ενδυναμωσης

Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosgm
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2022 :  09:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dagel

Αρχές του 2012 άρχισε χωρίς εμφανή λόγο να με πονάει το γόνατο στην εσωτερική πλευρά. Οι ορθοπεδικοί που πήγα μου έλεγαν ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό, πιθανόν τενοντίτιδα και να συνεχίσω να τρέχω. Ο πόνος χειροτέρευε και έκανα μαγνητική που έδειξε ολική ρήξη έσω μηνίσκου,οίδημα στο χιαστό & συγκέντρωση αίματος. Όλοι οι ορθοπεδικοί που είδαν την μαγνητικοί μου έλεγαν να κάνω άμεσα αρθροσκόπηση και να σταματήσω να τρέχω.
Έκανα μερικές φυσικοθεραπείες και με παρότρυνση του φυσικοθεραπευτή που είναι και δρομέας άρχισα σταδιακά να περπατοτρέχω με πόνους αρχικά στο στίβο και στη συνέχεια στην Πάρνηθα.
Για να μην πολυλογώ, συνέχισα παρά τους πόνους που είχα, κυρίως την επόμενη και τη μεθεπόμενη κάθε άσκησης. Το αποτέλεσμα ήταν να υποχωρεί σταδιακά ο πόνος και τον Οκτώβριο του 2012 πήρα μέρος και τερμάτισα τα 128 χιλιόμετρα στο Παρανέστι. Έπειτα ήμουν πολύ καλύτερα και έτρεξα με επιτυχία τέσσερις φορές τον Olympus Mythical Trail (100 χιλιόμετρα στο βουνό).
Το 2014 μου συνέβει το ίδιο στο άλλο γόνατο το οποίο χωρίς να το αφήσω να ατροφήσει το ξεπέρασα σε ένα πεντάμηνο.
Αυτή τι σττιγμή δεν νιώθω καμία ενόχληση. Συνεχίζω να τρέχω σε υπερμαραθώνιους και μαραθώνιους βουνού μόνο.
Προσπάθησε όσο μπορείς να αποφύγεις την επέμβαση.




Πραγματικά θέλω το πρόγραμμά σου! Έκανα εγχείριση έσω-έξω μηνίσκο. Μπόρεσα να τρέξω 2 χρόνια και τώρα πάλι έχω πρόβλημα με τον έξω μηνίσκο. Η απογοήτευση είναι μεγάλη...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000