Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Pace διαδρόμου vs δρόμου.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/11/2018 :  14:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δοκίμασα στον δίαδρομο διαλειματική και μου έλεγε pace 5 λεπτά ανα χλμ ενώ στο στίβο κάνω 3:40 , πιθανόν να έτρεχα λίγο πιο αργά απο 3:40 αλλά κάποιος που έχει πείρα να μου πει πως υπολογίζεται το pace στον δίαδρομο;;

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2018 :  14:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είμαι βέβαιος πως αντιλαμβάνομαι πλήρως το ερώτημα, αλλά συνήθως στο στίβο το ρολόι/εφαρμογή είναι ρυθμισμένο να δίνει ρυθμό (σε min/km), ενώ ο διάδρομος δείχνει ένδειξη ταχύτητας (σε km/h) και πρέπει εσύ να κάνεις τη μετατροπή σε ρυθμό.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2018 :  00:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Δεν είμαι βέβαιος πως αντιλαμβάνομαι πλήρως το ερώτημα, αλλά συνήθως στο στίβο το ρολόι/εφαρμογή είναι ρυθμισμένο να δίνει ρυθμό (σε min/km), ενώ ο διάδρομος δείχνει ένδειξη ταχύτητας (σε km/h) και πρέπει εσύ να κάνεις τη μετατροπή σε ρυθμό.

--------------------------
Run-time Error



Ο διάδρομος δείχνει και σε km/h και σε pace. Με του κινητού το app μου λέει 10 km/h σε απλά long run, πήγα σε δυο διαφορετικούς επίσης διαδρόμους και το έβαλα 9 km/h και έτρεχα λες ότι έκανα tempo. Έκανα και τον λογαριασμό και μου έβγαινε το pace που έλεγε ο διάδρομος αλλά κάτι δεν πάει καλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2018 :  07:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάθε διάδρομος είναι καλιμπραρισμενος διαφορετικά. Αν έχεις συνηθίσεις να τρέχεις έξω μπορεί να σε ξενίζει η ταχύτητα που σου λέει και αισθάνεσαι, το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και Ανάμεσα σε δυο διαφορετικούς διαδρόμους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2018 :  11:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή θέλω να πιστεύω ότι έχω αρκετή εμπειρία με διαδρόμους...

1) κάθε διάδρομος δεν ειναι απαραίτητα ακριβής στις μετρήσεις του. Αυτού λεχθέντος συνήθως σου λέει ότι πας πιο γρήγορα από ότι πας, όχι πιο αργά... αλλά οκ.

2) Κακώς νομίζουν οι περισσότεροι ότι ο διάδρομος είναι ευκολότερος! Ειδικά τώρα που έξω έχει κρύο, ο διάδρομος είναι ίσως λίγο πιο γρήγορος (δεν έχεις αντίσταση αέρα, και είναι απολύτως φλάτ) αλλά είναι ζήτημα 5λεπτών να αρχίσει να συσσωρεύεται υγρασία και ζέστη και να είσαι λες και τρέχεις σε φούρνο!
Σε διάδρομο είμαι σταθερά 10παλμούς πάνω, στο ίδιο pace, σε σχέση με έξω με το αίσθημα δυσφορίας πολύ μεγαλύτερο!
Ειδικά καθώς περνάει η ώρα το αίσθημα δυσκολίας αυξάνει σταθερά. Εκτός αν έχεις παράθυρο ανοιχτό και μπαίνει και σε χτυπάει φρέσκος αέρας ή το έχεις... σε κανά μπαλκόνι...

3) Το ότι λένε αρκετοί να το βάζεις στο +1% το θεωρώ ... μμμ, έτσι κ έτσι. Αφού είμαι 10 παλμούς πάνω, άρα γιατί να βάλω επιπλέον εμπόδια?

4) οκ, δεν έχει καμία μικρο-ανηφόρα ή μικροκατηφόρα (κάτι ιδιαίτερα χρήσιμο προπονητικά)

5) ο μόνος τρόπος να ξέρεις ακριβώς τον ρυθμό σου σε διάδρομο είναι να έχεις κάποιο footpod ακριβείας, όπως το stryd που έχω εγώ. Αλλιώς δούλεψε με την αίσθησή σου.

Γενικά δεν είναι πιο εύκολος ο διάδρομος, ίσως για μικρά κομμάτια ταχύτητας, ευνοεί λίγο να φεύγουν τα πόδια πιο εύκολα, (ειδικά στην επιτάχυνση καθώς δεν έχεις έστω την αδράνεια του σώματος σου...) αλλά ως εκεί. Είναι ζήτημα λίγων λεπτών αυτή την άνεση να την πληρώσεις χρυσή μερικές στιγμές μετά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2018 :  16:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ο φίλος Deorum το κάλυψε απόλυτα, αυτό που θέλω να σχολιάσω φίλε Sor είναι ότι μου φαινεται τεράστια η απόκλιση που περιγράφεις...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2018 :  21:31:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μήπως η ένδειξη είναι σε λεπτά ανά μίλι;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2018 :  23:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οχι σε χιλιόμετρα είναι. Ναι όντως είναι μεγάλη η απόκληση και για αυτό είπα να ρωτήσω για να δω πόσο είναι το κανονικό αλλά αν θέλει footpod...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000